تحقیق افسردگی زنان


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

تحقیق افسردگی زنان مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۵۱  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دنلود تحقیق افسردگی زنان نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

فهرست مطالب

فصل کلیات ۱

فصل دوم: افسردگی
افسردگی ۷
تاریخچه افسردگی ۷
علل افسردگی ۸
افسردگی در زنان ۱۱
نشانه های بیماری ۱۲

فصل سوم : افسردگی در سنین مختلف
افسردگی در دوره پیش از یائسگی ۱۴
افسردگی در دهه های چهل و پنجاه ۱۵
افسردگی در افراد مسن ۱۶

فصل چهارم: اختلال افسردگی مانیک
علائم و نشانه های افسردگی مانیک ۱۸
انواع شیوه های درمان ۱۹
داروهای ضد افسردگی ۲۰

فصل پنجم :ختلال شیدایی ـ افسردگی
اختلال شیدایی ـ افسردگی ۲۲
علائم اختلال شیدایی ـ افسردگی ۲۳
درمان اختلال شیدایی ـ افسردگی ۲۳
الکتروشوک درمانی ۲۴

فصل ششم : اختلال افسردگی خویی
اختلال افسردگی خویی ۲۷
علائم افسردگی خویی ۲۷
درمان افسردگی خویی ۲۸
– شناخت درمانی ۲۸
– رفتار درمانی ۲۸
– دارو درمانی ۲۹

فصل هفتم : راههای کسب آرامش از نظر روان شناسی ؛ قرآن و روایات
روش های کسب آرامش از نظر روان شناسی ۳۱
۱٫ توقعات خود را کاهش دهید ۳۱
۲٫ برای کسب آرامش صراحت گفتار داشته باشید ۳۲
۳٫ روش های دیگر به دست آوردن آرامش ۳۳
افسردگی از دیدگاه قرآن ۳۵
افسردگی از دیدگاه روایات ۳۷

نتایج و پیشنهادها ۳۹

فهرست منابع و مآخذ ۴۱

 

منابع

     ۱-قرآن کریم؛ ترجمه مهدی الهی قمشه ای‘ چاپ قم‘ چاپ اول.

    ۲-  .آزاد‘ حسین ؛ آسیب شناسی روانی ‘ تهران انتشارات بعثت‘ چاپ دوم‘ زمستان ۱۳۷۸٫

۳- الآمدی‘ عبدالواحد ؛ غررالحکم و دررالکلم ؛ انتشارات ستار‘ ناشر : دارالکتاب الاسلامی ؛ سال نشر : ۱۴۲۶ هـ. ق. .

۴- جمشیدی‘ اسدالله ؛ آثار فردی معاد از دیدگاه قرآن ؛ انتشارات مؤسسه آموزش و پژوهش ؛ چاپ اول‘ زمستان ۱۳۸۰٫

۵- شاکری‘ رضا ؛ مشاوره کاربردی ؛ انتشارات نصایح قم ؛ چاپ اول‘ زمستان ۱۳۸۱٫

۶- کاپلان‘ هارولد ـ سادوک ؛ بنیامین ـ گرب‘ جک ؛ خلاصه روان پزشکی علوم رفتاری ـ روان پزشکی بالینی ؛ ترجمه نصرت الله پور افکاری ؛ ناشر شهر آب‘ چاپ سوم‘ ۱۳۷۸‘ جلد دوم.

۷- کارن جی. کارلسون ؛ استفانی ـ ایزنستات‘ ترازیپورین ؛ بهداشت روانی زنان ؛ ترجمه خدیجه ابوالمعالی ـ هایده صابری ؛ ژینوس لطیفی ؛ مهدی محی الدین بناب ؛ نشر ساوالان ؛ چاپ اول‘ پاییز ۱۳۷۹٫

۸- محمدی ری شهری‘ محمد ؛ میزان الحکمه ؛ ترجمه حمیدرضا شیخی ؛ انتشارات الحدیث ؛ چاپ سوم ۱۳۸۱٫

۹– مجله خانواده سبز ؛ شماره ۱۴۶ ؛ سال هفتم ؛ پانزدهم آذر ۱۳۸۴٫

۱۰– مجله خانواده سبز ؛ شماره ۱۴۹ ؛ سال هفتم ؛ اول بهمن ۱۳۸۴٫

۱۱- واتز‘ ای. اچ ؛ افسردگی روانی ؛ ترجمه سیاوش آگاه ؛ انتشارات بنگاه ترجمه و نشر

کتاب ؛ چاپ دوم‘ پاییز ۱۳۸۱٫

چکیده

با آنکه در دهه های اخیر‘ پیشرفت های سریع و شگفت انگیزی نصیب جامعه پزشکی گردیده با این حال یک نوع حس بلاتکلیفی و سرماخوردگی نهانی در بین مردم به ویژه در گروه زنان گردیده است. این ناراحتی های گوناگون روانی طبیعتاً جسم آدمی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد و شخص را تا سر منزل بیماری های روان تنی و روانی مانند « افسردگی » که یکی از عواقب آن خودکشی است می رساند. به عقیده عده ای از دانشمندان بیش از ۶۰ درصد بیماری های جسمی اغلب به علت فشارهای روانی و عوارض گوناگونی بر دستگاههای مختلف بدن و از جمله کاهش عمر طبیعی شخص می گذارد.

در جامعه ی کنونی که مملو از مشکلات و محیط های متشنج است‘ زمینه ی بیش تری برای بروز بیماری های روانی مهیا شده است و به طبع افسردگی هم به خصوص در زنان روبه افزایش است. به همین علت در این تحقیق ( افسردگی در زنان ) سعی بر شناسایی این بیماری و عوامل به وجود آورنده ی آن به خصوص در زنان شده است و در آخر راه های کسب آرامش از نظر روان شناسی و دیدگاه های قرآن و روایات در مورد افسردگی بیان شده است.

روش تحقیق در این مقاله بر اساس روش کتابخانه ای و روش اسناد و مدارکی و توصیفی و همچنین از منابع دست اول دینی ( قرآن‘ نهج البلاغه و غررالحکم ) و دیگر منابع دست دوم استفاده شده است.

افسردگی یک انحراف خلقی است به عبارت دیگر افکار منحرف و فریب آلود مجموعه ای از احساسات و غم و اندوه‘ عدم اعتماد به نفس‘ بی تفاوتی‘ بی حوصلگی‘ خستگی و ضعف و … را تحت عنوان افسردگی در فرد به وجود آورده است. علل افسردگی عبارتند از : علل شیمیایی‘ نورونی‘ سکته‘ سیستم اندوکرین‘ افکار منفی و علل ژنتیکی.

افسردگی عمده در میان زنان ۱۸ تا ۴۴ ساله بیشتر شیوع دارد و معمولأ در اواخر دهه بیست زندگی آغاز می شود. در اوایل دهه بیست زندگی ناسازگاریهای زناشویی‘ برای کسانی که ازدواج کرده اند‘ اغلب به نقطه اوج خود می رسد. در گـذشته‘ رایـج ترین داروهـای درمـان افـسردگی‘ داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای؛ ایمی پرامین ( توفرانیل ) و آمی تریپ تیلین ( ایلاویل ) یا بعد از موفقیت این داروها‘ بازدارنده های منوآمین اکسیداز فنلزین ( نوردیل ) و سولفات ترانیل سیپرمین ( پارنات ) بودند. در اکثر موارد‘ این داروها عوارض جانبی ( خشک شدن دهان‘ خواب آلودگی‘ سرگیجه و افزایش وزن ) به همراه دارند و نمی توانند از آن ها برای کسانی که به بیماری های متعدد دیگری دچار هستند‘ استفاده کرد.

راه های کسب آرامش از نظر روان شناسی عبارتند از :توقعات خود را کاهش دهید؛ برای کسب آرامش‘ صراحت گفتار داشته باشید.

راه های کسب آرامش از نظر قرآن و روایات عبارتند از : خداوند می فرماید : « وَ مَن أعرَضَ عَن ذِکری فَإنَّ لَهُ معشیةً فَتنَتاً. طه ۱۲۴

و هر که از یاد من دل بگرداند‘در حقیقت زندگی تنگ و سختی خواهد داشت. »

و نیز در سوره رعد آیه ۲۷ می فرماید :

« … إلا بِذِکرِاللّه تَطمَئِنَّ القلوب . آگاه باشید که دل ها با یاد خدا آرامش می یابد. »

رسول الله ( ص ) می فرمایند : « إن هَدفی فی الدُنیا یحبُکَ اللّهُ وَ إن هَدفیما ایدی الناس یحبُکَ الناسُ : به دنیا بی رغبت باش‘ تا خداوند دوستت بدارد به آن چه در دست مردم است بی اعتنا باش تا مردم دوستت بدارند. »

امام علی ( ع ) می فرمایند : « أعظمُ البَلاءِ إنقِطاعِ الرَّجاء : بزرگ ترین بلا نومیدی است. »

در سخنی دیگر آن حضرت فرموده اند که : « قَتَلَ القُنوطُ صاحِبَهُ : نومیدی‘ صاحب خود را           می کشد.»

امام باقر ( ع ) می فرمایند : « َیرُالمالِ الثِّقَةُ بِاللّهِ والأسِ مِمّا فی ایدی الناسِ : بهترین سرمایه اعتماد به خداست و چشم طمع برکندن از آن چه مردم دارند. »

امام صادق ( ع ) می فرمایند : « الیأسُ مِمّا فی ایدی الناسِ عزّ المؤمِنِ فی دینِهِ : قطع امید کردن از آن چه مردم دارند‘ مایه عزت دین مؤمن است. »

کلید واژه:

 افسردگی: به معنای غم و اندوه‘ ملال و بیحالی است که واسطه میان غم اندوه و شاد است. یک حالت‘ شادی و نشاط و حالت دیگر غم و اندوه. اما وقتی که غم و شادی طبیعی نبود و غم و مکروهی هم عارض نگردیده باشد این حالت بینابین را افسردگی گویند.

تعریف و تبیین موضوع:

افسردگی در لغت به معنای غم و اندوه‘ ملال و بیحالی است که واسطه میان غم اندوه و شاد است. یک حالت‘ شادی و نشاط و حالت دیگر غم و اندوه. اما وقتی که غم و شادی طبیعی نبود و غم و مکروهی هم عارض نگردیده باشد این حالت بینابین را افسردگی گویند.

و افسردگی در اصطلاح به معنای یک انحراف خلقی است. به عبارت دیگر؛ افکار منحرف و فریب آلود مجموعه ای از احساسات‘ غم و اندوه‘ عدم اعتماد به نفس‘ بی تفاوتی‘ بی حوصلگی‘ خستگیو ضعف‘ ناامیدی ویاس و … را افسردگی گویند.

افسردگی از نظر روانشناسی مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل آخر این تحقیق به بررسی اهمی از آیات و روایات پرداخته شده است.

 

ضرورت و اهداف تحقیق:

با آنکه در دهه های اخیر‘ پشرفتهای سریع و چشم گیری در رشته های پزشکی دیده می شود‘ با این حال یک نوع حس بلاتکلیفی و سرماخوردگی نهانی در بین مردم بویژه در قشری خاصی شیوع پیدا کرده است. این ناراحتی های روانی طبیعتا جسم آدمی را به سمت بیماریهای روان تنی مانند افسردگی که خودکشی یکی از عواقب آن است‘ سوق می دهد. به عقیده بسیاری از دانشمندان ۶۰ درصد از بیماری های جسمی اغلب به علت فشارهای روانی است و عوارض فراوانی بر دستگاههای مختلف بدن و از جمله کاهش عمر طبیعی شخص می گذرد. در جامعه کنونی که مملو از مشکلات و محیطهای متشنج است‘ زمینه بیشتری برای بروز بیماریهای روانی مهیا شده است و به طبع افسردگی هم به خصوص در زنان رو به افزایش است به همین علت در این تحقیق ( افسردگی در زنان) سعی بر شناسایی این بیماری و عوامل بوجود آورنده آن به خصوص در زنان شده است و در آخر راههای کسب آرامش از نظر روانشناسی و دیدگاههای قرآن و روایات در مورد افسردگی بیان شده است.

پیشینه موضوع:

در مورد افسردگی وعلل آن در کتب مختلفی صحبت شده است مثلا در کتاب (بهداشت روانی زنان) در مورد علل افسردگی به خصوص در زنان بحث کرده است.

در کتاب (خلاصه روان پزشکی علوم رفتاری- روان پزشکی بالینی) در مورد تعریف و تاریخچه افسردگی و افسردگی مانیک و افسردگی خویی سخن به میان آورده است.

در کتاب (آسیب شناسی روانی) در مورد یکی دیگر از انواع افسردگی (اختلال شیدایی-افسردگی) سخن گفته است.

در کتاب (مشاوره کاربردی) افسردگی در سنین مختلف را بین کرده است.

در کتاب(آثار فردی معاد از دیدگاه قرآن) در مورد تاثیر افسردگی برمعنویت و زندگی دنیوی و اخروی شخص را بیان کرده است.

(در قرآن و روایات مختلف) در مورد افسردگی دیدگاهها و روایاتی را بیان کرده اند.

در این تحقیق سعی بر آن است که بعد از جستجو در مورد افسردگیو علل آن‘ یک تقسیم بندی در مورد انواع افسردگی و علل و نشانه ها و درمانهای آنها و راههای کسب آرامش را در داشته باشد.

 

 

 

سوالات اصلی و فرعی:

۱-    افسردگی چیست؟

۲-    معنا ومفهوم افسردگی چیست؟

۳-    علل افسردگی چیست؟

۴-    علل افزایش افسردگی چیست؟

۵-    علائم ونشانه های افسردگی چیست؟

۶-    افسردگی از چه راههایی درمان می شود؟

۷-آیا افسردگی فقط درمان دارویی دارد؟

۸-آیا اطرافیان شخص افسرده در بهبودی او نقشی دارند؟

 ۹- قرآن و معنویت چه نقشی در بهبودی شخص افسرده دارد؟

۱۰ – اثرات افسردگی بر شخص چیست؟

۱۱- اثرات افسردگی بر زندگی شخصی فرد چیست؟

۱۲- اثرات افسردگی بر دیگر افراد خانواده چگونه است؟

۱۳- اثرات افسردگی فرد در اجتماع چگونه است؟

۱۴- دید مردم و جامعه نسبت به فرد افسرده چگونه است؟

۱۵- علل شایع بودن افسردگی در زنان چیست؟

۱۶- چرا در مردان افسردگی کمتر دیده می شود؟

۱۷- راههای کسب آرامش چیست؟

۱۸- آیا قرآن و معنویت در کسب آرامش مفید است؟

۱۹- راههای کسب آرامش از نظر روانشاسی چیست؟

روش تحقیق:

در این تحقیق از روش کتابخانه ای و روش اسناد و مدارکی-توصیفی استفاده شده است. و از منابع دست اول مانند: ( قرآن کریم و نهج البلاغه و غررالحکم) و منابع دست دوم استفاده شده است.

کلید واژه:

افسردگی: به معنای غم و اندوه‘ ملال و بیحالی است که واسطه میان غم اندوه و شاد است. یک حالت‘ شادی و نشاط و حالت دیگر غم و اندوه. اما وقتی که غم و شادی طبیعی نبود و غم و مکروهی هم عارض نگردیده باشد این حالت بینابین را افسردگی گویند.

منبع کشف مسئله :

موضوع این تحقیق ( افسردگی در زنان ) را به تأثیر از زندگی فردی و اجتماعی انتخاب نموده ام چرا که در جامعه ی کنونی افسردگی روبه افزایش است و روز به روز دامن افراد بیشتری را می گیرد و همین افزایش روز افزون افسردگی در جامعه باعث شد که به دنبال تحقیق در مورد این مسئله بروم تا پی به علل آن برده و پس از آشنایی با راه های درمان درصدد کاهش آنها برآیم.

در انتها به اختصار به برخی از ویژگی های مسئله پژوهشی می پردازیم: متناسب بودن با توانایهای پژوهشگر‘ نو وبدیع بودن‘ معین و مشخص بودن مسئله‘ مورد علاقه پژوهشگر بودن‘ متناسب بودن با امکانات و شرایط‘ برخورداری از قابلیت پژوهش‘ برخورداری از اهمیت و اولویت‘ واضح و متمایز بودن.

50,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

مطالب پیشنهادی:
 • مقاله تاثیر ورزش و انواع ورزشها بر روی افسردگی
 • پرسشنامه افسردگی، اضطراب، استرس DASS- 21
 • پرسشنامه افسردگی بک (BDI)
 • پاورپوینت بزهکاری
 • مقاله گیاهان مؤثر بر بیماری های میگرن و افسردگی
 • برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   شنبه, ۲۷ آبان , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.