مقاله معیارهای ارزیابی منابع اطلاعاتی الکترونیکی با تاکید بر وب‌سایت‌ها


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله معیارهای ارزیابی منابع اطلاعاتی الکترونیکی با تاکید بر وب‌سایت‌ها مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۲۴  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله معیارهای ارزیابی منابع اطلاعاتی الکترونیکی با تاکید بر وب‌سایت‌ها نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست

چکیده   ۱
مقدمه   ۲
وب‌سایت‌ها   ۳
معیارهای ارزیابی   ۴
هدف   ۵
روزآمدبودن   ۵
صحت و درستی   ۷
صلاحیت و اعتبار   ۸
سهولت استفاده و کاربرپسندی   ۱۰
دامنه پوشش موضوعی   ۱۱
تراکم و فشردگی   ۱۲
تعامل   ۱۳
سرعت   ۱۳
محتوا   ۱۳
ساختار وب سایت   ۱۴
عینیت‌گرایی   ۱۵
قابلیت دسترسی   ۱۶
موانع ارزیابی   ۱۷
نتیجه   ۱۹
منابع   ۲۰

منابع

عصاره، فریده. (۱۳۸۱). معیارهای ارزیابی منابع اینترنتی. فصلنامه کتاب، ۱۳(۱)، ۷۰-۶۲٫

کوک، آلیسون. (۱۳۸۲). راهنمای یافتن اطلاعات با کیفیت در اینترنت، راهبردهای گزینش و ارزیابی (مهدی خادمیان، مترجم). مشهد: انتشارات کتابخانه رایانه‎ای.

Sebek, Robert. (2004). Bibliography on Evaluating Internet Resources. Retrieved August 13, 2004, from Virginia Tech university libraries Web
Dragulanescu, N. G. (2002). Website quality evaluations: criteria and tools [Electronic version]. The international information & library review, 34(3), 247-254.
Dochartaigh, Niall (2002). The Internet research handbook:a practical guide for students and reserchers in the social sciences. London: SAGE Publications.
Heimlich, J. E. (1999, November). Evaluating the content of web sites: guidelines for educators. Retrieved July 9, 2004, from Environmental Education and Training Partnership, EETAP Resource Library
Furno, Christine. (2002, August). Evaluating Web Sites and Other Electronic Sources. Retrieved July 9, 2004,
Scholz-Crane, Ann. (1997, March). Evaluating World Wide Web Information. Retrieved July 9, 2004,
Heimlich, J. E., & Wang, K. (1999). Evaluating the structure of web sites. Retrieved July 9, 2004, from Environmental Education and Training Partnership, EETAP Resource Library
Katz, W.A. (1992). Introduction to Reference Work. New York: McGraw-Hill.

 

چکیده

هرچند محمل‌های اطلاعات در طی زمان همواره در حال دگرگونی هستند، با این حال ارزیابی کیفی و انتقادی اطلاعات، از ابتدا یکی از نقش‌های سنتی کتابداران به حساب می‌آمده است. امروزه شبکه جهانی وب یکی از مهم‌ترین منابع و محمل‌های دسترسی به اطلاعات محسوب می‌گردد و از آنجا که استفاده از اینترنت روز به روز در حال افزایش است، همزمان با حجم عظیم اطلاعات درست و معتبر، به دلیل ه فیلتر داوری و ویراستاری و این که مراحل ویرایش مرسوم در روند انتشار منابع چاپی را طی نمی‌کنند، اطلاعات نامعتبر بسیاری در اینترنت انتشار می‎یابد. بسیاری از اطلاعات قابل دسترس از طریق اینترنت، نه‌تنها غیرمفید هستند، بلکه حتی ممکن است نادرست یا گمراه‌کننده هم باشند. این امر بویژه در مورد اطلاعات پزشکی اهمیت بیشتری دارد و نگران‌کننده به نظر می‎رسد، چرا که ممکن است خیلی از کاربران، اینترنت را به عنوان منبعی برای کسب اطلاعات پزشکی خود، خانواده و دوستان مورد استفاده قرار دهند. با توجه به این موارد، ارزیابی انتقادی و کیفی وب‌سایت‌ها، اطلاعات موجود در آن‌ها، و تعیین دامنه کاری آن‌ها در برخورد با نیازها و احتیاجات استفاده‌کنندگان، ضروری به نظر می‌رسد. این نوشته به تحلیل و ارزشیابی وب سایت‌ها و منابع اطلاعات الکترونیکی موجود در وب می‌پردازد و روش‌ها و معیارهایی برای ارزیابی اطلاعات الکترونیکی و ارزیابی و گزینش منابع اطلاعاتی مناسب، معتبر و درست، ارائه می‌نماید.

مقدمه

  یکی از نقش‌های سنتی کتابداران، ارزیابی و انتخاب منابع اطلاعاتی است. آنان برای این کار در محیط سنتی، از معیارها و مقیاس‌های خاصی استفاده می‌کنند. با ظهور فناوری‌های نوین اطلاعاتی، نقش‌های سنتی کتابداران هم به سرعت در حال دگرگونی است. گستره وسیعی از انواع منابع اطلاعاتی در اینترنت وجود دارند که افراد مختلف ممکن است به دلایل متفاوت از آن‌ها استفاده کنند. همانطور که معیارهای ارزیابی منابع چاپی در محیط الکترونیکی کاربرد دارند، در زمینه شاخص‌های ارزیابی منابع اطلاعات الکترونیکی گوناگون هم همپوشانی زیادی دیده می‌شود. در ارزیابی منابع اطلاعاتی الکترونیکی برخی معیارهای کلی وجود دارند، و تعدادی از معیارها نیز برای نوع خاصی از منابع اهمیت می‌یابند. مثلاً در بررسی و ارزیابی یک وب سایت ممکن است شناسایی اعتبار اطلاعات موجود در سایت مهم باشد، اما برای فردی که از بایگانی‌های اف‌تی‌پی استفاده می‌کند سرعت دسترسی به اطلاعات مهم‌تر است (کوک، ص۱۲۳).  انواع منابعی که در اینترنت وجود دارند با نام وب‌سایت‎ها، مجلات تخصصی و عمومی الکترونیکی، منابع متن کامل پایگاه‎های اطلاعاتی، منابع اطلاعاتی و خبری، تبلیغات، اطلاعات تجاری، منابع چندرسانه‎ای و غیر آن شناخته می‎شوند، که هر یک را باید با توجه به ویژگی‌های خاص خود مورد ارزیابی و سنجش قرار داد. در حال حاضر چگونگی ارزیابی وب‌سایت‌ها و اطلاعات موجود در آن‌ها یک مبحث جدی در مراکز آموزشی دنیا است. کمیت اطلاعات منتشرشده در اینترنت (بویژه از طریق شبکه جهانی وب) نسبت به اطلاعات قابل دسترس از طریق دیگر رسانه‌ها روز به روز در حال افزایش است. امروزه هر کس قادر است در یک وب‌سایت شخصی به انتشار مطالب دلخواه خود بپردازد و متأسفانه هیچ کنترل رسمی به منظور رعایت حداقل استانداردها و معیارهایی که معمولاً در انتشارات چاپی کاربرد بیشتری دارند، وجود ندارد. بدیهی است که ما هر چیزی را که در تلویزیون می‌بینیم، از رادیو می‌شنویم، یا حتی در کتاب‌ها و مجلات می‌خوانیم، صرفاً به جهت این که از طریق این رسانه‌ها اعلام شده است، باور نمی‌کنیم؛ نمی‌توانیم هر چیزی را که در اینترنت قرار گرفت، به دلیل این‌که اینترنت به صورت یک رسانه غالب و جاذب درآمده است، بدون هیچگونه ارزشیابی قبول کنیم ( p.247 ،Dragulanescu،۲۰۰۲، .۲۴۷). پس مطالب و اطلاعات گوناگون به صرف انتشار از طریق وب، اعتبار نمی‌یابند. اگرچه اینترنت به عنوان یک منبع اطلاعاتی ارزشمند و عالی مطرح است، در عین حال می‎توان آن را ابزاری غیرمؤثر و تلف‌کننده وقت نیز قلمداد کرد، که بسیاری از اطلاعات آن ناموثق، کهنه و غیرمفید است. این مطلب هنگامی روشن‎تر می‌شود که حجم بالای اطلاعات منتشره، آلودگی اطلاعات، امکان انتشار اطلاعات توسط همه، و ه فیلتر داوری و ارزشیابی در وب را به آن بیفزاییم.

وب‌سایت‌ها

 وب‌سایت‌ها مجموعه‌ای از صفحات موجود در شبکه جهانی وب هستند که ممکن است توسط افراد یا سازمان‌های مختلف تجاری، علمی، موضوعی، ملی، بین‌المللی، و … ایجاد و پشتیبانی شوند. وب جهانی یک فناوری شبکه‎ای بسیار پیچیده است که اخیراً چند صد میلیون صفحه وب و میلیون‌ها کاربر، از این فناوری استفاده می‌نمایند. هر روز استفاده‌کنندگان این صفحات به‌منظور یافتن مناسب‌ترین، مرتبط‌ترین و روزآمدترین اطلاعاتی که نیاز دارند، به جستجو در وب می‌پردازند. در شبکه جهانی وب، استفاده‌کنندگان به وسیله راهنماهای صفحه به صفحه و پیوندهای موجود، به کاوش می‌پردازند. محتوای صفحات مرتبط با این پیوندها معمولاً برخی اطلاعات را در غالب متون یا تصاویر به استفاده‌کنندگان ارائه می‌دهد.

طرح یک وب‌سایت از سه قسمت اصلی تشکیل شده:

۱٫      سرصفحه وب‌سایت(Header)،

۲٫      بدنه اصلی،

۳٫      .ته‌ستون (پایین صفحه وب‌سایت).

 با بررسی تمام این بخش‌ها می‌توانیم پاسخ سؤالات زیر را پیدا کنیم:

– مؤلف وب‌سایت کیست؟

–  سایت چه وقت ایجاد شده است؟

–  چه کسی سایت را پشتیبانی می‌کند؟

–  ارتباطات فراهم‌شده چه چیزی را بیان می‌دارند؟

– مخاطبان احتمالی وب‌سایت چه کسانی هستند؟

– هدف از روابط موجود در وب‌سایت چیست؟

   بیشتر وب‌سایت‌ها به‌منظور ایجاد ارتباط و تعاملات لازم، اجازه ارتباط الکترونیکی را برای استفاده‌کنندگان فراهم می‎نمایند. پیشرفت کیفیت وب‌سایت‌ها، براساس عکس‎العمل‌های گوناگون استفاده‌کنندگان و ارتباط استفاده‌کنندگان با تهیه‌کنندگان اطلاعات، تداوم می‎یابد (Dochartaigh، ۲۰۰۲، p.251).

معیارهای ارزیابی 

 در زمینه ارزیابی اطلاعات و منابع چاپی و بویژه منابع اطلاعات الکترونیکی، مطالب زیادی در وب‎سایت‎های گوناگون ارائه شده است. معیارهای ارزیابی «کتس»(Katz) (1992) درباره ارزیابی منابع چاپی، در مورد منابع الکترونیکی هم کاربرد دارد. اما به دلیل ویژگی‎های خاص منابع الکترونیکی و اینترنت علاوه بر این معیارها، در ارزیابی منابع الکترونیکی موارد خاص محیط‎های الکترونیکی هم به آن افزوده می‎گردد. مهم‌ترین معیارهایی که در ارزیابی منابع الکترونیکی در اکثر وب‎سایت‎ها و منابع اینترنتی به آن‌ها اشاره شده عبارت‌اند از: صلاحیت و اعتبار نویسنده و ناشر، حوزه و دامنه پوشش موضوعی، محتوا، صحت و درستی، هدف و مخاطبان، ایجاد ارتباط و تعامل، قابلیت دسترسی و کاربرپسندی، و تازگی و روزآمدبودن مطالب.

  ویژگی‌ها و عواملی که کیفیت و ارزش یک منبع اطلاعاتی را مشخص می‎نمایند ممکن است با توجه به نیازهای اطلاعاتی افراد و ماهیت منابع مورد ارزیابی متفاوت باشند؛ بنابراین رهنمودهای ارائه شده برای ارزیابی منابع اطلاعاتی تا حدودی نسبی است و نمی‎توان آن‌ها را وحی مْنزل فرض کرد؛ هر چند تمامی این رهنمودها یا بخشی از آن‌ها ممکن است در مورد یک منبع اطلاعاتی باکیفیت، صادق باشند. معیارهای اصلی ارزیابی منابع اطلاعات الکترونیکی در ادامه به تفصیل بیان شده‎اند.

هدف

 بیان هدف سایت، شناخت آن را ساده می‌کند و استفاده‌کنندگان را قادر به فهم آن می‎نماید. هدف هر منبع، مقصد و آمال آن را مشخص می‎کند. ارزیابی هدف منبع، با دیگر معیارهای ارزیابی بویژه با دامنه پوشش منبع اطلاعات و معیارهای دیگری که در ادامه درباره آن‌ها بحث خواهد شد، پیوند خورده است. در سایت‎های مختلف، اطلاعات مربوط به هدف با مراجعه به قسمت‎های help, FAQ, about و غیر آن قابل مشاهده است.  سؤالاتی که در این زمینه مطرح است، عبارت‌اند از:

– هدف واقعی سایت چیست؟

– هدف واقعی مؤلف سایت چیست؟

– آیا به اندازه کافی از بی‌طرفی مؤلف مطمئن هستید؟

– آیا  هدف سایت، روشن و مخاطبین آن، مشخص هستند؟

– آیا سایت، پوشش موضوعی مورد نظر مخاطبین خود را فراهم می کند؟

– آیا سایت، منابع تکمیلی دیگر را در اختیار مخاطبین خود قرار می دهد؟

– آیا روش معینی (مثلاً پیوسته یا چاپی) برای ارائه اطلاعات وجود دارد؟

– آیا راهنمای روشنی برای اطلاعات و توضیحات موجود در صفحه وب وجود دارد؟ (Tweddle، ۱۹۹۸).

روزآمدبودن

در اینجا میزان تازگی و نو بودن اطلاعات منتشرشده در سایت، مورد توجه قرار می‌گیرد.

روزآمدی اطلاعات با بررسی تاریخ تولید اطلاعات، آخرین تاریخ روزآمدسازی، تاریخ بعدی روزآمدسازی، و فاصله زمانی روزآمدسازی سنجیده می‎شود. روزآمدی اطلاعات عامل بسیار مهمی در ارزیابی منابع اطلاعات به حساب می‎آید، چرا که اطلاعات غیرروزآمد ممکن است نامفید، نادرست یا گمراه‌کننده باشند.
قضاوت در مورد تازگی اطلاعات دو جنبه دارد: یکی این که تاریخ تولید سند را بدانیم و دیگر این که تاریخ آخرین بازنگری را بازرسی کنیم و ببینیم چه موقع ویرایش شده است. مثلاً هنگامی که می‌خواهیم در مورد وضعیت اقتصادی نیکاراگوئه بدانیم، به‌روزبودن مطالب اهمیت فراوانی دارد. تاریخ تولید مدرک گاهی اوقات بسیار مهم است و زمینه تاریخی مدرک را مشخص می‎کند. مثلاً بعد از چندین سال که از جنگ دوم جهانی می‎گذرد، وقتی اسناد مربوط به آن را بررسی می کنیم، دانستن اینکه یک سند خاص قبل از جنگ، بعد از آن، یا در هنگام جنگ تولید شده، بسیار با اهمیت است. زمان تولید یک مدرک (و اعمال نفوذ در تولید یک مدرک)، در فهم محتوای آن به ما کمک می‌کند. در بررسی روزآمد بودن سایت، سؤالات زیر مورد توجه قرار می‌گیرند:

– آیا منبع اطلاعاتی به روز نگه داشته می‎شود؟

– فاصله زمانی روزآمدسازی چقدر است؟

– سایت چه وقت ایجاد شده است؟

– آیا تاریخ حق مؤلف، نمایش داده شده است؟

– آیا همه منابع و مآخذ ذکرشده قابل دسترس هستند؟

– آیا کلیه سایت‌های مرتبط و آدرس‌های اینترنتی درست عمل می‌کنند؟

– اگر ویرایش چاپی یک مدرک وجود دارد، تاریخ انتشار آن چه موقع است؟ (تاریخ انتشار مدرک موجود در وب که کپی ویرایش چاپی آن است، کم‌اهمیت‎تر از تاریخ انتشار ویرایش چاپی است و اگر متفاوت باشد، تاریخ انتشار مدرک چاپی معیار قرار می‎گیرد.)

– آیا تاریخ تولید یا تاریخ قرارگرفتن اطلاعات در وب، مشخص است؟ (در مورد اطلاعاتی که ویرایش چاپی آن‌ها وجود ندارد، دو راه مختلف برای تشخیص و تعیین اولین باری که اسناد در وب منتشر شده‌اند، وجود دارد. آیا آخرین تاریخ بازنگری، ویرایش، و روزآمدسازی مدرک مشخص شده است؟ روزآمدسازی مرتب اسناد و مدارک، اهمیت و اعتبار آن‌ها را بالا می‌برد. تاریخ آخرین بازنگری، میزان به‌روزبودن مطلب را نشان می‌دهد. یاداشت‌هایی که اغلب مؤلفین وب با عنوان CONSTANTLY UPDATE (روزآمدسازی مداوم)، روی مدارک خود می‌گذارند، به همین منظور است (Dochartaigh، ۲۰۰۲، p.210).

صحت و درستی

 

25,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • پروژه وب سایت مدرسه
 • مقاله طراحی یک وب سایت
 • برچسب ها : , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.