تحقیق تاریخچه بانکداری در ایران


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

تحقیق بررسی دو عامل فساد مالی و پول شویی در کشورهای جهان مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۷۴  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود تحقیق بررسی دو عامل فساد مالی و پول شویی در کشورهای جهان نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

فهرست مطالب

فصل اول : تاریخچه بانک داری در ایران   ۱
فصل دوم : حسابداری بانک    ۵
فصل سوم : امور صندوق    ۱۲
فرم های مربوط به فصل سوم   ۲۱
فصل چهارم : انواع سپرده و موضوعات مرتبط با آن    ۲۸
فصل پنجم : چک     ۴۷
فصل ششم : سپرده قرض الحسنه پس انداز    ۸۴
فصل هفتم: قرض الحسنه سپرده های سرمایه گذاری مدت دار   ۹۲
فرم های مربوط به فصل ششم   ۱۲۰
فصل هشتم: حواله ها   ۱۲۹
فرم های مربوط به فصل هشتم   ۱۳۵
فصل نهم: اموال منقول (اثاثه)   ۱۴۰
فصل دهم: سیبا   ۱۵۲
فرم های مربوط به فصل دهم   ۱۵۹
منابع   ۱۶۶

منابع و مآخذ:

بانکداری داخلی ـ بانک ملی ایران  / ناشر: بانک ملی ایران

تاریخچه بانکداری در ایران

تفکر  تشکیل بانک با روشی جدید بانکداری در ایران با تاسیس بانک دولتی توأما ظاهر شود . سال قبل از تشکیل بانک شناهنشاهی ( ۱۲۵۸ شمسی ) حاج محمد حسین امین دارالضرب یکی از صرافان بزرگ و روشن بین پیشنهادی به حکومت وقت برای ایجاد یک بانک ایرانی نمود که متاسفانه مورد قبول واقع نگردید .

پشنهاد مزبور اهمیتی است که در آن زمان محافل اقتصادی و صرافان ایرانی برای بانک قائل بوده و از نقش آن در امور اقتصادی کشور و ایجاد صنایع خطوط آهسته و تلگراف آگاهی داشته  لزوم کمک دوست برای تاسیس بانک و جمع آوری پس انداز عمومی مورد توجه قرار گرفته بود متاسفانه این طرح که در صورت اجرا مجالس برای بیگانگان در این زمینه باقی نمی گذشت جامه عمل نپوشید و بانک شناهنشاهی بشری که گذشته به صورت بانک دولتی در ایران مستقر شد .

در پنجم آذر ماه سال ۱۲۸۵ شمسی هنگامی که دولت از مجلس شورای طی اجازه استقراض خارجی خواست احساسات ملی که از رفتار بانک های بیگانه جریمه دار بود به هیجان آمده و نمایندگان ملت به منظور قطع نفوذ سیاسی و اقتصادی بانک ها مزبور و ترمیم وضع مالی خزانه ی ضمن مخالفت با استقراض خارجی تاسیس بانک ملی را خواستار شدند و از اجازه تشکیل بانک  صادر و اعلان آن چهار روز بعد یعنی در تاریخ نهم آذر ماه ۱۲۸۵ شمسی منتشر گردید .

جز تشکیل بانک ملی با سرمایه ۱۵ میلیون تومان ( ۳۰ کرور ) و قابل افزایش تا ۵۰ میلیون تومان با وجه و شعف فوق العاده عموم ملت رو به رو شد اعلان مذکور همان روز انتشار در مجلس شورای ملی قرائت گردید و نمایندگان ضمن اظهار مرّت و شادمانی ثبات قدم و همراهی فرد و همراهی خود را بار دیگر ابراز داشتند لیکن مشکلاتی برای مجاهدین این راه به وجود آمد و تمام کوشش ها و تلاش ها را نقش بر آب کرد و امید ها را به یأس مبدل ساخت و بانک ملی تأسیس نگردید و تحقیق این آرزوی بزرگ ملت ایران سال ها به تعویق افتاد .

چهارده سال بعد مجدداً کوشش های برای نیل به این مقصود به عمل آمد کابینه احمد قوام که در خرداد ماه ۱۳۰۰ شمسی به مجلسی معرفی شد تشکیل بانک دولتی را در ماه دوم برنامه خود قرار داد ولی چون نظر بر این بود که بانک ملی از بقایای بانک استقراضی روس به وجود آید و بانک مزبور نیز با وضعی که به دولت ایران واگذار شده بود قابل احیاء نبود این برنامه جامعه عمل نپوشید و این بار نیز نتیجه ای حاصل نگردید .

تأسیس بانک ملی ایران :

پس از بهبود نسبی وضع خزانه مملکت با اینکه تجربه های تلخ گذشته یأس و ناامیدی را بر دل ها چیره کرده بود ملت ایران بمنظور تحکیم مبانی استقلال سیاسی و نجات اقتصاد کشور از نفوذ بیگانگان بار دیگر اجرای افکار دیرین خود دائر با تاسیس بانک ملی بر آید .

بالاخره در تاریخ ۱۴ اردیبهشت ماه سال ۱۳۰۶ شمسی قانون اجازه تأسیس بانک ملی ایران پس از بحث و بررسی نمایندگان مجلس شورای ملی به تصویب نهایی رسید با آنکه افکار عمومی مایل به اجرای سریع قانون بود لیکن با توجه به تجربیات گذشته رعایت احتیاط در هر گام شرط لازم برای موفقیت بود تهیه مقدمات شروع کار بر اقریب شانزده ماه به تعویض انداخت پس از آنکه در شانزدهم آبان ماه سال ۱۳۰۶ شمسی قانون اجازه استخدام متخصصین بانکی را اتباع سوئیس یا آلمان به تصویب مجلس شورای ملی رسید . دکتر کورت لندن به خدمت بانک دعوت و به ریاست آن گمارده شد و اساسنامه بانک در سی ام خرداد ماه ۱۳۰۷ شمسی به تصویب هیئت وزیران و در چهاردهم تیرماه همان سال به تصویب کمیسیون مالیه مجلس شورای ملی رسید و مقالات کار از هر جهت فراهم شد .

بدین ترتیب بانک ملی ایران به سرمایه ای ناچیز به مبلغ بیست میلیون ریال فقط هشت میلیون ریال آن نقدا پرداخت شده بود تاسیس شد و از دوشنبه ۱۷ شهریور ماه سال ۱۳۰۷ شمسی بدون تشریفات در تهران ( محل فعلی ادارات مرکزی ) شروع بکار کرد .

عملیات و وظایف بانک ملی ایران :

گر چه طبق ماده اول قانون اجاره تاسیس وظیفه بانک ملی ایران پیشرفت امور تجارت فلاحت و صناعت اعلام گردید لیکن به تدریج قانون گذار وظایف گوناگون به عهده بانک ملی گذارد و این بانک را از صورت یک بانک عادی خارج و به بانک مرکزی کشور تبدیل ساخت بطوری که علاوه بر فعالیت عادی بانکی از قبیل افتتاح انواع حسابها تنزیل اوراق و اسناد تجاری خرید و فروش ارزهای خارجی ، قبول بروات برای وصولی اعتبار در حساب جاری ، وارد کردن طلا و نقره و خرید و فروش آن ، دادن وام و قرض ، تعیین نرخ زر و سیم ، دادن اعتبار ، ضمانت اشخاص و شرکت ها و بنگاه های خصوصی ، نگهداری حساب ها در خارج از کشور و تحصیل اعتبار در خارج و . . .  امور دیگری از جمله موارد زیر نیز به وظایف بانک ملی اضافه گردید .

عملیات بانکی خزانه دولت و صندوق ادارات و بنگاه های دولتی و شهرداری ها و موسسات وابسته به دولت و نگهداری محاسبات آنها .
نقل و انتقال وجوه ، دادن وام به دولت و موسسات عمومی و شهرداری ها با مجوز مجلس شورای ملی .
نشر اسکناس ، حق نظارت و مداخله در امور در امور ارزی کشور ، حفظ موازنه ارزی و نظارت بر اجرای کلیه قوانین و مقررات مربوط به ارز نگه داری حساب در آمد و هزینه ارزی اعم بازرگانی و غیر بازرگانی
بازرسی دفاتر و اسناد و بانک های مجاز از نظر مقررات ارزی ، عضویت در صندق بین المللی و بانک بین المللی ترمیم و توسعه .
جلب و جذب سرمایه های خارجی ، سیاست های پولی و اعتباری ، حق نظارت بر سایر بانک ها .

* بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و وظایف آن .

این بانک با سرمایه ای معادل ۶/۳ میلیارد ریال به منظور تنظیم حجم پول و اعتبار و نظارت بر سیستم بانکی کشور در تاریخ هیجدهم مرداد ماه سال ۱۳۳۹ شمسی تحت عنوان بانک مرکزی با اهداف زیر تاسیس گردید .

الف ) وظیفه انتشار اسکناس و سکه های فلزی رایج کشور .

ب ) حفظ ارزشی پول و موازنه دریافت ها و پرداخت ها

پ ) تسهیل مبادلات بازرگانی

ت ) کمک به رشد اقتصادی کشور بر اساس نظارت بر عملیات بانک ها و موسسات اعتباری .

ث ) تنظیم مقررات مربوط به معاملات ارزی و طلا .

 فصـل دوم

حساب داری بانک

ـ تعریف  کلیات حسابداری: حسابداری عبارت است از فن ثبت ، طبقه بندی و تلخیص فعالیت های مالی یک موسسه در قالب اعداد قابل سنجش به پول و تفسیر نتایج حاصله از بررسی این اعداد .

دوره مالی :

مدت زمانی است که فعالیت های مالی یک موسسه با آغاز آن شروع یا تجدید و در پایان آن حساب ها بسته و نتیجه عملیات و وضعیت مالی موسسه تعیین گردد . در ایران معمولا دوره مالی از اول فروردین ماه شروع و پایان اسفند هر سال خاتمه می یابد که به آن سال مالی اطلاق می گردد .

مراحل مختلف قابل انجام در یک دوره مالی به ترتیب عبارتند از :

ثبت فعالیت های مالی در دفتر روزنامه
نقل اقلام ثبت شده از دفتر روزنامه به حساب های مربوط به دفتر کل .
تهیه تراز آزمایشی
تهیه کار برگ
ثبت عملیات مربوط به اصلاح حسابها در دفتر روزنامه و نقل اقلام ثبت شده مذکور از دفتر روزنامه به دفتر کل .
بستن حساب های موقت .
تهیه تراز اختتامیه
تهیه صورت حساب ها ( صورت سود و زیان ، تراز نامه ، و سایر صورت حساب ها ) .

 اصول حسابداری :

اصول و موازین حسابداری نظریه های و قواعد هماهنگی است که توسط خبرگان فن و انجمن های رسمی حسابداری ، برای اجرای یکنواخت و هر چه صحیح تر فن مربوط اعم از چگونگی نگهداری حساب و تعیین نتیجه عملیات و نمایش وضعیت مالی یک موسسه به کار گرفته می شود در ذیل چند اصل متداول از این اصول ذکر می گردد .

اصل ادامه فعالیت : به طور کلی در عملیات حسابداری فرض بر این است که موسسه و عملیات آن در آینده ادامه داشته و از روندی برخوردار خواهد بود و بر همین مبنا در تهیه و تنظیم صورت های مالی ارزشی دارائی ها مورد نظر نخواهد بود .
اصل تعیین ارزش اقلام دارائی بر اساس قیمت تمام شده : بموجب این اصل حسابدار باید در ثبت اقلام دارئی ، اعم از دارئی مشهود و غیر مشهود قیمت تمام شده آنها در دفاتر و اسناد حسابداری منعکس کند .
اصل واقعیت : قضاوت و عقاید شخص و تقریب و تخمین باید حتی الامکان تاثیری در حسابداری و نتایج حاصله از آن نداشته باشند .
اصل تساوی سرمایه دارائی با بدهی و سرمایه :

« دارئی = بدهی + سرمایه » این معادله و رابطه بین دارائی با بدهی و سرمایه به عنوان یکی از اصول مسلم و تغییر ناپذیر و حسابداری پذیرفته شده است نتیجه قبول این اصل اجرای سیستم دفترداری دوبل یا دو طرفه می باشد .

اصل ثبات رویه : حسابدار باید از بهترین روش های موجود برای انجام محاسبات ثبت طبقه بندی ، تخلیص و نتیجه گیری از اعداد استفاده کند هنگامی که روشی لازم برای مرحله از مراحل کار و تعیین شده باید کوشش کافی به عمل آورد تا از همان رویه در سنوات مالی بعد نیز پیروی کند .
اصل احتیاط :  منظور از اصل احتیاط یا محافظه کاری این است که باید کوشش لازم به عمل آید درآمد موسسات بیش از آنچه واقعیت دارد در حساب ها منظور نشود .
اصل وضع هزینه های یک دوره از درآمدهای همان دوره : در تعیین سودیا زیان یک دوره مالی باید کلیه اقلام درآمد و هزینه همان دوره منظور و محاسبه شود .

لازم به ذکر است که اصول مذکور از اهم اصول ۲۱ گانه حسابداری است که در این بخش عنوان گردید .

دفاتر قانونی : ( دفاتر تجاری )

به موجب ماده ۶ قانون تجارت مصوب سیزدهم اردیبهشت ماه ۱۳۱۱ شمسی ، هر تاجری به استثنای کسبه جزیر مکلف است دفاتر ذیل یا دفاتر دیگری را که وزارت دادگستری به موجب نفلاهنامه ، قائم مقام این دفاتر قرار می دهد داشته باشد .

دفتر روزنامه
دفتر کل
دفتر دارائی
دفتر کپیه

۱٫ دفتر روزنامه :

دفتری است که تاجر باید هر روز مطالبات و دیون  داد و سند تجاری و معاملات راجع به اوراق تجارتی ( از قبیل خرید و فروش و ظهر نویسی ) و به طور کلی واردات  و صادرات تجاری خود را به هر اسم و رسمی که باشد و وجوهی را که برای مخارج شخصی خود برداشت می کند در آن ثبت نماید .

۲٫ دفتر کل :

دفتری که باید بانک معاملات ولااقل هفته ای یکدفعه از دفتر روزنامه استخراج و انواع مختلف آن را مشخص و جدا کرده هر نوعی را در صفحه مخصوصی در آن بطور خلاصه ثبت کند و به عبارتی هر نوع معامله و عملیاتی که در دفتر روزنامه انجام شده است در دفتر کل تحت سر فصل مربوط به خود ثبت گردد .

۳٫ دفتر دارائی :

دفتری است که بانک باید در سال صورت جامعی از کلیه دارائی منقول و غیر منقول و دیون و مطالبات سال گذشته خود را به  ریز در آن دفتر ثبت و امضاء نماید این کار باید تا پانزده هم فروردین سال بعد انجام  پذیرد.

۴٫ دفتر کپیه :

 دفتری است که بانک باید کلیه مراسات و مخابرات و صورتحساب های صادره خود را در آن به ترتیب تاریخ ثبت نماید .

دفاتر فوق الذکر به استثنای دفتر کپیه قبل از آنکه چیزی در آن نوشته شود توسط نماینده اداره ثبت امضاء خواهد شد .

این دفاتر که برای امضاء به متصدی مربوط تسلیم می شود باید صفحات آن شماره گذاری شده و هیچ شماره ای از قلم نیفتاده و یا باطل نشود و قیطان کش شده باشد . متصدی مربوط مکلف است صفحات دفتر را شمرده در صفحه اول آخر هر دفتر مجموع عدد صفحات آن را با تصریح به اسم و رسم صاحب دفتر مجموع عدد صفحات و دو طرف قیطان را با مهر سری که وزارت دادگستری ( اداره ثبت اسناد ) برای این مقصود تهیه می نماید منگنه کند .

لازم است کلیه اعداد حتی تاریخ با تمام حروف نوشته شود همان گونه که ذکر شد دفتر کپیه نیاز به امضاء نماینده ثبت و مواردی که ذکر شده ندارد .

در حال حاظر در بانک ملی ایران به جایی دفتر کپیه از دفتر رونوشت که یک نسخه از کلیه نامه ها و مخابرات صادره می باشد استفاده نموده و دفتری به نام کپیه تهیه نمی گردد و نسخه های دفتر رو نوشت را به ترتیب شماره نگه داری و بایگانی می نمایند .

دفتر دوبل :

اساس حسابداری مبتنی بر عملیات دفتر داری دوبل می باشد بدین معنی که هر معامله تجاری متضمن حداقل دو عمل متقابل است در واقع در یک معامله حداقل دو حساب دخالت دارد که هر یک طرف دیگری واقع می شود این ۲ طرف به صورت دو حساب زیر در ثبت های دو گانه عملیات دفتر داری کلیت می کنند .

حساب گیرنده ارزش
حساب دهنده ارزش

ماهیت بدهکاری و بستانکاری : حساب گیرنده را در اصطلاح حسابداری بدهکار و حساب دهنده را بستانکار می نامند .

ثبت ساده : هر ثبت دفتر روزنامه که حاوی یک قلم بدهکار و یک قلم بستانکار می باشد

ثبت مرکب : هر ثبت دفتر روزنامه که در بر گیرنده بیش از یک قلم بدهکار و یا بستانکار باشد .

حساب : عبارت است از جدول یا صورتی که فعالیت مالی بخصوص یک شخص یا موسسه در آن ثبت می گردد .

طبقه بندی حساب ها :  حساب های یک موسسه را می توان به چهار دسته کلی زیر تقسیم کرد .

حساب های دارایی
حساب های بدهی و سرمایه
حساب های در آمد
حسابهای هزینه

بطور کلی حساب های یک موسسه با توجه بر ماهیت آنها دارایی مانده بدهکار و یا مانده بستانکار می باشند از این رو در طبقه بندی فوق حساب های دارایی ، دارای مانده بدهکار حساب های بدهی و سرمایه دارای مانده بستانکار و حساب های در آمده و هزینه به ترتیب دارای مانده بستانکار و بدهکار خواهند بود .

دارایی :

اموال ، حقوق و یا سایر منابع اقتصادی متعلق به یک شخص یا یک موسسه که قابل تعویم به پول و دارای منافع آتی باشد .

دارائی ها به سر دسته کلی به شرح ذیل تقسیم می شوند :

الف ) دارائی های ثابت : اموال مشهود و با دوامی که به قصد نگه داری بلند مدت خریداری و یا ساخته شده و در عملیات عادی یک موسسه مورد استفاده است مانند زمین ساختمان .

ب) دارائی های جاری : موجودی نقد و سایر اقلام دارئی که انتظار می رود در جریان عادی عملیات طی یکسال به نقد تبدیل شود ، فروش رفته و یا به مصرف برسد مانند موجودی صندوق مطالبات از بدهکاران

پ : دارائی های نامشهود : دارائی های که موجودیت مادی ندارند و ارزش آنها به منافعی محدود است که از استفاده یا واگذاری حقوق مربوط به آنها حاصل می شود مانند حق انتفاع – حق اختراع ، علامت تجاری و سرقفلی .

بدهی :

تعهداتی که یک شخص با یک موسسه در مقابل سایرین (مثلًا بستانکاران) دارد و از طریق پرداخت پول ، ساخت و تحویل کالا ، ارائه خدمت یا طرق دیگر ایفا می شود .

بدهی ها به دو دسته کلی به شرح زیر طبقه بندی می شوند :

الف : بدهی های جاری : تعهداتی که انتظار می رود طی سال بعد از محمل دارائی های جاری پرداخت ، تسویه و یا خدمات موضوع آن انجام شود مانند بستانکاران .

ب ) بدهی بلند مدت : تعهداتی که انتظار نمی رود طی سال بعد از محل دارائی های جاری پرداخت، تسویه و با خدمات موضوع آن انجام شود مانند وام های طویل المدت.

در آمد :

فروش کالاها ، انجام خدمات و عواید ناشی از استفاده دیگران از اموال و حقوق یک موسسه که به تحصیل وجوه نقد یا ایجاد دارائی های دیگر منجر شود و یا بدهی های موسسه را کاهش دهد .

فصـل سوم

امور صندوق

 

120,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • مقاله پول- ارز- بانکداری
 • مقاله مسئولیت ظهر نویس در قانون چک
 • مقاله پول و بانکداری
 • کارآموزی حسابداری در بانک سپه
 • مقاله چک سفید امضاء و ماهیت حقوقی آن
 • برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.