مقاله تیر اندازی


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله تیر اندازی مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۹۲  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله تیر اندازی نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست

مقدمه   ۱
پیشگفتار :   ۲
فصل اول   ۴
کلیات :   ۴
تاریخچه ورزش تیراندازی :   ۴
آشنایی با اصول ایمنی در تیراندازی :   ۷
کلیات :   ۷
مسائل ایمنی   ۷
ایمنی در باشگاه تیراندازی :   ۱۰
ایمنی در خط تیراندازی :   ۱۱
ایمنی در منزل :   ۱۲
نکته‌های مهم و ایمنی :   ۱۲
فصل دوم   ۱۴
آشنایی با تجهیزات تیراندازی :   ۱۴
تجهیزات اختصاصی تفنگ   ۱۴
انتخاب سلاح :   ۱۵
بنابراین گوشی مناسب باید :   ۱۶
تلسکوپ :   ۱۷
تلسکوپ مناسب باید :   ۱۷
دلیل استفاده از تلسکوپ در سالن :   ۱۷
چشمی چرخشی :   ۱۸
آب تراز :   ۱۹
پایه بالا آورنده چشمی و مگسک :   ۱۹
لباس تیرانداز :   ۲۰
کفش تیراندازی :   ۲۰
کلاه مخصوص تیراندازی :   ۲۰
دستکش تیراندازی :   ۲۱
بند تفنگ :   ۲۱
بالشتک تیراندازی :   ۲۱
پایه نگه دارنده سلاح :   ۲۲
فصل سوم   ۲۳
فاکتورهای اساسی در تیراندازی   ۲۳
آمادگی تکنیکی :   ۲۳
آمادگی تکنیکی شامل موارد زیر می‌باشد:   ۲۴
عوامل تاکتیکی :   ۲۵
ویژگیهای یک تیرانداز خوب :   ۲۹
یک روش تمرینی برای کاهش آنگیختگی :   ۳۱
روش‌های تمرینی برای افزایش انگیختگی :   ۳۱
آرمیدگی به عنوان پایه‌ای برای تمرینات ذهنی :   ۳۲
فنون آرمیدگی :   ۳۳
تمرینات ذهنی :   ۳۳
تمرین ذهنی اجرای ورزشی :   ۳۵
تصویر سازی ذهنی :   ۳۶
مرور ذهنی   ۳۶
بهسازی اجرای یک مهارت   ۳۷
تمرکز / توجه :   ۳۹
نکته آخر :   ۴۲
فصل چهارم   ۴۳
تیراندازی با تپانچه :   ۴۳
وضعیت زانو و بالا تنه :   ۴۵
ویژگی تنفس :   ۴۹
ویژگی تنفس :   ۵۰
عناصر دید :   ۵۱
چشم و مکانیزم دید :   ۵۱
دستگاه نشانه روی یا شکاف درجه :   ۵۳
فضای هدف گیری :   ۵۵
سطح آمادگی مطلوب نیروها :   ۶۰
فصل پنجم   ۶۳
تیراندازی با تفنگ بادی   ۶۳
مشخصات سلاح :   ۶۳
روش اجرای تکنیک با تفنگ بادی :   ۶۴
هدفگیری و تنظیم عناصر دید :   ۶۹
فصل هفتم   ۷۴
آماده سازی مسابقاتی   ۷۴
ویژگیهای آماده سازی :   ۷۴
تمرین‌های پیوسته و بی وقفه   ۷۴
آرمیدگی قبل از مسابقه   ۷۷
آماده شدن برای حضور درخط آتش:   ۷۹
فصل هشتم   ۸۱
تغذیه   ۸۱
پروتئین ها:   ۸۱
ویتامین ها:   ۸۲
آب:   ۸۲
مواد زبر یا فیبر:   ۸۲
کربوهیدرات ها:   ۸۲
چربی ها:   ۸۳
شرایط تغذیه قبل از مسابقه:   ۸۳
صبحانه شما باید شامل:   ۸۳

مقدمه

آموزش از مهمترین و موثرترین طرق انتقال تجربه و زمینه ساز بروز خلاقیتها و استعدادهای نهفته می‌باشد. بطوری که در غالب کشورها و مجامع پیشرفته به موضوع «آموزش» توجه ویژه‌ای مبذول نموده و تقریبا در کنار هر حرکت علمی، فنی، ورزشی و … بخشی برای مباحث آموزشی، تحقیقی پیش بینی می‌گردد.

ورزش مطرح و ارزشمند تیراندازی که کسب مهارت در آن، مستلزم آمادگیهای جسمی، روحی، تاکتیکی و تکنیکی می‌باشد، با توجه به ابعاد مختلف اثر گذار، نیازمند آموزشی جامع و چند بعدی است که در کنار مباحث فنی و توانائیهای جسمی باید به عناصر فکری نیز تاکید گردد.

بی تردید بهره گیری از تجربیات و علوم دیگر کشورها و اندیشمندان داخلی در عرصه ورزش تیراندازی و ارائه آن بصورت جزوات آموزشی، می‌تواند به بالندگی و پیشرفت این ورزش کمک شایانی نماید و البته هرگونه حرکتی در این جهت قابل احترام و پر اهمیت باشد.

پیشگفتار :

ورزش تیر اندازی بویژه در چند سال اخیر از رشد وتوجه روز افزونی در میان جامعه ورزشی کشور برخوردار گردیده است و توجه به جنبه‌های علمی و آکادمیک این ورزش برای ارتقاء سطح کمی و کیفی تیراندازی بیش از هر زمان دیگر احساس می‌گردد.

گرچه در گذشته تلاش‌های موثری در این زمینه بعمل آمده است اما به دلیل محدودیت منابع علمی و اقتصادی و همچنین فقدان یک روش واحد و هماهنگ در امر آموزش، این ورزش همواره با کاستی‌هایی مواجه و باعث تقاطی افکار در بین مربیان و مدرسین این رشته بوده است و این موضوع باعث شده تا دوره‌های مربیگری تیراندازی از یک منبع خاص و یک روش هماهنگ آموزشی بی بهره باشد.

کمیته آموزش فدراسیون تیراندازی جمهوری اسلامی ایران با برنامه ریزی ویژه در این زمینه و با استفاده از تجارب و همفکری مربیان و پیشکسوتان و گردآوری مطالب از منابع مختلف موجود در دسترس، در امر تدوین و تالیف جزوات آموزشی مربیان برای دوره‌های مختلف مربیگری همت گمارده است تا با ایجاد وحدت رویه در شیوه اموزش مربیان و مدرسین به این مهم دست یابد.

امید است این کتاب مورد توجه و استفاده مربیان و ورزشکاران قرار گرفته و با بهره گیری از آن بتوانند در پربار کردن علم و دانش تیراندازی در بین علاقمندان و توسعه و میل به اهداف و آرمانهای والای ورزش تیراندازی در کشور پهناور جمهوری اسلامی گام‌های استواری بردارند.

 

تاریخچه ورزش تیراندازی :

با ظهور دین مبین اسلام تیراندازی هم به عنوان یک نیاز و هم یک صفت ذاتی مورد توجه قرار گرفت، مهارت مسلمانان در تیراندازی یکی از پایه‌های اصلی پیروزی آنان در رزم بود.

پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند: «سوار کاری و تیراندازی بیاموزید که از بهترین ورزشها است.» و نیز فرموده‌اند: «به درستی که خداوند با یک تیر دو نفر را به بهشت می‌برد، اول کسی که تیر را به نیت جهاد می‌تراشد و دوم آنکه در راه خدا می‌اندازد»

در قرن پانزدهم میلادی، با اختراع اسلحه آتشین (تفنگ و توپ)، کم کم اهمیت و نقش تیراندازی با تیر و کمان در ارتشها رو به کاستی گذاشت و از آن پس بهره گیری از این وسیله برای شکار، سرگرمی و ورزش مورد توجه قرار گرفت و مسابقات مختلفی با تیر و کمان برپا گردید.

در اوایل قرن شانزدهم میلادی، با ساخت اسلحه‌های گرم و تفنگ‌های لوله بلند، تیراندازی در مراسم مذهبی و اعیاد مختلف به صورت آداب و رسوم مردم آن زمان شکل گرفته و مسابقاتی نیز با تفنگ برگزار می‌گردید.

با توسعه و ساخت ابزارهای تیراندازی با سلاح اولین مسابقات رسمی در قرن ۱۹ میلادی آغاز و در اولین المپیک، سال ۱۸۹۶ آتن در ۹ رشته مختلف ورزشی برپا گردید که در بین آنها تیراندازی از بیشترین شرکت کننده برخوردار بوده است.

سازمان‌های اداره کننده ورزش تیراندازی :

۱- فدراسیون بین المللی ورزش تیراندازی ISSF :

فدراسیون بین المللی ورزش تیراندازی در سال ۱۹۰۷ تاسیس گردید و در سال ۱۹۱۵ این فدراسیون منحل شد. در سال ۱۹۱۵ با نام (union international de tir) UIT اتحادیه بین المللی تیراندازی مجدداً سازماندهی گردید.

در سال ۱۹۳۹ فعالیت‌های این فدراسیون به حالت تعلیق درآمد و در سال ۱۹۴۷ با نام (UIT) فعالیت‌های خود را از سرگرفت . در پانزدهم جولای ۱۹۹۸ عنوان «فدراسیون بین المللی ورزش تیراندازی» انتخاب گردید و علامت اختصاری آن ISSF می‌باشد. تجدید سازمان این فدراسیون را کمیته بین المللی المپیک (IOC) برعهده دارد. مکان مورد استقرار ISSF در حال حاضر در شهر مونیخ آلمان می‌باشد.

۲- فدراسیون تیراندازی جمهوری اسلامی ایران :

فدراسیون تیراندازی جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۳۳۷ هجری شمسی مصادف با سال ۱۹۵۸ میلادی تاسیس شده و تا کنون ۱۴ نفر به عنوان رئیس فدراسیون بر آن مدیریت داشته‌اند.

در حال حاضر این فدراسیون با هیئت‌های تیراندازی زیر مجموعه خود بالغ بر ۳۰ هیئت در سراسر کشور مسئولیت اداره ورزش تیراندازی را برعهده دارد.

تعداد رشته‌های تیراندازی مورد فعال در کشور ۲۲ رشته بوده که به تفکیک شامل موارد ذیل است.

آشنایی با اصول ایمنی در تیراندازی :

کلیات :

مقررات مربوط به اصول ایمنی، قسمتی از قوانین تکنیکی ISSF است که در تمامی رشته‌های تیراندازی لازم الاجرا بوده و تیراندازان، مربیان و سرپرستان تیم‌ها باید با آن آشنایی داشته و مطمئن شوند که این  قوانین اجرا می‌شوند.

مسائل ایمنی

در کشورهای مختلف، مقررات ویژه ایمنی در میادین تیراندازی متفاوت است. به همین دلیل تنها جزئیات اساسی و مهم مد نظر قرار گرفته و ایمنی میدان تیر، تا حدود زیادی به شرایط محیط بستگی دارد. لذا در مواقع ضروری، کمیته برگزار کننده مسابقات می‌تواند قوانین جدیدی وضع نماید. البته کمیته برگزار کننده باید با مقررات و ضوابط ایمنی میدان آشنا بوده و اقدامات ضروری را در این زمینه به عمل آورد. زیرا مسئولیت‌ اصلی در ایمنی میدان را بعهده خواهد داشت.

· به منظور حفاظت از جان و تامین ایمنی تیراندازان، ضرورت دارد تا عوامل اجرایی و ناظران میدان در هنگام استفاده و جابجایی سلاح، دقت و احتیاط فوق العاده‌ای اعمال نمایند. رعایت انضباط فردی برای تمام حاضرین در میدان ضروری بوده و همچنین تیراندازان و مسئولین تیم‌ها نیز وظیفه دارند در اجرای این مقررات و برقراری نظم، با عوامل اجرایی میدان همکاری کنند.
· ناظران میدان در هر زمان که لازم بدانند می‌توانند تیراندازی را متوقف کنند. تیراندازان و مسئولان تیم‌ها باید به محض مشاهده موارد خطرناک یا حادثه آفرین، ناظر میدان یا داوران خط آتش را مطلع نمایند.
· تنها مسئولان کنترل سلاح، داوران خط یا فرمانده میدان مجاز به کنترل سلاح یا تجهیزات تیراندازان هستند (این کنترل باید در حضور تیرانداز انجام شود)
· سلاح تنها باید در خط آتش و پس از اعلان دستور یا علامت «شروع» یا «پر کنید» ساچمه گذاری یا فشنگ گذاری شود.
· تیرانداز باید پس از شلیک آخرین تیر و قبل از ترک خط آتش، مطمئن شود که فشنگ یا ساچمه در جان لوله (محل قرار گرفتن ساچمه یا فشنگ در داخل لوله) وجود ندارد.
· تیراندازان خشک و نشانه روی تمرینی تنها با اجازه فرمانده میدان و در خط آتش یا محل تعیین شده مجاز می‌باشد و همچنین در زمان حضور عوامل اجرائی در جلوی خط آتش، تیرانداز اجازه جابجائی یا دست زدن به سلاح را ندارد.
· اگر تیرانداز پس از فرمان (Stop) بدون اجازه فرمانده یا ناظر میدان، مبادرت به جابجائی یا دستکاری سلاح نماید ممکن است از دور مسابقه حذف شود.
· تیراندازان باید بلافاصله پس از فرمان (Stop) تیراندازی را متوقف کرده، سلاح خود را خالی نموده و پس از اطمینان از خالی بودن سلاح آن را در حالت ضامن قرار دهند. شروع مجدد تیراندازی تنها پس از دستور یا علامت شروع تیراندازی مجاز خواهد بود.
· تنها مسئولان رسمی میدان می‌توانند فرامین un load, load, Stop, Start و فرامین لازم دیگر را اعلام کنند. ناظر یا فرمانده میدان باید از اعلام صحیح فرامین مطمئن شود.
هنگامیکه در سالن تیراندازی، سلاح را از جعبه مربوطه آن بیرون میاورید، برای اطمینان از خالی بودن سلاح، گلنگدن آن را باز نموده و تا قبل از شروع تیراندازی نیز آن را باز نگه دارید.
· همیشه از خالی بودن سلاح، قبل از خارج کردن از جعبه مخصوص، گرفتن یا تحویل دادن آن به دیگران و حتی جابجائی آن به خط آتش اطمینان حاصل نمائید.
· تا حد امکان سلاح و مهمات را جدا از هم نگه دارید.
· هرگز به سلاح دیگران بدون حضور و اجازه آنان دست نزنید.
· هنگام انجام تمرین‌های خشک، حتی در صورت اطمینان از خالی بودن سلاح، آن را فقط به سمت هدف یا محل امن نشانه روی کنید.
· از دادن سلاح به دست دیگران جداً خودداری کنید.
· تا زمان حضور اشخاص در جلوی خط آتش، (برای نمره دادن یا تعویض هدف و یا امور ضروری) از دست زدن به سلاح خودداری نمائید.
· هنگام بدست گرفتن اسلحه یا حمل آن در میادین، لوله آن را به سمت پایین نگه دارید.
· سلاح را تنها با دستور فرمانده میدان پرکنید.
· بلافاصله پس از اعلام فرمان (Stop) سلاح را خالی کنید.

ایمنی در باشگاه تیراندازی :

ایمنی در خط تیراندازی :

نکته : در موارد ذیل باید سلاح خود را خالی کنید و از خالی بودن آن اطمینان حاصل کنید.

· زمانی که مسئله‌ای در حین تیراندازی رخ دهد.
· زمانی که به هر دلیل می‌خواهید خط آتش را ترک کنید.
· زمانی که سلاح خراب میشود. (با نظارت فرمانده میدان)

نکته : پس از پایان تیراندازی و قبل از خارج کردن اسلحه از خط آتش، دوباره آن را امتحان کنید تا از خالی بودن آن مطمئن شوید و گلنگدن سلاح را تا زمان قرار دادن آن در جعبه مخصوص باز نگه دارید.

ایمنی در منزل :

· سلاح و مهمات را در مکانی مطمئن، نگهداری کنید.
· سلاح را از دسترس کودکان، نوجوانان (و کسانی که هنوز نمی‌توانند درست از آن استفاده کنند) دور نگه دارید.
· سلاح را در منزل و در هنگام انتقال به اتومبیل، از نظر دور نداشته و هرگز از آن غافل نشوید.
· هرگز از سلاح نو که لوله آن تمیز نشده استفاده نکنید. زیرا روغن و گریس موجود در لوله، می‌تواند صدمات جدی به آن وارد کند.
· سلاح بادی را هیچگاه روغن کاری نکنید. زیرا روغن بر اثر تراکم آن می‌تواند باعث خطر شود.
· هنگامی که سلاح شما در میدان تیر خراب می‌شود یا تصور می‌کنید نقصی پیدا کرده است آن را زمین بگذارید، عقب بیایید و مسئولین خط را مطلع سازید.
· از تعمیر سلاح یا هر گونه رفع عیب در زمان تیراندازی خودداری نمایید.
· مطمئن شوید که مقررات را بخوبی اجرا می‌کنید. غفلت از هر کدام می‌تواند باعث بروز پیشآمد ناگواری شود.
· سلاح را فقط در خط آتش و با دستور مسئول خط پرکنید.
· هرگز سلاح را به سمت کسی نگیرید. (حتی اگر خالی باشد)
· هرگز به سلاح گرم بی توجه نباشید که تنها لحظه‌ای غفلت، خطر آفرین خواهد بود.

 

فصل دوم

آشنایی با تجهیزات تیراندازی :

 

90,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی: برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید


جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

دسته ها

آخرین بروز رسانی

    یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶

اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.