مقاله ازن و محیط زیست


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله ازن و محیط زیست مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۷۰  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله ازن و محیط زیست نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست مطالب

فصل اول : لایه ازن و تاثیرات آن بر محیط زیست و انسان

مقدمه. ۲

تعریف.. ۵

نقش لایه ازن در حفاظت از کره زمین.. ۷

اثرات تخریب لایه ازن بر محیط زیست.. ۸

۱- اثر بر سلامت انسان. ۹

۲- اثر بر اکوسیستم های آبی.. ۹

۳- اثر بر اکوسیستم خشکی.. ۹

اثر ازن به ریو سلامتی.. ۱۰

۱) خطرات در خانه و محل کار: ۱۰

۲) خطرات در محیط خارجی: ۱۰

۳ـ اثرات دراز مدت و کوتاه مدت ازن: ۱۱

۴ـ تغییرات فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی: ۱۲

۵- جهش ژنی : ۱۲

آثار پرتو UV-B.. 13

1-  اثر بر روی جانوران. ۱۳

۲- اثر براکو سیستم دریاها و اقیانوسها ۱۴

۳- اثرات میکروبی.. ۱۵

تاثیرات مخرب بر گیاهان. ۱۶

اثرات ازن سطحی بر روی اجسام و مواد. ۱۸

لایه محافظ یا آلاینده ۱۹

آلودگی هوا و لایه ازن. ۲۱

تغییرات شبانه روزی غلظت در سطح زمین.. ۲۲

فصل دوم : تخریب لایه اوزون ، تاریخچه و عوامل

تخریب ازن استراتوسفر. ۲۶

عوامل تخریب لایه ازن. ۲۸

گازهای CFC  وتخریب لایه ازن. ۲۸

CFC_12: 28

CFC_11 : 29

CFC_113 : 29

فرایند نفوذ ترکیبات CFC به جو زمین.. ۳۰

مواد جایگزین CFCها ۳۱

گاز NO.. 32

تاثیر گاز NO بر تخریب لایه ازن. ۳۳

مبدلهای کاتالیزوری و انواع آن. ۳۴

نقش گازهای گلخا نه ای در تخریب ازن. ۳۷

اندازه گیری ازن استراتوسفری.. ۳۹

کاهش ازن و کلروفلوروکربن ها(CFCs) 39

جنبه های اصلی نظریه مولینا و رولند. ۴۰

ورود کلر به درون ذخیره کلر در استراتوسفر. ۴۱

حفره اوزون. ۴۳

تاریخچه سوراخ شدن لایه اوزون. ۴۳

علل حفره ازن در اکتبر سال ۱۹۹۳٫ ۴۴

ابرهای استراتوسفریک قطبی.. ۴۴

آخرین گزارشات از شکاف لایه اوزون. ۴۶

چه باید کرد. ۴۸

جمع آوری و مصرف دوباره ۴۹

ترکیبات جایگزین CFCها ۴۹

کاهش دادن زوال ازن در منطقه قطب جنوب از طریق تزریق مواد شیمیایی.. ۵۱

نانو فناوری در خدمت کاهش سوراخ لایه اوزون. ۵۱

فصل سوم : نتایج و راهکارها

نگاهی بر وضعیت مصرف فریون ها ۵۴

انسان و نابودی لایه اوزن. ۵۶

مواد مخرب لایه ازن و رهیافت سازمان ملل.. ۵۶

مواد مخرب لایه ازن در صنایع دفاعی.. ۵۹

پدافند عامل و غیرعامل.. ۶۰

تغییرات غلظت اوزون. ۶۲

راههای جلو گیری از تخریب لایه ازن : ۶۳

منابع : ۶۵

منابع :

۱- هنری پرکتیز آلودگی هوا ترجمه دکتر منصور غیاثی انتشارات دانشگاه تهران چاپ چهارم ۱۳۸۰

۲- سازمان حفاظت محیط زیست

۳- دکتر مرتضی امرونی حسینی گزارش جامع ساخت و طراحی مبدلهای کاتالیزوری ۱۳۸۱ شرکت ساپکو

۴- م. عباسپور لایه ازن و محیط زیست انتشارات علمی دانشگاه آزاد اسلامی

۵- حسینپور فیضی و پیرایش اسلامیان تابش فرابنفش انتشارات دانشگاه تبریز ۱۳۸۰

۶- چارلزمورتیمر- ۱۳۷۹- ص ۶۳۰- جلد دوم

مقدمه

ازن سپر محافظتی زمین در برابر تابشهای زیان آور خورشید می‌باشد. این لایه به عنوان یک فیلتر طبیعی نور ، اشعه‌های زیانبار خورشید مخصوصا UV-B (محدوده ۳۲۰mm – 290) را تا حدی جذب می‌کند. بنابراین ایجاد هر گونه نقصان در این لایه مشکلات سلامتی عدیده‌ای برای ساکنان زمین پدید خواهد آورد. بیشترین نقصان ازن در فصل زمستان و اوایل بهار رخ می‌دهد. همه ساله گروههای تحقیقاتی و دانشمندان زیادی برای بررسی بیشتر لایه ازن و فرآیند تخریب آن به قطب سفر می‌کنند.

خورشید تنها ستاره منظومه شمسی می باشد که کرات وسیارات در اطراف آن می چرخند و از انرژی آن استفاده می کنند.زمین نیز یکی از کراتی است که در أطراف خورشید در حال حرکت است .

فاصله میان زمین و خورشید حدود ۱۴۹.۸۰۰.۰۰۰کیلومتر می باشد ، که در این فاصله،زمین حدود ۹^۱۰×۹۵/۱ وات انرژی ازخورشید دریافت می کند که ما تنها کسری از آن (۰۰۰۰۰۰۲/۰) را استفاده می کنیم . نور خورشید ۲۷/۸ دقیقه طول می کشد که به زمین برسد.از صد در صد نوری که به زمین می تابد تنها ۳۰% آن بر اثر ذرات و مولکول های موجود در لایه های بالایی منعکس می شوند بقیّه آن ها از لایه ها زمین عبور می کنند و به زمین می رسند.در واقع می توان به جرأت گفت که حدود۹۹%انرژی که به زمین می رسد از خورشید وبقیه آن از ماه و کرات دیگر می باشد.

نور سفید خورشید از میلیاردها میلیارد رنگ تشکیل شده است که هر کدام از این رنگ ها دارای طول موج و انرژی مخصوص به خود می باشند، وما هنگامی که این نور را تفکیک می کنیم به هفت رنگ تجزیه می شوند که هر کدام از این رنگ ها از میلیاردها رنگ تشکیل شده اند.

پرتوهای فوق بنفش دارای طول موج کوتاه و انرژی زیاد می باشند .پرتوهای فوق بنفش با انرژی زیادی که دارند برای تمام موجودات زنده خطرناک می باشند وموجب سرطان پوست یا آفتاب سوختگی می شوند .

خوشبختانه زمین در برابر این پرتوی خطرناک، محافظی بنام لایه اوزون دارد که از ورود پرتوهای خطرناک به سطح زمین جلوگیری می کند. قبل از آنکه به بحث درباره برخورد پرتوهای فوق بنفش و مولکول ها اوزون بپردازیم ابتدا به اطلاعاتی درمورد اوزون می پردازیم.

دانشمندان لایه ها زمین را به چهار قسمت تقسیم می کنند :

۱) تروپوسفر (که نسبت به سطح دریا ۱۲تا۱۵ کیلومترارتفاع دارد)

۲) استراتوسفر)

۳) مزوسفر )

۴) تروموسفر(خارجی ترین لایه زمین)

مولکول اوزون (o۳)از یک مولکول اکسیژن و یک اتم اکسیژن که ناپایدار و واکنش پذیر می باشد، تشکیل شده است . پیوند میان مولکول اکسیژن و اتم اکسیژن در مولکول اوزون بسیار ضعیف می باشد و ممکن است با کوچکترین برخورد از هم جدا ویا با دریافت کوچکترین انرژی به حالت اولیه خود برگردند . لایه اوزون در لایه استراتوسفر زمین قرار دارد .در شب ها به دلیل عدم دسترسی به انرژی تابشی خورشید، ضخامت لایه اوزون کمتر از ضخامت آن در روز ها می باشد. هنگامی که پرتوهای فوق بنفش به مولکول ها اوزون برخورد می کنند، پرتو های فوق ـ بنفش مقدار زیادی از انرژی خود را از دست می دهند وبه پرتو های فرو سرخ تبدیل می شوند ، و همچنین بر اثر این برخورد ، مولکول اوزون به مولکول اکسیژن واتم اکسیژن تبدیل می شود و با تابش مجدد نور خورشید ، مولکول اوزون دوباره پدیدار می شود.

مولکول های اوزون هرچند که برای ما مفید هستند اما وجود آن ها در لایه تروپوسفر (لایه ای که ما در آن زندگی می کنیم) بسیار خطرناک می باشند.

نیتروژن های پراکسید خارج شده از اگزوز موتورهای دیزلی بر اثر تابش نور خورشید (عمل فتو شیمیایی) با مولکول های اکسیژن واکنش می دهند و مولکول های اوزون را پدیدار می کنند . چون در مولکول های اوزون اتم های اکسیژن فعال (رادیکالی) وجود دارد ، تنفس آن ،موجب اختلال در دستگاه تنفسی می شود .

گازهای مخرب لایه ازن عمدتا از صنایع برودتی و سرد کننده ها، صنایع ابر و اسفنج سازی، بخش دفع آفات کشاورزی، سیستم های تهویه مطبوع، کپسول های اطفای حریق و حلال اسپری های پاک کننده قطعات الکترونیکی متصاعد می شوند و تا ارتفاع ۴٠ کیلومتری صعود می کنند. طول عمر ماندگاری گازهای مخرب لایه ازن از ۵٠ تا ١۵٠ سال است و تا حذف کامل این گازها که قبلا وارد جو شده اند حداقل نیم قرن لازم است.

ایجاد حفره در لایه ازن باعث خطرات زیست محیطی و انسانی بسیاری می شود و حیات بدون این لایه روی کره زمین از بین خواهد رفت.

تعریف

ازون (Ozone) کلمه یونانی است به معنی «بو» و بالاحض «بو تند» اطلاق می شود. اوزن (O3 ) مولکولی با اتم سه اتم اکسیژن است مولکول اکسیژن ( ) دارای دو اتم اکسژن است اما تفاوت در یک اتم اکسیژن در این دو مولکول تفاوتهای اساسی را در این دو مولکول بوجود آورده است.

لایه اوزون قسمتی از استراتوسفر است که حاوی گاز طبیعی اوزون O3 است. اوزون توانایی جالب توجهی در جذب برخی از فرکانسهای اشعه فرابنفش دارد. لایه اوزون زیاد چگال نیست. اگر آنرا در تروپوسفر متراکم شود ضخامت آن تنها در حد چند میلیمتر می‌شود. اوزون در جو زمین عموما توسط شکستن مولکول دو اتمی اکسیژن به دو اتم تنها بوسیله نور فرابنفش بوجود می‌آید. اکسیژن تک اتمی با اکسیژن نشکسته ترکیب می‌شود و اوزون را بوجود می‌آورند. مولکول اوزون ناپایدار است و هنگامی که نور فرابنفش به آن برخورد می‌کند به یک مولکول اکسیژن و یک اکسیژن اتمی شکسته می‌شود. به این فرآیند مداوم واکنش زنجیره‌ای اوزون اکسیژن نامیده می‌شود. بدین ترتیب لایه اوزون در استراتوسفر بوجود می‌آید.

لایه اوزون می‌تواند در حضور کلر ، فلوئور و یا برم تخریب شود که عمدتا به آن سوراخ اوزون گفته می‌شود. این عناصر در برخی ترکیبات پایدار بخصوص کلرو فلوئورو کربنها (CFC) که به استراتوسفر راه یافته‌اند یافت می‌شوند که بوسیله فعالیت نور فرابنفش روی آنها تجزیه می‌شوند. گازهای نامبرده از هوا چگال‌ترند، به همین خاطر در سطح زمین پخش می‌شوند و تقریبا با اکثر مواد آلی واکنش می‌دهند. کلر اتمی این توانایی را دارد که به مولاریته اوزون را به اندازه تقریبا۱۰۰۰۰۰ برابر کاهش بدهد.

تراکم اوزون اتمسفری در لایه اوزون توسط یک عامل مهم جهانی تغییر می‌کند و آن دلیل این است که لایه اوزون در نزدیکی استوا ضخیمتر و در نزدیکی قطبها نازکتر است. ضخامت لایه‌های اوزون در نیمکره شمالی در سال تقریبا ۴% کاهش می‌یابد. حدود ۴٫۶% از سطح زمین بوسیله لایه اوزون پوشیده نمی‌شود که به آنها سوراخ اوزونی گفته می‌شود. سوئدیها در ۲۳ ژانویه ۱۹۷۸ اولین مردمانی بودند که مصرف افشانه‌ها را به دلیل صدمه زدن به لایه اوزون ممنوع کردند. در دوم آگوست ۲۰۰۳ دانشمندان اعلام کردند که فرسایش لایه اوزون به سبب ممنوعیت استفاده از کلرو فلوئورو کربنها در حال کاهش است. اگر لایه اوزون از بین برود، زندگی از کره زمین رخت بر خواهد بست. با از بین رفتن لایه حیاتی اوزون ، نسل بشری ، پوشش گیاهی و حیات جانوری در مدت کوتاهی به صورت اسفباری منقرض خواهد گردید. در حال حاضر که این لایه آسیب دیده است، تشعشعات ماورای بنفش که به زمین می‌رسد شدت یافته و این مسأله باعث ایجاد سرطانهای پوست ، تضعیف مکانیزم دفاعی و ایمنی بدن انسان و همچنین ایجاد آب مروارید گردیده است. علاوه بر آن به علت آسیب دیدن لایه اوزون کل نظام زیست محیطی (اکوسیستم) در سراسر پهنه گیتی دچار ناهماهنگی و عدم توازن جدی و فزاینده شده است.

نقش لایه ازن در حفاظت از کره زمین

ازن گازی است که هر مولکول آن از ۳ اتم اکسیژن تشکیل شده است. در نواحی گرمسیری اتمسفر در اثر واکنش های شیمیایی حاصل از تابش نور خورشید، ذخیره لایه ازن تجدید و سپس در اثر جاری شدن هوای اطراف کره زمین قسمتی از آن به سمت قطبین زمین منتقل می شود. ازن یک اکسیدکننده قوی است و با بسیاری از مواد مختلف در اتمسفر ترکیب می شود. بیشترین مقدار ازن در اتمسفر زمین در لایه بین ۱۵ تا ۵۰ کیلومتری بالای سطح زمین و در لایه استراتوسفر وجود دارد ولی اگر در لایه های پایین اتمسفر در تروپوسفر و در ارتفاع تنفسی ما قرار گیرد، به عنوان یک آلاینده محسوب می شود. اما ازن در استراتوسفر به صورت یک سپر مانع از رسیدن اشعه خطرناک ماوراءبنفش (UV) به سطح زمین می شود و به همین دلیل این لایه برای ادامه حیات روی کره زمین ضروری است.

تابش های ماوراءبنفش شامل امواج بین ۱/۰ تا ۴/۰ میکرون بوده که خود به سه نوع UV-A، UV-B و UV-C تقسیم می شود. UV-C کوتاه ترین طول موج را دارد و از همه پرانرژی تر است.

این تابش ها آنقدر انرژی دارند که قادرند اکسیژن دو اتمی را به دو اتم اکسیژن بشکنند و سپس آن را با مولکول ۲ Oترکیب و ازن را به وجود آورند. ازن با جذب تابش های ماوراء بنفش دوباره به اکسیژن دو اتمی و یک اتمی می شکند و حرارت آزاد می شود. بین تولید و انهدام ازن در شرایط معمول غالب اتمسفر، یک توازن پویا برقرار است.

اولین کاهش شدید ضخامت لایه ازن در سال ۱۹۸۱ در قطب جنوب مشاهده شد. در فصل بهار در قطب جنوب بیش از ۶۰ درصد کاهش ضخامت ازن در لایه استراتوسفر به ثبت رسید که پژوهشگران این پدیده را حفره ازن نامگذاری کردند. حفره ازن وسعتی برابر با مساحت ایالات متحده آمریکا را دربر می گرفت. کاهش ضخامت لایه ازن طی سال ۱۹۸۹ در قطب شمال نیز مشاهده شد، ولی به دلیل شرایط آب و هوایی متفاوت و دمای بالاتر نسبت به قطب جنوب ضخامت این لایه کمتر است. در شرایط طبیعی بالاترین تراکم ازن در نواحی قطب و پایین ترین میزان آن در نزدیکی استوا دیده می شود. البته بیشترین تولید ازن در نزدیکی استواست، اما ازن استراتوسفری همراه با الگوی چرخشی هوای جهان به سمت قطبین حرکت می کند.

با گسترش استفاده از مواد مخرب لایه ازن در صنعت بتدریج اثرات نامطلوب این مواد روی این لایه مشاهده شد و به دنبال آن کنوانسیون وین در سال ۱۹۸۵ برای حفاظت از لایه ازن توسط سازمان ملل متحد و دیگر کشورهای جهان تدوین گشت تا از این لایه حفاظت شود.

اثرات تخریب لایه ازن بر محیط زیست

در اثر کاهش ضخامت لایه ازن میزان تابش اشعه ماوراء بنفش به سطح زمین افزایش یافته است و موجب تاثیرات نامطلوب زیست محیطی و اثرات مخربی بر سلامت افراد می شود.

۱- اثر بر سلامت انسان

دریافت این اشعه توسط بدن موجب تضعیف سیستم ایمنی و بروز انواع سرطان های پوستی می شود. همچنین بروز بیماری هایی نظیر آب مروارید و کوری چشم با کاهش ضخامت لایه ازن افزایش پیدا می کند.

۲- اثر بر اکوسیستم های آبی

در دریاها و اقیانوس ها مهم ترین تاثیر تابش اشعه ماوراءبنفش از بین رفتن فیتوپلانکتون هاست که اولین حلقه زنجیره غذایی در این مناطق هستند. همچنین برخی تغییرات ژنتیکی در کرم و لاروهای موجودات دریایی از دیگر اثرات تابش این اشعه است. با توجه به این که بیش از ۳۰ درصد پروتئین مورد نیاز انسان از دریاها و اقیانوس ها تامین می شود، با کاهش ضخامت لایه ازن و از بین رفتن فیتوپلانکتون ها و به دنبال آن زئوپلانکتون ها، زاد و ولد ماهی ها کاهش می یابد و در نتیجه دسترسی انسان به انواع ماهی ها کم می شود.

۳- اثر بر اکوسیستم خشکی

در این زمینه می توان به کاهش بازده محصولات کشاورزی مانند برنج، گندم، سویا، سیب زمینی و غیره اشاره کرد. بررسی ها نشان می دهد ۲۵ درصد کاهش لایه ازن یعنی ۲۵درصد کاهش بازده مزارع سویا، علاوه بر این کاهش ضخامت لایه ازن می تواند واکنش های شیمیایی در تروپوسفر را تشدید کند و موجب افزایش تولید ازن در سطح زمین شود و بروز آلودگی های شدید هوا را به همراه داشته باشد.

اثر ازن به ریو سلامتی

۱) خطرات در خانه و محل کار:

 اکثرر مردم مشکلات ناشی از آلودگی ازن در خانه‌ها را درک نمی‌کنند. مقادیر ازن خانگی در تابستان بالاتر و در زمستان پایین تر می‌باشد همچنین در نواحی مستعد به مه دود فتوشیمیایی مقادیر خانگی ازن بالا می‌رود. مقدار رسوب ازن به روی سطوح مختلف خانگی متفاوت است بطوری که رسوب ازن بر روی مصنوعات جدید همچون پلاستیکها و شیشه ها خیلی پایین اما بر روی پارچه های نو خیلی بالاست . در گذشته آنهایی که با وسایل ویژه همچون دستگاههای اشعه X ، لامپهای ماوراء بنفش، احتراق قوس گزنون و دیگر تجهیزات تولید کننده‌ی ولتاژ بالا کار می‌کردند تا حدودی متوجه شده بودند که خطر اصلی، افزایش ازن ناشی از ترشحات الکتریکی یونیزه شده می‌باشد. احتمالاً خطرناکترین کار درگیر با ازن جوشکاری با مشعل الکتریکی است که اغلب در فضاهای محدود انجام می‌شود در این شرایط برای ایمنی بیشتر انجام تهویه‌ی کافی و مطمئن برای کاهش مشکلات ضروری به نظر می‌رسد.

پیدایش دستگاههای فاکس و فتوکپی در کلیه ی محلهای کار که اغلب برای چنین تجهیزاتی طراحی و ساخته نشده‌اند مقادیر ازن را افزایش می‌دهد.

۲) خطرات در محیط خارجی:

بچه ها ، پیرها ، افراد مبتلا به بیماری های تنفسی یا بیماریهای وابسته به واکسن و افراد مبتلا به بیماری قلبی انسداد شریان  در نتیجه‌ی افزایش ازن در معرض خطر بیشتری هستند. ازن با غلظت بالا و مدت تأثیر کوتاه آسیب بیشتری نسبت به ازن با غلظت پایین و مدت تأثیر بالا می‌گذارد. بدین معنا که ۶ ساعت ازن و بقیه روز با هوای پاک بدتر از هوای آلوده به ازن ( با غلظت مشابه) برای کل روز است.

۳ـ اثرات دراز مدت و کوتاه مدت ازن:

مه دود فتوشیمیایی سبب ناراحتی و سوزش چشم‌ها ، بینی ، گلو و قفسه ی سینه می‌شود. سوزش چشم بوسیله ازن ایجاد نمی‌شود بلکه پانها و به مقدار ناچیز رادیکالهای آزاد هیدروکربن ها باعث سوزش چشم می‌شوند. همچنین ازن یک اکسیدان قوی است که ممکن است به دیوارهای آلوئلی و برونشیتی ششها صدمه وارد کند. بطوری که سلولهای اپی تلیان سطحی (آستر سطحی) مجاری تنفسی بوسیله‌ی ازن آسیب می‌بینند. و سپس بوسیله‌ی سلولهای مکعبی ضخیم با مژه های کوتاه ( موهای معمولی) جایگزین می‌شوند. بررسی نشان می إهد که اثرات ازن با ورزش بدتر می‌شود. به همین جهت اکنون توصیه می‌شود که فعالیتهای ورزشی هنگامی که مقادیر ازن بالاست در گروههای در معرض خطر ( همچون بچه ها ، کسی که بیشتر از هر گروه دیگری در جمعیت به مقدار هوای آزاد کمتری دسترسی دارد) باید متوقف شود.

پس با افزایش غلظت ازن و مدت تأثیر بالا جایگزینی سلولهای اپی تلیان ششها با سلولهای مکعبی ، افزایش تعداد ماکروفاژها ( بعضی از گلبولهای سفید خون) و عناصر فیبروزی و سلولهای ترشح کننده موکوس، به علاوه ضخیم شدن دیواره‌های مجاری اصلی هوا رخ می‌دهد. این تغییرات برخی مشکلات کلینیکی همچون برونشیت و آمفیزم را به دنبال دارد. بچه ها به خصوص آنها که در محیط های مستعد به ایجاد مه دود فتوشیمیایی زندگی می‌کنند به میزان زیادی از برونشیت رنج می‌برند.

۴ـ تغییرات فیزیولوژیکی و بیوشیمیایی:

تأثیر ازن به روی بافت های شش سبب اجتماع ماکروفاژهای تحریک شده می‌شود درست مانند اینکه تهاجم باکتریایی صورت گرفته است. اگر چه عفونت واقعی شروع نشده است، اما اکثر ماکروفاژها تجمع می‌یابند و بطور جزئی ناتوان می شوند که به میزان تأثیر ازن اتمسفری بستگی دارد . پس اثرات ازن با تغییر فعالیتهای طبیعی بافت سلولی که برای اهداف دیگر ضروری اند زیانبارتر می شود .

۵- جهش ژنی :

اشـــعه ی مــاورای بنفــش و ازن عمـــوماً مانــند هیپـوکلریـت بـرای نابودی میکرو ارگانیسمها در استخرهای شنا استفاده می شود . ازن گروههای سولفیدریل و ازوناتهای موجود در اسیدهای چوب دیواره ی سلول باکتریایی را اکسید می کند همچنین همراه با اشعه ی ماورای بنفش جهت انجام آسیب ژنتیکی واکنش متقابلی نشان می دهد که سبب گسستگی رشته های DNA و آسیب به مکانیسم های تعمیر DNA می شد .

ازن استراتوسفر : ازن یک جزء طبیعی و همیشگی استراتوسفر است بالاترین تراکم ازن در استراتوسفر و در ارتفاع بین ۱۵ تا ۴۰ کیلومتری است . تقریباً ۹۰ درصد ازن اتمسفر در این طبقه جای دارد و حداکثر آن به pmm300 می رسد . ارتفاع حداکثر تراکم آن از ۲۵ کیلومتر در نزدیکی استوا تا حدود ۱۵ کیلومتر در ناحیه ی قطب متغیر است . آنچه اجازه ی زندگی در اقیانوسها و خشکیها را می دهد حضور اکسیژن در اتمسفر نیست . بلکه حضور ازن استراتوسفری می باشد . بسیاری از موجودات زنده می توانند بدون اکسیژن زندگی کنند ، بنابراین اهمیت پیشرفت اتمسفر غنی از اکسیژن از نظر بیولوژیکی به اکسیژن آن نسبت داده نمی شود بلکه به واکنش شیمیایی ثانویه مربوطه است که می تواند تنها مربوط است که می تواند تنها در حضور اکسیژن رخ دهد و ازن تولید کند .

آثار پرتو UV-B

لایه ی ازن در استراتوسفر قسمت اعظم تابشهای ماورای بنفش را که برای حیات روی زمین بالقوه زیانبار است ، می گیرد . بنابراین در اثر کاهش ضخامت لایه ازن میزان تابش اشعه ی UV-B به سطح زمین افزایش می یابد و موجب تأثیرات نامطلوب زیست محیطی می شود . از جمله آن که به زنجیره های غذایی خشکی و اقیانوس صدمه می زند و سلامت انسان را مورد تهدید قرار می دهد .

۱-  اثر بر روی جانوران

 

70,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

مطالب پیشنهادی:
 • پایان نامه راه های حفاظت از محیط زیست و بهبود روش های زندگی
 • مقاله ترافیک و محیط زیست
 • مقاله محیط زیست در دریای خزر
 • مقاله ارزیابی اثرات توسعه صنعتی بر محیط زیست
 • مقاله بررسی اهمیت و لزوم بهسازی مسیل های شهری
 • برچسب ها : , , , , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   جمعه, ۳ آذر , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.