مقاله حقوق متقابل استاد و شاگرد


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله حقوق متقابل استاد و شاگرد مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای 25  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله حقوق متقابل استاد و شاگرد نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست

فصل اول  1

مقدمه   1
فصل دوم: اهميت مقام استاد   2
فصل سوم: وظايف استاد   7
فصل دوم: آداب مربوط به شاگرد در برابر استاد   16
فهرست منابع و مواخذ   22

فهرست منابع و مواخذ

قرآن كريم ،خطاط عثمان طه ، مترجم : فولادوند سهري،چاپ دوم،قم

1-آداب الطلاب؛ برخوردار فريد ،شاكر. انتشارات صبا.چاپخانه قدس. چاپ دوم بهار1384

2- آفات الطلاب، برخوردار فريد ،شاكر.انتشارات صبا چاپخانه قدس. چاپ دوم بهار1384

3- آداب تعليم وتعلم در اسلام ،شهيد ثاني ،حجتي دكتر سيد محمد باقر . ناشر.دفتر نشر فرهنگ اسلامي چاپخانه سپهر خرداد 1359

4-آئين دانشوري گزيده اي كوتاه برمنيه المريد.

1-    اخلاق ج1و3 – امام خميني (ره) . نشر انش حوزه چاپ و صحافي : اسوه چاپ اول تابستان 1382

2-    110 سرمشق از سخنان حضرت علي (ع) .شيرازي ،آيت الله عليان نژادي ابوالقاسم چاپ اميرالمومنين (ع) ناشر: مدرسه الامام علي بن ابي طالب چاپ اول 1383

3-    حقوق از ديدگاه امام- سجاد (ع) شرح رساله الحقوق مشايخي ،قدرت الله قم انتشارات انصاريان چاپخانه صدر-قم چاپ اول 1379

4-    مهر استاد . سيره عملي وعلمي استاد جوادي عاملي . بند علي حجه السلام سعيد. ناشر مركز نشر اسراء چاپخانه: دفتر انتشارات اسلامي چاپ دوم ارديبهشت 1383

5-    هفتاد ونه منبر استادي،رضا. توزيع وتوليد : ارزشمند. چاپ.قدس ناشر:قدس چاپ دوم بهار 1383

مقدمه

سپاس و ستايش ويژه خداست خدايي كه با نيروي خامه وقلم انسان را با علم ودانش آشنا ساخت ،علم ودانشي كه بشر با آن ، سابقه و آشنايي نداشت.

خامه اي كه دانشمند در طريق ارشاد جامعه بر روي كاغذ و نوشت افزار به جريان مي اندازد از خون شهدا وجانبازان راه حق گرانقدر تر و ارجمند تر است .ولي بايد هشدار دهيم كه هر علم ودانشي نمي تواند ضامن قرب انسان به خدا گردد.

تحصيل علم به هر صورت و كيفيت وعاري از هر گونه قيد وبند نمي توان مراتب رضاي الهي را به خود جلب نمايد، بلكه براي تحصيل و فراگيري علم شرايطي است و براي سامان دادن دانش ضوابطي وجود دارد.

در تحقيق حاضر در صدد بر آمديم كه مستقيماً و بطور جداگانه پاره اي از شرايط تعليم وتعلم و آداب وآيين ها و مسائل مربوط به آن از قبيل وظايف پرارزش وسودمند به حال عالم و متعلم را به خواست خداوند بازگو كنيم.

با اميد كه اين كتاب رهگشاي فراسوي علاقمندان وشيفتگان علم ودانش در وصول به مطلوب وهدف آن باشد.

فصل دوم: اهميت مقام استاد

كمال وتماميت شخصيت انسان براساس دانش و بينش او استوار است .زيرا در وجود و ظل اين بينش مي تواند خود را در رده فرشتگان آسماني قرار دهد وبراي اينكه بتواند به مقامات رفيع اخروي برسد آمادگي كسب مي كند.

عالم ودانشمند نه تنها درآخرت داراي مراتب والايي هستند ،در دنيا نيز از سپاس و ستايش افراد جامعه برخوردارند.

«عن النبي صل الله عليه وآله»:” زياره العلماء احب الي الله تعالي من سبعين طوافاً حول البيت و افضل من سبعين حجه و عمره مبروره ومقبوله ،و رفع الله تعالي له سبعين الدرجه و انزل الله عليه الرحمه، وشهدت له الملائكه ان الجنه  وجبت له”(1)

رسول خدا (ص) فرمودند : زيارت نمودن دانشمندان در نزد خداوند متعال محبوبتر از هفتاد طواف گرد خانه و با فضيلت تر از هفتاد حج و عمره پذيرفته شده مي باشد و خداوند هفتاد درجه او را بالا مي برد و رحمتش را بر او نازل مي كند و فرشتگان گواهي مي دهند بر اينكه بهشت بر او واجب شده است.

پيامبر اسلام (ص) مردم را به حضور درس علماء و دانشمندان ترغيب مي فرمودند:

«قال النبي صل الله عليه و آله» :يا اباذر!الجلوس ساعه عند المذاكره العلم احب الي الله من قيام الف ليله يصلي في كل ليله الف ركعه، و الجلوس ساعه عندالمذاكره العلم احب الي الله من الف عزوه والقرآن كله»(2)

پيامبر اكرم (ص)فرمودند : اي اباذر،نشستن يك ساعت در جلسه عالم و محضر استادي كه مذاكره علمي  دارد در نزد خداوند محبوبتر است از شب زنده داري هزار شب كه در هرشب هزار ركعت نماز بخواند.

اي اباذر! نشستن يك ساعت در محضر عالم و به موضوعات علمي پرداختي در نزد خدا محبوبتر از شركت كردن در هزار جنگ و غزوه و خواندن تمام قرآن است.

« قاتل بن سليمان ‌‌}ازدي { مي گويد: در كتاب «انجيل» به اين مطلب برخوردم كه خداوند به عيسي (ع) فرمود:

« دانشمندان را گرامي بدار } يعني در بزرگداشت آنان دريغ مكن { اهميت و ارزش مقام و مرتبت آنان را بشناس.زيرا من دانشمندان را از لحاظ مقام و منزلت بر تمام آفريدگانم-بجز پيامبران و رسولان خود-مزيت و برتري بخشيدم –مزيت و برتري آنان بر،همانند برتري وبر جستگي آفتاب بر ستارگان و همانند برتري آخرت بر دنيا و همچون برتري من بر تمام پديده هاي هستي مي باشد.»1

و از گفتار و سخنان مسيح (ع)است كه گفت:

«اگر كسي به زيور علم و دانش آراسته گردد و رفتار خود را با موازين علمي خود منطبق سازد و به علم خود عمل كند او همانند كسي است كه در آسمان ها بعنوانم شخصيتي عظيم و شكوهمند و انساني بزرگ،نامبردار بوده و از او به عظمت ياد كنند»2

بزرگان و عرفا در باره آثار هم نشيني با عالمان و دانشمندان سخنان بسيار نيكوي دارند و از آن جمله :

عارفي مي گويد «اگر كسي در حضور عالم و دانشمندي بنشيند و نتواند از اندوخته هاي خود استاد و اندوخته هاي علميش مايه اي ذخيره كند و در صيانت و حفظ سخنانش احساس عجز كند ،علا رقم چنين محروميت و نا توا ني ،بخاطر همنشيني با عالم و دانشمند وشرفيابي از محضر او  هفت كرامت و فضيلت نصيب او مي گردد :

1)     به فضيلت و پاداشي كه در تعاليم و فرهنگ دانش پرور اسلامي براي شاگردان و دانش آموخته گان معطوف شده است دست يابد.

2)     مادامي كه در محضر عالم ودانشمند بسر مي برد از گناهان و معاصي مصونيت دارد( و قهراً از تيرس جرم و نافرماني خدا بدور است).

3)     و آنگاه كه در جهت پويائي از علم ودانش اندوختن ، از خانه خويش بيرون مي آيد ‌‌} تا آنگاه كه به خانه خويش باز مي گردد{ مشمول لطف و رحمت الهي است.

4)     وقتي كه در حلقه درس تعليم وعالم و دانشمند ، جلوس مي كند نظر به اينكه سايه رحمت الهي، چنين حلقه اي را زير پوشش خود قرار ميدهد. اورا ازاين بارش رحمت نصيبي خواهد بود.

5)     مادامي كه او به درس و سخنان عالم  و دانشمندان گوش فرا مي دهد ، همين گوش فرا دادن بعنوان طاعت او بشمار آمده ودر پرونده اعمال او ثبت و ضبط مي گردد.

6)      اگر او عليرغم استماع سخنان استاد ، احساس كند كه چيزي از گفتار او را درك نكرده و بخاطر چنين احساسي ، اندوهگين گردد،همين اندوه و تنگدلي وسيله اي براي قرب او به پيشگاه خدا مي شود.(1)

انسان در كنار علماء و دانشمندان علوم فراواني را مي آموزد همين كه در كنار آنها مي نشيند به اين حقيقت پي مي برد كه مسلمانان به عالم ودانشمند ارج مي نهد و قلبشان از فسق و گناه دور مي شود ارج وقرب علما بسيار والا است.

كسي كه خداوند متعال وجود او را با حكمت و دانش كرده است و سرمايه زيادي يعني علم به او داده است همانطوري كه مي تواند به مردم سود ونفع برساند خود نيز مي تواند ازاين سرمايه در زندگي انساني و معنوي خويش بهره بگيرد. كسي كه مردم را به هدايت و رشد فكري و معنوي دعوت مي كند

 ودراين راه موفق مي گردد به هر اندازه كه كسي را علمي بياموزد مزد وپاداش از خداوند منان دريافت مي كند

آداب تعليم و تعلم در اسلام .دكتر سيد محمد باقر حجتي صص 90-89

 خداوند كريم و دانا در كتابش در چندين آيه به اهميت مقام دانشمند اشاره كرده و صفاتي را از براي آنها ذكر كرده است .بعضي ازاين فضيلتها ازاين قبيل هستند:

اول: ايمان، والراسخون في العلم يقولون آمنا به .(1)

كساني كه در علم استوارند مي گويند : به خدا ايمان داريم.

دوم:توحيد«شهدالله انه لا اله الا هو والملائكه واولوالعلم»(2)

خداوند،فرشتگان و صاحبان علم گواه آنند كه جز او معبودي نيست.

سوم: گريه واندوه، (ان الذين اوتوالعلم من قبله … ويخرون للا ذقان يئكون)(3)

كساني كه پيش از نزول قرآن دانايي داده شد… و گريه كنان به پيشاني بر زمين مي افتند.

چهارم: خشوع و افتاده حالي:« و يخرون للا ذقان يبكون ويزيدهم خشوعاً»(4)

و به صورت بر زمين مي افتد درحالي كع گريانند و برافتادگي آنها مي افزايد.

پنجم: خداترسي؛ «انما يخشي الله من عباده العلماء»(5)

در ميان بندگان خدا، تنها عالمان  پرواي خدا را دارند.

فضيلت و برتري عالم ودانشمند بر عابد وپارسا به ميزان هفتاد پايه و درجه است. و درجاتي كه ميان هر دودرجه آن ، فاصله دور ودرازي وجود دارد كه اگر اسب را هواري بخواهد اين فاصله را طي كند هفتاد سال به طول مي انجامد تا مسافت ميان دو درجه از درجات هفتاد گانه را بپيماند. علت وجود چنين فضيلت قابل توجه براي فرد عالم و دانشمند اين است كه شيطان وو انسانهاي شيطان گونه بدعتها و نوآوري هاي نابخردانه ايي را در ميان مردم ، جايگزين و رايج مي سازد ولي عالم و دانشمند هشيار و بيدارگر آن نوآوري هاي زيان بخش و نامشروع را شناسايي مي كند و مي كوشد تا مردم را هشدار دهد و آنرا به مفاد آن آگاه سازد و آن را ازبيخ وبن بركند . كوششهاي بي دريغ عالم ودانشمند در شناسايي بدعتها و از ميان بردن آن زمينه را براي احراز چنين مقامات والايي را فراهم مي آورد در حالي كه عابد صرفاً به عبادت روي آورده و سعيو كوشش او فقط براي خود او مي باشد.(1)

فصل سوم: وظايف استاد

تعليم ، اساي و بنيادي است كه قوام وپايداري دين و آئين بر روي آن استوار شده است. جامعه بشري از طريق تعليم مي تواند از كسادي ونابودي كالا و سرمايه هاي علمي پيشگيري كند. بنابراين تعليم و انتقال  اندوخته هاي علمي به ديگران از مهمترين عبادات و بلكه موكد ترين واجبات كفايي است كه هر فرد از جامعه انساني كه حامل علم وكالاي معارف و معلومات است بايد كه در انتقال آن به ديگران ، احساس وظيفه و مسئوليت نمايد و تا وقتي كه اين انتقال بوسيله ديگران صورت نگيرد همه علما و دانشمندان بايد موضوع تعليم را به عنوان يك امر واجب و تكليف الزامي تلقي نموده و درصد اداء اين وظيفه خطير برآيد .

خداوند متعال در قرآن كريم مي فرمايد:

«و اذ اخذالله ميثاق الذين اوتوا الكتاب لبتينه للناس و لاتكتمونه»(1)

و آنگاه خداوند با مردمي نبشتار آسماني در اختيار آنها قرار گرفت. پيمان بست كه بايد محتواي آن را براي مردم تشريع كرده واز بازگو كردن آن كتمان نورزيد و آن را به ديگران تعليم دهيد.

درجايي ديگر مي فرمايد:

«ان الذين يكتمون ما انزلنا من البنيات والهدي من بعد مابيناه للناس في الكتاب اولئك يلعنهم الله و يلعنهم اللاعنون»(2)

« آنانكه رهنمودهاي واضح وآشكار و عوامل رشد وهدايت را كه ما آنها را فرو فرستاديم پس از آنكه ما همين رهنمودهاي آشكار و راه هدايت را در نبشتار آسماني گزارش و توضيح داديم. در بازگو كردن آنها به مردم كتمان مي ورزند، خداي متعال آنانرا از رحمت خويش طرد نموده و همه لعنت كنندگان نيز طرد آنان را از رحمت خدا درخواست مي نمايند».

امور مختلف و متنوعي آداب و وظايف استاد نسبت به شاگردان و دانشجويان تشكيل ميدهد كه محور همه آنها تنظيم صحيح رابطه ي استاد با شاگرد مي باشد درابتدا بايد بدانيم وظيفه يعني چه؟

وظيفه يعني قبول مسئوليت.

وظيفه در اصل به آن مسئوليتي كه شخص براي انجام كاري برعهده مي گيرد كه بايد به نحو احسنت آن  را انجام داد. زيرا شخص خود كاري را با ميل قبول كرده است.

با شخص شدن معناي و مفهوم وظيفه به وظايف استاد و مسائلي كه استاد  در رابطه با شاگردان بايد انجام دهد مي پردازيم.

1-    امكان وصول به مقام والاي علمي در سايه ايمان

 

25,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی: برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید


جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

دسته ها

آخرین بروز رسانی