مقاله قارچ


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله قارچ مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۹۴  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله قارچ نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

فهرست

مقدمه   ۱
مرفولوژی یا شکل قارچ   ۱
مشخصه معروف قارچ ها   ۲
تقسیم بندی قارچ   ۲
مسمومیت های ناشی از قارچ های سمی   ۴
تاریخچه قارچ صدفی   ۶
آشنایی با قارچ صدفی   ۶
مشکلاتی در زمینه پرورش قارچ صدفی   ۷
انواع قارچ های صدفی   ۸
سالن کشت و پرورش   ۱۲
ضدعفونی سالن کشت   ۱۴
مراحل کشت قارچ صدفی   ۱۶
۷- بذر یا اسپاون   ۱۸
روشهای کشت   ۱۹
مرحله کاشت:   ۲۴
مرحله ی داشت   ۲۶
چند توصیه:   ۲۸
۱-پژمردگی پین ها   ۲۸
۲- عدم ورود قارچ از فاز رویشی به فاز زایشی   ۲۸
۳-بلند شدن پایه ها و فنجانی شدن کلاهک   ۲۹
۴-زردی لبه ها و پراکندگی گرد سفید بر روی بستر کشت   ۲۹
۵-خشکی بستر   ۲۹
۶-بلند شدن پایه ها   ۳۰
برداشت   ۳۰
بسته بندی و انبار داری   ۳۱
قارچ دکمه ایی   ۳۲
آشنایی با تاریخچه ی پرورش قارچ دکمه ایی   ۳۲
آشنایی با مفهوم سویه یا استرین   ۳۳
مواد مورد نیاز قارچ دکمه ایی:   ۳۳
تهیه بذر و شناسایی اصول تهیه بذر قارچ با استفاده از بذر غلات   ۳۴
تعریف کود کمپوست:   ۳۵
انواع کمپوست: ۱- طبیعی ۲- مصنوعی   ۳۵
فرمول دوم ایرانی تهیه کمپوست پیشنهاد جهاد دانشکده ی فنی مشهد:   ۳۷
روش طولانی مدت تهیه کمپوست   ۳۸
روش های کوتاه مدت تهیه کمپوست (Short method)   ۴۰
نکاتی در مورد تهیه کمپوست   ۴۲
ضدعفونی کردن کمپوست   ۴۵
نکاتی چند در مورد پاستوریزاسیون:   ۴۶
آشنایی با روشهای آماده سازی بستر   ۴۷
انواع مایه زنی و تعریف آن   ۵۰
آشنایی با خاک پوششی:   ۵۳
خصوصیات خاک پوششی:   ۵۳
ضد عفونی خاک پوششی در چند روش   ۵۴
خاک دهی بوسیله خاک پوششی   ۵۵
مناسبترین نوع خاک پوششی:   ۵۶
شناسایی اصول خاک پوششی   ۵۷
وارد کردن شوک برای تبدیل فاز رویش به زایش   ۵۷
مرحله ی برداشت:   ۵۸
شناسایی اصول برداشت محصول   ۵۹
بسته بندی محصول و طبقه بندی آن   ۵۹
درجه بندی قارچها   ۶۰
تبدیل و نگهداری قارچهای خوراکی   ۶۲
۱-خشک کردن قارچهای خوراکی   ۶۲
۲- منجمد کردن   ۶۶
۳- کنسرو کردن:   ۶۶
۴- قارچهای شور   ۶۷
۵- قارچهای تخمیر شده   ۶۷
۶- قارچ ترشی   ۶۸
۷- قارچ بلنچ شده   ۶۸
بیماریهای قارچ خوراکی   ۶۹
آفات   ۶۹
بیماری ها   ۷۰
۱-کپک زیتونی:   ۷۰
۲- کپک سیاه (سیاه شدگی کمپوست):   ۷۰
۳- بیماری فوزاریم   ۷۱
۴- مومی شدن   ۷۱
۵- بلاچ باکتریایی یا بیماری باکتریایی   ۷۱
۶- تیغه های اشک ریز   ۷۲
۷- کپک سبز   ۷۲
دیگر بیماریهای قارچهای خوراکی   ۷۲
۱-بیماری ورتیسلیوم (پوسیدگی خشک)   ۷۲
۲- بیماری دنبلان کاذب   ۷۵
۳- بیماری تار عنکبوتی   ۷۶
۴- قارچهای هرز کلاهدار   ۷۷
۵- بیماری بلاچ تند   ۷۸
۶- بیماری حفره دار شدن کلاهک   ۷۸
بیماری های ویروسی   ۷۸
نکات از قلم افتاده   ۸۰
منابع   ۸۴

مقدمه

قارچ چیست؟ قارچ جانداری است که جزء گیاهان و حیوانات نیست بلکه جزء دیسه داران است. قدمتش از گیاهان و جانوران بیشتر است. چون کلروفیل ندارد نمی تواند مانند گیاهان سبز عمل فتوسنتز را انجام دهد و از کربن هوا استفاده می نماید. به همین دلیل قارچ ها مجبورند برای رشد و حیات از کربن آماده شده توسط گیاهان سبز اسفتاده کنند.

منابع کربن مورد اسفتاده قارچ کاه و کلش و کود حیوانی است چون فتوسنتز انجام نمی دهد پس به نور نیازی ندارد و در تاریکی رشد می کند.

مرفولوژی یا شکل قارچ

۱- ریسه ۲- پایه ۳ – لامل ۴- کلاهک

قارچ بجای ریشه ریسه دارد که به آن ها هیف می گویند. که بعد از اینکه ریسه ها از بستر قارچ بیرون بیایند به آنها میسلیوم می گویند.

لامل به تیغه های زیر کلاهک که معمولا تیره رنگ هستند گفته می شود که به مجموعه لاملها گیل می گویند.

کلاهک قارچها هم بسته به نوع و گونه قارچ اشکال مختلف دارند.

مشخصه معروف قارچ ها

۱-  دارای کمپوست یا بستر

۲-  بو و مزه ی خوب

۳-  دارای مواد معدنی و آنزیم (لیستین کاهنده قند و کلسترل)

۴-  آهن و سدیم (فشار خون را پائین می آورد)

۵-  بیش از سبزیجات پروتئین دارند بجز کلم بروکلی

قارچ به دلیل طعم و بوی خاص غذای ثروتمندان مصر بوده و در آفریقا به علت کمبود گوشت قارچ می خورند و در کشورهایی مثل آلمان ، فرانسه و سوئیس هم تولید کننده و هم مصرف کننده های خوبی هستند و در کشور ما نیز جایگاه خود را در سبد غذایی پیدا کرده است.

تقسیم بندی قارچ

قارچ به سه گروه تقسیم می شود.

۱-  قارچ های خوراکی

۲-  قارچ های سمی

۳-  قارچ های داروئی

که این طبقه بندی بدون در نظر گرفتن رابطه علمی و گونه های مختلف قارچ ها دسته بندی شده است وتنها بر اساس ارزش مصرفی آن است.

۱-  قارچ خوراکی : از مهمترین قارچهای خوراکی می توان قارچ دکمه ای و انواع صدفی – والواریا (چینی) ، مورالها، قارچ مرغوب چوب یا رقص پروانه ای، کوپرینوس یا مرد پشمالو، گوش چوب و قارچ خوراکی شی تاکه یا قارچ جنگل و ………. می توان اشاره کرد که این قارچ ها را می توان در محیط مصنوعی پرورش داد و جزء قارچهای زراعی باشند. تعدادی از قارچها نیز غیر زراعی بوده که به صورت وحشی در مراتع و مزارع دیده می شوند.

۲-  قارچ های دارویی: استفاده از قارچ ها بعنوان دارو از زمانهای دور مرسوم بوده بطوری که آزتکها از قارچ بعنوان مواد توهم زا در فالگیری استفاده می کردند. یکی از مهمترین آنتی بیوتیکها که در مبارزه با بیماری های عفونی کاربرد دارد پنی سیلین می باشد. رتین یکی از ترکیبات ضد سرطانی است که وجود آن در قارچ خوراکی A.campestris گزارش شده است و دیگر نیتروفرون که از عصاره آن استفاده می کنند.

۳-  قارچ سمی : از گذشته های دور قارچ ها به خصوص انواع وحشی سمی آن موجب ترس و وحشت مردم می شوند و راجع به سمی بودن قارچ ها افسانه و داستانهای زیادی نقل شده است.

قارچ های سمی به دو شاخه مرکب ( comrinus) و مورالها (Morchella) تقسیم می شوند که برخی از قارچ ها اگر همراه با الکل مصرف شوند سمی و کشنده اند ولی مصرف آنها به تنهایی هیچ اثر سوئی ندارند.

مسمومیت های ناشی از قارچ های سمی

۱-  قارچ هایی که بر روی سیستم عصبی اثر می گذارند: قارچهایی هستند که حساسیت به الکل ایجاد می کنند که سیستم عصبی را به هم می زنند، توهم زا و روان گردان هستند و کار مواد مخدر را انجام می دهند. به طوریکه قارچهای مخدر از جمله قارچ هایی هستند که شخص با مصرف آن صداها و مناظری که وجود ندارد حس می کند و دچار اوهام می گردد که آمانیت قرمز یا زرد یکی از قارچهای مخدر است که باعث مرگ نمی شود ولی مسمومیت شدید دارد. آمانیت ها، فالاتوکسین و آماتوکسین (زرد و قرمز) را تولید می کنند که از مهمترین آنها آمانیتاموسکاریکا است.

 ۲-  قارچهایی که بر روی دستگاه گوارش اثر دارند که این نوع قارچ ها گوارش را به هم زده و باعث اسهال و مسمومیت می شود.

۳-  قارچهایی که مصرف آنها موجب از بین رفتن سلول ها می شوند. آنها سلول های بدن را از بین می برند و این قارچ ها توسط آمانیتهای فالوئید با ترشح هورمون و سم همولتیک باعث نابودی گلبول قرمز خون شده و شخص را دچار بیماری شدید می کنند.

تاریخچه قارچ صدفی

کشت و پرورش قارچ صدفی در ایران برای اولین بار در سال ۱۳۶۵ توسط دکتر مصطفوی کارشناس دفع آفات و زراعت کشاورزی در سازمان تحقیقات کشاورزی در اوین شروع شد. قارچ صدفی پلوروتوس استراتوس در سال ۱۹۰۰ میلادی برای اولین بار در چهان مورد کشت و پرورش قرار گرفت.

آشنایی با قارچ صدفی

قارچ صدفی تجزیه کننده اولیه است یعنی قادر است که سلولز و لیگنین گیاهان را تجزیه کرده و برای رشد خود مورد اسفاده قرار می دهد. این قارچ احتیاج به واسطه ندارد و خودش مواد غذایی خود را تهیه ورشد می کند. همچنین مستقیما روی کاه و کلش رشد کرده و قدرت میسلیومی بسیار بالایی دارد و قادر است از همین مواد ساده ، پروتئین مورد نیاز ما را تامین کنند. پرورش این قارچ در محیط های ساده ، بدون نیاز به دستگاههای پیشرفته امکان پذیر است . کشت و پرورش این قارچ در مقایسه با قارچ های دیگر بسیار ارزان و کم هزینه است و می توان در مقیاس کوچک و کارگاهی به کشت آن پرداخت. قارچ ارزش غذایی بالا دارد ولی قارچ صدفی از مهمترین نوع قارچ خوراکی است که املاح (سدیم و پتاسیم و آهن) و ویتامین C و B و پروتئین و ۲% چربی که ۴/۱ املاحم معدنی بدن برای یک هفته تامین می کند. از مشخصه های این قارچ این است که

۱-  تجزیه کننده اولیه است

۲-  حرارت بالا را تحمل می کند. به این قارچ اصطلاح پوست کلفت داده می شود چون تحمل شرایط شرایط سخت را می تواند داشته باشد. یعنی رنج دمای آن ۳۰-۲۰ درجه سانتی گراد است. حتی این قارچ در دمای ۱۹ درجه هم می تواند رشد کند.

۳-  کشت آن در هر جایی ممکن است

۴-  رشد در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری

قارچ صدفی از خانواده پلوره تاسه است. راندمان کاری و عملی بالایی دارد . محصول زیادی می دهد . راندمان بیولوژیکی در مورد قارچ صدفی اغلب ۱۰۰ درصد است که از نظر تولید قارچ در دنیا حداکثر میزان محصول را به خود اختصاص داده است و مزیت دیگر آن این است که بسته آن را دور نمی اندازیم که برای خوراک دام و خاک گلدان مناسب است زیرا سرشار از املاح و مواد معدنی است.

مشکلاتی در زمینه پرورش قارچ صدفی

۱-              این قارچ خیلی زود فاسد می شود و باید از تولید بازاریابی را انجام داد و چون فقط چند روز می توان آن را در فروشگاهی نگهداری کرد.

۲-              در محیط قارچ صدفی اسپور(هاگ) در هوا پراکنده است و برای سلامت کارگرانی که به اسپور حساسیت دارند خطرناک است که حتما باید ماسک زد.

۳-              در محیط این قارچ ۱۰۰ درصد حشره دارد که این خود آفت است و عامل بروز انواع بیماری های قارچی و باکتریایی می شود که باید در و پنجره های محیط کشت را با توری بپوشانیم. البته این قارچ آفت نماتود که یک نوع حشره است را از بین می برد و احتیاج به سم برای از بین بدرن نماتد که حشره ای خیلی ریز و سفید رنگ است نمی باشد.

۴-              PH محیط باید بین ۵/۶ تا ۵/۵ باشد

قارچ های صدفی به رنگ های سفید ، خاکستری، آبی، طلایی، صورتی ، کرم ، زرد و… دیده می شود.

انواع قارچ های صدفی

۱-  پلوروتوس فلوریدا

اولین بار در مناطق گرمسیری فلوریدای آمریکا کشت داده شد که به این نام معروف شده شبیه بلوروتوس استراتوس است ولی انداز آن کوچکتر است و تفاوت دیگه اینکه نیاز حرارتی آن برای اندام زایی است. نوع مقاومی است ، حرارت بالا را تحمل می کند، پر محصول است فلوریدا حرارت بین ۲۴-۱۸ درجه سانتی گراد و حتی ۲۶-۲۵ درجه را هم تحمل می کند. زمان ندارد و در همه جا رشد می کند.

 ۲-  پلوروتوس استراتوس

بیشتر قارچ صدفی را به این گونه می شناسند. در منابع علمی به نام صدف درخت ثبت شده است ولی نام های دیگر آن قارچ صدفی و یا تپه صدفی و قارچ حصیری است. بیشتر نواحی دشتی و مسطح رشد می کند. کلاهک این قارچ ۲۰-۵ سانتی متر است. شکل کلاهک محدب است ولی به مرور از تحدب آن کم می شود بطوریکه قارچ بالغ کلاهک پهن دارد. رنگ آن سفید است ولی به مرور تغییر رنگ می دهد.

رنگ : سفید -> زرد کمرنگ -> زرد پررنگ -> قهوه ای سوخته (بالغ)

این قارچ مقداری هورمون لواستاتین تولید کرده که از سوی FDA به عنوان داروی کنترل کلسترول خون معرفی گردید. این قارچ دمای ۲۵ تا ۱۸ درجه رشد کرده ولی در دمای ۱۶ درجه بار می دهد. خیلی پر محصول و پربازده است. در محیط این قارچ اسپور در هوا زیاد پراکنده است که باعث تنگی نفس و آلرژی می شود که این حالت در مردان بیشتر از زنان است.

 ۳-  قارچ صدفی خرمایی

شبیه دو قارچ قبلیاست تنها عیب آن محصول دهی کم و پایین است. به قارچ هندی هم معروف است کلاهک آن در ابتدا محدب بعد از رشد پهن و گسترده می شود. اندازه قطر کلاهک ۲۰-۵ سانتی متر است. رنگ آن سفید مایل به خاکستری است. پروتئین خام ۲۷-۱۴ در صده چربی ۲ درصد و کربوهیدرات ۵۱ درصد وزن خشک.

۴-  قارچ صدفی صورتی

این گونه شامل مخلوطی از قارچهای صدفی صورتی رنگ است که به نام های سالمون – توت فرنگی – فلامنیگو و ژاپنی نیز نامیده می شود.

بازدهی کم دارد و طعم و مزه خوبی هم ندارد که از معایب آن است. فقط به خاطر رنگش بازار پسند است. در دمای ۲۵-۱۸ درجه رشد می کند.

 ۵-  قارچ صدفی طلایی

این قارچ به رنگ زرد و درخشان لیمویی است . بسیار ترد و شکننده است و زود تغییر رنگ می دهد بنابر این حمل و نقل آن مشکل است. خام آن طعم تلخ و تند دارد که بعد از پخت طعم گردویی دارد. این قارچ برعکس قارچ های دیگر همیشه محدب است و روی کلاهک فرورفته است. شبیه گل نیلوفراندازه کلاهک ۵-۲ سانت است. این قارچ گرمادوست است . دمای حدود ۲۹-۲۴ درجه را تحمل می کندولی اگر دما به ۱۸-۱۶ درجه برسد اندام باردهی ظاهر نشده و فقط یک بار می توان از آن کرد.

 ۶-  پلوروتوس ارینجی یا شاه صدف

بهترین نوع قارچ صدفی است چون بوی دلپذیر و خوش طعم و پخت است . اندازه کلاهک ابتدا ۱۲-۲ سانت است که به تدریج قیفی و در نهایت مسطح می شود . دمای ۲۰-۱۵ درجه رشد می کند که بهتر است ۱۵ درجه باشد تا بارور شود.

 ۷-  پلوروتوس ساجر کاجو

اولین کشت آن در هندوستان بوده بین ۲۸-۲۲ درجه بارور می شود. شکل ظاهری آن زیباست . در هوای گرم سفید و در هوای سرد خاکستری است. رو دست قارچ دکمه ای است . مزه خوب و باردهی عالی و رشد و پرورش آسان دارد که مزیت آن است. ابتدا کلاهک محدب سپس مسطح می شود.

سالن کشت و پرورش

برای پرورش قارچ صدفی به محیط های سرپوشیده ای که امکان هوادهی خوب در آن وجود داشته باشد و همچنین رطوبت را درخود نگه دارد نیاز است. درمناطق گرمسیر بهتر است سقف و دیوارهای سالن بوسیله نایلون بپوشانیم تا از تبخیر رطوبت جلوگیری نمائیم. این قارچ را در هر محلی اعم از زیرزمین ، گلخانه ، آغل و یا ساختمان های مخصوص پرورش قارچ می توان کشت نمود.

شرایط استاندارد سوله های کشت قارچ

 

90,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • مقاله قارچ های خوراکی
 • مقاله قارچ های خوراکی
 • مقاله قارچ ویروس ها
 • مقاله قارچ کامبوجا
 • مقاله قارچ صدفی
 • برچسب ها : , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   پنجشنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.