مقاله مسموميت در دوران حاملگي


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله مسموميت در دوران حاملگي مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای 39  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله مسموميت در دوران حاملگي نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

فهرست مطالب

مقدمه   1
علائم مسموميت :   1
ديگر اختلالات فشار خون در طي حاملگي   2
زناني كه دچار فشار خون حاملگي هستند   3
فشار خون مزمن   3
مسموميت حاملگي ايجاد شده بر روي فشار خون بالاي مزمن   3
علتها   4
علل ممكن عبارتند از:   4
عوامل خطر   5
اولين حاملگي   5
توصيه پزشكي   5
فشار خون   6
چه باید کرد :   6
توصیه های کلی :   7
غربالگري و تشخيص   7
عوارض ناشي از پيش تشنج بارداري :   9
هموليز   9
مشكلات جنين   10
راه درمان :   11
مسموميت‌ حاملگي‌ (پره‌اكلامپسي‌ و اكلامپسي‌)   13
علائم:   13
پره‌اكلامپسي‌ خفيف‌:   13
علل:   14
عوامل تشدید کننده بیماری:   14
پیشگیری :   14
عواقب:   15
عوارض :   15
درمان :   15
دارو درمانی :   16
در شرایط زیر به پزشک مراجعه کنید :   16
عقاید و باورهای غلط   16
مصرف ويتامين E از مسموميت‌هاي دوران بارداري مي‌كاهد   19
از مسمومیت بارداری جلوگيری کنيد   20
پايين بودن ويتامين “‪” D‬در خون و عوارض شديد آن در زنان باردار   21
جلوگيري از مسمومیت حاملگی   24
علائم و نشانه ها   25
سردرد شديد   26
ديگر اختلالات فشار خون در طي حاملگي   26
فشار خون مزمن   27
مسموميت حاملگي ايجاد شده بر روي فشار خون بالاي مزمن   27
علتها   28
عوامل خطر   28
سن   29
چاقي   29
حاملگي هاي متعدد   29
سابقه وضعيتهاي خاص   29
چه وقت بايد به دنبال توصيه پزشکي بود   29
مسموميت مرگبار حاملگي   30
حاملگي چه كارها كه نمي‌كند!   30
يك وضعيت خطرناك   31
چه عواقبي در انتظار كودك شماست؟   32
فهرست منابع   34

مقدمه

مسموميت حاملگي يك مشكل شايع در حاملگي است كه يك زن را در هر 7 حاملگي مبتلا مي كند. اين وضعيت با فشار خون بالا و پروتئين اضافي در ادرار بعد از هفته 20 حاملگي. به آن مسموميت يا فشار خون ناشي از بارداري گفته مي شود.

مسموميت حاملگي در صورتي كه درمان نشده باقي بماند، مي تواند منجر به عوارض جدي و كشنده براي شما و جنين متولد نشده تان باشد. مسموميت حاملگي و ديگر اختلالات فشار خون در طي حاملگي باعث مرگ مادر و شيرخوار مي شود.

تنها درمان مسموميت حاملگي زايمان نوزاد است. بعد از تولد نوزاد، فشار خون در عرض چند روز به حالت طبيعي باز مي گردد. بنابراين راه حل بديهي در زماني كه مسموميت حاملگي نزديك به انتهاي بارداري است زايمان مي باشد. به هر حال اگر براي شما زود تر تشخيص مسموميت حاملگي داده شود، درمان، محتاطانه تر است. شما و پزشكتان بايد با كارهاي ظرافتمندانه بدون آنكه شما و جنينتان در معرض عوارض جدي قرار گيريد، حاملگي را طولاني كنيد تا جنين شما زمان بيشتري براي رشد داشته باشد.

 

علائم مسموميت :

علائم مسموميت حاملگي فشار خون بالا و حضور پروتئين در ادراربعد از هفته 20 حاملگي است. ممكن است مراقب بهداشتي شما در يكي از ويزيتهاي مراقبت پيش از بارداري شما اين مشكل را در شما مشخص نمايد.

ساير نشانه ها كه ممكن است آنها را تجربه كنيد موارد زير هستند:

– سردرد شديد

– تغيير در بينايي، شامل از دست دادن زود گذر بينايي، تاري ديد يا حساسيت به نور

– درد قسمت بالايي شكم، معمولاً زير دنده ها و در سمت راست

– اضطراب غير قابل انتظار

– تهوع يا استفراغ

– سرگيجه

– كاهش دفع ادرار

ورم به ويژه در دستها و پاها قبلاً به عنوان اولين نشانه مسموميت حاملگي در نظر گرفته مي شد. اما از آنجا كه ورم در موارد بسياري از حاملگي هاي طبيعي نيز ديده مي شود، ديگر به عنوان يك نشانه قابل اعتماد در نظر گرفته نمي شود. به هر حال وزن گيري ناگهاني مشخصاً بيش از 900 گرم در هفته يا بيش از 2700 گرم در ماه مي تواند اولين علامت مسموميت حاملگي باشد.

مسموميت حاملگي مي تواند به تدريج يا ناگهاني بروز كند. ممكن است در اولين نيمه حاملگي يا حتي در اولين ورزهاي پس از تولد نوزاد اتفاق افتد اما بيشترين موقع بروز آن در آخرين هفته هاي بارداري است و معمولاً مدت كوتاهي پس از زايمان از بين مي رود. در بعضي موارد چند روز يا چند هفته طول مي كشد تا فشار خون كاملاً طبيعي شود.

ديگر اختلالات فشار خون در طي حاملگي

پزشكان مسموميت حاملگي را يك مورد از هر 4 اختلال فشار خوني كه طي بارداري اتفاق مي افتد در نظر مي گيرند. سه مورد ديگر در اينجا آورده مي شود:

 

زناني كه دچار فشار خون حاملگي هستند

زناني كه فشار خون حاملگي دارند، دچار فشار خون بالا هستند اما در ادرار پروتئين ندارند. در بسياري موارد فشار خون بالا خفيف است و در مراحل انتهايي بارداري رخ مي دهد. اگر براي شما تشخيص فشار خون بارداري داده شده است پزشك ممكن است پروتئن ادرار شما را مرتب اندازه گيري نمايد كه اگر وجود داشته باشد نشانه اين است كه فشار خون حاملگي به شمت مسموميت حاملگي پيشرفت كرده است. از هر چهار زن مبتلا به فشار خون بارداري يك زن دچار مسموميت حاملگي مي شود.

 

فشار خون مزمن

فشار خون مزمن فشار خون بالايي است كه پيش از هفته بيستم بارداري اتفاق مي افتد و تا پس از هفته 12 از زايمان ادامه مي يابد. در بعضي موارد زنان قبل از حاملگي مي دانند كه مبتلا به فشار خون مزمن هستند. اما در اكثر موارد زنان دچار فشار خون پر دوام پيش از بارداري براي اين مشكل ارزيابي نمي شوند.

فشار خون بالاي آنها طي مراقبتهاي پيش از تولد شناسايي مي شود، اما از آنجا كه فشار خون بالا معمولاً در اووايل بارداري كم است ممكن است در ابتدا شناسايي نشود. فشار خون بالاي مزمن به علت حاملگي رخ نمي دهد. اگر بعد از زايمان از بين نرود احتمالاً در تمام مدت به آن مبتلا بود ايد اما تشخيص داده نشده است.

 

مسموميت حاملگي ايجاد شده بر روي فشار خون بالاي مزمن

اين اصطلاحي است براي زناني كه دچار فشار خون بالاي مزمن پيش از بارداري هستند و طي بارداري در ادرار خود پروتئين پيدا مي كنند. اين نام در مورد زنان دچار فشار خون بالا و پروتئين در ادرار از پيش از بارداري باشند نيز در صورتيكه افزايش قابل توجهي در هر كدام از اين مشكلات طي نيمه دوم بارداري وجود داشته باشد، به كار مي رود.

اگر براي شما هر يك از اين 3 مورد اختلال فشار خون تشخيص داده شود پزشكتان به دقت از شما و جنينتان مراقبت خواهد كرد. او در مورد انتخابهاي درماني ممكن و خطرات نيز توضيح مي دهد.

اين اختلالات تشابهاتي با مسموميت حاملگي دارند اما دقيقاً مانند هم نيستند.

 

علتها

نام مسموميت حاملگي كه جديداً به آن پيش تشنج بارداري گفته مي شود، به اين دليل گذاشته شد كه تصور مي شد اين مشكل توسط يك سم در خون زن باردار ايجاد مي شود. اما امروزه پزشكان و محققين مي دانند كه پيش تشنج بارداري به دليل سم ايجاد نمي شود.

آنها اين فرضيه بي ارزش را به وسيله تعداد زيادي از فرضيات ديگر در مورد اينكه چه چيزي باعث ايجاد پيش تشنج بارداري مي شود جايگزين كرده اند. اما هنوز عليرغم مطالعات گسترده علت واضحي وجود ندارد.

 

علل ممكن عبارتند از:

جريان خون ناكافي به رحم شما

آسيب به رگهاي خوني

آسيب به مخاط رگهاي خوني

قطع هورمونهايي كه رگهاي خوني را نگهداري مي كنند.

اشتباهي توسط دستگاه ايمني شما

تغذيه نامناسب

كمبود كلسيم يا منيزيوم

 

عوامل خطر

بزرگترين عامل خطر براي پيش تشنج بارداري حامله شدن است. عوامل خطر ديگر شامل:

سابقه پيش تشنج بارداري

سابقه خانوادگي يا فردي پيش تشنج بارداري خطر بروز مشكل را در شما بيشتر مي كند.

 

اولين حاملگي

شانس بروز پيش تشنج بارداري در صورتيكه اين حاملگي اول شما باشد، يا حاملگي اولتان با همسر جديدي باشد يا اولين حاملگي شما بعد از 10 سال يا بيشتر باشد.

خطر پيش تشنج بارداري در شما در صورتيكه جوانتر از 20 سال يا بيش از 35 سال داريد بيشتر مي شود.

داشتن شاخص توده بدني بيش از 30 عامل خطري براي پيش تشنج بارداري است.

پيش تشنج بارداري در زناني كه دو قلو، سه قلو يا يبشتر دراند بيشتر اتفاق مي افتد.

داشتن وضعيتهاي خاص پيش از حامله شدن مي تواند عامل خطري براي پيش تشنج بارداري باشد. اين موارد شامل افزايش فشار خون مزمن، ديابت، بيماري كليه يا بيماري بافت همبند مانند لوپوس يا آرتريت روماتوئيد.

توصيه پزشكي

زماني كه باردار هستيد، احتمالاً بعضي ناراحتي ها را تجربه مي كنيد. سردرد، تهوع و درد هاي مختلف شايعند. بنابراين مشكل است كه بدانيم چه زماني نشانه هاي جديد فقط بخشي از يك حاملگي هستند و چه وقت نشانه اي از يك مشكل جدي هستند. خصوصاً در حاملگي اول شما. بهترين سياست اين است كه به غريزه خود اعتماد كنيد و اگر احساس خوبي نداريد آن را با مراقب بهداشتي خود در ميان بگذاريد.

به محض اينكه دچار سردرد شديد، تاري ديد يا درد شديد در ناحيه شكم خود شديد به مراقب بهداشتي خود مراجعه كنيد. عوارض جدي پيش تشنج بارداري مي تواند پيش از نشانه هاي پيش تشنج بارداري اتفاق افتد و تا زماني كه وضعيت كاملاً جدي نشده متوجه چيزي نمي شويد.

 

فشار خون

از اختلالات شایع دوران بارداری است که پیشرفت آن منجر به علائم مسمومیت حاملگی و مسمومیت های شدید حاملگی می شود. مسمومیت حاملگی پس از هفته بیستم بارداری بروز می کند و علامت آن افزایش فشار خون همراه با دفع پروتئین از ادرار ( به میزان 300 میلی گرم یا بیشتر در 24 ساعت ) و ورم دست و صورت است.

در مسمومیت شدید حاملگی ، فشار خون به 16 روی 10 یا بالاتر می رسد و میزان دفع پروتئین از ادرار در 24 ساعت به 5 گرم یا بیشتر می رسد. در این حالت زن باردار دچار تاری دید، سردرد و در حالت شدیدتر حملات غش در نزدیک زایمان می شود.

 

چه باید کرد :

– معمولاً استراحت مطلق در وضعیت خوابیده به پشت توصیه می شود.

– رژیم بدون نمک یا حداقل 4 تا 5 گرم سدیم در روز می تواند مفید باشد.

– کنترل دقیق فشار خون در طی بارداری و مراجعه منظم به پزشک لازم است.

 

توصیه های کلی :

– به محض این که از حاملگی خود مطلع شدید به یکی از مراکز بهداشتی- درمانی یا پزشک مراجعه نمایید.

– افزایش وزن در دوران بارداری  باید کم کم صورت گیرد ، چون افزایش ناگهانی وزن خطرناک است.

– در صورتی که در دوران بارداری به خصوص سه ماه آخر به اندازه کافی وزن اضافه نکردید، می توانید از نان ، برنج ، ماکارونی ،

سیب زمینی  و چربی ها استفاده نمایید.

– همه زنان باردار با هر شرایطی اعم از لاغری  و چاقی  ، در دوران بارداری باید افزایش وزن داشته باشند، ولی میزان افزایش وزن آنان باید زیرنظر ماما یا پزشک باشد.

خانم های باردار در شرایط طبیعی باید از ماه اول بارداری تا پایان ماه ششم هر ماه یک بار و در ماه های هفتم و هشتم 15 روز یک بار و در ماه نهم هفته ای یک بار به مرکز بهداشت، ماما یا پزشک جهت معاینه مراجعه نمایند.

 

غربالگري و تشخيص

پيش تشنج بارداري معمولاً طي يك اندازه گيري معمولي فشار خون و آزمايش ادرار به طور غير منتظره اي خودئ را نشان مي دهد. بنابراين اهميت دارد كه مرتب مراقبت پيش از تولد را درخواست نماييد.

در صورتيكه بعد از هفته 20 حاملگي فشار خون بالا داشته باشيد و در ادرارتان پروتئين ديده شود براي شما تشخيص پيش تشنج بارداري گذارده مي شود. فشار خون طبيعي رد زنان حامله زير 85/130 ميلي متر جيوه است. فشار خوني كه 90/140 ميلي متر جيوه يا بيشتر باشد بيش از حد طبيعي در نظر گرفته مي شود. به هر حال تنها يكبار اندازه گيري فشار خون در اين دامنه به معناي ابتلا به پيش تشنج بارداري نيست. اگر يكبار فشار خون شما بالاتر از حد طبيعي خوانده شد يا از دامنه معمول فشار خون شما بالاتر بود، مراقب بهداشاي شما به دقت ارقام فشار خون شما را كنترل خواهد نمود. ممكن است از شما خواسته شود كه براي اندازه گيري هاي ديگر فشار خون و اندازه گيري پروتئين ادرار مراجعه نماييد.

اگر پيش تشنج بارداري داريد، مراقب بهداشتي شما ممكن است بخواهد چند آزمايش خوني براي آنكه ببيند كليه ها و كبد تان فعال هستند و خون شما تعداد طبيعي سلولهاي كمك كننده به انعقاد (پلاكت) را دارد درخواست نمايد. مراقب بهداشتي تان ممكن است مراقبت نزديك براي رشد جنين شما كه معمولاً سونو گرافي است را درخواست نمايد. اين آزمايش امواج صوتي با فركانس بالا را تركيب مي كند و پردازش رايانه اي براي توليد تصاويري از داخل رحم بر روي آن انجام مي شود.

ممكن است نياز به تستي به نام تست بدون استرس يا پروفايل بيوفيزيكي براي تعيين اينكه جنين اكسيژن و مواد غذايي را به طور طبيعي دريافت مي كند انجام دهيد خصوصاً زماني كه به موعد زيامان مزديك مي شويد. تست بدون استرس يك تست غير تهاجمي است كه استرسي را به جنين تحميل نمي نمايد. در حقيقت براي شما نيز استرس زا نخواهد بود. اين آزمايش كمتر از 320 دقيقه طول مي كشد و نياز به بستري ندراد. يك رويه ساده است كه اين نكته را كه جنين شما هر چند وقت يكبار حركت مي كند و ضربان قلبش چه ميزان با حركت افزايش مي يابدا بررسي مي كند.

پروفايل بيوفيزيكي تركيبي از سونو گرافي و تست بدون استرس است كه اطلاعات بيشتري درباره تنفس، سفتي، حركت جنيپنتان و ميزان مايع آمنيوتيك در رحم شما به دست مي دهد.

عوارض ناشي از پيش تشنج بارداري :

بيشتر زنان دچار پيش تشنج بارداري نوزادان سالمي را به دنيا مي آورند. اما پيش تشنج بارداري يك وضعيت خطرناك است كه مي تواند به دو وضعيت خطرناك و برخي مشكلات براي جنين شما منتهي گردد. هر چه پيش تشنج بارداري شما شديد تر باشد و در زمان زودتري در حاملگي اتفاق بيفتد خطرات بيشتري براي شما و نوزادتان وجود خواهد داشت.

سندرم HELLP يكي از دو عارضه خطرناك پيش تشنج بارداري است. اين سندرم شامل موارد زير است:

 

هموليز

افزايش آنزيمهاي كبدي

شمارش پايين پلاكتي

نشانه هاي HELLP شامل تهوع و استفراغ، سردرد و درد قسمت بالايي شكم است. اين سندرم در حدود 12 درصد زنان دچار پيش تشنج بارداري ايجاد مي شود و ميتواند بلافاصله تهديد كننده زندگي شود. مي تواند نجر به نارسايي كبدي و مشكلات انعقادي گردد كه مي تواند خطر بيشترمرگ را براي شما و جنينتان ايجاد كند. اين سندرم به خصوص از اين لحاظ خطرناك است كه مي تواند پيش از نشان دادن علائم و نشانه هاي پيش تشنج بارداري رخ دهد.

دومين عارضه خطرناكي كه در پيش تشنج بارداري مي تواند ايجاد شود تشنج بارداري است كه اساساً پيش تشنج بارداري به علاوه تشنج است. اين وضعيت تهديد كننده حيات مي تواند زماني كه علائم و نشانه هاي پيش تشنج بارداري كنترل شده نيستند وري دهد. تشنج بارداري مي تواند به طور دائمي اندامهاي حياتي مانند مغز، كبد و كليه ها را آسيب بزند. اگر درمان نشده باقي بماند، اين وضعيت مي تواند باعث كوما، آسيب مغزي و مرگ براي شما يا جنينتان شود.

پيش تشنج بارداري نامش را به اين دليل كه به عنوان عارضه اي كه منجر به تشنج بارداري مي شود گرفته است. اما امروزه پزشكان مي دانند كه اين پيشروي قابل اجتناب است. در واقع اكلامپسي در بسياري كشورها نادر است.

علائم ونشانه هاي اكلامپسي شامل موارد زير است:

درد در قسمت بالا و راست شكم

سردرد شديد

مشكلات بينايي شامل ديدن نورهاي برق زننده

تغيير وضعيت هوشياري شامل كاهش هوشياري

 

مشكلات جنين

 

35,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • پاورپوینت سموم مواد غذایی
 • تحقیق سقط جنین
 • مقاله مروري بر مسموميت آرسنيكي در حيوانات اهلي
 • مقاله نقش پدران در دوران حاملگی
 • برچسب ها : , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی