مقاله نقد قانون ممنوعیت ماهواره


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله نقد قانون ممنوعیت ماهواره مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۳۲  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله نقد قانون ممنوعیت ماهواره نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست مطالب

مقدمه: ۱

آشنایی با ماهواره: ۲

۱:ماهواره چیست ؟. ۲

۲:نخستین ماهواره ها : ۲

۳:آشنایی با برخی از مهم ترین اصطلاحات دیجیتالی ماهواره: ۲

ممنوعیت ماهواره در قانون: ۴

۱:از دیدگاه حقوقی: ۴

۱-۱موادی از قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره مصوب ۲۳/۱۱/۱۳۷۳: ۴

۲-۱:بررسی حقوقی جمع‌آوری تجهیزات ماهواره‌ای.. ۵

۳-۱:افراد مستثنی از قانون: ۵

۴-۱:دیدگاه انتقادی به قانون: ۶

۲:از دیدگاه فقهی: ۷

تحلیل: ۸

۱:ماهواره ما را گمراه می کند یا آگاه؟. ۸

۲:محدود کردن ماهواره: ۹

راههای مبارزه با ماهواره: ۱۰

۱:جمع آوری تجهیزات ماهواره ای: ۱۰

۱-۱:طرح جمع آوری ماهواره ها و تاثیر آن در کاهش جرایم: ۱۰

۲-۱:انتقاد از عدم قاطعیت دولت در مقابله با ماهواره : ۱۰

۳-۱:برخورد نرم افزاری و سخت افزاری: ۱۱

۴-۱:دقت ضابطین در رعایت حریم خصوصی: ۱۱

۲:ارسال پارازیت: ۱۲

۳:مجازات: ۱۳

۱-۳:سنگین تر شدن مجازات ! ۱۳

۴:بایکوت شبکه های ماهواره ای: ۱۳

حاکمیت و قانون: ۱۴

۱:راههای پیش روی حاکمیت در مقابل ماهواره: ۱۴

۲:ناکارآمدی قانون؟!: ۱۴

جهان و ماهواره: ۱۵

۱:ماهواره در حقوق بین الملل: ۱۵

۲:جهانی شدن از طریق ماهواره: ۱۶

۳:در ایران: ۱۶

۱-۳دلایل استقبال مردم: ۱۶

۲-۳:استفاده از ماهواره از دیدگاه اجتماعی و سیاسی و تاریخی: ۱۷

۳-۳:دیدگاه جامعه شناسانه: ۱۷

ممنوعیت ماهواره،چرا؟! ۱۸

۱:رسانه ی دیجیتال به مثابه ی سلاحی استراتژیک: ۱۸

۲:تاثیرات مخرب ماهواره: ۱۹

۱-۲:از منظر روان شناسی: ۱۹

۲-۲:از منظر سیاسی: ۱۹

۳-۲:از منظر فرهنگی: ۲۰

۳:خصوصی شدن ماهواره و تبعات آن: ۲۰

۴:آمار: ۲۲

۵:سیاست شبکه های معاند در برنامه سازی: ۲۲

۶:نمونه ای از شبکه های مخرب فارسی زبان(فارسی وان) ۲۳

۱-۶:ویژگی های این شبکه را از دو نظر می توان بررسی کرد: ۲۳

۲-۶:آثار مخرب فارسی وان از دید آمار: ۲۴

راهکارهای مکمل قانون: ۲۴

۱:صدا و سیما ۲۴

۱-۱:وظیفه رسانه ملی: ۲۴

۲-۱:اقدامات خوب صدا و سیما: ۲۵

۲:وظیفه ی مسئولان: ۲۵

منابع: ۲۷

 مقدمه:

 هر جامعه‌ای که نیروی جوان و خلاق و مبتکر خود را از دست بدهد،خواه،ناخواه مرزهایش را به روی مهاجمان خارجی می‌گشاید و روز به روز از قدرت دفاعی‌اش کاسته شده و ضعیف‌تر و آسیب‌پذیرتر می شود. از آنجا که جامعه ما در معرض امواج ماهواره ای قرار دارد و طیف وسیعی از جوانان و خانواده ها را مخاطب خود قرار داده،توجه به اثرات سوء این رسانه و برخورد اصولی با آن امری ضروری بوده و هر گونه سهل انگاری در مقابل آن غیر قابل قبول است.اگر ماهواره در کشور ما مدیریت و کنترل نشود اثرات مخرب و سنگینی را بر کشور وارد خواهد کرد که جبران آن بسیار سخت و حتی غیر ممکن خواهد بود.با توجه به گسترش استفاده از گیرنده های ماهواره در کشور،مجلس شورای

اسلامی نسبت به آن هشدار داده و وارد عمل شده است.مجلس شورای اسلامی به عنوان نهاد قانونگذاری کشور باید از اهرم نظارتی خود برای پاسداری از قوانین استفاده کند.قانون ممنوعیت ماهواره اکنون از سوی مسئولان اجرایی کشور به درستی اجرا نمی‌شود و مجلس نباید در این باره سکوت کند.

( خسروانی – عباس ، روزنامه ی رسالت ، شماره ی ۷۲۷۸ ، دوشنبه ۹ خرداد ۹۰ ، ص ۶ )

آشنایی با ماهواره:

 ۱:ماهواره چیست ؟

 دستگاههای ارتباطی ماهواره ها در باند مایکروویو عمل می کنند.در واقع ماهواره ها صرفا ایستگاه مایکروویو غول پیکری است در مدار زمین که با کمک پایگاه زمینی بازپخش می شود. این مدار تقریبا دایره شکل در ارتفاع ۳۶۸۰۰ کیلومتری بالای خط استوا قرار دارد و در این فاصله سرعت ماهواره با سرعت زمین برابر است و نیروی خود را به وسیله سلولهای خورشیدی از خورشید می گیرد.نیروی جاذبه زمین شتاب زاویه شی قرار گرفته در مدار را دقیقا بی اثر می سازد.در این فاصله دور چرخش ماهواره ها با حرکت دورانی زمین کاملا همزمان و برابر است و باعث می شود ماهواره نسبت به نقطه مفروض روی زمین ثابت بماند.

 ۲:نخستین ماهواره ها :

 در تاریخ ۴ اکتبر ۱۹۵۷،شوروی نخستین ماهواره ی خود که اسپوتنیک (Spoutnik) نام گرفت را به فضا پرتاب کرد.همچنین در ۳۰ ژانویه ی ۱۹۵۸،نوبت به آمریکا رسید که نخستین ماهواره ی خود به نام اکسپلورر(Explorer) را به فضا پرتاب کند.

( آسیموف – ایزاک ، ترجمه ی مژگان نژند ، موشکها و ماهواره ها ، دریا ، ۱۳۷۱ ، ص ۱۰ )

 ۳:آشنایی با برخی از مهم ترین اصطلاحات دیجیتالی ماهواره:

Frequence:عددی است که بر روی ریسیور تنظیم می شود و اشاره به فرکانس واقعی یک کانال تلویزیونی یا یک ایستگاه رادیویی دارد.

SR:یا Symbol Rate نشان دهنده تعداد مگابایتهای ارسالی هر سیگنال در واحد زمانی یک ثانیه می باشد.

FEC:برگرفته ازForward Error Correction می باشد و نسبت بین بایتهای اطلاعات اصلی و بایتهای تصحیح خطا را معرفی می نماید.

POL:مخفف کلمه Polariziation میباشد و به نوع ارسال فرکانس اشاره دارد.هر فرکانس یک سیگنال ماهواره ای به دو نوع متفاوت می تواند دریافت شود.

بیم (Beem):بیم یا پوشش عبارت است از:محدوده ی پوشش یک فرکانس یا ماهواره.

ریسیور: (Set Top Box ) (STB):وسیله ای است که وظیفه ی تجزیه و تحلیل سیگنالهای دریافتی از دیش و ال ان بی و تبدیل آنها به صوت و تصویر را دارا میباشد.

  LNB:ال ان بی:مخفف کلمه ی Low Noise Block می باشد و وظیفه ی آن دریافت امواج گیگاهرتز است که وقتی با دیش برخورد میکند همگرا شده و به طرف ال ان بی،تابانده می شود.

 آنتن بشقابی ( DISH ):آنتن بشقابی قطعه فلزی سهمی شکل است که می تواند از جنس پلاستیک نیز ساخته شود.Dish یک منعکس کننده یا ( Refelector ) است.دیش ها برای استفاده و نیاز های گوناگون و در اندازه های مختلف ساخته می شوند که بستگی به توان تشعشع شده ( EIRP ) مناطق جغرافیایی محل دریافت بستگی دارد.

  ممنوعیت ماهواره در قانون:

 ۱:از دیدگاه حقوقی:

 ۱-۱موادی از قانون ممنوعیت به کارگیری تجهیزات دریافت از ماهواره مصوب ۲۳/۱۱/۱۳۷۳:

ماده ۱- به موجب این قانون،ورود،توزیع واستفاده از تجهیزات دریافت از ماهواره جز در مواردی که قانون تعیین کرده است ممنوع می باشد.

ماده ۲- وزارت کشور موظف است با استفاده از نیروهای انتظامی و یانیروی مقاومت بسیج در اسرع وقت نسبت به جمع آوری تجهیزات دریافت از ماهواره اقدام نماید.

ماده ۳- وزارت کشور موظف است با هماهنگی وزارت اطلاعات با وسایل ممکن نسبت به جلوگیری از ورود و توزیع تجهیزاتی که صرفا برای دریافت از ماهواره مورد استفاده قرار می گیرد، اقدام نماید و ضمن توقیف وسایل فوق عاملین آن را با وسایل توقیفی به مراجع صالحه قضایی معرفی نماید.

ماده ۶- دستگاههای صدا و سیما،پست و تلگراف و تلفن و سازمانهای وابسته از شمول این قانون مستثنی می باشند.

ماده ۷- دستگاهها و سازمانهایی که برای انجام وظایف قانونی خویش لازم است از تجهیزات دریافت از ماهواره استفاده نمایند باید مجوز لازم را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با هماهنگی وزارتخانه های اطلاعات و پست و تلگراف و تلفن کسب نمایند.

ماده ۸- وارد کنندگان،تولید کنندگان و توزیع کنندگان تجهیزات دریافت از ماهواره علاوه بر ضبط و مصادره اموال مکشوفه توسط دادگاهها به مجازات ده تا یکصد میلیون ریال محکوم می گردند.

ماده ۹- استفاده کنندگان از تجهیزات دریافت از ماهواره علاوه بر ضبط و مصادره اموال مکشوفه به مجازات نقدی از یک میلیون تا سه میلیون ریال محکوم می گردند.

الف – حمل ، نگهداری ،نصب و تعمیر تجهیزات دریافت از ماهواره ممنوع و مرتکبین به مجازات نقدی از یک تا پنج میلیون ریال محکوم می گردند.

 ۲-۱:بررسی حقوقی جمع‌آوری تجهیزات ماهواره‌ای

بازرسی منزل یا صدور دستور آن صرفا برای جمع‌آوری تجهیزات دریافت از ماهواره خلاف قانون بوده و صادرکننده‌ ی دستور قابل تعقیب و مجازات است.هرچند قانون به تکلیف وزارت کشور و…اشاره کرده است،اما این تکلیف به آن معنا نیست که نیروی انتظامی یا هر نیرو و شخص دیگر بتواند بدون مجوز قضایی و موردی وارد منازل و اماکن مردم شود،زیرا به موجب قوانین دیگر در مورد وسایل مجرمانه و حتی مجرمان خطرناک تاکید شده که ورود به محل مربوط باید با کسب اجازه‌ مخصوص قضایی و رعایت شرایط قانونی باشد.نیز مقرر داشته که «تفتیش و بازرسی منازل، اماکن و اشیا در مواردی به عمل می‌آید که حسب دلایل،ظن قوی به کشف متهم یا اسباب و آلات و دلایل جرم در آن محل وجود داشته باشد».بازرسی منزل یا صدور دستور آن صرفا برای جمع‌آوری تجهیزات دریافت از ماهواره که مجازات آن جزای نقدی حداکثر تا ۵ میلیون ریال است،توجیه‌پذیر نبوده،خلاف قانون بوده و صادرکننده‌ دستور مطابق ماده مذکور با لحاظ ماده ۵۷ قانون مجازات اسلامی قابل تعقیب و مجازات است.

 ۳-۱:افراد مستثنی از قانون:

استفاده از تجهیزات ماهواره‌ی در رابطه با مواردی مجاز است.مثلا نمایندگان سیاسی و کنسولی کشورهای خارجی سازمان‌های بین‌المللی بر اساس حقوق بین‌الملل از شمول مفاد این قانون مستثنی هستند.اسامی آن‌ها را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام می‌کنند،که بر اساس مجوزی که صادر می‌شود می‌توانند از تجهیزات ماهواره‌ای استفاده کنند و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس ماده ۳ آیین‌نامه به طور مستمر اسامی و مشخصات استفاده کنندگان مجاز از تجهیزات دریافت از ماهواره را به وزارت کشور اعلام می‌کند.

 ۴-۱:دیدگاه انتقادی به قانون:

۱-۴-۱:این قانون نقطه مثبتی ندارد، مگر در یک قسمت آن که می‌گوید کسانی که می‌خواهند از تجهیزات ماهواره ا‌ی استفاده کنند باید از مراکز مربوط مجوز تهیه کنند،در واقع مردم را به قانون‌گرایی دعوت می‌کنند اما این سوال مطرح می‌شود که آیا به مردم عادی مجوز داده می‌شود یا فقط به سازمان‌ها و مراکز خاص مثل سفارتخانه‌ها مجوز می‌دهند؟نیروی انتظامی در این زمینه مظلوم واقع شده است،زیرا از یکسو قانونی وجود دارد که ناکارآمد است و موثر نیست و از سوی دیگر نیروی انتظامی هم یک سازمان است که دستور اجرای قوانین را دارد،اگر این قانون به صورت فصلی اجرا می‌شود بستگی به شرایط سیاسی و اجتماعی دارد که نیروی انتظامی مکلف می‌شود در یک زمان با شدت عمل بیشتر برخورد کند و در یک زمان سکوت کند.زمانی که دیش‌ها به صورت کاملا آشکار مشخص است،به این معنی است که جرم مشهود است و قانون‌گذار برای نیروی انتظامی تکلیفی را ایجاد کرده که با جرم مشهود برخورد کند.

 ۲-۴-۱:نحوه مقابله با استفاده کنندگان از ماهواره محل تامل است.محل استفاده از ماهواره حریم خصوصی افراد است که هم از تعرض مصون است هم از تجسس.از سوی دیگر حتی در فرض خارج دانستن بام از حریم خصوصی و در نتیجه تجویز مداخله دولت در حریم عمومی باز این اجازه را نمی توان به ورود به خانه ها و جمع اوری دستگاه های دریافت کننده داخل در خانه تعمیم داد.نقد دیگر آیین دادرسی کیفری لزوم صدور احکام فردی در ارتباط با تفتیش منازل است که ظاهر امر آن است که تنها احکام کلی برای ضابطین صادر می شود.این در حالی است که صدور احکام کلی در چنین مرحله ای با اشکال قطعی قانونی مواجه است.

 ۲:از دیدگاه فقهی:

 

30,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

مطالب پیشنهادی:
 • مقاله ماهواره های فضایی
 • مقاله آسیب شناسی استفاده از ماهواره و تأثیر آن بر تضعیف بنیان خانواده
 • مقاله قانون منع استفاده از تجهیزات ماهواره
 • مقاله چالشهای حقوقی ارسال برنامه ها بوسیلة ماهواره های پخش مستقیم
 • مقاله بررسی سیاست ماهواره‌ای کشورهای آسیایی
 • برچسب ها : , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   جمعه, ۲۴ آذر , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.