مقاله شراب


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله شراب مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۵۴  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله شراب نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست

پیشینه   ۱
شراب سرخ   ۱
شراب سفید   ۲
عناوین مشروبات در ادبیات فارسی   ۲
مناطق مهم شراب سازی دنیا   ۳
در جمهوری اسلامی ایران   ۴
دلیل حرام بودن شراب   ۵
۱- امراض معدى :   ۶
۲- بیماری‌های دستگاه تنفس   ۷
۳- اخلال در گردش خون   ۷
۴- بیماریهای قلبی   ۷
۵- امراض عصبى   ۸
۶- امراض مغزی   ۸
۷- امراض کبدی   ۸
۸- بیماریهای کلیوی   ۹
۹- بیماریهای پوستى   ۹
۱۰- دستگاه صوت   ۹
۱۱- بیماریهای مثانه   ۱۰
شرابخوار در دستان على (ع(   ۱۱
حرمت شرابخواری از نظر قرآن کریم:   ۱۲
حرمت شرابخواری از دیدگاه پیامبر و ائمّه علیهم السلام :   ۱۳
تعدای دیگر از احادیث پیرامون حرمت شراب:   ۱۴
امام رضا علیه‏ السلام :   ۱۵
۱٫ مغز و اعصاب   ۱۶
۲٫ اثر الکل بر کلیه‌ها   ۱۶
۳٫ گردن   ۱۷
۴٫ اثر الکل بر کبد   ۱۷
۵٫ تأثیر الکل در قلب   ۱۸
۶٫ تأثیر شراب در خون   ۱۸
۷ . تأثیر الکل در دستگاه گوارش   ۱۹
۸ . تأثیر شراب در هضم غذا   ۱۹
۹٫ تأثیر الکل در دستگاه تنفس   ۱۹
۱۰ . تأثیر شراب در غدد ترشح داخلی   ۲۰
۱۱٫ تأثیر الکل در نسل   ۲۰
۱۲٫ سهم کودکان معصوم از الکل   ۲۱
۱۳ . مضرات مشروب بر نوزاد و جنین   ۲۱
۱۴٫ مشروبات الکلی عامل جنون است   ۲۱
۱۵٫ ضررهای مشروب بر سایر اعضا   ۲۲
۱۶٫ ۴ طریقی که الکل از بدن خارج می‌شود   ۲۲
۱۷٫ میزان غلظت الکل خون و اثرات آن   ۲۲
۱۸٫ تأثیرات الکل در بدن در کوتاه مدت   ۲۳
۱۹٫ تأثیرات الکل در مدت طولانی   ۲۴
قرآن و تحریم شراب در چهار مرحله   ۲۵
منابع:   ۲۶
آیات و احادیث درباره حرام بودن شراب و میگساری و ضررهای شراب از نظر علم پزشکی   ۲۶
احادیث درباره حرام بودن شراب   ۳۰
تفریح نامشروح یا استعمال شراب   ۴۵

پیشینه

شراب سازی از گذشته‌های دور در بسیاری از مناطق جهان رواج داشته‌است. شراب نخستین بار حدود ۶۰۰۰ سال پیش در ایران کشف شد و ایرانی‌ها نخستین مردمانی بودند که آن را نوشیدند.

انواع شراب

جام شراب سفید

شراب سرخ

شراب گلی

شراب تقویت شده

شراب شیرین

شراب گازدار (شامپاین)

 

شراب سرخ

شراب نوشیدنی‌ای الکلی است که اساسا از تخمیر آب انگور به‌دست می‌آید. خاصیت شیمیایی طبیعی انگور به‌گونه‌ای است که می‌تواند بدون افزودن شکر، اسید، آنزیم یا دیگر افزودنی‌ها تخمیر شود. شراب از تخمیر انگور له شده به وسیله انواع مخمر که شکر موجود در انگور را به الکل تبدیل می‌کنند بدست می‌آید. برای بدست آوردن انواع شراب، از انواع مختلف انگور با مخمرهای گوناگون استفاده می‌شود.

اگرچه از میوه‌های دیگر مانند آلبالو، سیب، توت و … و تقریباً از تمامی رستنی‌ها نیز شراب ساخته می‌شود ولی واژه شراب بدون ذکر نام میوه تقریباً همیشه به معنی شراب انگور است و شراب های دیگر را با نام انها می آوریم(مانند: شراب سیب یا شراب اقطی).

معمولاً شراب‌هایی که از دیگر رستنی‌ها مانند برنج، گندم، رازک و … به دست می‌آیند که از مواد نشاسته ای هستند و برای استفاده به عنوان شراب در نظر گرفته نمی‌شوند بلکه فرایندهای دیگری بر روی آنها انجام می‌شود تا نوشیدنی‌های دیگری از جمله آبجو یا ویسکی به دست آید، در حالی که شراب زنجبیل به همراه کنیاک تقویت می‌شود. در این نمونه ها استفاده از لغت شراب علاوه بر مراحل ساخت به منبع شراب غنی تر اطلاق می گردد.استفاده تجاری از واژه wine به زبان انگلیسی (و معادل آن در زبان های دیگر) در بسیاری از قانونگزاری ها ممنوع است.

شراب سفید

شراب سفید نوعی شراب است که در جریان تولید آن پوست انگور را پیش از شروع تخمیر از آب انگور جدا می‌کنند تا مواد رنگی پوست در الکل ناشی از تخمیر حل نشود.

عناوین مشروبات در ادبیات فارسی

می: شراب قرمز و شراب انگور. مطلق شراب اعم از اینکه از انگور حاصل آید یا مویز و خرما و جز آن (لغتنامه دهخدا). مثال شعری :

به هرجای جشنی بیاراستند می و رود و رامشگران خواستند. (فردوسی).

باده: شراب به طور کل. مثال شعری :

بآواز ایشان شهنشاه جام ز باده تهی کرد و شد شادکام. (فردوسی).

نبیذ: می یا مل. مثال شعری :

گل بهاری بت تتاری نبیذ داری چرا نیاری ؟ (رودکی). این کارد نه ازبهر ستمکاران کردند انگور نه ازبهر نبیذ است به چرخشت. (رودکی).

سیکی: می پرمایه و گیرا. مقال شعری :

عشق بازی کن و سیکی خور و برخند بر آن که ترا گوید سیکی مخور و عشق مباز؟ (فرخی).

سهبا(صهبا): می سفید. مثال شعری :فشارده انگور سپید.(منتهی الارب ). شراب انگوری. شرابی که مایل به سرخی باشد.(غیاث اللغات ). می سرخ. (دهار). سیکی. (ناظم الاطباء) :

امیرا خسروا شاها همانا عهد کردستی که گنجی را برافشانی چو بر کف برنهی صهبا.(فرخی).

مُل: شراب انگوری.

مناطق مهم شراب سازی دنیا

به ترتیب میزان تولید:

فرانسه

ایتالیا

اسپانیا

ایالات متحده آمریکا

آرژانتین

استرالیا

چین

آفریقای جنوبی

شیلی

آلمان

مراکش

و در ایران:

شیراز (پیش از انقلاب ۱۳۵۷)

ارومیه (پیش از انقلاب ۱۳۵۷)

مراغه (پیش از انقلاب ۱۳۵۷)

در جمهوری اسلامی ایران

پس از انقلاب ۱۳۵۷ مصرف مشروبات الکلی در ایران ممنوع شد با این وجود ودکا از جمهوری آذربایجان، ویسکی و دیگر مشروبات الکلی از ترکیه و کردستان عراق به طور قاچاق وارد ایران می‌شود.برخی ایرانی‌ها از اتانول (به رغم وجود مقدار زیاد مادهٔ تلخ دناتونیوم بنزوات) که در داروخانه‌ها توزیع می‌شود، به عنوان مشروب الکلی استفاده می‌کنند.

اثرات پزشکی

شراب قرمز

مواد مغذی در هر ۱۰۰ g (3.5 oz)

انرژی

۳۵۵ kJ (85 kcal)

کربوهیدراتها

۲٫۶ g

قندها

۰٫۶ g

چربی

۰٫۰ g

پروتئین

۰٫۱ g

الکل

۱۰٫۶ g

الکل ۱۰٫۶ g از لحاط حجمی ۱۳%است

۱۰۰ g شراب تقریبا ۱۰۰ ml (3.4 fl اونس)

شکر و الکل متغیرند.

منبع: پایگاه اطلاعاتی مواد غذایی آمریکا

شراب الکلی و مخصوصا شرابی که الکل سنگین داشته باشد به سلول‌های استخوان‌ها صدمه می‌زند، سرطانزا ست, و ارتباط قوی میان مصرف مشروبات الکلی و سرطانهای پستان، مری، دهان، نای، حنجره و حلق وجود دارد. الکل به سیستم عروقی و قلب صدمه می‌زند، مصرف زیاد آن باعث زوال عقل و ایجاد اختلالات مغزی می‌شود، خطر ایجاد دیابت نوع ۱ را دارد و در بینایی تاثیر سو دارد. بر اساس گزارشی که «کمیته علمی مستقل در مورد داروها» در بریتانیا تهیه کرده زیان مصرف الکل در جامعه سه برابر زیان مصرف کوکائین یا کشیدن سیگار برآورد شده‌است.

دلیل حرام بودن شراب

از چیزهایى که آشامیدن آن ممنوع اعلام شده شراب است که در قرآن چنین مى خوانیم :

انما یرید الشیطان ان یوقعبینکم العدواة و البغضاء فى الخمر و المیسر و یصدکم عن ذکر الله و عن الصلوة فهل انتم منتهون

شیطان خصومت و دشمنى را به وسیله شراب و قمار در میان شما قرار مى دهد، و شما را از نماز و یاد خدا باز مى دارد.

و در جاى دیگر مى فرماید: شراب و قمار و بتها پلیدند و از اعمال شیطانند از آن اجتناب کنید زیانهاى همه جانبه شراب به قدرى زیاد است نه :

رسول اکرم آنرا ریشه جنایات و زشتیها معرفى فرمودند.

قال رسول الله (ص: الخمر ام الخبائب

مردى به على (ع ) گفت به نظر شما معصیت شراب خورى از زنا و دزدى بیشتر است ؟ فرمود آرى ، زیرا زناکار ممکن است به همین گناه اکتفا کند، خود را بگناه دیگر آلوده نسازد ولى شراب خوار با آنکه به یک گناه آلوده شده به گناهان دیگرى نیز مانند زنا، دزدى ، آدم کشى و ترک نماز…. آلوده خواهد شد.

قال الامیر المومنین (ع ) انک تزعم ان شرب الخمر اشد من الزنا و السرقة ؟ فقال (ع ) نعم ، ان صاحب الزنا لعله لا یعدوه الى غیره و ان شارب الخمر اذا شرب الخمر زنى و سرق و قتل النفس التى حرم الله عزوجل و ترک الصلوة

زیانهاى شراب منحصر به جنبه هاى بهداشتى نیست بلکه از جنبه هاى معنوى و اجتماعى قابل توجه است .

مردى از امام پنجم (ع ) علت حرام شدن شراب را سؤ ال مى کرد. آنحضرت اینطور فرمودند:

ان مدمن الخمر کعابد و ثن و یورثه الارتعاش ، و یهدم مروءته ، و تحمله على التجسر على المحارم ، منسفک الدماء و رکوب الزنا، حتى لایومن اذا سکر ان یثبت على حرمه ، وهو لا یعقل ذلک ، و الخمر لا تزید شاربها الا کل شر

دائم الخمر مانند بت پرست است شراب برایش رعشه بدن پدید مى آورد، مردانگى و انصاف و مروتش را نابود مى کند شراب است که که شراب خوار را وادار بر جسارت بر نزدیکان و اقوام و خویشان و خون ریزى و زنا مینماید حتى از زناى با محارم ایمن نمى تواند بود او پس از مستى این کار را بى توجه انجام مى دهد و خلاصه شراب وادار کننده به هر نوع شر و اعمال ضد انسانى است .

در این روایت به یک قسمت از ضررهاى الکل از نظر جنبه هاى جسمانى ، اخلاقى ، و اجتماعى تصریح شده است دانشمندان مرض‌های شراب و عرق را حدوداً ۱۱ نوع می‌دانند.

۱- امراض معدى :

الف – گاستریت که به ضعف و نابودى قوا منجر مى شود.

ب – فلگمن معده

ج – انتتریت اغلب و سخت  اسفلگیت دل دردهاى مختلف و درد معده که بیشتر در وقت اعتیاد به وقوع مى رسد و درد دل هاى دایمى اثر دیگر آن در معده اتساع معدى است که گاهى چنان این عضو را بزرگ مى کند که مانند کیسه اى شده و پنج برابر موقع عادى گنجایش پیدا میکند یعنى ممکن است ده تا ۱۲ لیتر آب بیشتر جا بگیرد.

بطور کلى الکل باعث التهاب جهاز هاضمه مى شود، در روده ها نیز تاثیر سخت نمود، باعث خراشیدگى جدار آنها، و دفع خون ، و ضعیف ساختن قوا میشود، و بالاخره اسهال سخت تولید مى کند، و گاهى نیز یبوست مى آورد در اثر استعمال نوشابه قولون روده بزرگلطمه دیده ، یبوست و لینت پشت سر هم به وجود مى آورد.

الکل زبان را ضخیم و سخت مى کند و سلولهاى مخصوص ذائقه را ضعیف و بالاخره محو مى نماید، بطوریکه شخص دائم الخمر دیگر طعم غذاها را درست حس نمى کند، و این خود یکى از علل بى اشتهایى در شخص الکى مى باشد و بیشتر از همه باعث خرابى دستگاه هاضمه مى شود.

الکل ، شیره هاى دهان بزاق و شیره هاى معدى و سایر شیره هاى بدن را کم کرده از بین مى برد.

۲- بیماری‌های دستگاه تنفس

از محیب‌ترین علتهای بیماری سل الکل می‌باشد ریه ها در اثر الکل تورم یافته ؛ لکه هاى بنفش یا سفیدى روى آنها ظاهر مى گردد، و لخته هاى خون در خلط شرابخوار ظاهر میشود که نتیجه خرابى ریه است ، شرابخوار هر صبح در رختخواب مدتى سرفه مى کند خود مى اندازد و گاهى لخته هاى خون یا صفراء به حال تهوع از دهانش بیرون مى آید و بدون استثنا در اشخاص الکلى عمل تنفس سخت و پر زحمت است .

۳- اخلال در گردش خون

شراب گلبولهای قرمز خون و فیبرین و دیگر مواد اصلی خون را کم می‌کند، مایع خون ، آهکى و خراب شده  می‌شود ، چون خون فاسد شود کلیه بدن دچار اختلال و کم غذایى و ضعف مى گردد، گلبولهاى سرخ و سفید را از بین برده شخص را آماده براى سکته مى نماید.

هر نوع نوشابه الکلى ؛ از جمله آبجون ، رگها را سخت و شکننده مى کند و مرونت یا ارتجاع آنها را از دست مى دهد و موجب مى شود در در اثر جزئى فشار مانند عصبانیت ، کار زیاد، سرما، یا گرماى فوق العاده پاره شده و سکته ناقص یا کامل بوجود آورد؛ عروق در اثر الکل ، تصلب و شریان ، تکلس پیدا مى کند.

۴- بیماریهای قلبی

خون خراب می‌شودقلب عملش کم می‌شود و کم کم چربى و پیه دور آنرا مى گیرد، و آن را سنگین و بزرگ مى کند، و چون قلب در حین ضربان ، با قوت حرکت مى کند سنگینى مزبور موجب کندى حرکت و نامرتبى مى گردد، و روى این اصل نبض اشخاص الکلى ، آهسته و نامرتب مى زند.

۵- امراض عصبى

الکل اعصاب را ضعیف می‌کند اعصاب آخذ، و محرکه ضعیف شده ، فلج و رعشه پیدا مى کند، در تمام بدن حالت خارشى به وجود مى آید و الکى بدون سبب احساس حرارت مى کند، بدنش مخصوصا دستها و سر، مى لرزد سخنش نامفهوم و بى معنى مى شود، و علائم روحى ، عصبانیت ، حالت قیافه حیوانى ، ترس و سردرد، در او به وجود مى آید.

در اثر ضعیف شدن اعصاب ، در معرض برخى امراض عصبى ، واقع مى شود، و راه براى سکته و خونریزى باز مى گردد.

الکل در اثر داخل کردن اسید اوریک در خون تولید درد اعصاب و رماتیسم مى کند.

۶- امراض مغزی

الکل موجب خونریزى مغزی مى شود به این صورت که شریان پاره شده ، خون در مغز مى ریزد و شخص سکته ناقص یا کامل مى کند مریض یا فورى مى میرد یا آنکه خونهاى ریخته ، لخته شده و جلو جریان خون را مى گیرد، و قسمتى از مغز بدون خون و نرم شده یا اعضاى مربوط به آن قسمت در بدن فلج مى شود یا اینکه موجب تشنج و صرع مى گردد.

الکل موجب آماس مغز، و فشار خون در سر مى شود، و گاهى نیز مغز را لاغر کرده ، تولید جنون وبله ، و یاکم عقلى مى نماید.

۷- امراض کبدی

اولین اثر شوم الکل بعد از معده بر کبد وارد مى‌شود، ساده ترین بیمارى کبد از این جهت آن است که سلولهایش کشته مى شوند و در اثر اجتماع سلولهاى مرده از حد معمولى بزرگتر مى گردد و گاه چنان رشد غیر طبیعى پیدا مى کند که شخص را مى کشد.

کبد چون مرکز تصفیه بدن است ، سعى مى کند هر نوع سمى که وارد بدن شود دفع نماید الکل را هم که نوعى سم است هر وقت وارد خون شود خارج مى کند ولى وقتى این عمل زیاد ادامه یابد؛ متورم شده و از حد معمول بزرگتر مى شود، صلابتى خارج از حد عادى پیدا مى کند.

در این هنگام شخص الکلى در پهلوى راست خود احساس درد و تورم مى کند، در این موقع ممکن است که یرقان یعنى زردى به شخص دست بدهد و تمام بدن حتى سفیدى چشمش مانند زرد چوبه ، زرد شود کبد تمام اشخاص دائم الخمر آغشته به نوعى چربى و مواد کثیف است ، و این نوع مرض به نام سیروز کبد مشهور است .

۸- بیماریهای کلیوی

بیماری سیستنیت مزمن بخاطر استعمال الکل تشدید می‌شود خفقان بولى در کلیتین نیز نتیجه الکل است.

طبق آمارى که به دست آمده نزدیک ۹۰ درصد از امراض کلیه ، در اثر الکل است .

۹- بیماریهای پوستى

الکل گاهی در پوست قرمزى و زشتى به وجود مى آورد، و مخصوصا بینى و گونه ها را به شکل نامطلوبى سرخ مى کند.

امراض جلدى ، مانند خارش هاى بى جهت ، اگزما، جوش صورت و چاقى بى مورد و خطرناک نیز از عوارض الکل است .

۱۰- دستگاه صوت

صدا درشت و گرفته مى شود و حنجره ملتهب می‌شود گاهى صداى گرفته و شبیه آن که از دهان الکلى شنیده میشود علامت خرابى ریه است .

۱۱- بیماریهای مثانه

مثانه را تحریک می‌نماید و دلیلش به خاطر افزایش ‍ ادرار و ماده سمى الکل است ، که مخاط عضله مزبور را مى ساید و ضعیف مى سازد، الکل تولید ینگ مثانه مى نماید و گاهى سبب بروز قند در ادرار مى شود

یک جرعه یا چند بطرى

بعضى خیال مى کنند اگر مشروبات الکلى کم مصرف شود، مضر که نیست بلکه به حال اعصاب هم مفید است .

ولى اسلام باتوجه به فسادها و مضرات همه جانبه آن یک جرعه بلکه کمتر از یک جرعه آن را حرام و نجس دانسته است و راه سوء استفاده را به روى همه بسته است .

امام هشتم (ع ) از قول پیامبر نقل مى فرماید:

هر نوع آشامیدنى که باعث تغییر عقل شود، کم و زیادش حرام است :

عن رسول الله ص : قال : کل شراب یتغیر منه العقل کثیره و قلیله حرام

دانشمندن و غذاشناسانى که تحقیقات و مطالعات بیشتر درباره شراب داشته اند، الکل را مطلقا سمى مهلک دانسته اند.

براى قضاوت در این زمینه باید خاصیت الکل را در بدن بررسى نمود الکل در بدن هیچگونه تغییر شکل پیدا نمى کند، و تمام الکلى که نوشیده مى شود از راه تنفس و تعریق و ادرار دفع مى گردد، و تا زمانیکه الکل در بدن است ، دهان نوشنده بوى الکل مى دهد.

ثانیا خاصیت اصلى الکل آن است که جریان خون را سریع مى کند، و چرخهاى بدن را از حد معمولى بیشتر تحریک مى نماید، و در نتیجه سوخت بیشترى مصرف مى گردد، و این سوخت از اصل بعد از خوردن الکل ، اشخاص علاقه زیادى بخوردن مواد خوراکى تحت عنوان مزه دارند.

همین که الکل دفع شد، سرعت خون آهسته مى گردد، و شخص حالت سستى و رخوت در خود حس مى نماید میل مجدد به خوردن مشروب پیدا مى کند انسان دو حس نزدیک بهم دارد یکى حس گرسنگى ، و دیگرى حس ‍ تشنگى نخستین اثر اکلل روى ایندو حس مى باشد و شخص را مبتلا به گرسنگى و تشنگى کاذب مى نماید، و آدم مست بدون داشتن احتیاج ، مقادیر زیادى غذا و آب مى خورد؛ همینکه مدت زیادى از این سم نوشید این دو حس ضعیف مى شوند و دیگر گرسنگى و تشنگى را به موقع حس ‍ نمى نماید، دائما براى رفع رخوت که در نتیجه نخوردى غذاى به موقع ، و خوردن مشروب ایجاد مى شود، هوس مجدد مشروب مى کند، و سرانجام تلف مى شود.

شرابخوار در دستان على (ع)

50,000 ریال – خرید
 

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی: برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید


جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

دسته ها

آخرین بروز رسانی

    دوشنبه, ۳۰ بهمن , ۱۳۹۶

اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.