مقاله ترافیک در مشهد


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله ترافیک در مشهد مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۴۲  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله ترافیک در مشهد نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست مطالب

پیش زمینه   ۱
۲٫ گسترة عملیاتی   ۴
۳٫ سیستمهای مدیریت ترافیک   ۵
۳-۱٫ سیستمهای رایج مدیریت ترافیک   ۵
۳-۲) سیستم هوشمند حمل و نقل(ITS)   ۶
۳-۲-۱٫ سیستمهای پیشرفتة مدیریت ترافیک(ITS)   ۷
۳-۲-۲-۱٫ اهداف سیستم ATC   ۸
۳-۲-۱-۲٫ بلوکهای سازندة فن آوری   ۸
آشکارسازها و سنسورها   ۸
ارتباطات   ۹
سیستمهای کامپیوتری   ۱۰
فن آوری نشانه ها   ۱۱
۳-۲-۱-۳٫ مزایای سیستم ATC   ۱۱
۳-۲-۲٫ سیستمهای پیشرفتة اطلاعاتی خاص مسافران(ATIS)   ۱۲
۴٫ روش مشاوران   ۱۲
۴-۱٫ فلسفة وجودی   ۱۲
طرحهای بهبود و اصلاح وضعیت راهروهای ترافیکی   ۱۵
راه حلهای متداول مهندسی ترافیک   ۱۵
سیستم های حمل و نقل هوشمند(ITS)   ۱۶
۴-۲٫ روش شناسی پروژه   ۱۷
۴-۲-۱٫مرحلة اول: مرحلة طراحی   ۱۷
۴-۲-۱-۱٫ گردآوری داده های خط پایه   ۱۸
۴-۲-۱-۲٫ مرور مطالعات صورت گرفته   ۱۹
۴-۲-۱-۳٫ بررسی شبکه   ۱۹
۴-۲-۱-۴٫ گردآوری داده های ترافیکی   ۱۹
۴-۲-۱-۴-۱٫ لیست شبکة جاده ای   ۲۰
۴-۲-۱-۵٫ پیش بینی ترافیک   ۲۰
۴-۲-۱-۶٫ مدل رشد و توسعه   ۲۰
آماده سازی نقشة شبکه   ۲۰
الگوی سفر   ۲۰
ترکیب ترافیک   ۲۱
تخصیص ترافیک   ۲۱
۴-۲-۱-۷٫ شناسایی راه حل ها   ۲۱
اقداماتی در راستای افزایش ظرفیت   ۲۲
نظارت از طریق دوربینهای ویدئویی   ۲۲
۴-۲-۱-۸٫ مطالعة طرحهای شناسایی شده در جزییات   ۲۳
۴-۲-۱-۹٫ مطالعة حرکات مشتمل بر دور زدن در تقاطع ها   ۲۳
۴-۲-۱-۱۰٫ نظر سنجی های فیزیکی   ۲۳
۴-۲-۱-۱۱٫ طراحی تجهیزات   ۲۴
۴-۲-۱-۱۲٫ آنالیز میزان تحقق پذیری   ۲۴
۴-۲-۱-۱۳٫ تخمین هزینه ها   ۲۴
۴-۲-۱ ۱۴٫ منافع حاصله از اجرای پروژه   ۲۵
۴-۲-۱-۱۵٫ محاسبة NPV و IRR اقتصادی   ۲۶
۴-۲-۴٫ نیازمندیهای کلی   ۲۷
۵٫ موارد قابل تحویل به کاربر/ مشتریان   ۲۸
۵-۱٫گزارش آغازین   ۲۸
۵-۲٫ گزارش موقت   ۲۹
۵-۳٫ نسخة مقدماتی گزارش نهایی   ۲۹
۵-۴٫ گزارش نهایی   ۳۰
۶٫ توانمندی ما   ۳۱
۶-۱٫ گروه   ۳۱
۶-۲٫تجارب مربوطه   ۳۴
۷٫ صورتحساب   ۳۶
منابع :   ۳۸

پیش زمینه

مشهد، شهر مقدس ایران، در فاصلة ۸۵۰ کیلومتری شمال شرق تهران قرار گرفته است. در قرن ۹ میلادی امام رضا، امام هشتم شیعیان، در این شهر به شهادت رسید. وجة مقدس وی در جامعه، آرامگاه او را تبدیل به محلی روحانی جهت زیارت زائرین تبدیل نمود. هر ساله، تعداد زیادی از زائران به این حرم مقدس روی می آورند، که در نوع خود نمونه ای بی نظیر و قابل تامل است. آثار تاریخی ارزشمند و متون گرانبهای متعددی در کتابخانة حرم مقدس نگاه داری می شوند. مشهد همچنین شهری توریستی است که در آن انواع هتل ها و مهمانخانه ها برای زائرینی تعبیه شده اند که هر روز از نقاط مختلف کشور از طریق دهها پرواز، یا سفرهای ریلی و جاده ای به این شهر وارد می شوند.

وضعیت جوی شهر مشهد بین زمستانهایی بسیار سرد، بهاری خوشایند، تابستانی ملایم و پاییزی زیبا متغیر است. حرم با شکوه امام رضا در کنار مجموعه عظیم تاریخی و هنری مربوط به آن از مناظر دیدنی شهر مشهد می باشد. این مجموعة عظیم شامل صحنها، رواقها، و ایوانهای حرم، مسجد گوهرشاد( متعلق به دوران تیموریان)، کتابخانه و موزة غنی آستان قدس رضوی می گردد. گنبد طلایی عظیم و با شکوهی بر روی حرم مطهر بنا شده است، که چندین ایوان و رواق آنرا در بر گرفته اند. مسجد بزرگ گوهرشاد در جنوب حرم، موزه و آرامگاه شیخ بهایی در جنوبی ترین نقطه نسبت حرم، و مدارس پریزاد و بلاسار در غرب حرم قرار گرفته اند.

 به جز تعداد قابل توجهی از پارکها و فضاهای سبز زیبا، می توان به مقبرة نادرشاه و استخر کوه سنگی بعنوان دیگر مناظر درون شهری مشهد اشاره نمود. همچنین  اماکن دیدنی و مذهبی ایی در خارج شهر مشهد قرار گرفته اند که از آن جمله می توان به آرامگاه خواجه مراد، آرامگاه خواجه ربیع در ۶ کیلومتری شمال شهر که در آن کتیبه هایی ارزشمند از خطاط مشهور دورة صفوی، رضا عباسی، به یادگار مانده است، آرامگاه خواجه اباصلت واقع در کیلومتر ۲۰ جادة مشهد- نیشابور اشاره نمود( هر سه شخصیت فوق الذکر از اصحاب امام رضا (ع) بوده اند).

از دیگر جاذبه های توریستی مشهد مقبرة شاعر بزرگ ، فردوسی ، می باشد که در توس، واقع در ۲۴ کیلومتری شمال مشهد قرار دارد. شاندیز، طرقبه، طرق، اخلمد و زشک از جمله تفریحگاههای تابستانی مشهد می باشند که هر ساله در فصل گرم تابستان عدة زیادی از مسافران را در خود جای می دهند.

همة موارد ذکر شده در سطور فوق مشهد را بعنوان یک مرکز زیارتی مهم مطرح ساخته اند و در نتیجه، همواره ترافیک سنگینی در مسیرهای منتهی به اماکن مذهبی ، بویژه حرم امام رضا، مشاهده می گردد. حجم ترافیک رشد فزاینده ای در هر سال دارد، و این بر شدت مشکلات ترافیکی می افزاید. مسیر های حلقه ای(RING ROADS) اساس ساختار ترافیکی را در مشهد تشکیل داده و عمدة حجم مسیرهای تغذیه کننده را حمل می نمایند.

ناهمگونی ترافیک، توقف بدون مجوز خودروها در سطح خیابان، هندسة نامناسب تقاطع ها، سیستمهای کنترل ترافیک نا کار آمد، و غیره را می توان به عنوان علل عمدة مشکلات ترافیکی مشهد بر شمرد. عواقب ناشی از این مشکلات تاخیرهای مکرر در مسیر های عبور و مرور، افزایش میزان تصادفات، آسیبهای محیط زیستی، و غیره می باشند. سیستم مدیرت ترافیک فعلی در مشهد نا کارآمد می باشد و قادر به حل اینگونه مشکلات نخواهد بود. بدین ترتیب، این شهر نیازمند نوعی سیستم پیشرفتة مدیریت ترافیک می باشد تا وضعیت فعلی ترافیک بهبود یابد.

 پس از یک سری بحث و بررسی ها با شرکت Coe India Ltd.، آقای Kulvinder Singh از Coe India Ltd به ما قول همکاری در این پروژه را داد و اطلاعات پایه ای را که در محل گردآوری کرده بود، در اختیار ما گذاشت. این مقالة پیشنهادی بر اساس اطلاعات گردآوری شده و سلسله مباحث صورت گرفته با آقای Kulvinder Singh تهیه و تنظیم شده است.

 در این مقاله، پیشنهاد انجام یک سری تحقیقات و مطالعات پایة جهت تعیین و تشخیص سطح نیاز برای افزایش ظرفیت ترافیکی و بهبود سطح ارائه خدمات در جاده های شهر مشهد ارائه شده است. این مطالعات و تحقیقات جهت یاری رساندن به مسئولین ذیربط در اتخاذ تصمیماتی صحیح طراحی و تعبیه شده اند.

۲٫ گسترة عملیاتی

پس از مرور وضعیت جاری ترافیک در مشهد، مشخص شد که این شهر نیازمند اقدامی سریع و کارآمد جهت ادارة ترافیک رو به گسترش خود می باشد. مشکلات ایجاد شده تا حد زیادی مربوط به تاخیر های تقاطعی می باشند. جهت رفع این مشکلات، با ارائة یک برنامة تحقیقی نقاط مبتلا به این مشکل شناسایی شده، با جزییات کامل مورد بررسی قرار گرفته، و روشهای مناسبی در مورد آنها ( هم کوتاه مدت و هم بلند مدت) اتخاذ می گردد

اهداف این عملیات عبارتند از:

۱)                             مطالعة شبکة جاده های شهری و شناسایی نقاط کند کنندة جریان ترافیک

۲)                             ارائه روشهایی مناسب جهت بهره برداری موثر تر از ظرفیت شبکه

۳)                             شناسایی و ارائة طرحهای افزایش ظرفیت شبکه بر حسب نیاز

جهت تحقق این اهداف، اقدامات زیر باید صورت پذیرند:

گردآوری اطلاعات ترافیکی و اجتماعی – اقتصادی مورد نیاز برای مطالعات مورد نظر
بررسی شبکه( فعلی و پیشنهاد شده)
تخمین روند رشد ترافیک
پیش بینی و تخصیص ترافیک در سطح شبکه
شناسایی تنگناها یا کندکننده های ترافیکی
برآورد دقیق و کامل از تنگناها و یا کندکننده های ترافیکی
اتخاذ روشهایی برای استفادة بهینه از ظرفیت شبکه
تخمین هزینة اجرای پروژه
تهیه و طراحی برنامه هایی جهت اعمال اهداف مورد نظر

۳٫ سیستمهای مدیریت ترافیک

با رشد ترافیک در جادهای فعلی شهرها، تراکم ترافیکی بعنوان مشکلی بزرگ فرا روی شهروندان قرار می گیرد. راه حل های کوتاه مدتی از قبیل تعریض جاده ها، ایجاد سطوح مرتفع برای تردد خودروها، تعبیة میان بر ها و بزرگراه های شهری، پر هزینه بوده و در برخی موارد بعلت فقدان سطح زمین کافی برای اجرای آنها، استفاده از این راه حلها غیر ممکن خواهد بود. با بکارگیری تکنیکهای مدیریت ترافیک می توان این مشکلات را تا حد زیادی برطرف نمود. سیستمهای مدرن مدیریت ترافیک بطور موفقیت آمیزی در بسیاری از کشورها بکار گرفته شده اند.

۳-۱٫ سیستمهای رایج مدیریت ترافیک

بسیاری از خیابانهای درون شهری وادار به تحمل حجمهای ترافیکی ایی می شوند که هرگز برای آنها طراحی و تعبیه نشده اند. در نتیجه، بروز تاخیرهای طولانی، تراکم ترافیکی و تصادفات اجتناب ناپذیر خواهند بود. این مشکلات را می توان تا حدی با کنترل ترافیک، اعمال روشهای قانونی و تحمیل تکنیکهای مدیریتی برطرف نمود تا استفادة به صرفه از خیابانها را ممکن شود.

برخی تکنیکهای مدیریت ترافیک مرسوم عبارتند از:

۱)                             اعمال محدودیت در چرخشها و دور زدن ها

۲)                             ایجاد خیابانهای یک طرفه

۳)                             عملیات جریان ترافیکی جزر و مدی

۴)                             تخصیص خطوطی ویژة اتوبوسها

۵)                             مسدود ساختن خیابانهای جنبی

این تکنیکها در کاهش میزان مشکلات تا حدی موثر می باشند، اما جهت ادارة جریانهای سنگین ترافیک کافی و مناسب نیستند. فن آوری پیشرفتة امروزی ابزارهای به مراتب موثرتری در اختیار مهندسین ترافیک قرار داده است تا بتوانند موانع ترافیکی را با روشهایی کارآمد بر طرف نمایند. سیستم هوشمند حمل و نقل (ITS) اصطلاح فراگیری است که اشاره به اجتماع فن آوریهای پیشرفتة حمل و نقل دارد. این فن آوریها شامل راهبری و هدایت رانندگان، گرد آوری الکترونیکی عوارض جاده ها، ادوات خاص هشدار وسایل نقلیه و اجتناب از تصادمات، کنترل و ادارة ترافیک، مدیریت شرایط بحرانی و فاجعه آمیز، و کنترل آلودگی می گردند. در بخش بعدی ITS و کارکرد آن تشریح می گردند.

۳-۲) سیستم هوشمند حمل و نقل(ITS)

ITS فن آوریهای پیشرفتة پردازش اطلاعات کامپیوتر، ارتباطات، سنسور، و الکترونیکی و استراتژیهای مدیریتی را در خود گرد آورده است تا ایمنی و راندمان سیستم حمل و نقل سطحی افزایش یابد. این استراتژیها عبارتند از:

گردآوری و ارسال اطلاعات در مورد شرایط ترافیکی و زمان بندی های گذرا قبل از و در طول سفر. با هشیاری نسبت به خطرها و تاخیر ها، مسافران می توانند برنامه های سفری خود را تغییر دهند تا بروز هر گونه ناسازگاری و اعمال فشار بر سیستم به حداقل برسد.
تقلیل سطح تراکم با کاهش تعداد تصادفات، جمع آوری خرابیهای تصادفات به سرعت پس از بروز آنها، تغییر مسیر ترافیک حول این خرابیها و جمع آوری خودکار عوارض.
اصلاح و بهبود بهرة کاربردی ناوگان تجاری، گذرا و امنیتی حمل و نقل با استفاده از سیستم موقعیت یابی فراگیر، تحویل پروژه به کمک کامپیوتر، سنجش سیستمهای محرک که وسایل نقلیه را از طریق بخش عمده ای از مسیر تخصیص یافته به مهمانان بین المللی را به جریان می اندازند.
هدایت رانندگان در دستیابی به مقاصدشان از طریق سیستمهای راهبری مجهز به مسیر یاب یا راهنمای مسیر.

 سه حوزة عملکردی اصلی برای ITS وجود دارند که در ذیل تشریح شده اند.

۳-۲-۱٫ سیستمهای پیشرفتة مدیریت ترافیک(ITS)

این حوزة عملکردی شامل گسترش سیستمهای کنترل ترافیک سازگار می گردد که در استرالیا پایه گذاری شده است. SCATS (سیستم ترافیک سازگارپذیر هماهنگ سیدنی) در اوایل دهة ۷۰ در NSW استرالیا تهیه و تنظیم گردید. این سیستم در حال حاضر جهت کنترل بیش از ۵۵۰۰ تقاطع در سراسر جهان، شامل مراکز ایالتی استرالیا و ۵ کشور دیگر، بکار می رود. SCATS در واقع از اولین نسل ATM ها می باشند. SCOOT ( تکنیک بهینه سازی شکافت، چرخه و آفست)، طراحی شده در بریتانیا، نیز در بسیاری از کشورها بعنوان ابزار مدیریت ترافیک بکار می رود.

۳-۲-۲-۱٫ اهداف سیستم ATC

بهره وری بهینه از ظرفیت جاده با هماهنگی مناسب بین سیگنالهای ترافیکی حاصل می گردد. در نتیجه، زمان سفر درون شهری، تعداد توقف های خودرو، زمان توقف و میزان خروج خودرو کاهش می یابند.
پاسخ آنی و بلادرنگ به سطح تقاضای نوسانگر، شرایط ویژه ترافیکی و شرایط اضطراری با ایجاد تغیرات انعطاف پذیر در زمان بندی سیگنال از سوی کامپیوتر مرکزی حاصل می شود.
برای حداقل تعداد اختلالات در عملیات سیگنال شناسایی سریعتر نقایص و مرمت تجهیزات سیگنالی خیابانی ضروری است.

۳-۲-۱-۲٫ بلوکهای سازندة فن آوری

 همانطور قبلا ذکر شد زمینة کاری ITS شامل بکارگیری تنوعی از فن آوریهای پیشرفته می گردد. در این بخش، بطور خلاصه برخی بلوکهای پایة سازندة فن آوری ITS تشریح می گردند. آشکارسازها، سنسورها، ارتباطات، سیستمهای کامپیتوری و فن آوری نشانه ها در این بخش بویژه مورد بررسی قرار می گیرند.

آشکارسازها و سنسورها

آشکارسازها و سنسورها جهت شناسایی بروز یک پدیده و ارزیابی خصوصیات آن بکار می روند. این خصوصیات شامل حضور خودرو، نوع خودرو( طبقه بندی)،سرعت و غیره می گردند. در پیکربندی شامل تنها یک آشکارساز حجم و داده های اشغال کننده را عرضه می نماید، در حالیکه حلقه های دوگانه داده های سرعت را تهیه می کنند. تحولات اخیر در حوزة پردازش داده ها منجر به پدید آمدن سیستمهایی شده اند که جهت ارائة داده هایی همسان با داده های عرضه شده از سوی حلقه ها متکی به تصاویر ویدئویی می باشند.

سایر تقسیم بندی های آشکارسازها شامل رادارهای مادون قرمز و ماورای صوت، و کابلها/سلولهای فشردة الکتریکی می گردند. در مورد کارکردهای درون خودرویی، تحولات اخیر در فن آوری تراشة سیلیکونی موجب پدید آمدن شتاب سنج ها و ژیروسکوپهای کوچک شده اند که در کارکرد های نوع AVCS شامل راهبری و پاسخ به تصادم بکار می روند.

ارتباطات

 

40,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • مقاله نقش ترافیک در تصادفات جاده ای
 • مقاله ترافیک و محیط زیست
 • مقاله استان مشهد (بررسی وضعیت مسکن)
 • مقاله ایجاد ایمنی و راحتی تردد وسائط نقلیه و عابرین پیاده
 • مقاله معماری شهر مشهد
 • برچسب ها : , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   سه شنبه, ۲۱ آذر , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.