مقاله سیستم های کنترل گسترده پست های فشار قوی


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله سیستم های کنترل گسترده پست های فشار قوی مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۸۱  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله سیستم های کنترل گسترده پست های فشار قوی نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست

چکیده
فصل اول
مقدمه
فصل دوم
طراحی و کارآیی SAS
1-2- طراحی و کارآیی SAS
2-2- مزایای کارآیی عملی سیستم
۳-۲- سیستم های مانیتورینگ و اتوماسیون
۴-۲- خصوصیات عمومی سیستم های SAS 5XX
فصل سوم
سیستم پیشرفته اتوماسیون پست SAS 570
1-3- سیستم پیشرفته اتوماسیون پست SAS 570
2-3- نصب سیستم
۳-۳- خصوصیات مشترک SAS
4-3- خصوصیات SAS 570
5-3- طراحی و عملکرد مشترک SAS
6-3- طراحی و عملکرد SAS 570
7-3- تجهیزات سیستم
۸-۳- تنظیمات سیستم
۹-۳- وظایف سیستم
۱۰-۳-وظایف ابتدایی مانیتورینگ سیستم
۱۱-۳- وظایف ابتدایی کنترل سیستم
۱۲-۳- نگاهی کلی به پست
۱۳-۳- وظایف ابتدایی مانیتورینگ (اختیاری)
۱۴-۳- وظایف ابتدایی کنترل (اختیاری)
۱۵-۳- خلاصه قابلیت های سیستم اتوماسیون پست
فصل چهارم
اجزاء سیستم اتوماسیون
۱-۴- کوپل کننده های ستاره ای (RER 111)
2-4- واحد گیرنده و فرستنده (RER 107)
3-4- GPS
4-4- نرم افزار کنترل سیستم اتوماسیون پست Micro Scada
5-4- فیبر نوری در سیستم حفاظت و کنترل پست های فشار قوی
۶-۴- رله REC 561 ترمینال کنترل حفاظت
۷-۴- رله REL 670 حفاظت دیستانس خط
۸-۴- رله RED 521 ترمینال حفاظت دیفرانسیل
۹-۴- رله RET 670 حفاظت ترانسفورماتور
۱۰-۴- رله REX 521 پشتیبان فیدر
۱۱-۴- سیستم REB 500 SYS حفاظت پست
۱۲-۴- رله RES 521 اندازه گیری زاویه
فصل پنجم
سیستم مانیتورینگ SMS 530
منابع و مآخذ

چکیده

به علت ساختار شبکه های توزیع، گستردگی و در معرض عوامل محیطی بودن آنها بسیاری از خاموشیهای اعمال شده به مشترکین ناشی از حوادث این شبکه هامی باشد.

روش عیب یابی فعلی در شبکه های توزیع به علت عدم وجود تجهیزات حفاظتی و مانیتورینگ مناسب و نیز نبودن امکان کنترل از راه دور زمانبر بوده و بصورت سعی و خطا می باشد.این مسئله باعث برخی آسیبهای احتمالی به تجهیزات شبکه و مشترکین نیز می گردد.

افزایش اطلاعات از وقایع سیستم اتوماسیون شبکه های توزیع در سالهای اخیر مورد توجه قرار گرفته است که با اجرای آن اطلاعاتی نظیر عملکرد تجهیزات حفاظتی، وضعیت کلیدها و مقادیر ولتاژ و جریان در مرکز قابل مشاهده بوده و امکان ارسال فرمان برای تجهیزات وجود دارد.

در این پروژه سعی شده است معرفی جامعی از سیستمهای اتوماسیون ومانیتورینگ پست ارائه گردد.

در فصل دوم از پروژه به شرح کلی سیستمهای اتوماسیون پست(SAS) پرداخته شده است و همچنین انواع سیستمهای پست همراه با مزایای آنها نیز بیان شده است.

در فصل سوم، پیشرفته ترین سیستم اتوماسیون پست(SAS570) بطور کامل شرح داده شده است و به توزیع مواردی از قبیل خصوصیات، طراحی تجهیزات و وظایف این سیستم پرداخته شده است.

اجزای سیستم اتوماسیون پست بسیار زیاد وگسترده است و صحبت در مورد تمامی آنها نیاز به تالیف چندین کتاب دارد ولی بطور خلاصه چند جزء مهم سیستم اتوماسیون پست در فصل چهارم آورده شده است.

در فصل پنجم به شرح کاملی از سیستم مانیتورینگ پست(۵۳۰ SMS) پرداخته شده است.

امید است این پروژه بتواند دید جدیدی نسبت به تکنولوژی پیشرفته اتوماسیون و مانیتورینگ به شما ارائه کند.

مقدمه

پیشروی با تکنولوژی روز در کلیه منابع به خصوص در صنعت برق جزء لاینفک و راز بقاء در این صنعت می باشد. گسترش سریع شبکه برق و همچنین سیر صعودی تعداد پستها در سطوح مختلف ولتاژ و تقاضای بسیار در بخش های صنعتی و غیر صنعتی امری اجتناب ناپذیر می باشد. با توجه به پیوستگی شبکه برق تحویل به موقع ان با کیفیت مطلوب و با حداقل وقفه به مصرف کننده یکی از وظایف مهم در امر بهره برداری به شمار می آید.

و این جزء با توزیع بهینه برق در شبکه میسر نمی گردد. با توجه به اینکه پستها در هر سطحی از ولتاژ که باشند جزئی از اجزای اصلی تشکیل دهنده شبکه سراسری می باشند پس کنترل و نظارت دقیق و مستمر به معنی جلوگیری از اتلاف انرژی و ارتقاء بازدهی در بهره برداری از شبکه است و این جزء ارکان اساسی طراحی، توسعه و بهینه سازی پست ها می باشد. به همین منظور با بررسی از نحوه بهره برداری از پست های ایران خیلی سریع به اصول پایه ای آن یعنی نیاز به یک سیستم مدیریت قابل اطمینان در جهت کنترل پست ها می رسیم که در بیشتر نقاط دنیا به مرحله اجرا در امده است.

با توجه به اینکه تصمیم گیرنده نهایی در پست ها اپراتور می باشد لذا دانستن اطلاعات لازم و کافی و به صورت لحظه ای و همچنین داشتن ابزارهای دقیق جهت تجزیه و تحلیل وقایع می تواند منجر به تصمیم گیری صحیح و عملا برآورد نیاز های فوق باشد.

با توجه به اینکه تکنولوژی پست ها به خصوص در قسمت تجهیزات فشار قوی (Primary equipment) در سالهای گذشته چندان تغییر نکرده است و علی رغم کمابیش یکسان ماندن وظایف حفاظت و کنترل، تکنولوژی برق در این بخش کاملا دگرگون شده است و لزوم استفاده از این پیشرفت ها در یک مدیریت انرژی صحیح جهت بالا بردن بازدهی و تقلیل در هزینه ها و به صفر رساندن ضریب خطا در سیستم کنترل امری است الزامی و این جز با مانیتورینگ و اتوماسیون پست ها به تحقق نخواهد پیوست.

امروزه واقعیتهای دنیای موجود در مورد کاهش شاخص انرژی توزیع شده و لزوم استفاده بهینه از ظرفیتهای نصب شده امر پیاده سازی اتوماسیون در نقاط کلیدی و حساس شبکه توزیع و انتقال یک الزام اجتناب ناپذیر به حساب می آید.

از طرف دیگر وجود سطوح مختلف اتوماسیون توزیع تکنولوژی کارآمد و به روزی را جهت کنترل و مانیتورینگ کل شبکه می طلبد.

با توجه به گستردگی شبکه توزیع در سیستمهای قدرت و نقش آنها در تغذیه انرژی مصرف کننده، امر دیده بانی و کنترل (اتوماسیون) بهینه این گونه شبکه ها از مراکز دیسپاچینگ توزیع، نقش بسیار مهم را در بهبود کیفیت تغذیه و کاهش هزینه های بهره وری، ایفا می کنند.

این پروژه در مورد سیستم های مانیتورینگ و اتوماسیون پست ها می باشد. با توجه به این که میزان تولید برق به نوبه خود مهم می باشد، ولی از آن مهم تر انتقال دادن آن و پایداری سیستم قدرت می باشد. به همین منظور باید از یک تکنولوژی که بتواند برق را با کمترین هزینه و به کار گرفت. سیستم مانیتورینگ و اتوماسیون پست ها تمام خواسته های ما را تا حدود زیادی برآورده می کند.

 پس از بررسی و گزارشات حوادثی که به دست آمده به سه عامل:

نداشتن اطلاعات به موقع، استفاده نکردن از تمام اطلاعات و خطای انسانی می رسیم، از این رو وجود یک سیستم جدید که بتواند این سه نقص را به خوبی بر طرف کند کاملا در سیستمهای قدرت خطی احساس می شود. سیستم های اتوماسیون و مانیتورینگ که مورد بررسی قرار می گیرد به خوبی با کاراییهایی که دارند نه تنها این سه نقص را بر طرف می کنند بلکه ما را از فواید جدیدی که تا به حال از آن محروم بودیم برخوردار می کنند و قابلیت سیستم ها جای کمتری را اشغال می کنند.

 یک پست فشار قوی شامل پنج قسمت است:

قسمت اول تجهیزات primary یا out door  که در محوطه خارجی پست نصب می شود و کار اصلی پست در این قسمت انجام می شود. دارای مجموعه ای از کلیدهای فشار قوی، ترانس های جریان و ولتاژ و ترانسفورماتورهای قدرت می باشند.

قسمت دوم اتاق فرمان که کار کنترل و نظارت پست را بر عهده وارد و قسمت سوم اتاق protection (حفاظت) است و چهارم باطریخانه است و پنجم که تمام پستها شامل آن می باشند فیدر‌kv‌۲۰ است. (جهت مصارف داخلی)

ما می خواهیم ارتباط قسمت سوم را با سایر قسمتها در سیستم جدید بازنگری کنیم. در سیستم های مانیتورینگ و اتوماسیون به جای پانل های protection از پانل های کوچکتر با مجموعه ای از کارت های الکترونیکی هوشمند جایگزین شده است که در نزدیک Bay در خارج اتاق فرمان به صورت کانتینرهایی که مجهز به سیستم تهویه مطلوب می باشدبه صورت تک Bay یا چند Bay در یک جا نصب می شود. از این solution ها می توان نظارت و کنترل را بر کل تجهیزات خروجی پست داشت. یعنی ارتباط بین solutionها و اتاق کنترل و قسمت های مورد نیاز دیگر به صورت فیبر نوری می باشد. در این سیستم پانلهای حفاظتی جای خودشان را به پانلهای کوچکتر الکترونیکی می دهند.

Get way به جای پانلهای RTU و Scada استفاده می شود که به دو صورت نرم افزار در درون کامپیوتر و یا به صورت یک قطعه سخت افزاری جداگانه (به اندازه یک رله) وجود دارد و نیز به جای تابلوهای فراوان در سیستم های اتوماسیون از کامپیوتر Work station استفاده می شود.

 مزایای استفاده از این سیستم :

–      داشتن اطلاعات به موقع (برای مرکز کنترل)

–      دادن اطلاعات به اپراتور به صورت online.

–      بازدهی بالا

–      کم کردن خطای انسانی به خاطر سه مرحله ای بودن فرمان

–      قابلیت توسعه پست

–   تمام وسایل استفاده شده در این سیستم (solutions) (از نظر سخت افزاری و نرم افزاری) تقریباً به یک صورت است و تعویض راحتی دارد.

–      به علت استفاده از کابل نوری، عیب یابی کابل راحت است و ظرفیت انتقال اطلاعات را بالا برده است.

–   قابل توجه است که شرکت ABB رهبری تکنولوژی برق اتوماسیون پست ها و همچنین اتوماسیون شبکه را در دنیا برعهده دارد.

 ۱-۲- طراحی وکارایی سیستم 

سیستم SAS (Substation Automation System) اتوماسیون پستهای فشار قوی برای کنترل و نظارت بر تجهیزات پست طراحی شده است که ترکیبی از حفاظت، مانیتورینگ، کنترل و ارتباطات مخابراتی است. در این سیستم سرعت رفع معایب بالا رفته است. زمانی که برای آنالیز معایب و مشکلات سیستم قدرت تلاش می شود این سیستم با توجه به ابزار‌الکترونیکی هوشمند‌(IED-Intelligent Electronic Device) که در آن وجود دارد قادر است تمام رویدادها و خطاها را ثبت کند و نیز قادر است اطلاعات و داده ها را جمع آوری و پردازش کند و انتقال دهد. در اتوماسیون پست ها عملکرد اطلاعات و داده ها بهبود یافته است که این امر باعث افزایش قابلیت اطمینان و انعطاف منابع قدرت و دسترسی بهتر به آنها می شود.

۲-۲- مزایای کارایی عملی این سیستم:

۱- تجدید سریع تر برق

 ۲- کاهش ساعات قطعی برق

 ۳- بهبود کیفیت برق

۴- کاهش تلفات برق تحویلی

 ۵- بالا بردن رضایت مشتریان.

 ۶- افزایش درآمد

در سطح پست، سیستم های اتوماسیون پست (SAS) و سیستم های مانیتورینگ پست (SMS) بکار گرفته می شود. در سطح جانبی پست شامل یک رنج کاربرد ویژه برای کنترل (Bay Automation Solution- BAS) ، حفاظت (Bay protection solution -BPS) و مانیتورینگ (Bay monitoring solution – BMS) خطوط، ترانسفورماتورها، تغذیه کننده های خطوط کوپل کننده می باشد.

۳-۲- سیستم های مانیتورینگ و اتوماسیون:

۱- سیستم مانیتورینگ پست(۵۳۰ SMS) برای تحصیل اطلاعات،‌پردازش و برآورد آنها.

۲- سیستم های ابتدایی اتوماسیون پست (SAS 500/510) برای کنترل ابتدایی از راه دور پست و مانیتورینگ.

۳- سیستم‌اتوماسیون‌پست‌(SAS 530/550)‌همراه‌با‌HMI رزرو‌(ایستگاه پشتیبان اضافی).

۴- سیستم‌پیشرفته‌اتوماسیون‌پست‌(SAS570)‌با‌HMI (Human Machine Interface) رزرو و ورودی زیاد (Redundant Get way)  .

 

کارآیی و قسمتهای اصلی هر سیستم:

SAS معمولی (SAS 500/510)

برای نظارت و کنترل محلی یا از راه دور بکار گرفته می شود و برای پست های کوچک و متوسط توزیع و انتقال و نیروگاه ها و کارخانه های صنعتی طراحی شده و دارای امتیازات اصلی زیر است:

–       درگاه ورودی بای پست

–       کامپیوتر HMI

–       طراحی باس جانبی

–       اجزای جدید و قابلیت دسترسی بالا

–       کنترل پیشرفته که به صورت اختیاری است.

SAS بهینه (SAS 530/550)

این نوع سیستم اتوماسیون پست برای کنترل از نزدیک و یا از راه دور برای پست های انتقال و ولتاژ سیستم بالا استفاده می شود. قسمتهای اصلی آن عبارتند از:

–       کامپیوتر HMI

–       HMI اضافی

–       ساختار ارتباطی چند سطحی

–       باس جانبی

–       نظارت مانیتورینگ و کنترل پیشرفته که به صورت اختیاری است.

–       مسیر درگاه ورودی با قابلیت دسترسی بالا به طور جداگانه و اختیاری

SAS پیشرفته (۵۷۰ SAS)

برای استفاده و نظارت مانیتورینگ و کنترل از نزدیک و از راه دور پست های انتقال با ولتاژ بسیار بالا و فشار بالا و فشار قوی (Extra High Voltage-EHV ) که دارای قسمتهای اصلی زیر است:

–       HMI اضافی پست

–       مسیرهای اضافی (رزرو)

–       ساختار سیستم ایستگاه

–       باس اضافه ایستگاه

–       باس جانبی اضافی به طور اختیاری

توجه: سیستم پیشرفته اتوماسیون پست همچنین امکان دارد در پست های توزیع با اهمیت بالا و نیروگاه ها و کارخانه های صنعتی مهم استفاده شود.

سیستم مانیتورینگ (۵۳۰ SMS) در فصل پنجم مورد بررسی قرار می گیرد.

۴-۲- خصوصیات عمومی سیستم های SAS5XX

–       شرایط مناسب برای کاربر

–       راهبرد سیستم باز

–       توزیع کاربردها

–       یکپارچگی در بین IED های حفاظت و کنترل

–       امنیت بالا

–       سهولت افزایش سیستم

–       سازگار با محیط الکترومغناطیسی(EMC )

–       سنکرون سازی زمان

–       امکان نمایش وضعیت ها و اتفاقات

–       اندازه گیری ها

–       فرمان دوبل و تک

–       استفاده از کابل های فیبر نوری

–       تنظیم آنالوگ

–       امکان انتخاب پیش از اجرا

–       وجود سیستم اعلام خطر و فهرست اتفاقات

–       نظرات بر سیستم و وسیله

–       نمایش تک خطی

–       سایر امکانات (در صورت تمایل و سفارش)

–       کنترل از طریق ارتباطات راه دور

–       گزارش اندازه گیری ها

–       تنظیم و بازخوانی پارامترهای IED از راه دور

–       آنالیز سابقه توزیع

–       رنگ امیزی دو خطی اتصال

–       بازآوری فایل ثبت توزیع

–       تنظیم ترتیب های سوئیچینگ به صورت خودکار

در فصل سوم به تشریح سیستم اتوماسیون پیشرفته (۵۷۰ SAS ) می پردازیم.

 

1-3- سیستم پیشرفته اتوماسیون پست SAS 570

در این فصل به بررسی مدرن ترین سیستم اتوماسیون پست می پردازیم.

برای رسیدن به مزایای مدیریت سیستم قدرت، جمع کردن و براورد داده ها و ارتقاء وضعیت دستگاه ها به سطوح بالاتر، نیازمند یک سیستم اتوماسیون هستیم.

سیستم اتوماسیون SAS 570 برای کنترل بر تجهیزات اولیه و ثانویه پست و مانیتورینگ عملکرد پست برای انتقال ولتاژهای فشار قوی طراحی شده است.

این سیستم بالاترین ویرایش از خانواده سیستم های اتوماسیون پست است. ابزارهای الکترونیکی هوشمند (IED) برای حفاظت و کنترل یک قسمت سیستم اتوماسیون پست هستند. سیستم اتوماسیون پست و ابزارهای الکترونیکی هوشمند اساس کنترل از راه دور در سطوح بالا هستند، از جمله می توان به مدیریت پیشرفته سیستم قدرت و مانیتورینگ وضعیت تجهیزات تا زمانیکه در حال کار هستند اشاره کرد. سیستم SAS 570  بخشی از راهکار شرکت ABB برای اتوماسیون پست است که کنترل و حفاظت
(Bay protection solution – BPS , Bay control solution –BCS ) و کلیه اعمال مربوط به پست را در قالب پیوند ارتباطی و یکپارچه با مرکز کنترل تامین می کند. شکل ۲-۳ طراحی سیستم SAS 570 همراه با رایانه های مخصوص HMI را نشان می دهد.

نقاط قوت این سیستم

–       طراحی برای سیستم های گسترده

–       بالاترین سطح قابلیت دسترسی

–       اتصال به صورت عمودی و افقی

–       ساختار توزیع یافته

–       حفاظت و کنترل تکمیلی

کاربرد سیستم های اتوماسیون SAS 570

–       پستهای انتقال ولتاژ فشار قوی

–       پستهای توزیع بسیار مهم

به عنوان مثال :

–   برای یک پست انتقال GIS 132/220/500 کیلو ولت که از راه دور و همچنین در محل کنترل می‌شود. هر سه سطح ولتاژ توسط یک سیستم کنترل می شود.

–   یک پست توزیع صنعتی در یک کارخانه شیمیایی با چند ژنراتور داخلی و تغذیه کننده خارجی و موتوری که فرایند را کنترل می کند.

 

۲-۳- نصب سیستم

با توجه به نوع نیاز مشتری و تعداد کل IED در سیستم، ارتباطات  در سطح Bay طبق پیکربندیهای مختلف تنظیم می گردد:

۱- تک بخشی:

وقتی کلیه IED ها بهم نزدیک باشند پیکربندی تک بخشی موثرترین راه حل است (یعنی کلیه پانل های کنترل و حفاظت در یک اتاق قرار دارند) اگر برای اتصال کلیه IED ها یک کوپل کننده ستاره ای کافی نباشد، یک کوپل کننده ستاره ای دیگر می توان به صورت سری وصل کرد.

 ۲- چند بخشی:

اگر اجباراً تعداد زیادی IED یکپارچه شوند و یا اگر رله ها در نقاط مختلف قرار دارند و سطح ولتاژ در اتاق کنترل متفاوت است می توان از پیکربندی چندی بخشی استفاده نمود. در سیستم SAS 570 تا چهار بخش قابل پیکربندی است.خصوصیات هر بخش با خصوصیات تک بخشی فوق الذکر همسان است.

 ۳- کوپل کننده ستاره ای در هر کیوسک:

در صورتی که IED های کنترل و حفاظت در نقاط متفاوت پراکنده شده اند (مثلا در AIS کیوسک ها در مجاورت سطح میدان قرار دارند)، هر کیوسک به یک کوپل کننده ای ستاره ای خاص خودش مجهز است و با کوپل کننده های ستاره ای توزیعی اتصال دارد.

حداکثر ۷ کوپل کننده ستاره ای به یک کوپل کننده ستاره ای مرکزی وصل هستند و در نتیجه یک بخش ساخته می شود بدین ترتیب حداکثر ۴ بخش ساخته می شود و حداکثر ۲۸ کوپل کننده توزیعی ستاره ای می تواند متصل شود. در صورت تقاضا، اتصال بین کوپل کننده های مرکزی با کوپل کننده های توزیعی ستاره ای می تواند از نوع اضافی تهیه شود.

 کاربرد SAS پیشرفته برای انتقال ولتاژ فشار قوی و پست های توزیع

با توجه به نیاز قابلیت دسترسی بالا برای سیستم ارتباطی پست، و نظارت و کنترل سیستم  SAS 570 شامل دو کامپیوتر مرکزی اضاف باشد که در حالت (stand by) می باشند با رابط انتخابی برای کنترل از راه دور کار می کند. با بوجود آمدن اشکال در کامپیوتر در حال کار ، کامپیوتر رزرو فوراً تمام وظایف را به عهده می گیرد.

هر دو کامپیوتر مرکزی از طریق LON با ابزار الکترونیک هوشمند کنترل قسمت جانبی اتصال دارند. ابزارهای الکترونیک هوشمند حفاظت می توانند از طریق باس LON و یا پروتوکل ۶۰۸۷۰-۵-۱۰۳ IEC تکمیل شوند. یک دریافت کننده GPS برای سنکرونیزاسیون زمان سیستم تهیه شده است. علاوه بر این دو کامپیوتر مرکزی سنکرونیزاسیون زمان سیستم تهیه شده است. علاوه بر این دو کامپیوتر اضافی به عنوان رابط HMI مرکزی اضافی با کامپیوترهای مرکزی اضافی بکار گرفته شده است. همچنین شبکه LAN مرکزی اتصال با وسایل جانبی ا بر عهده دارد و تعقیب پایگاه اطلاعات از طریق LAN اضافی انجام می‌شود SAS 570 می تواند با افزودن سیستم آلارم، محل کار اضافی و یک مودم مجزا برای دسترسی از راه دور، گسترش پیدا کند.

۳-۳- خصوصیات مشترک SAS

 

80,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • مقاله بررسی سیستم های کنترل گسترده DCS
 • گزارش کارآموزی در توزبع برق
 • مقاله طـراحی پست های فشار قوی
 • برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   پنجشنبه, ۲ آذر , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.