مقاله بخش مراقبت ویژه (CCU)


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله بخش مراقبت ویژه (CCU) مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۳۱  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله بخش مراقبت ویژه (CCU) نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

فهرست مطالب

مفهوم مراقبت ویژه   ۱
تاریخچه بخش های مراقبت ویژه   ۲
بیماران بخش ویژه :   ۲
پرسنل بخش مراقبت های ویژه   ۴
موقعیت بخش های ویژه در بیمارستان:   ۶
محیط فیزیکی بخش های ویژه   ۶
دکوراسیون عمومی بخش های ویژه   ۷
صدا   ۸
درجه حرارت   ۸
نور   ۸
تاسیسات بخش های ویژه   ۹
تجهیزات و امکانات لازم برای یک CCU 8

تخته :   ۹
ECG   ۱۰
سیستم مانیتورینگCCU                 ECG – ۹۶۲۰   ۱۰
اهمیت مونیتورینگ قلبی:   ۱۱
هدف مونیتورینگ قلبی :   ۱۱
مشاوره خرید:   ۱۳
پالس اکسیمتر :   ۱۴
مشاوره خرید:   ۱۶
پمپ اینفیوژن   ۱۶
پمپ سرنگ   ۱۷
مشکلات احتمالی:   ۱۸
مشاوره خرید:   ۱۸
ونتیلاتور  Ventilator   ۱۹
متد های تنفسی   ۲۰
قسمتهای مختلف دستگاه ونتیلاتور   ۲۱
دفیبریلاسیون بطنی   ۲۱
الکتروشوک Defibrillator   ۲۲
پیس میکر   ۲۴
اجزاء پیش میکر :   ۲۴
انواع پیس میکر :   ۲۴
ساکشن   ۲۵
تلمتری :   ۲۶
منابع:   ۲۷

   منابع:

*مراقبت های ویژه قلبی در بخش CCU  تالیف و ترجمه: رمضان رحمانی ۱۳۸۰

*مراقبت های پرستاری ویژه در بخش CCU و ICU و دیالیز

مولفین: معصومه ذاکری مقدم ، منصوره علی اصغر پور ۱۳۸۱

*اصول سرویس و نگه داری از تجهیزات بیمارستانی CCU,ICU و اتاق عمل

تالیف : مهندس وحید بدیعی کارشناس مهندسی پزشکی

 

مفهوم مراقبت ویژه

مراقبت ویژه شامل مراقبت مداوم، دقیق و اختصاصی از بیمارانی است که در وضعیت های خطیر حیاتی قرار گرفته، نیاز به کنترل مداوم و شدید یک یا چند عضو بدن به وسیله پرسنل ماهر و با استفاده از وسایل و امکانات پیشرفته دارند. این مراقبت در بخش مراقبت های ویژه انجام می شود. در واقع بخش مراقبت ویژه محلی است که بیماران بدحال به وسیله ماهرترین و لایق ترین پرسنل پرستاری و پزشکی با بهره گیری از جدیدترین روش های فن آوری تحت معالجه و مراقبت قرار می گیرند بخش های مراقبت ویژه شامل بخش مراقبت های ویژه بیماران مبتلا به بیماری عروق کرونرCCU)  ) و بخش مراقبت های بحرانی (ICU) از بیماران بدحال می باشد بخش مراقبت ویژه قلب محلی است که بیماران بدحال قلبی مخصوصاً آنها که دچار آنژین صدری ناپایدار، انفارکتوس میوکارد و یا دیس ریتمی های خطرناک هستند بستری می گردند. هدف از بستری کردن این بیماران در بخش CCU مانیتورینگ دقیق ریتم قلب و وضعیت همودینامیک، انجام بعضی از تست های تشخیصی ، اتخاذ تدابیر درمانی جهت جلوگیری از پیشرفت یک روند حاد قلبی و یا پیشگیری از عوارض حاد ناشی از حملات قلبی، کنترل و درمان دیس ریتمی های خطرناک می باشند. مطالعات مختلف نشان می دهند که بخش مراقبت های ویژه قلبی نقش مهمی در کاهش میزان مرگ و میر بیماران مبتلا به مشکلات قلبی حاد داشته است.

 

 

تاریخچه بخش های مراقبت ویژه

اولین بار توسط یک طرح تحقیقاتی دو پزشک به نام های meltzer,Kitcher متوجه شدند که در کشور اویکا حدود ۹۰% مرگ و میر بیماران به خاطر مشکلات قلبی بوده است بنابراین طبق طرحی که دارند بیماران قلبی از سایرین جدا شده و تحت نظارت پرستاران آموزش دیده قرار گرفتند. نتیجه این بود که پس از ۷ ماه میزان مرگ و میر به نصف رسید.

بیماران بخش ویژه :

بیماری های قلب و عروق علت اصلی مرگ در جهان هستند. از بین بیماری های قلبی عروقی، بیماری عروق کرونر قلب سرآمد علل مرگ در کشورهای پیشرفته اقتصادی است ۲/۷میلیون مرگ در سال و در کشورهای در حال توسعه نیز از ۳۹ میلیون مرگ در سال ۹ میلیون یا ۳۲ درصد کل مرگ ها به علت بیماری های ایسکمیک قلبی می باشد. در مجموع ۳۵درصد کل مرگ ها در دنیا به علت IHD است. بررسی های متعدد نشان داده است که اگر بتوان مانع پیشرفت مشکلات حاد کرونر در بیماری های ایسکمیک و یا مانع بروز عوارض ناشی از انفارکتوس میوکارد شد، میزان مرگ و میر کاهش خواهد یافت. هدف از تاسیس بخش مراقبت های ویژه قلب در سال ۱۹۶۳ کاهش مرگ و میر ناشی از حمله های قلبی در آمریکا بود و امروزه بیش از هزاران بخش مراقبت ویژه قلب در سراسر جهان به وجود آمده است امروزه هدف از تجهیز این گونه بخش های کاهش مرگ و میر ناشی از حمله های قلبی، کنترل آریتمی های خطرناک، مانیتورینگ همودینامیک و پایش ریتم قلب در کلیه بیمارانی است که نیاز به کنترل دقیق سیستم قلب و عروق دارند. تحقیقات انجام شده در سال های اخیر نشان می دهد که میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های ایسکمیک قلبی در چند دهه اخیر به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است از علل مهم کاهش مرگ و میر بیماران قلبی می توان به افزایش آگاهی مردم از عوامل خطرآفرین بیماری های قلبی و عروقی، پیشرفت تجهیزات و دستگاه های تشخیصی و درمانی در بخش های ویژه بهبود کیفیت مراقبت در این بخش ها اشاره نمود.

بیماران از لحاظ نیازهای مراقبتی به پنج دسته تقسیم شده و آن دسته از بیماران در بخش مراقبت ویژه بستری می شوند که با توجه به صرف هزینه هنگفت و وجود پرسنل ماهر، این واحدها جهت بهبودی آنها مفید فایده باشد.

۱ بیماران بدحال و بحرانی(Intensive care patient)

این بیماران بسیار بدحال بوده و جهت کلیه مراقبت ها به طور کامل به پرستار وابسته هستند.

۲ بیماران نیازمند به مراقبت در حد متوسط(Intermediate care patient)

این بیماران نیاز به مراقبت پزشکی و پرستاری داشته ولی وضعیت آنها حاد و بحرانی نیست.

۳ بیماران خودکفا(Self care patient)

این بیماران قادر به مراقبت از خود می باشند و نیاز زیادی به مراقبت توسط پرستار ندارند.

۴ بیماران مزمن(Long term care patient)

این بیماران به بیماری های مزمن مبتلا بوده و به طور کامل قادر به مراقبت از خود نیستند و مدت بستری این بیماران طولانی مدت است.

۵  بیمارن سرپایی(Out patient care)

این بیماران بعد از معالجه در درمانگاه ها به منزل منتقل می شوند.

لازم است فقط بیمارانی که از بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه سود می برند در این بخش ها بستری گردند زیرا علاوه بر صرف هزینه هنگفت به علت برخی روش های تهاجمی کنترل و مراقبت، خطرات زیادی از جمله عفونت بیمارستانی و بعضی مشکلات روحی به دنبال بستری در بخش مراقبت های ویژه دامنگیر بیمار خواهد شد ضمناً در مقالات متعددی خاطرنشان شده است که بستری کردن سه دسته از بیماران در بخش مراقبت های ویژه سودمند نخواهد بود گفته شود:

۱ – بیماران بسیار سالخورده که مراقبت های لازم را در بخش های معمولی هم می توانند دریافت دارند.

۲ – بیمارانی که در هنگام پذیرش به علت ماهیت بیماری در حال مرگ می باشند.

۳ – بیماران بسیار بدحالی که به علت تاخیر در انتقال به بخش ویژه دچار آسیب های برگشت ناپذیر شده اند.

پرسنل بخش مراقبت های ویژه

پرسنل این بخش ها کلا به چهارگروه اصلی تقسیم می شوند پزشکان – پرستاران، تکنسین ها و متصدیان امور دفتری و اداری (منشی)

گروه های دیگری از تخصص های مختلف گروه های بالا را حمایت می کنند. این گروه ها شامل فیزیوتراپ، داروشناس، متخصص رادیوگرافی، متخصص تغذیه، گفتار درمانی و مددکار اجتماعی می باشند .

۱ پزشکان

بیماران بستری در بخش های ویژه ممکن است بر اساس نیاز توسط چند متخصص ویزیت شوند ولی پزشک مقیم و سرپرست بخش CCU متخصص قلب و در بخش ICU متخصص بیهوشی با فوق تخصص داخلی ریه است البته در کشورهای اروپایی مراقبت های ویژه به عنوان یک رشته تخصصی پزشکی مطرح بوده و مسئولین این بخش ها متخصصین این رشته یا پزشکانی هستند که حداقل دو سال در بخش ICU کار کرده و آموزش های لازم را در این زمینه دیده اند. به هر حال سازمان های بین المللی مراقبت های ویژه معتقدند که آموزش پزشکی برای Icu باید بالاترین سطح آموزش حرفه ای را دارا باشد.

۲ پرستاران

سرپرستار بخش ویژه قلب باید علاوه بر دارا بودن شرایط کلی یک پرستار بخش ویژه باید در بخش CCU دوره تخصصی پرستاری در CCU را گذرانده و حداقل سه سال سابقه کار در این بخش را داشته باشد.

در بخش ICU پرستار با مدرک کارشناسی ارشد هوشبری و یا پرستاری که دوره تخصصی پرستاری در ICU را گذرانیده و حداقل سه سال سابقه کار داشته باشد، می تواند وظیفه سرپرستاری این بخش را به عهده بگیرد. سازمان های بین المللی مراقبت های ویژه معتقدند که حداقل ۷۵% پرستاران شاغل در بخش های ویژه باید دوره تخصصی مربوط به این بخش را گذرانده باشند. این دوره معمولا ۲۴ هفته یا ۶ ماه طول می کشد. پرستار بخش ویژه باید از هر نظر سرآمد همکاران خود باشد دانش و مهارت کاری، ثبات روانی، علاقه مندی به کار در بخش های ویژه، ایمان قوی، وجدان کاری، هوش و ذکاوت و دقت، لازمه موفقیت در امر مراقبت از بیماران این بخش ها است صاحب نظران در منابع مختلف خصوصیات عمومی زیر را برای پرستار بخش ویژه قائل می باشند:

–  ثبات عاطفی                                    – صداقت و وجدان کاری:

  – سن                                              –  بلوغ اجتماعی

  انگیزه                                                        سلامت جسمی و روانی

 دانش

۳ تکنسین ها :

این گروه از کارکنان ICUدر حفظ و استفاده مناسب از تجهیزات نقش مهمی را ایفاء می کنند.

۴ کارکنان اداری و دفتری

استفاده از کارکنان اداری در بخش می تواند در گسترش قابلیت ها و توانایی های پرستاران بسیار موثر باشد با استفاده ازکارکنان اداری پرستاری مجبور نیست به کارهای دفتری پرداخته و در نتیجه تمام مسئولیت خود را متوجه مراقبت بالینی از بیمار می نماید. تشریفات اداری پذیرش و ترخیص و کارهای دفتری بخش ویژه و جوابگویی به تلفن باید به عهده منشی گذاشته شود و نهایتا هنگامی مراقبت از بیمار به نحو احسن انجام می پذیرد که همه پرسنل بخش به طور هماهنگ و با سازماندهی صحیح فعالیت نمایند.

موقعیت بخش های ویژه در بیمارستان:

موقعیت جغرافیایی بخش های ویژه با توجه به نوع آن متفاوت است مثلا بخش CCU باید موقعیت مرکزی داشته، ترجیحاً در طبقه همکف و نزدیک به درمانگاه اورژانس، اتاق کاتتریسم، اتاق تست ورزش و بخش های داخلی قلب باشد.

محیط فیزیکی بخش های ویژه

صاحب نظران معتقدند که یک بخش ویژه با کمتر از ۲۰۰ مورد پذیرش در سال کمتر از ۴ تخت در هفته و اشغال تخت کمتر از ۶۰درصد مقرون به صرفه نیست. مدیریت این بخش ها با بیشتر از ۱۶-۱۲ تخت مشکل است. بنابراین تعداد تخت های بخش ویژه بین ۴ تا ۱۶ تخت مناسب است.

در اکثر منابع پیشنهاد می شود که بیماران در یک بخش با شکل کلی U یا نیم دایره مراقبت گردند، ایستگاه پرستاری در وسط قرار می گیرد و بیماران باید از ایستگاه پرستاری قابل مشاهده و کنترل باشند. باید بتوان برای هر بیمار محیط خصوصی ایجاد کرد که این کار به وسیله دیوارهای شفاف (مثل طلق یا ترکیبات شیشه و پلاستیک) انجام می شود. مزیت این دیوارها این است که اتاق هایی را درست می کند که بیماران می توانند همدیگر را ببینند و از مزایای مراقبت در یک محیط بار که قبلا ذکر گردید بهره ببرند و در صورت نیاز به خصوصی سازی محیط با کشیدن پرده های روی این دیوارها یک محیط ایزوله فراهم می شود که برای انجام بعضی از مراقبت ها مثل حمام دادن بیمار و یا اقداماتی از قبیل CPR مناسب است به ازای هر تخت ۲۰متر مربع فضای مفید در نظر گرفته می شود که بنا به نوع بخش ccu یا Icu ممکن است لازم باشد که در اطراف هر تخت دستگاه ECG الکتروشوک، ونتیلاتور، دستگاه اکو کاردیوگرافی قرار داده شود و پرسنل بتوانند به راحتی در اطراف هر تخت حرکت نمایند. ضمنا عرض درب ها در این بخش حدود ۱۲۰ سانتی متر در نظر گرفته می شود.

در بخش ویژه محل های زیر باید در نظر گرفته شود:

*  محل آماده کردن داروها دور از استیشن پرستاری

*  اتاق ایزوله

*  اتاق عملیات خاص

*  اتاق ملاقات همراهان با پنجره شیشه ای دارای توالت و تلفن

*  اتاق استراحت پزشکان و پرستاران دارای تجهیزات لازم

برای آسایش پرسنل ضمن اینکه موقعیت این اتاق باید طوری باشد که در دسترس و مشاهده بیماران از آنجا آسان باشد.

*  اتاق کنفرانس، نمازخانه، غذاخوری

*  انبار تجهیزات متحرک مثل دستگاه XRay مانیتورها، تجهیزات تنفسی و قلبی عروقی، دارو، البسه و ملافه تمیز، وسایل استریل و یکبار مصرف توصیه می شود فضای حدود ۲۵درصد کل فضای بخش ویژه به انبار اختصاص داده شود.

دکوراسیون عمومی بخش های ویژه

 

30,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی: برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید


جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

دسته ها

آخرین بروز رسانی

    شنبه, ۴ آذر , ۱۳۹۶

اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.