مقاله بررسي قابليت استفاده از انرژي خورشيدي در شهر اهواز


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله بررسي قابليت استفاده از انرژي خورشيدي در شهر اهواز مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای 133  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله بررسي قابليت استفاده از انرژي خورشيدي در شهر اهواز نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست مطالب

چکیده :   1
مقدمه   2
فصل اول :   6
بررسی خورشید به عنوان منبع مطمئن انرژی   6
بخش اول :   7
خورشید چیست؟   7
منبع انرژی خورشیدی   9
مرگ خورشید   12
بخش دوم :   13
جوّ زمین :   13
دما و لایه‌های جوی :   13
مناطق مختلف جوی   14
فصل دوم :‌   16
بررسي هندسه خورشيدي   16
بخش اول :   17
بررسی تابش خورشید طي يكسال در اهواز:   17
بخش دوم :   19
هندسه ي  خورشیدی :   19
عرض جغرافیایی (L) :   19
زمان زاویه ای (h) :   20
زاویه برخورد برای صفحه عمودی تابعی است از   :   24
محاسبه زاويه كجي مناسب براي جمع كننده ها :   26
فصل سوم :   29
طريقه استفاده از انرژي خورشيدي   29
بخش اول :   30
بررسي جمع كننده ها (collectors) جهت استفاده از انرژي خورشيدي   30
بررسي نسبتهاي تمركز متمركز كننده ها :   31
حالتهاي مختلف جمع كننده ها :   33
سيستم هاي رديابي در جمع كننده ها :   36
نسبت متمركز   37
متمركز كننده مي توانند به دو گروه تقسيم شوند : غير تصوير ساز و تصوير ساز   39
نحوه قرار گيري و اجزاي كلكتورهاي FPC چگونه مي باشد؟   40
اساس كار كلكتور جفت سهموي :   44
بخش دوم :   46
ذخیره سازی انرژی خورشیدی   46
مخزن گرمایی   46
فصل چهارم :   50
كار برد هاي  انرژي خورشيد   50
استفاده از انرژي حرارتي خورشيد :   51
بخش اول :   52
كاربردهاي نيروگاهي :   52
نيرو گاههاي حرارتي خورشيد از نوع سهموي خطي :   53
نيرو گاههاي حرارتي از نوع دريافت كننده مركزي :   55
نيرو گاههاي حرارتي از نوع شلجمي بشقابي :   56
دودكش هاي خورشيدي :   56
مزاياي نيروگاههاي خورشيدي :   58
الف ) توليد برق بدون مصرف سوخت :   59
ب) عدم احتياج به آب زياد :   59
پ) عدم آلودگي محيط زيست :   59
ت) امكان تأمين شبكه هاي كوچك رو ناحيه اي :   59
ث) استهلاك كم و عمر زياد :   60
ج) عدم احتياج به متخصص :   60
بخش دوم :   61
كاربرد هاي غير نيروگاهي :   61
1 ) آبگرمكن خورشيدي و حمام خورشيدي :   61
2) گرمايش و سرمايش ساختمان و تهويه مطبوع خورشيدي :   64
3)آب شیرین كن خورشيدي :   64
عوامل موثر در راندمان آب شيرين كنهاي ظرفيت پايين تك حوضچه اي :   65
4) خشك كن خورشيدي :   66
5) اجاقهاي خورشيدي :   67
6) كوره خورشيدي :   67
7) خانه هاي خورشيد :   70
بخش سوم :   71
سيستمهاي فتوولتائيك :   71
1) پنلهاي خورشيدي :   71
– بخش های مختلف سيستم هاي فتوولتائيك .   74
– وظيفه بخش واسطه .   74
2) توليد توان مطلوب يا بخش كنترل :   75
3) مصرف كننده يا بار الكتريكي :   75
انواع كاربرد سيستمهاي فتوولتائيك عبارتند :   76
تعريف سيستمهاي مستقل، متصل و هيبريد   76
مقايسه سيستمهاي مستقل، متصل و هيبريد با يكديگر   77
مهمترين مزايا و معايب سيستمهاي فتوولتائيك :   77
چند نمونه از كاربردهاي سيستمهاي فتوولتائيك .   78
مصارف و كابردهاي فتوولتائيك :   79
يونيتهاي جذب سطحي  (  Adsurbtion units)   81
يونيتهاي جذبي  (Absorbtion units) :   82
استفاده از سیستم های فتوولتائیک در روشنايي ساختمانها :   84
بخش چهارم :   85
انرژي در ساختمان :   85
طراحي سيستم هاي خورشيدي :   85
گرمايش پسيو خورشيدي در ساختمان   :   87
قوانين كلي سيستم كسب مستقيم:   89
ديوار ترومب :   91
سيستم هاي حوضچه ايي :   92
ديوار آبي:   92
3) ايزوله كردن خانه :   93
سرمايش پسيو خورشیدی در ساختمان  :   93
پنجره هاي مناسب جهت تهويه :   94
كنسول بام:   94
3)   سايه بان:   95
ديوارهاي مؤثر بر هوا (بالدار) :   95
مزيت استفاده از سيستمهاي غير فعال خورشيدي    95
فوائد طرحهاي پسيو خورشيدي :   98
سيستم گرمايش با سيال عامل هوا :   101
ضمائم :‌   104

چکیده :

در ابتدا به بررسی خورشید به عنوان منبعی مطمئن برای انرژی پرداخته شده است و در ادامه شدت تابش خورشید در شهر اهواز را به وسیله ی اطلاعات دریافتی از سازمان هواشناسی بررسي مي كنيم و سپس  زاویه کجی مناسب برای جمع کننده های ثابت را محاسبه كرده  و در انتها استفاده های مختلف و کاربردی از انرژی خورشیدی را پیش رو داریم .

مقدمه

خورشید زمین را گرم و روشن می‌کند. گیاهان و جانوران نیز انرژی خورشیدی را لازم دارند تا زنده بمانند. اگر خورشید نبود یا از زمین خیلی دورتر بود و گرمای کمتر به ما می‌رسید، سطح زمین خیلی سرد و تاریک می‌شد و هیچ موجودی نمی‌توانست روی آن زندگی کند. همه ما به انرژی نیاز داریم، انرژی مانند نیرویی نامرئی در بدن ما وجود دارد و آن را بکار می‌اندازد. اگر انرژی به بدن نرسد، توانایی انجام کار را از دست می‌دهیم و پس از مدتی می‌میریم.

ما انرژی را از غذایی که می‌خوریم یدست می‌آوریم. با هر حرکت و کاری که انجام می‌دهیم، بخشی از انرژی موجود در بدن صرف می‌شود. حتی برای خواندن این مطلب هم مقداری انرژی لازم است. برای همین باید هر روز غذاهای کافی و مناسبی را بخوریم. گیاهان و جانوران نیز برای زنده ماندن و رشد و حرکت ، به انرژی نیاز دارند، که منشأ همه اینها از خورشید می‌باشد.

 انسان از زمانهای دور از نور و گرمای خورشید استفاده می‌کرده است. هزاران سال قبل ، انسانهای نخستین آموختند که چگونه پوست حیوانات و گیاهان خوردنی را زیر نور خورشید خشک کنند. آنها کم کم فهمیدند که اگر غار محل زندگیشان رو به آفتاب باشد، در ماههای سرد زمستان گرم می‌ماند. اکنون نیز مردم خانه‌های خود را رو به آفتاب می‌سازند تا از نور و گرمای آن استفاده کنند. در سراسر دنیا کشاورزان می‌دانند که محصولات در شیبهای آفتابگیر بهتر رشد می‌کنند. آنها محصولات کشاورزی و گوشتهای مختلف را زیر نور خورشید خشک می‌کنند تا فاسد نشوند.

شناخت انرژی خورشیدی و استفاده از آن برای منظور های مختلف به زمان ماقبل تاریخ باز می گردد . شاید به دوران سفالگری ، در آن هنگام روحانیون معابد به کمک جامهای بزرگ طلایی صیقل داده شده و اشعه ، آتشدانهای محرابها را روشن می کردند . بکی از فراعنه مصر معبدی ساخته بود که با طلوع خورشید درب آن باز و با غروب خورشید درب بسته می شد . ولی مهمترین روایتی که در مورد استفاده از انرژی خورشیدی بیان شده داستان ارشمیدس دانشمند و مخترع بزرگ یونان قدیم می باشد که ناوگان روم را با استفاده از انرژی حرارتی خورشید به آتش کشید ، گفته میشود که ارشمیدس با نصب تعداد زیادی آئینه های کوچک مربعی شکل در کنار یکدیگر که روی یک پایه ی متحرک قرار داشته است اشعه ی خورشید را از راه دور روی کشتیهای رومیان متمرکز ساخته و به این ترتیب آنها را به آتش کشیده بود . در ایران نیز معماری سنتی ایرانیان باستان نشان دهنده ی توجه خاص آنان در استفاده ی صحیح از انرژی خورشیدی در زمان های قدیم بوده است .

با وجود آنکه انرژی خورشیدی و مزایای آن در قرون گذشته به خوبی شناخته شده بود ولی بالا بودن هزینه ی اولیه ی چنین سیستمهایی از یک طرف و عرضه ی نفت و گاز ارزان از طرف دیگر سدّ راه پیشرفت این سیستمها شده است . تا اینکه افزایش قیمت نفت در سال 1973 باعث شد که کشورهای پیشرفته ی صنعتی مجبور شدند به مسئله تولید انرژی از راه های دیگر ( غیر از استفاده از سوختهای فسیلی ) توجه جدی تری نمایند .

پیشرفت علم و فن آوری علاوه بر دستاوردهای فراوان برای آسایش و رفاه بشر ، همواره مشکلات تازه ای را به همراه داشته است که به عنوان آلودگی های زیست محیطی ناشی از سوخت های فسیلی از آن جمله است .

به عبارت دیگر از یک طرف در نتیجه ی سوختن مواد فسیلی گازهای سمی وارد هوا میشود و تنفس انسان را مشکل می کند و محیط زیست را آلوده می سازد و از طرف دیگر تراکم این گازها در جو زمین مانع خروج گرما ، از اطراف زمین میشود و باعث افزایش دمای هوا و تغییرات گسترده آب و هوایی در زمین میگردد که اثر گلخانه ای نامیده میشود. چنانچه افزایش دمای هوا مطابق روند فعلی ادامه یابد ، باز گرداندن آن به وضعیت سابق تقریبا غیر ممکن است . بهترین راه حلی که اکثر دانشمندان پیشنهاد کرده اند ، متوقف کردن روند رو به رشد این گازهای مضر است .

متخصصان بر این باورند که با استفاده از انرژیهای پاک نظیر انرژی خورشیدی ، بادی ، زمین گرمایی ، امواج و … به جای انرژی های حاصل از سوختهای فسیلی از آلودگیهای زیست محیطی و خطرات مترتب بر آن جلوگیری خواهد شد .

با توجه به موارد یاد شده وزارت نیرو فعّالیت های گسترده ای را برای استفاده از انرژیهای نو از سال 1374 آغاز نموده و این فعالیت ها در سازمان انرژی های نو ایران (سانا) متمرکز گردیده  است . این سازمان تاکنون به دست آورد های مهمی نائل شده است ولی هنوز ابتدای راه است و امید داریم با حمایت مسئولین و مقامات عالی کشور به توفیقات شایسته دستع یابیم .


بخش اول :

 خورشید چیست؟

خورشید ستاره‌ای است از ستارگان رشته اصلی که نه تنها خود منبع عظیم انرژی است ، بلکه سرآغاز حیات و منشأ تمام انرژی های دیگر است . طبق برآوردهای علمی در حدود 5 میلیارد سال از عمر این گوی آتشین می گذرد و این ستاره کروی شکل بوده و قطر آن حدود 1,390,000 کیلومتر است  که عمدتا از گازهای هیدروژن (86.8 درصد) و هلیوم (3 درصد ) و 63 عنصر دیگر که مهمترین آنها اکسیژن – کربن – نئون و نیتروژن است تشکیل شده است. وسعت این ستاره 1.4 میلیون کیلومتر (870000 مایل) است. جرم این ستاره 7 برابر جرم یک ستاره معمولی بوده و همچنین 750 برابر جرم تمام سیاراتی است که به دورش می‌چرخند. در هسته خورشید ، جرم توسط واکنشهای هسته‌ای تبدیل به تشعشعات الکترومغناطیسی که نوعی انرژی هستند، می‌شود. در هر ثانیه 4.2 میلیون تن از جرم خورشید به انرژی تبدیل میشود . این انرژی به سمت بیرون تابانده شده و باعث درخشنگی خورشید می‌گردد. سایر اجسام آسمانی موجود در منظومه شمسی  که توسط جاذبه خورشید در مدارهایشان قرار گرفته‌اند نیز گرمایشان را از این انرژی می‌گیرند . با توجه به وزن خورشید که حدود 333 هزار برابر وزن زمین است این کره ی نورانی را می توان به عنوان منبع عظیم انرژی تا 5 میلیارد سال آینده به حساب آورد .

 خورشید یک راکتور هسته‌ای طبیعی بسیار عظیم است. که ماده در آن جا بر اثر همجوشی هسته‌ای به انرژی تبدیل می‌شود که این انرژی به صورت تشعشعات الکترومغناطیسی با فرکانس زیاد آزاد می شود. این انرژی به وسیله یک رشته فرآیندهای تشعشعی پی درپی به سطح خورشد منتقل می شود و هر روز حدود 350 میلیارد تن از جرمش به تابش تبدیل می‌شود . دمای داخلی آن حدود 10 تا 15 میلیون درجه سانتیگراد می باشد که سطح آن با حرارتی نزدیک به 5600 درجه سانتیگراد و به صورت امواج الکترمغناطیسی در فضا منتشر میشود . انرژیی بدین ترتیب به شکل نور مرئی ، فروسرخ و فرابنفش به مامی‌رسد این ستاره‌ها از گازهای هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است. گازها انفجارهای بزرگی را بوجود می‌آورند و پرتوهای قوی گرما و نور را تولید می‌کنند. این پرتوها از خورشید بسوی زمین می‌آیند در طول راه ، یک سوم آنها در فضا پخش می‌شوند و بقیه بصورت انرژی گرما و نور به زمین می‌رسند. می‌دانیم که سرعت نور 300000 کیلومتر در ثانیه است. از سوی دیگر ، 8 دقیقه و 18 ثانیه طول می‌کشد که نور خورشید به زمین برسد. بنابراین می‌توان فاصله خورشید تا زمین را حساب کرد که این فاصله را حدود 150000 کیلومتر برآورد کرده اند . در این مسیر طولانی ، مقدار زیادی از نور و گرمای خورشید از دست می‌رود ،  بنابراین سهم زمین در دریافت انرژی از خورشید تنها در حدود 2 میلیاردم انرژی منتشر شده از خورشید میباشد. اما همان اندازه‌ای که به زمین می‌رسد، کافی است تا شرایط مناسبی برای زندگی ما و جانوران و گیاهان بوجود آید .

 مقدار انرژی متوسط خورشیدی که به جو می رسد ، در حدود 353/1 کیلووات در هر متر مربع است. مقدار انرژی ای که به سطح زمین می رسد ، بسیار کمتر و مقداری که قابل بهره برداری است ، از آن هم کمتر است. چنانکه مجموع انرژی خورشیدی را در زمین هایی که نه در تصرف کسی و نه زیر کشت است حساب کنیم ، در آن صورت به بهترین وجه ظرفیت بالقوه بهره برداری از انرژی خورشیدی به دست می آید. طبق برآوردها این رقم به طور متوسط در سال TW 10000 ( تراوات ) است که تقریباً 1000 برابر مصرف کنونی انرژی در جهان می باشد.

بالاترین رقم انرژی خورشیدی قابل دریافت تقریباً برابر KW 1 بر متر مربع و آن هم به مدت یکی دو ساعت در ظهر روزهای گرم تابستان است. در بیشتر نواحی کره زمین این رقم به طور متوسط در حدود W 200 بر هر متر مربع است.ظاهراً آسیا و آفریقا بهترین نقاط برای گردآوری انرژی خورشیدی هستند.

 محاسبات نشان می دهند بر مبنای قیمت ها در سال 1979، برای آبیاری اراضی بایر با پمپ های 30 کیلو واتی ، هزینه استفاده از پمپ های خورشیدی کمتر از هزینه پمپ های دیزلی است. از آن زمان تاکنون بهای مواد نفتی مرتباً اضافه شده ، حال آنکه بهای سلول های فتوولتاییک در حال کاهش است.

با در نظر گرفتن کلیه عوامل، از جمله قابلیت اطمینان و دوام تجهیزات ، وجود کارکنان متخصص ، نگاهداری تأسیسات ، امکان ساختن تمام یا بعضی قطعات در کشور مصرف کننده و… استفاده از انرژی خورشیدی بر سایر روش های تولید انرژی های نو برتری آشکار دارد.

انرژی خورشیدی امید بزرگ همگان برای دستیابی به توسعه ی اقتصادی و ادامه ی روند آن در سالهای آتی است . انرژی خورشیدی همواره در دسترس بوده و تجدید می شود . برخورداری از این دو خصوصیت امکان استفاده سهل و آسان را از این منبع انرژی ، برای جوامع و ملل مختلف فراهم ساخته است .

منبع انرژی خورشیدی

با اندازه گیری شار خورشیدی تابشی در بالای جو زمین می‌توان قدرت دریافتی کل انرژی از خورشید را محاسبه کرد. که حدود 1011*1.8 مگا وات است. البته تمام این انرژی به سطح زمین نمی‌رسد مقداری از آن جذب لایه‌های اتمسفر می‌شود.

ماده در عالم اساساً از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده که قسمت اعظم آن بین ستارهها و کهکشانها توزیع شده است. نیروی جاذبه متقابل بین ذرات سبب تراکم گاز و گرد غبار شده و این تراکم احتراما ابر ستاره‌ای را بوجود می آورند.

انرژی پتاسیل گرانشی سبب ازدیاد دمای داخل ستاره شده و آن هم باعث افزایش چگالی ستاره شده در نتیجه دمای داخل آن افزایش می‌یابد تا یک حالت پلاسمای خورشیدی بخود بگیرد.

در یک چنین محیطی شرایط برای همجوشی هسته‌ای مهیا می‌شود. با ترکیب دوترویم و تریتیوم مقداری انرژی آزاد می‌شود بنابراین همانطوری که گفته شد، مقدار انرژیی که از خورشید به زمین می‌رسد، بوسیله جمع کننده‌های خورشیدی کنترل کرده و برای مصارف خانگی و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

        مواد تشکیل دهنده خورشید حالت گازی دارند ، بنابراین خورشید محدوده دقیق و معینی نداشته و مواد اطراف آن بتدریج در فضا منتشر می‌شوند . اما چنین به نظر می‌رسد که خورشید لبه تیزی داشته باشد ، چرا که بیشتر نوری که به زمین می‌رسد از یک لایه که چند صد کیلومتر ضخامت دارد ساطع می‌شود. این لایه فوتوسفر نام داشته و به عنوان سطح خورشید شناخته شده است.بالای سطح خورشید، کروموسفر یا رنگین کره و هاله خورشیدی قرار دارند که با همدیگر جو خورشید را تشکیل می‌دهند.

 مرکز خورشید مانند کوره‌ای هسته‌ای است با دمای 15 میلیون درجه سانتیگراد (27 میلیون درجه   فارنهایت) که چگالی‌اش 160 برابر آب می‌باشد. تحت چنین شرایطی هسته‌های اتم هیدروژن باهم ترکیب شده و تبدیل به هسته‌های هلیووم می‌شوند. در این حین، 0.7 درصد جرم ترکیب شده ، تبدیل به انرژی می‌شود. از 590 میلیون تن هیدروژنی که در هر ثانیه در مرکز خورشید ترکیب می‌شوند، 3.9 میلیون تن به انرژی تبدیل می‌شود. این سوخت هیدروژنی ، تا 5 میلیارد سال دیگر دوام خواهد داشت. مسیر نامنظم 2 میلیون سال طول می‌کشد تا انرژی تولید شده در مرکز خورشید به سطح آن رسیده و بصورت نور و گرما تابش کند ، سپس بعد از فقط 8 دقیقه ، این انرژی به زمین می‌رسد .

      هنگامی که خورشید منبسط می شود تا تبدیل به یک غول سرخ شود، قطرش حدود 150 برابر بزرگتر خواهد شد . گازهای منبسط شده و داغ، رنگ زرد و حرارت خود را از دست داده و قرمز رنگ و سرد خواهند شد. اما بخاطر بزرگتر شدن سطح خورشید،درخشندگی آن 1000 برابر افزایش یافته و نور بیشتری ساطع خواهد کرد .

مرگ خورشید

    5  میلیارد سال بعد ، بیشتر هیدروژن موجود در هسته خورشید گداخته شده و صرف تهیه هلیوم خواهد شد. در آن زمان ، جاذبه باعث انقباض هسته شده و فشار ، دمای آنرا افزایش خواهد داد. هیدروژن شروع به سوختن در پوسته اطراف هسته خواهد کرد. انرژی حاصل از این گداخت هسته‌ای در پوسته ، باعث انبساط لایه‌های خارجی خواهد شد و سیارات عطارد و زهره را ذوب می‌کند و آنها را در بر می‌گیرد. انبساط خورشید تا مدار زمین متوقف شده و حرارتش تمام موجودات زنده را از بین می‌برد. بعد از آن خورشید تبدیل به یک غول سرخ می‌شود. سپس ، لایه‌های خارجی در فضا پخش شده و یک سحابی سیاره‌ای تشکیل خواهند داد. هسته نیز بصورت یک ستاره کوتوله سفید باقی مانده و  بتدریج از بین خواهد رفت. پس می‌توان گفت که با فرا رسیدن مرگ خورشید ، مرگ زمین و تمام موجودات این سیاره فرا می‌رسد.

بخش دوم :

جوّ زمین :

      جو زمین لایه‌ای از گازها است که که زمین را احاطه کرده‌اند که این گازها بوسیله جاذبه زمین نگهداشته شده‌اند. جو زمین شامل نیتروژن (78.1%) و اکسیژن (20.9%) همراه مقدار کمی از آرگون (0.9%) ، دی اکسید کربن (متغیر، ولی حدود 0.035%) ، بخار آب و دیگر گازها می‌شود. جو زمین موجودات روی زمین را از طریق جذب اشعه فرابنفش خورشید و کم کردن دمای بالای بین روز و شب محافظت می‌کند.

دما و لایه‌های جوی :

دمای جو زمین همراه با ارتفاع تغییر می‌کند؛ رابطه ریاضی بین دما و ارتفاع مابین لایه‌های مختلف جو متغیر است:

تراپوسفر : 0-7,17 کیلومتر ، دما با افزایش ارتفاع کم می‌شود.

استراتوسفر : 7.17 –  50کیلومتر ، دما با افزایش ارتفاع زیاد می‌شود.

مزوسفر :  50 – 85,80 کیلومتر ، دما با افزایش ارتفاع کم می‌شود.

ترموسفر  : 85,80 – 640  کیلومتر، دما با افزایش ارتفاع زیاد می‌شود.
مرزهای بین این مناطق تروپوپوز ، استراتوپوز و مزوپوز نامگذاری شده‌اند. میانگین دمای جو در سطح زمین 14 درجه سانتیگراد است.

مناطق مختلف جوی

مناطق جوی به چند طریق نامگذاری می‌شوند:

یونوسفر:  منطقه‌ای که شامل یونها می‌شود: تقریبا مزوسفر و ترموسفر تا حدود 550 کیلومتر.

اگزوسفر:  بالای یونوسفر ، جایی که جو به طرف فضا رقیق می‌شود.

لایه اوزون:  یا اوزونوسفر ، حدود 10 – 50 کیلومتری جایی که اوزون استراتوسفری یافت می‌شود. باید توجه داشت در داخل این منطقه اوزون از نظر حجم یک عنصر فرعی است.

مگنتوسفر:  این منطقه جایی است که میدان مغناطیسی زمین با بادهای خورشیدی مقابله می‌کند. این لایه برای دهها هزار کیلومترو در فاصله زیادی از خورشید ادامه دارد.

 کمربندهای تشعشعی وان آلن:  مناطقی هستند که ذرات از طرف خورشید متراکم می‌شوند.


بخش اول :

بررسی تابش خورشید طي يكسال در اهواز:

اطلاعات دريافتي از سازمان هواشناسي شهر اهواز شامل جدول هاي ساعات آفتابي و روزهاي ابري مربوط به 7 سال گذشته مي باشد .

براي درك بهتر ميزان تابش خورشيد طي يكسال در شهر اهواز اين داده ها به شكل نمودارهايي در قسمت ضمائم آمده است . براي نمونه ميزان ساعات آفتابي شهر اهواز در سال هاي 77-76 در شكل 1ـ2 نشان داده شده است .

اين جداول براساس سال ميلادي از اول ژانويه  ( 11 دي ماه ) تا 31 دسامبر ( 10 دي ماه ) تنظيم شده است .

از این جداول و نمونه دارها این نتیجه حاصل می شود که میزان تشعشع خورشید از اول ژانویه ( 11 دی ماه ) سیر صعودی خود را آغاز می کند و این مقدار در ماههای ژوئن ، ژوئیه و اوت ( تیر ، مرداد و شهریور ) به اوج خود می رسد و در نهایت با کاهش تشعشع خورشیدی به پایان دوره ی خود در 31 دسامبر ( دهم دی ماه ) می رسد .

با توجه به اینکه شهر اهواز یکی از شهرهای مسطح از لحاظ ارضی در میان شهرهای دیگر استان می باشند و نیز با توجه به اطلاعاتی که جداول به دست آوردیم به این نتیجه می رسیم که شهر اهواز پتانسیل لازم و کافی برای استفاده هر چه بیشتر از انرژی خورشیدی هم به صورت نیروگاهی و هم به صورت غیر نیورگاهی و استفاده جزئی را دارد .

این درست است که در تابستان در ماههای تیر ، مرداد ، شهریور طبق آنچه که جداول و نمودار ها نشان می دهند بیشترین میزان دریافت انرژی خورشیدی را دارا هستند ولی ماههای دیگر هم به میزان قابل توجهی از دریافت انرژی خورشیدی بی بهره نیستند و اگر سیستم های برای جذب و دریافت بیشتر انرژی خورشیدی در شهر اهواز تعبیه شود . انرژي مورد نياز گرمايش و سرمايش را حتي در ماه هاي غير تابستان تأمين مي كند .

اگر به زاويه خورشيد در طول روز توجه كنيم خواهيم ديد كه میزان دریافت انرژی خورشیدی در طول روز بعد از طول آفتاب سير صعودي خود را شروع كرده و در ظهر به اوج خود مي رسد كه اين هنگام مبناي محاسبات انرژي خورشيدي و اندازه گيري زاويه كجي براي جمع كننده هاي ثابت مي باشد .

 

بخش دوم :

هندسه ي  خورشیدی :

 

110,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • مقاله انرژی پاک
 • مقاله تأثیر فناوری نانو بر معادلات انرژی
 • برچسب ها : , , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی