مقاله روستای روح آباد


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله روستای روح آباد مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۶۸  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله روستای روح آباد نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست مطالب

فصل اول :   ۱
شناخت وارزیابی   ۱
وضع موجود   ۱
۱-   معرفی اجمالی شهرستان   ۲
۱-۱   موقعیت جغرافیایی شهرستان   ۲
۲-۱ ویژگیهای طبیعی :   ۳
۳-۱ ویژگیهای انسانی :   ۷
۴-۱ ویژگیهای اقتصادی    ۱۰
۲-   شناسایی حوزه نفوذ   ۱۴
۲   –   تعیین حوزه نفوذ روستا :   ۱۵
۳-   شناسایی روستا   ۱۹
۳   – شناسایی روستا   ۲۰
۱-۳   موقعیت جغرافیایی   ۲۰
۲-۳ تعیین محدوده اراضی کشاورزی و منابع طبیعی   ۲۰
۳-۳ بررسی منابع تامین آب آشامیدنی   ۲۱
۴-۳ بررسی وضعیت اقلیم :   ۲۳
۵-۳ – بررسی ویژگیهای جمعیتی روستا   ۲۶
وضعیت فعالیت و اشتغال :   ۳۶
بررسی تحولات جمعیتی و روند مهاجرت :   ۳۸
۶-۳- ویزگیهای اقتصادی :   ۴۲
۷-۳- علل پیدایش روستا و شکل گیری آن :   ۵۱
۸-۳- شناخت و تعیین نحوه کاربری فضاهای موجود   ۵۲
۹-۳- شناسایی مراکز تفرجگاهی و جاذبه های توریستی و تاثیر آن برتوسعه روستا :   ۵۵
۱۰-۳- بررسی مالکیت اراضی روستا :   ۵۶
۱۱-۳ شناخت کیفیت ابنیه روستا و بررسی مصالح ساختمانی مورداستفاده :   ۵۷
۱۲-۳- بررسی شبکه های ارتباطی :   ۵۸
۱۳-۳ شناخت و تعیین محلات و بررسی نطفه ها و مراکز محله ها :   ۶۰
۱۴-۳ بررسی تاسیسات آب آشامیدنی ،  برق ، فاضلاب و نحوه دفع آبهای سطحی :   ۶۰
۱۵-۳- بررسی معماری و ترکیب فضاهای مسکونی و واحدهای همسایگی :   ۶۱

۱-   معرفی اجمالی شهرستان

۱-۱        موقعیت جغرافیایی شهرستان

شهرستان رشتخوار از جمله شهرستانهای خراسان مرکزی است که درجنوب شهرستان تربت حیدریه واقع شده است .درجنوب شرقی شهرستان رشتخوار ، شهرستان خواف و درجنوب غربی آن شهرستان گناباد قراردارد . شهرستان تربت حیدریه از شمال شرقی ، و شمال غربی با این شهرستان جدید همسایه می باشد .

مرکز این شهرستان شهر رشتخوار است که درفاصله ۱۶۵ کیلومتری جنوب مشهد و در  ، ۵۹۰ دقیقه تا  ،۵۹۰ طول شرقی و در ۳۴۰ تا  ، ۳۵۰ عرض شمالی قراردارد . ارتفاع شهرستان رشتخوار از سطح دریا ۱۳۰۰متر می باشد.

این شهرستان با وسعت ۶/۱۳۵۹ کیلومتر مربع ۵/۱ درصد از وسعت استان خراسان را تشکیل می دهد . شهرستان رشتخوار براساس آخرین تقسیمات کشوری درسال ۸۲ دارای دوبخش مرکزی ، جنگل و ۴ دهستان شعبه ، جنگل ، رشتخوار ، آستانه می باشد. شهرستان رشتخوار طبق تقسیمات کشوری آبان ماه ۱۳۸۳ ازشهرستان تربت حیدریه جدا گردیده است .[۱]

جدول شماره (۱) بخش ها و مرکز بخش ، دهستانها و شهرهای شهرستان رشتخوار

نام بخش

مرکز بخش

نام دهستان

مرکز دهستان

شهر

جنگل

جنگل

شعبه جنگل

شعبه جنگل

رشتخوار

مرکزی

رشتخوار

رشتخوارآستانه

حسین آباد باسفر

۲-۱ ویژگیهای طبیعی :

الف ) توپوگرافی

شهرستان رشتخوار از دوبخش کوهستانی و دشت تشکیل شده است .

ارتفاعات : این شهرستان از شمال به ارتفاعات کوه دوشاخ و کوه تربت ، از شرق به کوه کاوش ، دشت خواف و دشت زوزن از جنوب به کالشور و از غرب به کوه کوچه ، کال تجرود و تپه ماهورهای حد فاصل بین دشت جنگل و دشت فیض آباد محدود است . بیش از نیمی از سطح شهرستان را ارتفاعات وتپه ماهورها تشکیل می دهند . این ارتفاعات شامل کوه کوهیک ، شکسته گل نی ، وشکسته حاجی میر می باشد. بلندترین قلل دراین ارتفاعات شامل قله بزما با ارتفاع ۲۰۰۵ متر و پائین ترین نقطه درمحل خروجی دشت جنگل ۸۳۰ متر از سطح دریا می باشد.

دشت ها : دشت رشتخوار درمسیر جاده تربت به خواف و درطول جغرافیایی  ۵۹۰ و  ۵۹۰ و عرض جغرافیایی  ۳۴۰ تا  ۳۵۰ واقع شده است . این دشت از شمال به ارتفاعات کوه دوشاخ و کوه تربت از شرق کوه کاوش و دشت خوان ، از جنوب به کوه کوهیک و شکسته گل نی واز غرب به کال تجرود و کوه کوچه محدود است . مساحت این دشت ۱۰۱۰۰۰ هکتار برآورد شده است .[۲]

درجنوب دشت رشتخوار نیز دشت جنگل واقع شده است . این دشت درطول جغرافیایی  ۳۴۰ تا  ۳۵۰  قرار دارد . این دشت ازشمال به کوه شکسته گل نی ، شکسته حاجی میر و لاخ کوهیک ، از شرق به کال جنگلک و دشت زوزن ، از جنوب به کالشور و از غرب به تپه ماهورهای حدفاصل بین دشت جنگل و دشت فیض آباد محدود است . مساحت این دشت ۱۶۲۷۰۰ هکتار می باشد.

ب ) زمین شناسی

قدیمی ترین سازنده های منطقه درمحل دشت رشتخوار مربوط است به پرکامبرین که از سنگهای دگرگونی تشکیل شده و دردامنه جنوبی کوه بزما رخنمون دارد .سازندهای دوران دوم زمین شناسی از شیست ، شیل و ماسه سنگ ( ژوراسیک ) تشکیل شده که درارتفاعات کوه بزما یافت می شود . از سازندهای دوران اول و دوم زمین شناسی دردشت جنگل اثری دیده نمی شود . دوران سوم زمین شناسی از سنگهای آذرین ورسوبی مانند توف اندزیت اگلومرا و ماسه سنگ درست شده و درارتفاعات شمالی دشت رشتخوار دیده می شود . این رسوبات اثر نامطلوب برکیفیت آب زیرزمینی دارند . درمنطقه دشت جنگل نهشته های دوزان سوم گسترش زیادی دارند و شامل مارن و کنگلومرا و ماسه سنگ است . سنگ کف دشت جنگل از این رسوبات درست شده و چون جنس آنها تبخیری است اثرنامطلوب برکیفیت آب زیرزمینی دارند. مخروطه افکنه ها ، رسوبات آبرفتی دردشت در مسیر رودخانه های کال سالار ، شصت دره ، لس و رسوبات کویری متعلق به دوران چهارم زمین شناسی هستند .[۳]

دشت جنگل قسمتی از فرورفتگی حدفاصل بین توده لوت درجنوب و ایران مرکزی درشمال می باشد. درارتفاعات شمالی دشت چندگسل بزرگ به موازات گسل کویری کشیده می شوند این گسلها درایجاد و تحولات زمین شناسی و وضعیت هیدرولوژی منطقه نقش موثر دارند .

همچنین درمورد زلزله خیزی این ناحیه می توان گفت : منطقه خراسان به همراه بندرعباس و کرمان و بلوچستان بیشترین تعداد زمین لرزه های بزرگ را به خود اختصاص داده اند . از مهمترین هسته های فعال زلزله خیز نزدیک به تربت حیدریه ، میتوان به کاخک گناباد و قائنات اشاره نمود .[۴]

ج ) اقلیم منطقه

آب و هوای منطقه از نوع خشک تانیمه خشک می باشد. اقلیم دراین شهرستان که به لحاظ موقعیت جغرافیایی درشمال شرق ایران واقع گردیده درمقیاس سینوپتیکی تحت تاثیر توده های عمده هوایی به شرح زیر قرار میگیرد .

الف : توده های پرفشار سیبریایی ( با منشا ناحیه سیبری )

ب: توده های هوای مدیترانه ای ( با منشا اقیانوس اطلس و عبور از دریای مدیترانه )

ج : توده های هوای شمالی و غربی ( با منشا اقیانوس اطلس و عبور از خشکی )

د : جریان های روی اقیانوس هند به عراتی مانسون هند ( با منشا اقیانوس هند )

هـ : جریانهای هوای صحرایی ( با منشا صحرای عربستان )

میزان بارندگی درمناطق مرتفع و غرب حوضه ازشرق آن بیشتر است . متوسط بارندگی درایستگاه هواشناسی تربت حیدریه ( غرب منطقه ) ۲۶۷ میلی متر و درایستگاه ملک آباد ۱۹۴ میلی متر گزارش شده است . درجنوب شهرستان که آب و هوای منطقه با اقلیم خشک و کویری نزدیک می شود ، حداکثر و حداقل مطلق درجه حرارت هوا ( درایستگاه مهنه ) به ترتیب ۴۶ و ۱۲- درجه سانتی گراد گزارش شده است .

میزان بارندگی دراین بخش از شهرستان ۱۷۷ میلی متر می باشد . این شهرستان درکل درمنطقه ای با بارشهای سالیانه از تیپ زمستانی یعنی تابستانهای خشک و بدون باران ودوره یخبندان طولانی قرار دارد. میزان تبخثیر درمنطقه به علت بالابودن درجه حرارت هوا زیاد است و متوسط آن دراین منطقه ، ۱۴۰۵ میلی متر گزارش شده است .

طول دوره یخبندان طولانی است و ممکن است تا ۵ ماه نیز به طول بینجامد . رطوبت نسبی منطقه پائین است و حداکثر از ۴۰ درصد تجاوز نمی کند . به علت شرایط خصوصیات اقلیمی به ویژه رودخانه هایی که از ارتفاعات شمالی شهرستان سرچشمه می گیرند درنواحی بالا دارای آب دائمی بوده و تادشتهای پائین به رودخانه های فصلی تبدیل می گردند . از مهمترین جریانات منطقه ، رودخانه های ششطراز ، شصت دره ، کال سالار ، ازغند ، قلعه جوق و کال شور می باشد .[۵]

د) منابع آب

– منابع آب سطحی : رودخانه های کال سالار وکال شصت دره که ازجمله رودهای باجریان دائمی آب می باشند . پس از مشروب ساختن قسمت های مختلف دشت زاوه به دشت رشتخوار وارد می شوند. کال سالار که پس از دریافت جریان کال هبی وارد دشت می شود درنهایت به کال شور می پیوندند. این رود بزرگترین رودخانه ناحیه مورد بررسی است که طول جریان اصلی آن به حدود ۱۴۰ کیلومتر می رسد . ازرودخانه های مهم دشت رشتخوار که رژیم آبدهی دائم دارند ، میتوان از کال شاه بینه ، کال کاهیجه و کال بند بیشه نام برد. مازاد آب این رودخانه ها پس از مصرف به طرف دشت جنگل امتداد می یابد. دشت جنگل دارای آب ورودی از دشت رشتخوار است که مقدار آن قابل برآورد نیست ( از رودکال سالار ) جدول شماره (۲) توان بالقوه ومنابع آب سطحی دشتها را ارائه میدهد .

جدول شماره (۲) توان بالقوه منابع آب سطحی دشتها

نام واحد هیدرولوژیک

مساحت واحد هکتار

بارندگی واحد هیدرولوژیک میلی متر

مساحت دشت هکتار

مساحت اراضی زیرگشت هکتار

آبدهی متوسط سالانه ( میلیون متر مکعب)

آبدهی یا احتمال ۸۰ درصد

کشت آبی

کشت دیم

رودخانه ها

مسیلها

مجموع

رشتخوار

۲۵۸۸۱۰

۱۹۷

۱۰۱۰۰۰

۳۶۰۰۰

۳۷۵۰

۷/۵

۴/۱۵

۱/۲۱

۵/۱۴

جنگل

۲۳۵۴۶۰

۱۷۵

۱۶۲۷۰۰

۱۱۲۷۵

۷۵۰

—-

۵/۸

۸/۸

۸/۵

وسعت اراضی آرایش و باغات درجدول منظور نشده است .

جهت توسعه بهره برداری از منابع آب سطحی رودخانه ها ومسیلها ، تعدادی پروژه های احداث سدهای کوتاه درنظر گرفته شده است . درتعدادی از آبراهه ها و رودخانه های دشت رشتخوار بندها ومخازن کوچک تامین آب احداث گردیده است که اغلب به منظور تغذیه سفره های آب زیرزمینی ساخته شده است .[۶]

 

۳-۱ ویژگیهای انسانی[۷] :

شهرستان رشتخوار زمانی بخشی از شهرستان تربت حیدریه به شمار می رفت . این منطقه درشمار مناطق محدودی از استان خراسان است که مورد هجوم و مهاجرت افاغنه قرارنگرفته و به همین جهت برخلاف سایر مناطق استان که به علت جذب مهاجرین افغانی دارای روندهای افزایشی جمعیت بوده اند و این شهرستان از این شرایط مستثنی بوده است.

رشتخوار درسال ۱۳۷۰ تبدیل به شهر شده است رشد جمعیت شهر رشتخوار طی دهه های ۱۳۷۵-۱۳۶۵ معادل ۴/۳ درصد گزارش شده است . باتوجه به کوچکی اندازه جمعیت ، حجم مهاجرپذیری آن ارقام محدودی را نشان میدهد .

باتوجه به طرح توسعه وعمران ( جامع ) ناحیه ( شهرستان تربت حیدریه ) برای روند تحولات آینده منطقه چنین برنامه ریزی شده است که شهرهایی کوچک مانند رشتخوار قادرگردند بخشی از فشار مهاجر پذیری به شهر تربت حیدریه را کاهش دهند و تعدادی از مهاجرین روستایی این شهرستان را پذیرا باشند .

درفاصله سالهای ۱۳۷۵-۱۳۶۵ بیشترین رشد جمعیت روستایی شهرستان تربت حیدریه دربخش رشتخوار ( شهرستان رشتخوار کنونی ) با ۴/۱ درصد اتفاق افتاده است . این شهرستان درسال ۱۳۷۵دارای ۱۵۹ آبادی بوده است که از این تعداد ۵۴ پارچه آبادی مسکونی بوده و ۱۰۵ پارچه آبادی خالی از سکنه بوده است .

–       تعداد جمعیت :

درآبانماه سال ۱۳۷۵ ، جمعیت شهرستان رشتخوار ۵۲۹۷۵ نفر اعلام شده است . ازاین تعداد ۲۶۴۱۳ نفر مردم (۹/۴۹ درصد ) و ۲۶۵۶۲ نفر زن (۱/۵۰ درصد ) بوده اند . نسبت جنسی درسال ۱۳۷۵ براساس آمار فوق ۹۹ نفر محاسبه شده است .

–       توزیع جمعیت

براساس آمار سال ۱۳۷۵ ، ۲۱۱۹۵ نفر ( ۹/۳۹ درصد ) از جمعیت این شهرستان درنقاط شهری زندگی می کرده اند . از این تعداد ۱۰۴۴۵ نفر مرد ( ۳/۴۹ درصد ) و ۱۰۷۵۰ نفر       ( ۷/۵۰ درصد ) زن بوده اند . همچنین تعداد جمعیت ساکن درنقاط روستایی ۳۱۹۶۰ (۱/۶۰ درصد ) گزارش شده است . باتوجه به مساحت این شهرستان  ۴/۴۲۹۴ کیلومتر مربع ، تراکم جمعیت معادل ۳/۱۲ نفر درکیلومتر مربع محاسبه شده است .

–       نیروی انسانی

درسال ۱۳۷۵ ، تعداد جمعیت فعال دراین شهرستان ۱۳۸۹۵ نفر اعلام شده است . از این تعداد ۱۲۱۱۴ نفر ( ۲/۸۷ درصد ) شاغل و ۱۷۸۱ نفر ( ۸/۱۲ درصد ) بیکار می باشند .

تعداد شاغلین دراین شهرستان ۱۲۱۱۴ نفر ، ۸/۰ درصد کل شاغلین استان (۱۵۲۴۷۱۳ نفر ) می باشد. تعداد جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر این شهرستان ۳۶۹۱۳ نفر برآورد گردیده است . بنابراین تعداد جمعیت غیرفعال ۲۱۸۸۱ نفر اعلام شده است . تعداد ۱۱۳۷ نفر نیز موارد نامعلوم گزارش شده است . ازاین تعداد جمعیت غیرفعال اقتصادی ، تعداد ۷۶۲۷ نفر محصل (۹/۳۴ درصد ) ۱۱۰۰۶ نفر خا نه دار (۲/۵۰ درصد ) ، ۱۲۱۰ نفر بدون کار (۵/۱۵ درصد ) و ۲۰۳۸ نفر ( ۴/۹ درصد ) دارای درآمد و بدون کار می باشند .

–       تحولات جمعیت ( روستایی )

درسال ۱۳۵۵ این شهرستان به عنوان یکی از بخشهای شهرستان تربت حیدریه درتقسیمات سیاسی کشور معرفی گردیده است . دراین سال این بخش د ارای ۲۷۷۲۶ نفر جمعیت بوده است . درسال ۱۳۶۵ این میزان به ۴۱۰۳۳ نفر افزایش یافته است . میزان رشد سالیانه جمعیت دراین فاصله زمانی ۹/۳ درصد محاسبه شده است .

درسال ۱۳۷۵ این شهرستان دارای ۵۲۹۷۵ نفر جمعیت بوده است . نرخ رشد دهه ۱۳۷۵-۱۳۶۵ شهرستان رشتخوار ۶/۲ درصد محاسبه شده است . جدول شماره (۳) تعداد جمعیت نرخ رشد شهرستان را دردهه های متفاوت ارائه می دهد.

جدول شماره (۳) تعداد جمعیت ونرخ رشد جمعیت روستایی شهرستات رشتخوار درسالهای مختلف سرشماری

نام شهرستان

جمعیت۱۳۵۵

جمعیت ۱۳۶۵

رشد۶۵-۵۵

جمعیت ۱۳۷۵

رشد ۷۵-۶۵

رشتخوار

۲۷۷۲۶

۴۱۰۳۳

۹/۳

۵۲۹۷۵

۶/۲

۴-۱ ویژگیهای اقتصادی [۸]


[۱] . سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی ، سالنامه آماری استان خراسان ، سال ۱۳۸۲

[۲] مهندسین مشاور پژوهش و عمران ، ۱۳۷۷ ، ۲

[۳] ولایتی ، ۱۳۷۰ و ۱۶۹-۱۶۳

[۴] دکتر زمردیان ، ۱۳۵-۱۳۸۱-۱۳۳

[۵] مهندسین مشاور پژوهش و عمرا،  ۱۳۷۷ و ۱۳ و ۱۴

[۶] . مهندسین مشاور  پژوهش و عمران ، سال ۸۵ ، ۱۳۷۷

[۷] سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی ، سالنامه آماری استان خراسان ، سال ۱۳۸۲ .

[۸] سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان رضوی ، سالنامه آماری استان خراسان ، ۱۳۸۲

۲٫جهاد کشاورزی ۱۳۷۷ ، ۱۱۰-۱۰۹

 

60,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • مقاله توسعه محلی روستا
 • برچسب ها : , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.