مقاله طراحی نرم افزار پخش بار به روش نیوتن رافسون به زبان ++C


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله طراحی نرم افزار پخش بار به روش نیوتن رافسون به زبان ++C مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۱۳۷  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله طراحی نرم افزار پخش بار به روش نیوتن رافسون به زبان ++C نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست

مقدمه : ۱

فصل اول.. ۴

شرحی بر پخش بار. ۴

پخش بار : ۵

شین مرجع یا شناور (Slack or swing bus) 7

شین بار (load bus) 7

شین ولتاژ کنترل شده (Control bus) 8

شین نیروگاهی (generator bus) 8

شین انتقال (transe bus) 8

فصل دوم. ۱۰

محاسبات ریاضی نرم افزار. ۱۰

حل معادلات جبری غیر خطی به روش نیوتن – رافسون : ۱۱

روشی برای وارون کردن ماتریس ژاکوبین : ۱۵

تعیین وارون ژاکوبین با استفاده از روش کیلی – هامیلتون : ۱۶

فصل سوم. ۱۷

معادلات حل پخش بار به روش نیوتن – رافسون.. ۱۷

حل پخش بار به روش نیوتن – رافسون.. ۱۸

فصل چهارم. ۲۴

تعیین الگوریتم کلی برنامه. ۲۴

الگوریتم کلی برنامه : ۲۵

الگوریتم دریافت اطلاعات در ورودی : ۲۸

الگوریتم محاسبه ماتریس ژاکوبین : ۲۹

الگوریتم مربوط به محاسبه وارون ژاکوبین : ۳۱

الگوریتم مربوط به محاسبه  : ۳۲

الگوریتم مربوط به محاسبه ماتریس  : ۳۳

الگوریتم مربوط به ضرب وارون ژاکوبین در ماتریس  : ( محاسبه ). ۳۴

الگوریتم مربوط به محاسبه  : ۳۴

الگوریتم تست شرط : ۳۵

الگوریتم مربوط به چاپ جوابهای مسئله در خروجی : ۳۵

فصل پنجم. ۳۶

مروری بر دستورات برنامه نویسی C++. 36

دستورات C++ بکار رفته در نرم افزار : ۳۷

انواع داده. ۳۷

متغیرها ۳۷

تعریف متغیر. ۳۸

مقدار دادن به متغیرها : ۳۸

عملگرها ۳۹

عملگرهای محاسباتی.. ۳۹

عملگرهای رابطه‌ای.. ۴۰

عملگرهای منطقی.. ۴۱

عملگر siceof. 41

ساختار تکرار for 42

ساختار تکرار while. 43

ساختار تکرار do ….. while. 43

ساختار تصمیم if. 44

تابع printf ( ) 45

تابع Scanf ( ) 47

تابع getch ( ) 47

اشاره‌گرها ۴۸

متغیرهای پویا ۴۹

تخصیص حافظه پویا ۵۰

برگرداندن حافظه به سیستم. ۵۱

توابع.. ۵۱

تابع چگونه کار می‌کند. ۵۳

فصل ششم. ۵۴

تشریح و نحوی عملکرد برنامه. ۵۴

فصل هفتم. ۱۱۷

نرم افزار. ۱۱۷

مقدمه :

بی شک صنعت برق مهمترین و حساسترین صنایع در هر کشور محسوب می‌شود. بطوریکه عملکرد نادرست تولید کننده‌ها و سیستم‌های قدرت موجب فلج شدن ساختار صنعتی ، اقتصادی ، اجتماعی و حتی سپاسی در آن جامعه خواهد شد. از زمانیکه برق کشف و تجهیزات برقی اختراع شدند. تکنولوژی با سرعت تساعدی در جهت پیشرفت شتاب گرفت. بطوریکه می‌توان گفت در حدود دویست سال اخیر نود درصد از پیشرفت جامع بشری به وقوع پیوست. و شاید روزی یا هفته‌ای نباشد که دانشمندان سراسر جهان مطلب جدیدی در یکی از گراشیهای علم برق کشف و عنوان نکنند. و انسان قرن بیست و یکم بخش قابل توجه‌ای از آسایش رفاه خود را مدیون حرکت الکترونها می‌باشد. و دانشمندان در این عرصه انسانهای سختکوش بودند که همه تلاش خود را برای افراد راحت طلب بکار بستند.

در آغاز شکل گیری شبکه‌های برقی ، مولدها ، برق را بصورت جریان مستقیم تولید می‌کردند و در مساحتهای محدود و کوچک از آنها بهره‌مند می‌شد. و این شبکه‌ها بصورت کوچک و محدود استفاده می‌شد. با افزایش تقاضا در زمینه استفاده از انرژی الکتریکی دیگر این  شبکه‌های کوچک پاسخگوی نیاز مصرف کننده‌ها نبود و می‌بایست سیستم‌های برقرسانی مساحت بیشتری را تحت پوشش خود قرار می‌دادند. از طرفی برای تولید نیز محدودیتهایی موجود بود که اجازه تولید انرژی الکتریکی را در هر نقطه دلخواه به مهندسین برق نمی‌داد. زیرا که نیروگاه‌ها می‌بایست در محلهایی احداث می‌شد که انرژی بطور طبیعی یافت می‌شد. انرژیهای طبیعی مثل : آب ، باد ، ذغال سنگ وغیره بنابراین نیروگاه‌ها را می‌بایست در جاهایی احداث می‌کردند که یا در آنجا آب و یا باد و یا ذغال سنگ و دیگر انرژیهای سوختی موجود بود. بدین ترتیب نظریه انتقال انرژی الکتریکی از محل تولید انرژی تا محل مصرف پیش آمد. این انتقال نیز توسط برق جریان مستقیم امکان‌پذیر نبود. زیرا ولتاژ در طول خط انتقال افت می کرد و در محل مصرف دیگر عملاً ولتاژی باقی نمی‌ماند. بنابراین مهندسین صنعت برق تصمیم گرفتند که انرژی الکتریکی را بطور AC تولید کنند تا قابلیت انتقال داشته باشد. و این عمل را نیز توسط ترانسفورماتورها انجام دادند. ترانسفورماتورها می‌توانستند ولتاژ را تا اندازه قابل ملاحظه‌ای بالا برده و امکان انتقال را فراهم آورند. مزیت دیگری که ترانسفورماتورها به سیستم‌های قدرت بخشیدند. این بود که با بالا بردن سطح ولتاژ ، به همان نسبت نیز جریان را پائین می آوردند ، بدین ترتیب سطح مقطع هادیهای خطوط انتقال کمتر می‌شد و بطور کلی می‌توانستیم کلیه تجهیزات را به وسیله جریان پائین سایز نماییم. و این امر نیز از دیدگاه اقتصادی بسیار قابل توجه می‌نمود.

بدین ترتیب شبکه‌های قدرت AC شکل گرفت و خطوط انتقال و پستهای متعددی نیز برای انتقال انرژی الکتریکی در نظر گرفته شد. و برای تأمین پیوسته انرژی این شبکه‌ها به یکدیگر متصل شدند و تا امروه نیز در حال گسترش و توسعه می‌باشند. هرچه سیستمهای قدر الکتریکی بزرگتر می‌شد بحث بهره‌برداری و پایداری سیستم نیز پیچیده‌تر نشان می‌داد. و در این راستا مراکز کنترل و بهره بردار از سیستم‌های قدرت می‌بایست در هر لحظه از ولتاژها و توانهای تمامی پست‌ها و توانهای جاری شده در خطوط انتقال آگاهی می‌یافتند. تا بتوانند انرژی را بطور استاندارد و سالم تا محل مصرف انتقال و سپس توزیع کنند. این امر مستلزم حل معادلاتی بود که تعداد مجهولات از تعداد معلومات بیشتر بود. حل معادلاتی که مجهولات بیشتری از معلومات آن دارد نیز فقط در فضای ریاضیاتی با محاسبات عدد امکان‌پذیر است که در تکرارهای مکرر قابل دستیابی است. در صنعت برق تعیین ولتاژها و زوایای ولتاژها و توانهای اکتیو و راکتیو در پستها و نیروگاهها را با عنوان پخش بار (load flow) مطرح می‌شود.

پخش بار در سیستمهای قدرت دارای روشهای متنوعی می‌باشد که عبارتند از : روش نیوتن ۰ رافسون ، روش گوس – سایدل ، روش Decaupled load flow و روش Fast decaupled load flow که هر یک دارای مزیت‌های خاص خود می‌باشد. روش نیوتن- رافسون یک روش دقیق با تکرارهای کم می‌باشد که جوابها زود همگرا می‌شود ، اما دارای محاسبات مشکلی است. روش گوس – سایدل دقت کمتری نسبت به نیوتن رافسون دارد و تعداد و تکرارها نیز بیشتر است اما محاسبات ساده‌تری دارد. روش Decaupled load flow یک روش تقریبی در محاسبات پخش بار است و دارای سرعت بالایی می‌باشد ، و زمانی که نیاز به پیدا کردن توان اکتیو انتقالی خط مطرح است مورد استفاده می‌باشد. روش Fast decaupled load flow نیز یک روش تقریبی است که از سرعت بالایی نیست به نیوتن رافسون و گوس سایدل برخوردار می‌باشد. و از روش Decaupled load flow نیز دقیق‌تر می‌باشد. اما مورد بحث این پایان‌نامه روش نیوتن – رافسون است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

 

فصل اول

پخش بار :

جهت طراحی و توسعه آتی و بهترین عملکرد یک سیستم قدرت پخش بار ابزار توانمندی برای دستیابی به این مهم می‌باشد. اطلاعاتی که پس از انجام محاسبات پخش بار در شبکه در اختیار قرار می‌گیرد شامل ولتاژ ، زاویه ولتاژ ، توان اکتیو و راکتیو تمامی شین‌ها و همچنین توانهای اکتیو و راکتیو جاری در خطوط می‌باشد. مضافاً به این که اطلاعات بیشتری توسط نرم افزارهایی که شرکتهای برق منطقه ای از آن سود می‌برند در اختیار قرار می‌گیرد.

با توجه به راه حلهای طولانی و تکرارهای پیاپی این روشها و همچنین فرصت ناچیزی که مهندسین برق در حین به وقوع پیوستن اتفاقات اجتناب ناپذیر و غیر قابل پیش بینی در اختیار دارند ، جایگاه یک نرم افزار قدرتمند در طراحی و عملکرد مناسب سیستم‌های قدرت که از ارزش اقتصادی بسیار زیادی نیز برخوردارند مشخص می‌شود.

این نرم افزارها با توجه به در اختیار بودن پردازنده‌های پر سرعت نسل جدید می‌توانند تمامی اطلاعات مربوط به شبکه مورد مطالعه را به سرعت در اختیار قرار دهند. مطالعات پخش توان استخوانبندی اصلی تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم قدرت را تشکیل می‌دهد. این مطالعات دارای کاربردها و مزیتهای بسیاری می‌باشد که شامل : برنامه‌ریزی ، بهره‌برداری ، برنامه ریزی زمانبندی اقتصادی ، و تبادل توان بین شرکتهای برق منطقه‌ای می‌باشد. مضافاً به این که این مطالعات برای تحلیل‌های دیگری همچون مطالعات پایداری گذرا ، خطاهای احتمالی ایجاد شونده در شبکه‌ها  ، طراحی پست ، طراحی خط انتقال و حوادث و رخدادهای غیر مترقبه در سیستم‌های قدرت مورد نیاز است. وقتی بخواهیم پست جدیدی احداث نماییم. برای انتخاب کلید مناسب در آن پست می‌بایست ابتدا محاسبات اتصال کوتاه را انجام داد و جریان اتصال کوتاه را برای شین آن پست در نظر گرفت و سپس کلید مورد نظر را انتخاب نمود. بنابراین برای اینکه بتوانیم محاسبات اتصال کوتاه را انجام دهیم می‌بایست جواب حاصل از مطالعات پخش بار را در اختیار داشته باشیم. و یا هر گاه برحسب احتمال نیروگاهی از شبکه سراسری از مدار خارج شود. برای بررسی پایداری در شبکه باید به سرعت محاسبات پخش بار را انجام داد تا از پایدار بودن سیستم و یا اینکه آیا دیگر نیروگاه‌ها قادر به تأمین انرژی لازم مصرف کنندگان هستند یا خیر اطمینان حاصل کرد. چرا که در غیر اینصورت ممکن است انرژی مصرفی در سیستم در آن لحظه بیشتر از انرژی تأمین شده توسط ژنراتورهای نیروگاه‌ها باشد که این امر موجب می‌شود تا کل شبکه از دست برود. و همچنین دیگر کاربردهای متنوع محاسبات پخش بار در شبکه‌های برق‌رسانی و مباحث مختلف مهندسی برق اهمیت آنرا آشکار می‌سازد.

برای انجام مطالعات پخش بار می‌بایست ماتریس ادمیتانس شبکه و یا Ybus شبکه و اطلاعات مربوط به شین ها در اختیار باشد. شین‌ها انواع مختلفی دارند که هر یک با توجه به نوع آن شامل اطلاعات خاص خود را می‌باشند. و نوع شین معلومات و مجهولات مربوط به آن شین را معین می‌کند. بطور کی در شبکه‌های قدرت می‌توان پنج نوع شین را در نظر گرفت که شامل موارد زیر است :

۱)     شین مرجع یا شناور (Slack or swing)

2)     شین بار (load bus)

3)     شین ولتاژ کنترل نشده (Control bus)

4)     شین نیروگاهی (generator bus)

5)     شین انتقال (ttranse bus)

در زیر به هر یک از موارد فوق پرداخته می‌شود. و معلومات و مجهولات مربوط به آنها مشخص خواهد شد.

شین مرجع یا شناور (Slack or swing bus)

این شین در واقع یک شین نیروگاهی می‌باشد ، که بعنوان مرجع تعیین می شود. به این معنی که ولتاژ این شین را یک و زاویه ولتاژ آنرا صفر در نظر می‌گیریم و مقادیر ولتاژ و زاویه ولتاژ شین‌های دیگر سیستم مورد مطالعه را نسبت به آن سنجش می‌کنیم.

لازم به ذکر است که مرجع بودن این شین با گره مرجع در تحلیل مدارهای الکتریکی به روش تحلیل‌گره تفاوت می‌کند. در واقع در هر سیستمی باید یک شین را بعنوان مرجع انتخاب نمود. این شین حتماً می‌بایست نیروگاهی باشد و معمولاً شین شماره یک را مرجع در نظر می‌گیریم. شین مرجع دارای قدرت توان گیری و توان دهی سریعتری نسبت به شین‌های دیگر می‌باشد.

همانطور که عنوان شد ولتاژ را برای شین‌ مرجع یک و زاویه ولتاژ را صفر در نظر می‌گیریم بنابراین ولتاژ و زاویه آن برای شین مرجع جزء معلومات محسوب می‌شود و توان اکتیو و راکتیو تولیدی در این شین مجهول است. پس از Converge کردن سیستم مقادیر توانهای اکتیو و راکتیو تولیدی در این شین معین می‌شوند.

شین بار (load bus)

شین بار به شینی اطلاق می‌شود که در آن باری برای مصرف قرار گرفته باشد.

و هیچ گونه جبرانسازی در آن صورت نگرفته باشد. به این شین ، شین PQ نیز گفته می‌شود زیرا معلومات ما در آن توان اکتیو و راکتیو مصرفی می‌باشد. ولتاژ و زاویه ولتاژ برای شین بار مجهولند ، و در فرایند محاسبات به دست می‌آیند.

شین ولتاژ کنترل شده (Control bus)

در پستهایی که برای محدود کردن رگولاسیون ولتاژ در یک بازه معین جبرانسازی شده باشد. به آن پست ، شین ولتاژ کنترل شده گویند. هرگاه بر اثر مصرف بارهای سلفی افت ولتاژ حاصل شود ، برای جبراین این افت خازن‌های جبرانساز را وارد مدار کرده و بدین ترتیب ولتاژ را به حد مطلوب شیفت می‌دهند. و بطور عکس هرگاه بر اثر خاصیت خازنی خطوط و مصرف کم افزایش ولتاژ مشاهده شود ، تحت چنین شرایطی راکتورهای جبرانساز به شین متصل می‌شود. در این شین تنها اندازه ولتاژ معلوم بوده و زاویه و توان راکتیور ، سلف یا خازن ، مجهولات را شامل می‌شوند.

شین نیروگاهی (generator bus)

همانطور که از اسم آن پیداست ، این شین  یک نیروگاه می‌باشد. به این شین PV نیز می‌گویند ، چرا که ، اندازه ولتاژ و همچنین توان اکتیو تولیدی در آن مشخص و جزء معلومات شین محسوب می‌شود. زاویه ولتاژ و توان راکتیو تولیدی آن از مجهولات شبکه است. و توان راکتیو آنرا بعد از Converge کردن سیستم بدست می آوریم.

شین انتقال (transe bus)

این نوع شین به شینی اطلاق می‌شود که نه به آن باری متصل است و نه جبرانسازی صورت گرفته و نه نیروگاهی در آن قرار دارد. این باس تنها شامل خطوطی می‌باشد که به آن وارد و یا از آن خارج می‌شوند. بنابراین هیچگونه توان اکتیو و راکتیوی نه در آن تولید و نه در آن مصرف می‌شود. بنابراین این باس معلوماتی را شامل نمی‌شود. بلکه اندازه و زاویه ولتاژ در آن مجهولند. این باس مثل پست‌های کلیدزنی می باشد که در شبکه‌ها موجودند.

فصل دوم

حل معادلات جبری غیر خطی به روش نیوتن – رافسون :

 

120,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

مطالب پیشنهادی:
برچسب ها : , , , , , , , , , ,
برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید


جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

دسته ها

آخرین بروز رسانی

    جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶

اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.