مقاله آزمونهای غیر مخربRT,ET


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله آزمونهای غیر مخرب RT , ET مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۱۱۰  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله آزمونهای غیر مخرب RT , ET نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست

مقدمه              ۱
مروری بر انواع تستها              ۲
مایع نفوذ کننده داخل حلال Solvent        ۷
ناپیوستگها-تعاریف-علل و راههای پیشگیری     ۱۲
تخلخل (مک)          ۱۲
علت یا علل تخلخل را بیان کنید ؟           ۱۳
چرا باید تخلخل را جدی گرفت ؟           ۱۴
چگونه می توان تخلخل را اصلاح نمود ؟        ۱۵
آخال یا تفاله جوش محبوس در جوش        ۱۵
آخالهای تنگستن       ۱۷
ذوب ناقص          ۱۸
ترکها             ۱۹
عیوب تکنیکی جوش       ۲۲
ترک خوردگی در دهانه انتهای جوشی (carter cracking)         ۲۲
تخلخل (Porosittg)       ۲۳
ذرات سر باره گل جوش Slays Inelusion     ۲۴
بریدگی کناره جوش Under cutting        ۲۶
LD ;KN  (A)تاریخچه               ۲۷
نمایشگر های جریان گردابی مگنتو- اپتیک       ۷۵
تست رادیوگرافی RT              ۷۸
(A تاریخچه           ۷۸
( E تجهیزات رادیوگرافی               ۸۵
انتخاب فیلم          ۸۸
عوامل موثر د ر کیفیت فیلم ونحوه بازبینی آنها    ۹۲
ویژگیهای فیلم        ۹۵
تفسیر عیوب جوشکاری              ۹۷
محدودیتهای رادیوگرافی           ۱۰۰
لغت نامه تخصصی            ۱۰۲
مراجع                  ۱۰۶

مقدمه

با توجه به اینکه شکست یک جوش می تواند به ضررهای مالی آسیب رسیدن به اموال , مجروح شدن افراد و حتی در بعضی از موارد منجر به مرگ می شود . اطمینان از جوش و طرح جوشی حاصل شد بسیار حائز اهمیت است . این شرایط توسط طراح , سازنده مشتری و مهمتر از همه قانون و بر اساس کاربرد جوش تعیین می شود .

برای تضمین انطباق جوش با این شرایط , به یک برنامه کنترل کیفیت نیاز داریم . برنامه کنترل کیفیت شامل آموزش و تائید صلاحیت جوشکار , تست مواد , مستند سازی و بازرسی جوش است .

در این کتاب چگونگی بازرسی جوشها و عیوب و ناپیوستگی های رایج در فرایند جوشکاری ذوبی و تستهای اعمال شده بر روی جوش برای کشف عیوب مورد بحص قرار می دهیم .

در فصل اول انواع تستها مرور می گردد . در فصل دوم نا پیوستگی ها و عیوب تکنیکی جوش بررسی می شود . در فصل سوم نیز روش بازرسی بوسیله جریانهای گردابی (ET) و در فصل چهارم روش بازرسی رادیو گرافی (RT) را مورد بحث قرار می دهیم .

مروری بر انواع تستها

چگونه جوش را بازرسی کنیم

برای بازرسی جوش دو روش کلی وجود دارد که در روش اول روش آزمون مخرب است که در این روش آزمایش یا روی خود قطعه اصلی و یا روی قطعه آزمایش انجام می شود که در این پروسه قطعه ای که مورد آزمایش قرار می گیرد بر اثر آزمایشهای گوناگون از از قبیل – کشش  – خمش – پیچش – فشاری و یا ترکیبی از این چند آزمایش مخرب شده و دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد

لذا این پروسه از لحاظ هزینه و وقت پروسه ای پر هزینه و قت گیری است به همین دلیل مهندسان روشهای دیگر را برای تست مواد ابداع کردن که موجب خراب شده قطعه نگردد و در ضمن وقت گیر هم نباشد .

این روش که بر روش غیر مخرب و یا (NON-Discontiv) NDT معروف است دارای چندین پروسه است که به طور مختصر به هر یک از آنها اشاره خواهیم کرد .

۱- بازرسی چشمی VLSUAL – INSPECTION (VT)

یکی از فرایندهای بازرسی غیر مخرب بازرسی چشمی یا (visyal –Testing) می باشد که در این روش تمام مشخصات قطعه – فرایند تولید با نقشه ها و دستور العملهای (WPS) ساخت مطابقت داده شده و ضمنا عیوب ونواقص سطحی و ظاهری که ممکن است با چشم غیر مسطح و یا بوسیله ذره بین رویت شوند , بررسی می شوند برای دستیابی و اطمینان از آزمایش بازرسی چشمی (VT) وسایلی مورد نیاز می باشد که به طور اهم به شرح ذیل بیان می گردد .

۱- گروه سنج جوش مدل Cambridag welding gouge-TWI این وسیله جهت اندازه گیری موارد زیر به کار می رود .

 ۱-۱ میزان جوش در جوشهای گوشه ای(under cut)

2-1 ساق خوردگی در جوش های گوشه ای (fillet weld)

3-1 بعد یا گلویی جوشی در جوشهای گوشه ای(weld-fillet)

4-1 مقدار برآمدگی (گرده) جوش در جوشهای نفوذی(Butt-weld)

5-1 مقدار زاویه پخ زدنی (Bevel) در هنگام مونتاژ برای اتصالاتی که جوش های نفوذی (Bult weld) دارند .

۶-۱ تعیین مقدار عدم هم ترازی دو قطعه (misalignment) در اتصالاتی که جوش نفوذی (Bult weld) دارند .

۲- چراغ قوه بازرسی flash light with flexible Head

2-1 این چراغ قوه در مقاطعی که اتصال در نقاط بار یک باشند استفاده می شود ضمنا این چراغ قوه ها دارای نور معمولی و نور ماوراء بنفش (UV) و نیز خودکار می باشند .

۳- آیینه بازرسی

قسمتی از یک قطعه که امکان دید مستقیم وجود ندارد برای مثال داخل لوله , کاربرد دارد . ضمنا نوک این وسیله حالت پرگاری های خط کشی و خاصیت آهن ربایی دارد .

پذیرش جوشی که مورد تست چشمی قرار می یگرد باید فاقد نا پیوستگی های بیشتر از مقادیر زیر نباشد .

۱- ( ۳ م م )در هر جهت سطح

۲-  ( ۱۰ م م ) مجموع بزرگترین ابعاد تمام ناپیوستگیها می تواند بیشتر از  ( ۱ م م ) اما کمتر یا مساوی  ( ۳ م م )باشد .

۳-  ( ۶ م م ) حداکثر ترک گوشه به جزء موقتی که ترک گوشه ای از نقاله جوش ظاهری سر پاره یا دیگر ناپیوستگیهای ذوبی ناشی می شود که در این حالت حداکثر مقدار  ( ۳ م م )به کار می رود .

۴- نمونه های با ترکهای گوشه ای بیشتر از  ( ۶ م م ) بدون نقاله جوش محبوس آفال سر باره محبوس یا دیگر ناپیوستگیهای ذوبی نادیده گرفته می شود و با یک نمونه آزمایشی دیگری از قطعات جوش شده اصلی تست شود . اگر جوش آزمایشی چشمی را پشت سر گذارند گام بعدی استفاده از دیگر روشهای غیر مخرب است .

۲- آزمایش مایع نفوذ کننده (PT) Liguid Penetrant testing

این پروسه ناپیوستگی های نظیر ترک , سوختگی کناره جوش و تخلخل را آشکار می کند .

مرحله اول

مرحله اولین کار تمیزی سطح مقطعه است Pre-cleaning) ) در روش PT از تمیز کاری مکانیکی استفاده نمی شود فقط از دستمال بدون پرز استفاده می شود.

روشهای تمیز کاری که عبارت اند از :

۱- شیمیایی : چنگ کردن یا اسید شوئی – قلیائی شوئی یا باز سوئی برای از بین بردن چربی ها و روش حلال یا Soluevert که یکی از آنها Detergent می باشد.

۲- روش صوتی در این روش از امواج التراسونیک یا امواج ما فوق صورت برای تمیز کاری قطعات ریز و کوچک استفاده می شود روش کار به این صورت می باشد که با تولید امواج صوتی و برخورد آن با قطعات کوچک لرزشی در قطعات به وجود می آید و قطعات با یکدیگر برخورد می کنند و بر اثر برخورد قطعات با یکدیگر باعث می شود که آلودگی های سطحی آنها از قبیل اکسید و ناخالصها از بین بروند .

مرحله دوم

۲- گام بعدی در روش PT اعمال مایع نفوذ کننده می باشد . APPLY -Penetrant

مایع نفوذ کننده که عبارت اند از :

مایع نفوذ کننده قابل شستشو با آب water – washable

مایع نفوذ کننده شناور سازی بعد از اعمال که در دو نوع ( روغنی Cicofilie) ( آبی Heipofilel) که این روش به روش post – Emulsified معروف می باشد.

مایع نفوذ کننده داخل حلال Solvent

روشهای اعمال مایع نفوذ کننده

– به کمک اسپری و پاشیدن روی سطح مورد آزمایش

– به کمک مالش برس یا فرچه که مانند کشیدن رنگ به روی دیوار می باشد .

– روش غوطه وری که این روش مایع نفوذ کننده را داخل یک ظرف ریخته و قطعات را داخل آن فرو می ریزند که این روش مخصوص قطعات ریز و تولید انبود می باشد .

بعد از اعمال مایع نفوذ کننده پایه زمانی صبر کنم که مایع نفوذ کننده داخل قطعه کار نفوذ کند . که این زمان معروف است به Dwell time.

مرحله سوم

پاک کردن مایع نافذ اضافی

که این کار با حلال و یا با آغشته کردن پارچه ای به حلال و کشیدن آن روی سطحی که مایع نفوذ کننده وجود دارد . باید دقت داشت که کشیدن پارچه آغشته به حلال باید در یک طرف باشد .

مرحله چهارم

که مرحله اعمال آشکار ساز یا Developer می باشد .

آشکار سازها به دو صورت وجود دارند .

۱- یا تر wet هستند .

۲- یا خشک Dry هستند .

آشکار سازها باید از لحاظرنگی دارای بالاترین (conterast) تمایز با مایع نفوذ کننده باشد .

بعد از گشذت تقریبا ۳ تا ۷ دقیقه بعد از گذشت اعمال آشکار ساز اگر عیبی در قطعه وجود داشته باشد ظاهر می شود .

مرحله پنجم

مرحله بازرسی یا تفسیر

بازرسی (Inspection)

تفسیر (Interoret)

بلافاصله بعد از اعمال آشکار ساز حداکثر ۳۰ تا ۶۰ دقیقه فرصت داریم تا محل عیوب را شناسایی کنیم.

مرحله ششم

که مرحله ضبط یا تهیه گزارش کار می باشد (record)

3- آزمایش ذرات مغناطیسی magnatic particle Testing

غالبا ناپیوستگی های سطح و شماری از ناپیوستگیهای نزدیک آن را معین می کند و بهترین روش کشف ترک است . روش (MT) تنها در موارد فرو مغناطیسی به کار می رود . ذرات مغناطیسی روی سطح آزمایش زده شد و سپس نمونه آزمایش با عبور جریان از آن و یا با استفاده از بوبین مغناطیسی کننده خارجی مغناطیس می شود . اگر رتکی وجود داشته باشد . لبه ها به قطبهای مغناطیسی شمال – جنوب تبدیل می شوند , ذرات مغناطیسی را جذب می کنند و ترکها را نشان می دهد .

۴- آزمایش رادیو گرافی ( پرتو نگاری صنعتی ) RT Raducgrapic Testing  در این روش تخلخل داخلی , ترکها و حبابی را آشکار می نماید . در این حالت یک دستگاه اشعه x یا ایزوتوپ رادیو اکتیو اشعه نفوذی را تامین می کند . با عبور این اشعه از داخل نمونه آزمایش , قدرت اشعه به وسیله ساختارهای داخل آن بهبود می یابد و روی یک فیلم عکس ثبت می شود که بسیار شبیه به اشعهx دندانپزشکی است . روش RT روش کند و بسیار گران قیمت تر از اغلب روشهای دیگر است اما یک فیلم دایمی برای مستند سازی است .

 آزمایش پنجم : تست ما فوق صوت Ultrasonic Testing(ut)

 غالب ناپیوستگی های زیر سطحی و سطح جوش شامل ترکها , سر باره و عدم ترکیب را شکف می کند . انرژی ما فوق صوت انرژی صداست اما فرکانس آن بالاتر از آن است که گوش انسان قادر به کشف آن باشد .

وسایل این تست از چهار بخش اصلی تشکیل شده است .

–       یک مولد پالس الکترونیکی که پالسهای صوت فرکانس بالا تولید می کند.

–       یک ترانسدیوسر که این پالسهای برقی را به انرژی صوتی تبدیل می کند وسایل الکترونیکی که از ترانسدیوسر برای گوش به پالسهای منعکس شده استفاده می شود .

–       وسایل الکترونیکی برای دریافت پالسهای منعکس شد .

–       صفحه ای که پالسهای خروجی و ورودی را نمایش می دهد .

–       پالسهای ما فوق به نمونه وصل شده و همانند یک چراغ قوه در اتاق تاریک عمل بررسی داخل قطر را انجام می دهند .

–       وقتی پالسها در داخل نمونه به ناپیوستگی برخورد می کنند به سمت ترانسدیوسر بر می گردند و ترانسدیوسر نیز آنها را آشکار می کنند . وسایل الکترونیکی سیگنالهای بازگشته را پردازش کرده ورودی یک صفحه LCD یا CRT نمایش می دهد . بک کاربر UT با تجربه می تواند محل و بزرگی عیبهای موجود را معین نماید .

LD ;KN  (A)تاریخچه

جریان های گردابی جریان های الکتریکی هستند که با عبور میدانهای مغناطیسی ازیک هادی در آن ایجاد می شوند . این جریان ها مربوط به سیم پیچ هایی هستند که با جریان متناوب تحریک می شوند ، مثل چیزی که در مبدلها وجود دارد . این جریان ها در  اواخر دهه ۱۸۰۰ کشف شد ولی تا اوایل دهه ۱۹۴۰ در آزمایشهای غیر مخرب مورد استفاده قرار نمی گرفتند . در حقیقت وقتی دریافته شد که جریانهای گردابی عامل افتهای توان وتولید گرما در مبدلهای وموتورهای الکتریکی هستند به چشم یک درد وسر وگرفتاری به آن نگاه می شد . تحقیقات امروزی نشان داده اند که برای کاهش اثرات نامطلوب جریان های گردابی می توان از هسته ها وارمیچرهای لایه لایه استفاده کرد .

 دریافته شد که با القای جریان های گردابی در یک ماده هادی وپایش الکترونیکی رفتار آن می توان چیزهای زیادی در مورد مشخصات فیزیکی آن ماده متوجه شد . اگر چه هیچ کس مسئول کشف جریان گردابی نمی باشد . دکتر فورستر از آلمان وهمکاران وی کارهای اساسی در تحقیقات آزمایش جریان گردابی وپیشرفت آن در ایالات متحده را پایه گذاری کردند .

 در طول جنگ دو شرکت سازنده هواپیما وجود داشت که هواپیما های مشابهی می ساختند . به خاطر مدیریت ضعیف ومشکلات مالی یکی از شرکتهای ناگهان تولید خود را متوقف کرد . شرکت موفق ، موجودی این شرکت ور شکسته را خریداری کرد . صدها قطعه ای که دراین لیست قرار داشت در مراحل مختلف فرآیند تولید بودند . که آثار الومینیوم یا عملیات حرارتی آنها مشخص نبود . د رآن موقع استفاده موثر وسازنده از جریان های گردابی توسعه بود که یک ابزار موثر د ر مرتب کردن مواد بر اساس هدایت الکتریکی آنها فراهم کرد . یک چنین ابزاری ، که مورد استفاده قرار گرفت ، باعث صرفه جویی قابل توجهی در هزینه های شرکت شد .

( B)  تئوری

قلب آزمایش جریان گردابی سیم پیچ بررسی می باشد . آنچه که آزمایش جریان گردابی را ممکن می سازد . تعامل بین جریان متناوب عبوری از سیم پیچ . مغناطیسی مربوط به آن ، وماده ای است که در مجاورت آن قرار می گیرد . هانس کریستین ومایکل فاراده را بطه بین جریان و مغناطیسی را در اوایل ۱۸۰۰ کشف کردند . امروزه می دانیم که وقتی ازیک هادی جریان الکتریکی عبور می کند میدان مغناطیسی د راطراف آن تشکیل می شود . قانون فاراده بیان می کند که اگر یک هادی در میدان مغناطیسی حرکت کند ویا یک میدان مغناطیسی ازیک هادی حرکت داده شود  ، ولتاژی در آن هادی القاء می شود . جهت جریان بستگی به حرکت نسبی میدان مغناطیسی دارد .

 اگر یک جریان متناوب از سیم پیچ عبور داده شود میدان مغناطیسی حول هر دور سیم تشکیل شده واز بین می رود . حرکت میدان در دورهای مجاور ، یک ولتاژ ثانویه القا ء می کند که با EMF اعمالی اولیه مخالف می کند . این فرایند القا نامیده می شود .

 توانایی یک هادی برای القای ولتاژ در خودش ، خود القایی یا اندوکتانس نامیده می شود وواحد اندازه گیری آن هانری است  . اندوکتانس یک سیم پیچ به تعداد دورها ، قطر وماده هسته بستگی دارد . یک سیم پیچ ساده مقدار معینی اندوکتانس دارد . خطوط مغناطیسی شار مربوط به این سیم پیچ تقریبا پخش می شوند . زیرا هوا دارای رلومتانس مغناطیسی بالایی می باشد . وقتی یک ماده تر ومغناطیسی در مرکز سیم پیچ قرار می گیرد مسیری  با کمترین مقاومت در برابر خطوط مغناطیسی شارایجاد کرده واین خطوط را نزدیک سیم پیچ متمرکز می کند . که باعث افزایش اندوکتانس می شود .

 همانطور که در شکل ( ۱ ) قابل مشاهده است به خاطر وجود اندومتانس ، ولتاژ وجریان با هم همفاز نیستند . وقتی تغییر میدان مغناطیسی حداکثر است ، ولتاژ در بیشترین مقدار خود قرار دارد . این میدان مغناطیسی مطابق با بیشتر ین منحنی جریان د ر نقاط   ۰, ۰۰۱۸۰ و ۳۶۰۰  می باشد . ملاحظه می شود که جریان نود درجه از ولتاژ عقب است  که گفته می شود  جریان نود درجه از ولتاژ تاخیر فاز دارد  .این ایجاد یک مقاومت موثر در برابر جریان می شود که مقاومت القایی ( XL) نامیده می شود . مقاومت القایی برحسب اهم اندازه گیری می شود وتحت تاثیر اندوکتانس مدار وفرکانس جریان متناوب می باشد . نود درجه تاخیر جریان فقط وقتی ممکن است که مدار به طور خالص القایی باشد ومقاومت سیم پیچ وظرفیت خازن در نظر گرفته نشود . ولی به دلیل اینکه سیمی که سیم پیچ از آن ساخته شده دارای مقاومت است این مقاومت باید در مقاومت کلی سیم پیچ در نظر گرفته شود . وقتی جریان متناوب از یک مقاومت مثل سیم مستقیم که هیچ اندوکتانسی ندارد عبور کند  جریان با ولتاژ هم فاز خواهد بود .

۱) امپدانس

100,000 ریال – خرید
 

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی: برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید


جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

دسته ها

آخرین بروز رسانی

    پنجشنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶

اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.