مقاله نگهداری و تعمیرات مخازن


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله نگهداری و تعمیرات مخازن مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۵۷  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله نگهداری و تعمیرات مخازن نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

فهرست مطالب

مقدمه   ۲
« تاریخچه پیدایش نفت در ایران و جهان »   ۳
نمودار سازمانی ( نت ) صنعت نفت گچساران   ۶
تعمیرات اساسی برنامه ریزی شده :   ۷
تعمیرات اساسی منطقه گچساران :   ۹
وسایل و تجهیزات تعمیرات اساسی   ۱۲
نمک زدایی از نفت   ۱۳
هدف از نمک زدایی   ۱۳
میزان نمک زدایی   ۱۳
شرح مختصری از کارواحدهای بهره برداری و نمک زدایی   ۱۴
بخش اول : وظایف افراد عملیات   ۱۹
بخش دوم : وظایف تعمیرات اساسی   ۲۲
الف –کارهای مقدماتی :   ۲۳
ب – کارهای تدارکاتی :   ۲۴
ج – کارهای اجرایی :   ۲۶
۱-بخار زدایی :   ۲۶
۲-تهویه هوای مخزن برای رسوب زدایی وتمیز کاری   ۳۰
۳-خارج کردن رسوبات از مخزن و تمیز کاری اولیه :   ۳۳
۴-پاورتول وسندبلاست :   ۳۶
۴-۱-پاورتول :   ۳۶
۴-۲-سند بلاست :   ۳۷
۵-جوشکاری و اصلاحات احتمالی  :   ۳۸
۶-رنگ آمیزی :   ۴۰
۷-فایبر گلاس :   ۴۲
برای انجام فایبر گلاس رعایت موارد زیر الزامی می باشد :   ۴۲
۸-کارهای پایانی :   ۴۳
ضرورت ایجاد وبهبود سیستم نگهداری و تعمیرات :   ۴۵
نتیجه گیری :   ۵۰

مقدمه

صنعت نفت ، مهمترین بخش اقتصاد کشور و خواه ناخواه این صنعت از دیرباز در سرنوشت سیاسی ، اجتماعی ، فرهنگی ، اقتصادی ما ایفاگر نقش بسیار حساس و مهمی بوده است . با اکتشاف نفت در ایران کشور ما یکباره در کش وقوس سیاست بازیها اعمال نفوذها و قدرت طلبیها قرار گرفت واین ماده حیاتی که چرخ بزرگترین صنایع دنیا رابه گردش در می آورد محور اصلی تغییر وتحولات  در چهره سیاسی واقتصادی کشور ما گردید .

تاریخ نفت ایران سرشار از رمز ورازها و پیچیدگیهایی است که همچنان            ناگشوده مانده و کسی را یارای آن نیست که به روشنی بگوید در این جولانگاه صنعت و سیاست قدرتهای بزرگ ، چه رویدادهایی به وقوع پیوسته ، رویدادهایی که متضمن سودها و زیانهایی برای سرزمین بوده است .

صنعت نفت ، صنعتی است بسیار عظیم و گسترده که در واقع ستون فقرات صنایع و اقتصاد و پایه های استراتژیهای سیاسی قرن بیستم را تشکیل می دهد . در اهمیت نفت باید گفت که تاکنون در جهان ارزش هیچ گنجینه و ثروتی  حتی در مجموع به پای نفت نرسیده وتمام پیشرفتهای قرن حاضر به نحوی ، مولود  این ماده طبیعی بدون جانشین وگرانبها ست .

فعالیت صنعت در ایران نیز که از نزدیک به یک قرن پیش آغاز شده است و اکنون نیز ادامه دارد ، از همان ابتدا همواره از ارزش ویژه و ممتاز برخوردار وکم  و بیش ، محور تحولات و رویدادهای تاریخی کشور بوده است .

نگهداری وتعمیرات « نت » دو مفهوم بسیار مهم و دو مقوله اساسی هستند که تحقق و عمل بدانها موجبات بقا وتداوم خطوط مختلف تولید و کاهش هزینه ها  را فراهم می آورند . با پیچیده تر شدن وسایل و امکاناتی که انسان برایرفع نیازهای روز افزون خودبکار می گیرد ، امر استفاده بهینه و نیز اقتصادی بودن این وسایل و امکانات بیش از پیش موردتوجه قرار گرفته است .

روشهای پیچیده تولید وامکانات وماشین آلاتی که در این راستا مورد استفاده قرار می گیرند نیازمند این است که با حداقل هزینه بیشترین استفاده از آنها صورت گرفته و کارائی آنها را تا جایی که ممکن است افزایش داده عمر مفید آنها را بالا برد واز این رهگذر هزینه های کل مربوط به قیمت تمام شده محصولات را کاهش داد .

 

 « تاریخچه پیدایش نفت در ایران و جهان »

در زمانهای پیشین اقوام وملل مختلف بنا بتناسب احتیاجی که داشتند از نفت  استفاده میکردند . استخراج نفت بطور طبیعی انجام می گرفت ودر اثر عوامل طبیعی مانند زمین لرزه یا فشار های جانبی زمین باعث می شد لایه سخت شکسته شده و نفت و گاز یا فشار طبیعی به بیرون سرایت نموده و در اثر رعد برق نفت و گاز مشتعل می گشت و گاهی هم مورد پرستش مردمان آن زمان قرار گرفت  که آثار این آتشکده ها در نقاط مختلف ایران یافت می شود .

در بعضی مواقع نفت بصورت حوضچه های سطحی روی زمین جمع می شد که از آن برای قیر اندود کردن پشت بامها ، قایقها وکشتیها و در جنگ ها  برای ساختن مشعل و در مصر قدیم برای مومیایی مردگان از نفت استفاده می کرده اند.

تا اینکه اولین بار در دنیا شخصی بنام ادوین دریکwin   drake  | میلادی             در شهر تیتوسویل از ایالت پنسیلواینای آمریکا توانست با وسایل خیلی ابتدایی   شروع به حفر زمین نماید و پس از عبور از لایه سخت به نفت دست یابد واز آن تاریخ                   به بعد عملیات حفاری روبه پیش رفت نهاد و سودا گران نفت در اقصی نقاط دنیا                به جستجوی نفت پرداختند و در خاور میانه اولین بار در ایران در ناحیه              مسجد سلیمان استان خوزستان در سال ۱۹۰۸ توانستند مخزن بسیار عظیمی از نفت را کشف و چاه شماره یک در عمق ۳۶۰ متری به نفت رسید . پس از آن حفاری در نقاط مختلف ایران ادامه یافت و در حوزچه خلیج فارس اولین بار  در بحرین در سال ۱۹۳۲ میلادی به نفت رسیدند .

در سال ۱۹۰۸ که پس از ۶ سال حفاری مداوم عملیات اکتشاف نفت توسط شرکت انگلیسی در مسجد سلیمان به نتیجه رسید وجود شور فراوانی در انگلستان وتحول عظیمی در تاریخ ایران بوجود آمد . شاید بتوان گفت که این رویداد برای دولت انگلیس مسرت بخش ترین خبر دهه اول قرن بیستم به شمار می رفت زیرا پیش از آن آمریکا با کشف ، استخراج وایجاد امکانات صدور نفت خود به اروپا مخصوصاً به آلمان چهره پیش تاز بی رقیبی به خود گرفته بود .

و انگلستان که ابرقدرت آن روزگار که به تعبیری ( خورشید در مستعمرات انگلستان غروب نخواهد کرد ) را از گردونه قدرت پیاده می کرد . ولذا می توان حدس زد که خبر اکتشاف نفت در مسجد سلیمان چه قدر برای دولت وقت انگلستان مسرت بخش و خوشحال کننده بود . به همین دلیل فوراً بعداز  اکتشاف نفت شرکت نفت انگلیس وایران تأسیس و مقدمات لازم برای تصفیه و صدور نفت ایران آغاز گردید و اولین پالایش گاز نفت در ایران پالایشگاه آبادان راشروع به ساختن کردندتا نفت استخراجی ایران را تصفیه وبه خارج صادر کنند .

از سال ۱۲۸۰ تا سال ۱۳۲۹ ه / ش ( ۱۹۰۱ – ۱۹۵۰ م ) دوره اول مدیریت شرکت نفت ایران وانگلیس محسوب می شود واز سال ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۳ ه / ش ( ۱۹۵۰ – ۱۹۵۴ م ) با اوج گیری نهضت ملی کردن صنعت نفت و خلح ید انگلیس از شرکت نفت ایران دوره تازه مالکیت ملی به منابع نفت کشور پیش آمد و  رجال سیاسی صاحب نام در مدیریت صنعت قرار گرفتند که به رغم قابلیتهای شخصی واجرایی توانمندی های فنی لازم در صنعت نفت را نداشتند .  با سلطه کنسرسیوم نفت از سال ۱۳۳۳ تا ۱۳۵۷ پیروزی انقلاب دوران ۲۵ ساله ای برای این صنعت گذشت واز ویژگی های مهم آن باز شدن پای متخصصان ایرانی در رده های میانی این صنعت است .

تا قبل از انقلاب شکوهمند اسلامی شاهداز بین رفتن چاهها و خالی شدن مخازن بودیم و بخاطر اینکه سطح استخراج را بالا ببرند عملیات حفاری چاههای جدید         یکی پس از دیگری انجام گرفت تا اینکه نهضت و حرکت مردمی رژیم پهلوی را ساقت و بستن چاهها آخرین ضربه به پیکر این رژیم بود . وبا پیروزی انقلاب کلیه فعالیتها اعم از استخراج ، تولید ، انتقال نفت  به پایانها و پالایش  نفت توسط متخصصان ایرانی صورت گرفت .

 

نمودار سازمانی ( نت ) صنعت نفت گچساران

نگهداری وتعمیرات در صنعت نفت منطقه گچساران بنابه اهمیت و پیچیدگی موضوع دارای اداره مرکزی ومجموعه زیر دست این اداره  که در بخشهای مختلف منطقه نفت خیز گچساران شامل بخش های ۶ گانه ای است که در منطقه های مخصوص به خود مشغول به خدمات هستند که نمودار آن به شرح صفحه بعد خواهدبود .

سپس هر کدام از این بخشها خود بطور مستقل عمل کرده ونتایج کار و      فعالیتهای خود را بطور روزانه یا هفتگی به رئیس نگهداری وتعمیرات                  منطقه گچساران گزارش می دهند .

هر یک از این بخشها خود دارای  سه قسمت است :

۱-مکانیک

۲-برق

۳-ابزار دقیق

که کارهای مربوط به خود رابطور جداگانه انجام می دهند هر کدام هم دارای یک سرپرست هستند که نتایج کار و مشکلات خود را به سرپرست گزارش می دهند.

 

 

تعمیرات اساسی برنامه ریزی شده :

معمولا در بعضی از کارخانه ها زمان انجام تعمیرات اساسی را به مواقع تغییر  نوع تولید ، از کار افتادن خط تولید ویا تعطیلی سالانه کارگران محدود می کنند . این امر مستلزم برزنامه ریزی صحیح و دقیق جهت دسترسی به موقع قطعات یدکی و مواد مورد نیاز است . در چنین مواقعی چنانجه شتابزدگی بی موردی صورت گیرد کیفیت کاری پایین آمده  ، و در صورت بروز مشکل پیش بینی نشده ای ، ممکن است افزایش چشمگیری در هزینه ها مشاهده گردد . از این روش برای خطوط تولیدی که به علت تغییر نوع تولید ، باید غلطکها ، قالبها و یا سایر ابزار اساسی آنها را تعویض نمود ، نیز استفاده می شود . در این  صورت  با استفاده  از  فرصت بدست آمده ، تعمیر اساسی نیز انجام می گیرد. بهر حال معمولا در برنامه  ریزی کلی نگهداری و تعمیرات ، برای تعمیرات اساسی نیز مانند سایر تعمیرات زمانی مناسب انتخاب وتعیین می گردد .

تعداد دفعات انجام  تعمیرات اساسی برمبنای توصیه های فروشنده ماشین ،    عمر مفید تخمین برای اجزاء گرداننده فعال ماشین ، براساس آزمایش ارتعاشی ماشین وصورتهای احتمالی دیگر تعیین می گردد . برای تعیین دفعات تعمیرات اساسی بررسی کارتهای سوابق نگهداری وتعمیرات باید علاوه بر تعیین زمان ، شامل برنامه تعمیرات اساسی مبنی بر تکنیک های  کنترل و آزمایش دقیق ماشین باشد از این رو در زمان خرید ماشین ، باید بودجه مربوط به تجهیزات کنترل و آزمایش نیز در نظر گرفته شود .

در برنامه ریزی تعمیرات اساسی ، برنامه اجرائی عملیات تهیه و نیروی انسانی و میزان مواد لازم پیش بینی می شود . در صورتی که زمان اجرای تعمیرات اساسی        با تعطیلات  عمومی مصادف باشد ، ممکن است انجام عملیات با اشکال روبرو شود .                                             زیرا تأمین امکاناتی از قبیل روغن ها ، گازهای جوشکاری ، یدکی ها ، وسائل                حمل ونقل وغیره ، در چنین ایامی مشکل می باشد . بنابراین ضروری است که علاوه بر پیش بینی وسائل لازم ، همه آنها قبل از رسیدن موعود تعمیرات تهیه گردد .                بدین ترتیب کافی است عده کمی از افرادثابت  کارخانه برای سرپرستی افرادی که به صورت قراردادی از خارج کارخانه برای تعمیرات می آیند ، گمارده شوند .

تعیین دقیق تعداد و مهارت افراد مورد نیاز ضروری است . در بعضی از مراکز صنعتی بزرگ برای برنامه ریزی وسازماندهی تعمیرات اساسی سالیانه یک مهندس برنامه ریز بطور تمام وقت در بخش برنامه ریزی انجام وظیفه  می نماید . از آنجا که تعطیل ماندن کارخانه ای با حجم تولید بالا ،  هزینه های هنگفتی در بر دارد ، لازم است برنامه ریزی تعمیرات واجرای آن ،  به گونه ای باشد که از مدت زمان  پیش بینی شده تجاوز ننماید .

یکی از سؤالات مهم در برنامه ریزی تعمیرات اساسی این است که ، آیا ماشین آلات استاندارد هستند یا نه ؟

مهندس طراح کارخانه ضمن دقت کامل به این مسئله باید اطمینان دهدکه کمپرسورها ، پمپ ها ، موتورها ، تجهیزات تهویه مطبوع و کلیه ابزار و وسائل تولید حتی المقدور استاندارد انتخاب شده است . در غیر این صورت لااقل سعی شود تا قسمتهای اصلی ماشین آلات ( نظیر موتور ) و وسائل و تجهیزات کمکی استاندارد باشند . این کار نه تنها تعویض قسمتهای مذکور را به هنگام   بروز نقص ممکن می سازد . بلکه می توان تعمیرات اساسی این گونه وسائل را  در محل نصب ماشین و ای کارگاه مرکزی کارخانه انجام داد .

در این صورت نه  توقفی در تولید پیش می آید ونه منتظر رسیدن موعد تعطیلی کارخانه برای تعمیرات اساسی خواهند شد . در صورت استاندارد تمودن ماشین آلات ممکن است برای تعمیرات اساسی فقط یک  سری تعویض  ( قسمتهایی از ماشین ) را در نظر گرفت . از این رو مسئله استاندارد نمودن وسائل وماشین آلات یکی از مسائل مهمی است که باید هنگام خرید در نظر داشت .

هنگام انجام فعالیت های نگهداری و تعمیرات باید کنترل کیفیت را هم در نظر گرفته شود و برای اجرای برنامه های نگهداری وتعمیرات باید افراد متخصص را برای فعالیتهای مختلفی که از طرف دفتر برنامه ریزی نگهداری وتعمیرات مشخص شده است ، به کار گمارد .

باید توجه داشت در این نوع برنامه ریزی ، مدیریت خوب وبا کفایت تأثیر بسیاری در اجرای موفقیت آمیز فعالیت ها و بخش های تعمیراتی خواهد داشت . و سیستم کنترل نگهداری وتعمیرات باید به شکلی طراحی شود که هزینه یابی کامل و دقیقی از کلیه فعالیتهای انجام شده ونیز مواد مصرف شده را امکان   پذیر سازد .

تعمیرات اساسی منطقه گچساران :

 

50,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • مقاله مدیریت تولید JIT
 • برچسب ها : , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   دوشنبه, ۲ بهمن , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.