تحقیق انواع سلول


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

پایان نامه انواع سلول مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۵۶  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود پایان نامه انواع سلول نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

فهرست مطالب

فصل اول : اهداف تحقیق          ۶- ۳
اهداف تحقیق              .۴
مقدمه           ۵
فصل دوم : به دنیای زیست شناسی مولکولی خوش آمدید     ۱۰- ۷
هدف های زیست شناسی مولکولی            ۸
سلول شناسی           .۸
تاریخچه علم سلول شناسی      ۹
ابعاد سلولی                 ۹
فصل سوم : گذری از سلول وتقسیم آن   ۱۳- ۱۱
کاربرد سلول ها و بافت ها در مطالعات بیوشیمیایی               ۱۲
تکامل وساختمان سلول های پروکاریوتی   . ۱۲
تکامل وساختمان سلول های یوکاریوتی   .. ۱۳
بحث در آینده           ۱۳
فصل چهارم :آبا می دانید سلو ل های بنیادی چیست ؟           ۱۸- ۱۴
فناوری سلول های بنیادی       .۱۵
تعریف سلول های بنیادی و تقسیم بندی آن ها        ۱۶
شناسایی سلول های بنیادی    . ۱۶
تاریخچه تولید و استفاده از سلول های بنیادی          . ۱۷
چشم انداز تحقیقات سلول های بنیادی     . ۱۸
فصل پنجم : آیا انواع سلول های بنیادی را می شناسید ؟      .۲۳- ۱۹
منشا سلول های بنیادی بالغ     .۲۰
منشا سلول های بنیادی جنینی               ۲۰
تاریخچه سلول های بنیادی بند ناف            ۲۳
فصل ششم : گذری از تمام جهان و کاربردهای سلول های بنیادی       ۴۲- ۲۴
کاربرد سلول های جنینی          . ۲۵
پیوند سلول های بنیادی خونساز               ۲۵
بانک سلول های بنیادی خون بند ناف          ۲۷
فرآیند جمع آوری خون بند ناف      ۲۸
مراحل فریز کردن        .۲۸
برخی از مزایا و محدودیت های سلول های بنیادی جنینی و بالغ              . ۲۹
برخی دیگر از مزایای سلول های بنیادی جنینی        ۳۲
کاربرد فعلی سلول های بنیادی              ۳۲
کاربردهای قریب الوقوع و مورد انتظار سلول های بنیادی در علوم پزشکی   . ۳۳
فصل هفتم : تحقیقات فعلی و چشم انداز آینده     ۵۳- ۴۳
تحقیقات فعلی و چشم انداز آینده            ۴۴
جایگاه و وضعیت ایران در زمینه سلول های بنیادی     . ۴۴
الف) پژوهشکده رویان             ۴۴
سابقه تحقیقات پژوهشکده رویان در زمینه سلول های بنیادی جنینی         ۴۵
برخی از فعالیت های پژوهشکده رویان در زمینه سلول های بنیادی جنینی   ۴۶
ب)دانشکده پزشکی دانشگاه تربیت مدرس              ۴۸
برخی از فعالیت های دانشگاه تربیت مدرس در زمینه سلول های بنیادی بالغ          ۴۸
برخی از مشکلات موجود در عرصه تحقیقات سلول های بنیادی             ۵۲
نتیجه گیری و پیشنهاد             ۵۴
منابع مورد استفاده               ۵۶

منــابع مورد استفاده:

۱- آهنگرزاده‌رضایی، محمد، تفاوت‌ سلول‌های بنیادی بالغ و جنینی و کاربرد آن‌ها، اردیبهشت ۱۳۸۳، سایت شبکه تحلیلگران تکنولوژی ایران.
۲٫ آهنگرزاده‌رضایی، محمد، گزارشی از فعالیت‌های پژوهشکده رویان در زمینه سلول‌های بنیادی (از زبان آقای بهاروند)، اردیبهشت ۱۳۸۳، سایت شبکه تحلیلگران تکنولوژی ایران. (ص ۴۸- ۴۶) .
۳٫ آهنگرزاده‌رضایی، محمد، آشنایی با پژوهشکده رویان، اردیبهشت ۱۳۸۳، سایت شبکه تحلیلگران تکنولوژی ایران. ( ص ۴۶ – ۴۴ ) .
۴٫ عبدی، حمیدرضا، خصوصیات و محدودیت‌های سلول‌های بنیادی (از زبان دکتر سلیمانی)، فروردین ۱۳۸۳، سایت شبکه تحلیلگران تکنولوژی ایران. ( ص ۳۱ – ۲۹ ) .
۵٫ عبدی، حمیدرضا، گزارشی از دستاوردهای دانشگاه تربیت مدرس در زمینه سلول‌های بنیادی، فروردین ۱۳۸۳، سایت شبکه تحلیلگران تکنولوژی ایران. ( ص ۵۲ – ۴۸ ) .
۶٫ عبدی، حمیدرضا، کاربردهای سلول‌های بنیادی در پزشکی (دیدگاه دکتر سلیمانی)، فروردین ۱۳۸۳، سایت شبکه تحلیلگران تکنولوژی ایران. ( ص ۴۱ – ۳۲ ) .
۷٫ خبر گزاری مهر ، باشگاه دانش پژوهان جوان. ( ص ۱۸ )

کتاب مبانی زیست شناسی مولکولی ، تالیف : جرج ، م . مالاسینسکی ، ترجمه : دکتر محمد صبور و حمیده علمی غروی . ( ص ۵ ) .

خبرگزاری های ایرنا ، ایسنا ، باشگاه خبرنگاران ، جام جم ، همشهری و واحد مرکزی خبر روزنامه های آفتاب و تهران امروز . ( ص ۴۲ – ۴۱ ) .

تالیف دکتر موسوی ، فهیمه . ( ص ۶ – ۵ )

اهداف تحقیق

این پژوهش از اهمیت فراوانی برخوردار است . زیرا ما می توانیم ازاین فناوری استفاده وکاربردهای فراوانی داشته باشیم ،و همچنین با سلول های بنیادی می توان بیماری های زیادی را درمان کرد . در ضمن در این تحقیق ، علاوه بر تعریف و بیان برخی از کاربردهای علمی ،قریب الوقوع و قابل انتظار سلول های بنیادی و معرفی دو مرکز فعال کشور در این زمینه ، به گوشه ای از فعالیت ها و دستاورد های محققان کشور در دستیابی به فناوری تکثیرو تمایز سلول های بنیادی اشاره شده است .

ما در این تحقیق به سوالاتی نظیر :

۱- سلول چیست ؟

۲- تقسیم سلولی چگونه انجام می شود ؟

۳- سلول بنیادی چیست ؟

۴- استفاده از این فناوری چگونه است ؟

۵- جایگاه ایران در جهان در زمینه سلول های بنیادی کجاست ؟

 

مقدمه

بین هر موجود زنده به خصوص انسان از سلول ساخته شده است . سلول یک موجود زنده است . بعضی از سلول ها ممکن است توانایی مخصوصی داشته باشند ، مانند توانایی انقباض در ماهیچه یا توانایی به دام انداختن انرژی نور خورشید. سلول کوچک ترین واحد ماده ی زنده است که می تواند مواد محیط را جذب  و همانند سازی و در نتیجه رشد و تولید مثل است .

امروزه از توانایی سلول ها استفاده ی فراوانی در زیست شناسی مولکولی می شود . امروزه ، زیست شناسی مولکولی ، به تائید اهل نظر ، از پیشرفت چشمگیر و بی مانندی در مقایسه با دیگر زمینه های علمی ، برخوردار است . افزون بر آن زیست شناسی مولکولی همه ی رشته های علم زیست شناسی را عملا تحت تاثیر قرار داده است و به نظر می رسد برای آموختن در همین رابطه بر ادراک هر یک از مباحث زیست شناسی و بهره گیری کار از آن آموخته ها در یافت صحیح و عمیق مفاهیم بنیادی زیست شناسی مولکولی آشکار است. (تالیف جرج .م.مالاسینسکی ، ترجمه دکتر صبوری ، محمد و علمی غروی ، حمیده ، مبانی زیست شناسی مولکولی .)

یکی از کارهای علم پزشکی استفاده از توانایی تقسیم و تولید مثل سلول و تخصصی عمل کردن آن است . هدف علم پزشکی تسکین دادن و در نهایت زدودن بیماری آدمی است .

در طول تاریخ بشر علم پزشکی با افکار و تصورات بزرگ و شجاعت پیشگامان عجین بوده است و همچنین میل به دستیابی به کیفیت بالای زندگی کسانی که از بیماری ها رنج می برند دغدغه همیشگی انسان است . در دهه های گذشته علم پزشکی دچار انقلاب و تحول بزرگی شده است که حتی تحولات کشف پنی سیلین ، داروهای بیهوشی و یا اشعه ی ایکس را تحت الشعاع قرار داده . دنیا به یک باره وارد یک دوره زمانی از پیوند مغز استخوان قلب ، کبد و کلیه یا کشف DNA و ژنوم انسانی ، روش های نوین نوزادان آزمایشگاهی ، اصلاح نژادی حیوانات و درمان با سلول های بنیادی و … و همچنین بسیار نزدیک به تولید انواع بافت ها و ارگان های انسان شده است .

به نظر می رسد بشر ناگهان رمز بسیاری از ناشناخته ها را یافته است و به درک مکانیسم رشد و پیری ، از طریق مطالعات بر روی سلول های بنیادی نزدیک شده است . آن چه که محققان معتقدند این است که نه تنها سلول های بنیادی بسیاری از بیماری های سخت و مزمن را درمان می کنند بلکه قادر به درمان برگشت ناپذیر بیماری های لاعلاجی چون سرطان ها و یا ام اس (MS) خواهند بود. ( تالیف دکتر موسوی ، فهیمه . )

ما در این تحقیق قصد داریم گذری کوتاه از سلول و سلول های بنیادی و کاربرد آن ها داشته باشیم .

 

هدف های زیست شناسی مولکولی

هدف غایی زیست شناسی مولکولی بلند پروازانه است . یعنی مراد درک الگو های پنج رفتار اصلی سلول زنده ( رشد ، تقسیم ، تحرک و تاثیر متقابل با محیط ) بر پایه ی مولکول های گوناگونی است که این رفتارها را سبب می شود . به گفته ی دیگر ، آرمان زیست شناسی مولکولی آن است که شرح کاملی از ساختار و کنش ماکرومولکول  (درشت مولکول ) های سلول و رابطه های متقابل آن ها پدید آورد و از این راه دریابد که چرا رفتار سلول های زنده چنین است .

شاید این هدف بیش از اندازه شورانگیز به نظر آید . با وجود این میزان پیشرفت در این راه اغلب چنان زیاد است که حتی خوش بین ترین دانشمندان هم انتظارش را نداشتند . در واقع می توان سال های کنونی را دورانی طلایی برای علم زیست شناسی به شمار آورد و نیروی پیش برنده ی اصلی ، رشته زیست شناسی مولکولی است .

سلول شناسی

سلول واحد ساختمان و کار اساسی موجودات زنده است. درست همان گونه که اتم واحد ساختمانی و کار اساسی ساختمانهای مولکولی است. سلول شناسی (Cytology) شاخه‌ای از زیست شناسی سلولی است که از ساختمان ، عمل ، تکثیر و پیدایش سلولها بحث می‌کند.

سلولها واحدهای ساختمانی و عملی تمامی موجودات زنده را تشکیل می‌دهند. کوچکترین موجودات تک سلولی و میکروسکوپی بوده، در حالی که موجودات بزرگتر ، پرسلولی هستند. برای مثال بدن انسان دارای حداقل ۱۰۱۴ سلول می‌باشد. موجودات تک سلولی شامل انوع متعدد بوده و در هر محیطی ، از مناطق سردسیر تا مناطق گرمسیر در داخل بدن موجودات بزرگتر وجود دارند. موجودات پر سلولی متشکل از انواع مختلف و متعدد سلولها بوده که هر کدام دارای شکل و عمل متفاوت و فعالیت اختصاصی هستند. بدون توجه به اندازه و پیچیدگی موجودات پرسلولی ، هر کدام از سلولهای آنها تا حدودی منحصر و مستقل هستند. علی‌رغم تفاوتهای متعدد در بین انواع مختلف ، سلولها دارای خصوصیات ساختمانی مشترکی هستند. غشای پلاسمایی محیط سلول را معین نموده و محتویات آن را از محیط اطراف جدا می‌کند. ماده داخلی سلول که توسط غشای پلاسمایی احاطه شده است، به نام سیتوپلاسم ، از محلول آبی ، به نام سیتوزول تشکیل شده است که در آن انواع مختلفی از ذرات نامحلول به شکل معلق وجود دارند. تمامی سلولهای زنده حداقل برای قسمتی از عمر خود ، دارای یک هسته (Nucleus) یا شبه هسته بنام نوکلوئید می‌باشند که در داخل آن ژنوم (سری کامل ژنها که از روی DNA تشکیل شده است) ذخیره و همانندسازی می‌گردد. سلولهای دارای پوشش هسته‌ای را یوکاریوت و سلولهای فاقد پوشش هسته‌ای را پروکاریوت گویند.

 

تاریخچه علم سلول شناسی

توجه زیست شناسان از اواخر قرن بیستم و به خصوص از ۱۹۴۰  به بعد ، با ابداع و بکار گرفتن فنون بیوشیمیایی به شناخت اعمال پیچیده سولی معطوف گردید. مطالعات شارگاف (۱۹۴۷) ، ویلکینز (۱۹۵۰) و کوری (۱۹۵۱) بر روی ساختار مولکولی DNA منجر به کشف ساختمان مولکولی DNA توسط واتسون و کریک در سال (۱۹۵۳) گردید.
از جمله کارهای درخشان دهه‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ در زمینه بیوسنتز اسیدهای هسته‌ای و پروتئینها ، می‌توان از کارهای تحقیقاتی مسلسون و استال بر روی همانند سازی DNA ، کریک بر روی رمز وراثتی ، کورنبرگ بر روی آنزیمهای بیوسنتز DNA نام برد. بطور کلی تا سال ۱۹۴۰ مطالعه سلول جنبه توصیفی داشته است (Cytology) و تنها پس از این زمان است که سلول شناسی جای خود را به زیست شناسی سلولی (Cell biology) داده است.


ابعاد سلولی

اکثر سلولها میکروسکوپی بوده و با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شوند. سلولهای حیوانی و سلولهای گیاهی ، دارای قطری حدود ۵ تا ۱۰۰ میکرومتر بوده و بسیاری از باکتریها تنها ۱ تا ۲ میکرومتر طول دارند. چه چیزی ابعاد سلولی را محدود می‌نماید؟ حداقل اندازه سلول احتمالا توسط حداقل تعداد هر نوع بیومولکول مورد نیاز سلول تعیین می‌گردد.
حد بالای اندازه سلول احتمالا توسط میزان انتشار مولکولهای حل شده در سیستمهای آبی تنظیم می‌گردد. یک سلول باکتری که برای تولید انرژی وابسته به واکنشهای مصرف اکسیژن است، می‌بایست اکسیژن مولکولی را از محیط اطراف ، از طریق انتشار از غشا دریافت کند. این سلول باید نسبت سطح به حجم بیشتری داشته باشد تا بتواند به راحتی اکسیژن را جذب کند. شکل یک سلول نیز می‌تواند به جبران اندازه بزرگ آن کمک نماید. بسیاری از سلولهای بزرگ ، علی‌رغم شکل تقریبا کروی دارای سطوح شدیدا پیچیده‌ای هستند که این امر سبب ایجاد سطح بیشتری برای همان حجم شده و برداشت مواد غذایی و دفع مواد زاید به محیط اطراف را تسهیل می‌نماید. مانند سلولهای عصبی یا نرون ها که به شکل ستاره یا شدیدا منشعب هستند.

 

کاربرد سلولها و بافتها در مطالعات بیوشیمیایی

از آنجایی که تمامی سلولها از سلولهای اجدادی یکسانی ایجاد شده‌اند، دارای شباهتهای پایه‌ای خاصی هستند. مطالعه دقیق بیوشیمیایی تنها چند نوع سلول با وجود تفاوت در جزئیات بیوشیمیایی و ظاهر سطحی آنها ، کلیاتی را مشخص می‌کند که در مورد تمامی سلولها و موجودات کاربرد دارد. بطور مطلوب یک محقق مطالعه خود را با جداسازی آنزیمها و سایر اجزا سلولی آغاز نموده و برای این منظور از یک منبع غنی و یکدست استفاده می‌نماید. استفاده از منبع یکنواختی از یک آنزیم یا یک اسید نوکلئیک که در آن تمامی سلولها از نظر بیوشیمیایی و ژنتیکی یکسان هستند، هیچ شکی را در مورد نوع سلول بکار رفته برای تهیه جزء خالص شده ، باقی نمی‌گذارد. بعضی بافتهای حیوانات آزمایشگاهی نظیر کبد موش ، مغز خوک و عضله خرگوش ، علی‌رغم یکسان نبودن تمامی سلولها ، منبع غنی مشابهی می‌باشند. بعضی از سلولهای حیوانی و گیاهی نیز در کشت سلولی تکثیر یافته و تعداد مناسبی از سلولهای یکسان (کلون شده) ایجاد می‌نمایند که برای بررسی بیوشیمیایی ، بکار می‌روند.

تکامل و ساختمان سلولهای پروکاریوتی

اولین سلولهای زنده ، پروکاریوتهای بی‌هوازی بودند. این سلولها ۳٫۵ بیلیون سال قبل ظاهر شدند که در آن زمان اتمسفر فاقد اکسیژن بود. با گذشت زمان ، تکامل بیولوژیک باعث شد تا سلولها بتوانند فتوسنتز را انجام داده و اکسیژن را به عنوان یک محصول فرعی تولید کنند. با تجمع اکسیژن ، سلولهای پروکاریوتی قادر به انجام اکسیداسیون هوازی مواد سوختی شدند. دو گروه اصلی پروکاریوتها شامل یوباکتریها و آراکئی باکتریها در ابتدای دوره تکاملی جدا شدند. پوشش سلولی بعضی از انواع باکتریها شامل لایه‌هایی در خارج غشای پلاسمایی است که سبب سختی و محافظت می‌گردند.
بعضی از باکتریها دارای فلاژل بوده و برای حرکت به سوی جلو از آن استفاده می‌کنند. سیتوپلاسم باکتریها فاقد اندامکهای متصل به غشا بوده، ولی دارای ریبوزومها و گرانولهایی از مواد سوختی ذخیره شده و همچنین نوکلوئید هستند که DNA سلولی در آن قرار گرفته است. بعضی از باکتریهای فتوسنتتیک دارای غشاهای داخل سلولی وسیعی هستند که در آنها رنگدانه‌های تسخیر کننده نور وجود دارند.

تکامل و ساختمان سلولهای یوکاریوتی

حدود ۱٫۵ میلیون سال قبل ، سلولهای یوکاریوتی ظاهر شدند. این سلولها از پروکاریوتها بزرگتر بودند و ماده ژنتیکی آنها پیچیده‌تر بود. این سلولهای اولیه ارتباطات همزیستی با پروکاریوتها پیدا نمودند که در داخل سیتوپلاسم آنها زندگی می‌کردند. میتوکندریها و کلروپلاستهای امروزی از درون این همزیستهای اولیه مشتق شده‌اند. میتوکندریها و کلروپلاستها ، اندامکهای داخل سلولی هستند که توسط یک غشا دو لایه احاطه شده‌اند. این اندامکها محلهای ‌اصلی سنتز ATP در سلولهای یوکاریوتی هوازی هستند. کلروپلاستها تنها در موجودات فتوسنتتیک وجود دارند.سلولهای یوکاریوتی امروزی دارای یک سیستم پیچیده غشاهای داخل سلولی هستند. این سیستم غشایی داخلی شامل پوشش هسته ، شبکه آندوپلاسمی صاف و خشن ، کمپلکس گلژی ، وزیکولهای ترشحی ، لیزوزومها و آندوزومها می‌باشند. ماده ژنتیکی موجود در سلولهای یوکاریوتی در داخل کروموزومها ، کمپلکسهای شدیدا منظم DNA و پروتئینهای هیستونی ، سازماندهی شده است. ویروسها انگل سلولهای زنده هستند و مسئول بسیاری از بیماریهای جدی انسانی می‌باشند.

بحث درآینده

بطور کلی امروزه پذیرفته شده است که سلول واحد زندگی ، واحد ریخت شناسی و کار است و اساسا با امکان تولید مثل خود (خود زایشی) مشخص می‌شود. در عین حال ساختمان متداول سلولی ، خاص هم موجودات زنده نیست و باکتریها ، سیانوباکترها و اکتینومیست‌ها نوع دومی از ساختمان سلولی را نشان می‌دهند.

 

فناوری سلول‌های بنیادی

 

50,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • مقاله سلول
 • مقاله سلولهای بنیادی
 • مقاله آناناس
 • مقاله تاریخچه شناخت سلول
 • مقاله سلول های خورشیدی
 • برچسب ها : , , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   شنبه, ۴ آذر , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.