مقاله کنترل بیولوژیک آفات


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله کنترل بیولوژیک آفات مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای 31  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله کنترل بیولوژیک آفات نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست

کنترل بیولوژیک آفات   1
کنترل بیولوژیک یا (Biological Control) شامل سه موضوع اصلی است:   7
کنترل بیولوژیک شپشک‌ها   11
کنترل بیولوژیک شپشک‌های نرم تن   11
کنترل بیولوژیک شته ها   14
شته ها   14
کنترل بیولوژیک سفید با لکها و کنه ها   18
مبحث کنترل بیولوژیک کنههای تارتن   21
کنترل بیولوژیک مگس های مینور و پروانه‌ها   21
مگس‌های مینوز   21
پروانه‌ها   24
تولید این باکتری‌ها به چه صورت انجام می‌شود؟   24
تکثیر و رها سازی دشمنان طبیعی   25
پرورش و تکثیر دشمنان طبیعی   25
منابع :   28

کنترل بیولوژیک آفات

انسان در عصر حاضر با مسائل زيادي در ارتباط با تلفات محصولات كشاورزي رو به رو است. خشكسالي، تنش حرارتي و شرايط نامناسب انبارداري مي‌توانند از جمله عومل مهم ، به از بين رفتن اين محصولات منجر شوند، اما شايد بتوان گفت؛ نقش آفات و بيماري‌هاي گياهي در اين ميان برجسته‌تر است و هر ساله مقادير زيادي از انرژي كشاورزان رامي گيرد ودر عوض خسارت هنگفتي نصيبشان مي‌شود.

به گزارش گياهپزشکان ايران و به نقل از ايسنا، كشورهاي توسعه يافته با بهره گرفتن از خرد، دانش و فناوري‌ نوين توانسته‌اند تا حد زيادي از خسارات آفات و بيماري‌هاي در امان باشند تا جايي كه بسياري از اين كشورها اكنون با مساله مازاد توليد مواجه‌اند. اين در حالي است كه كه كشورهاي در حال توسعه متاسفانه هم چنان تاوان سنگين ناتواني خود در بهره‌گيري از فناوري مدرن را مي پردازند. ناآگاهي و عدم دسترسي به روش‌هاي جديد كنترل آفات و بيماري‌هاي گياهي و تكيه بر روش‌هاي سنتي و پرخطري چون استفاده مكرر و بي رويه از سموم آفت كش‌ها، باعث شده اين كشورها نه تنها موفقيتي در اين زمينه نداشته باشند كه انسان و محيط زيست را نيز قرباني فعاليت‌هاي نادرست خود كند.

در سال هاي اخير با توجه بيشتر بشر به محيط زيست، نگاه جستجوگر انسان توانسته راه‌هاي براي كنترل آفات و بيماري هاي گياهي بيابد كه مفيد و در عين حال بيشتر از ديگر راه ها كارها به طبيعت نزديك باشد. يكي از اين روش‌ها ، كنترل بيولوژيك نام دارد كه در برنامه مديريت تلفيقي آفات لحاظ شده است.

همچنين آلودگي شيميايي محيط زيست به آفت كشها وخطرات ناشي از آن براي انسان به حدي مورد بحث و بررسي قرار گرفته كه نيازي به توضيح اضافي ندارد اما مشكلات ناشي از مصرف بي رويه آفت‌كشها زماني ملموس تر مي شود كه بدانيم ادامه اين روند نامطمئن موجب طغيان افات و حتي بدتراز آن ظهور آفات جديد مي شوند.

كنترل بيولوژيك را مي توان استفاده هدفمند انسان از موجودات زنده قبيل شكارچي‌ها، پارازيتوئيدها، عوامل بيماري‌زا و غيره به عنوان دشمنان طبيعي دانست به نحوي كه با بكارگيري آنها، جمعيت آفات كاهش يافته و خساراتي به مراتب كمتر از آنچه ممكن مي‌بود وارد سازند.

در همين زمينه دكتر محمدرضا رضاپناه ـ عضو هيات علمي موسسه تحقيقات گياه پزشكي كشور ـ  در چهارمين هم‌انديشي توسعه كنترل بيولوژيك افات گياهي با يادآوري اينكه براساس اصل پنجاهم قانون اساسي ايران، حفاظت محيط زيست كه نسل امروز و نسلهاي بعد بايد درآن حيات اجتماعي رو به رشدي داشته باشند وظيفه عمومي تلقي شده وفعاليتهاي اقتصادي و غير آن كه با آلودگي محيط زيست ياتخريب غير قابل جبران ملازم پيدا كند ممنوع است ادامه داد: استفاده ناآگاهانه، بي مورد، بي رويه و بيش از حد معمول از سموم شيميايي ، ناهنجاريها و نابسامانيهاي متعددي را به دنبال دارد.

وي افزود: با توجه به روند مصرف محصولات ارگانيك متوجه خواهيم شد كه افرادي كه به هيچ وجه خريدار محصولات ارگانيك نبوده‌اند كاهش يافته و در مقابل آمار خريداران محصولات ارگانيك رو به افزايش است.

رضاپناه با اشاره به اينكه مصرف كودهاي شيميايي در ايران در چهل سال اخير حدود 75 برابر شده است ادامه داد: حدود دو دهه براي كنترل بيولوژيك آفات گياهي تلاشهايي شد ولي متاسفانه به نظر مي‌رسد اين روش مقهور توسعه كنترل شيمايي شد.

عضو هيات عملي موسسه تحقيقات گياه پزشكي كشور باقي مانده سموم را يك موضوع انتزاعي در كشور دانست و افزود: براساس آمار اعلام شده در سال 1995، دو ميليارد كيلوگرم آفت كش در سراسر جهان مصرف مي‌شود كه تنها سه درصد آفت كشي كه استفاده مي‌شود به آفت مي‌رسد.

وي ادامه داد: اخيرا در اسپانيا مشخص شده كه در 100 درصد مردم آثار باقي مانده سموم قابل تشخيص است كه قطعا اگر اين آزمايش در كشورهاي ديگر نيز انجام شود موارد مشابهي به دست مي‌آيد.

او خاطرنشان كرد:50 درصد كل عوارض مربوط به آفت كشها و 72.5 درصد مسموميت‌هاي كشنده حاصل از آنها در كشورهاي در حال توسعه است.

وي با تاكيد بر اينكه با يكسري اقدامات ساده مي توان به سمت توليد محصولات ارگانيك حركت كرد افزود: در اين قضايا قطعا نيازمند برنامه‌ريزي و عزم ملي هستيم و يك برنامه جاري بلند مدت با متولي مشخص ضرورت دارد.

 

کنترل بیولوژیک موثرترین راهکار مبارزه با آفات گیاهی است

عضو هیئت علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران موثرترین راهکار مبارزه با آفات گیاهی به‌ویژه سن گندم را کنترل بیولوژیک اعلام کرد.

عزیز خرازی پاکدل در گفتگو با خبرنگار مهر در کرج اظهار داشت : هم اکنون در جهان کنترل بیولوژیک حشرات و آفات یک درصد مبارزه با کار آفات گیاهی را تشکیل می دهد و این رقم باید به حد استاندارد برسد.

وی افزود : مبارزه با آفات گیاهی از طریق کنترل بیولوژیک باید به 20 درصد برسد، زیرا کنترل ها و مقابله های شیمیایی خطرات جبران ناپذیری برای گیاه و محیط زیست به دنبال دارد.

خرازی پاکدل عنوان کرد: در روش کنترل بیولوژیک سایر حشرات غیرمضر برای گیاه که می توانند حشره یا آفت مورد نظر را نابود کنند ، وارد مزرعه می شون و به این ترتیب بخش زیادی از آفت در تقابل طبیعی جانداران بدون استفاده از هیچ سم و ابزاری از بین می رود.

وی خاطر نشان کرد : سمپاشی هوایی ، حشرات را در مقابل سموم شیمیایی مقاوم می کند و این روش دوز سم را به شکل وحشتناکی افزایش می دهد.

این مسئول یادآور شد : حشرات از جمله سن گندم نباید به طور کل نابود شوند بلکه جمعیت آنها باید کنترل شود زیرا حضور آنها در زنجیره غذایی لازم است.

خرازی بیان داشت : در سال زراعی گذشته 30 درصد سن های گندم در مزارع زیر کشت کرج توسط مگس ها از بین رفتند.

این کارشناس رشته حشره شناسی ، انتخاب انواع مقاوم بذر گندم در مقابل آفت سن و تغییر زمان کشت و برداشت را از دیگر راههای مبارزه با این آفت اعلام کرد .

بيوتكنولوژي و اهميت آن در كنترل بيولوژيك آفات و بيماريهاي گياهي در كشاورزي مدرن

با توجه به اهميت محيط زيست انسان و حفاظت صحيح از آن و بهره‌برداري از پتانسيل تعادل اكولوژيك طبيعت مي‌توان روند مناسبتري را جهت كنترل آفت و بيماريهاي گياهي در كشاورزي امروزه برگزيد. از اين روي در اين مقاله به معرفي مقوله‌هاي مختلف از جمله پارازيت‌كننده‌هاي عوامل بيماري‌زا در حشرات و بيماريهاي گياهي پرداخته شده است تا با جستجو كردن نحوه زيست و شناسايي اين ميكروارگانيزمهاي مفيد در شرايط اكوسيستم كشاورزي بتوان از كنترل بيولوژيك در زمان صحيح بهره‌برداري نمود تا از كاربرد بيش از حد سموم شيميايي جلوگيري شود

کنترل بیولوژیک آفات

کنترل بیولوژیک پدیده‌ای طبیعی است که هدف آن تنظیم جمعیت موجودات می‌باشد. کنترل بیولوژیک ممکن است به صورت طبیعی یا با دخالت انسان اتفاق بیافتد، که به این نوع کنترل، کنترل بیولوژیک کاربردی اطلاق می‌شود.

کنترل بیولوژیک

– طبیعی؛

– کاربردی.

کنترل بیولوژیک پدیده‌ای طبیعی است که هدف آن تنظیم جمعیت موجودات می‌باشد. کنترل بیولوژیک ممکن است به صورت طبیعی یا با دخالت انسان اتفاق بیافتد، که به این نوع کنترل، کنترل بیولوژیک کاربردی اطلاق می‌شود.

کنترل بیولوژیک یا (Biological Control) شامل سه موضوع اصلی است:

۱) انواع موجودات آفت هدف؛

۲) انواع دشمنان طبیعی؛

۳) روش‌های بکارگیری دشمنان طبیعی

۱) انواع موجودات آفت هدف

الف) بطور کلی حشرات مهم‌ترین گروه از موجوداتی هستند که در برنامه‌های کنترل بیولوژیک به عنوان هدف مطرح بوده‌اند. آفات (حشرات) به دلیل ازدیاد، تنوع گونه و مهاجرت به نقاط جدید موجبات ورود حشرات شکارگر از مناطق دیگر را برای کنترل‌شان ایجاد کرده‌اند.

اما مهم‌ترین راسته‌ای که تعدادی از گونه‌های آن تحت کنترل بیولوژیک قرار گرفته‌اند راسته (Hemiptera) می‌باشد.

در جلسات قبل گفته شده که راسته (Homoptera) در بر گیرنده شته‌ها، شپشک‌ها، سفیدبالک‌ها و پسیل‌ها می‌باشند. همین حشرات هستند که در روی گیاهان زینتی جزء مهمترین آفات محسوب می‌شوند لذا امکان کنترل بیولوژیک آفات گیاهان زینتی بسیار زیاد است.

چرا بیشترین برنامه کنترل بیولوژیک برعلیه حشرات راسته (Homoptera) صورت می گیرد؟

بدلیل اینکه تعداد زیادی از گونه‌های راسته (Homoptera) به همراه گیاهان زینتی و محصولات کشاورزی از منطقه پراکنش بومی خود وارد منطقه جدیدی شدند که فاقد دشمنان طبیعی بودند. لذا برای مبارزه با این آفات، دشمنان طبیعی این حشرات نیز از منطقه پراکنش آن‌ها به منطقه جدید وارد شدند تا تحت کنترل در آیند. در ضمن بسیاری از حشرات این راسته مانند شپشک‌ها غیر متمرکز بوده بنابراین امکان کنترل بیولوژیک آن‌ها فراهم است.

ب) گروه دیگری از حشرات مورد نظر در برنامه‌های کنترل بیولوژیک کنه‌ها هستند. مخصوصاً سه خانواده (Eriophidae)، (Tarsonemidae) ،(Tetranychidae) جزء مهم‌ترین کنه‌های گیاهخوار هستند که بر علیه آن‌ها کنترل بیولوژیک انجام شده است.

ج) دسته دیگر این حشرات، حلزون‌ها و راب‌ها هستند که به آن‌ها لیسَک نیز گفته می‌شود. برای کنترل بیولوژیک حلزون‌ها و راب‌ها کوشش‌هایی انجام شده است ولی نتیجه بخش نبوده است.

د) گروه دیگری از موجودات مورد بحث، علف‌های هرز هستند، بطور کلی ۱۱۶ گونه از علف‌های هرز در ۳۲ خانواده با عنوان هدف برنامه‌های کنترل بیولوژیک تاکنون مطرح بوده‌اند که ۵۰ درصد آن‌ها متعلق به سه خانواده Cactacea ، Mimosacea ، Asteraceae هستند.

ذ) علاوه بر این‌ها، بیماری‌های گیاهی و مهره‌داران هم می‌توانند از اهداف برنامه‌های کنترل بیولوژیک باشند، حتی انسان می‌تواند در برنامه‌های کنترل بیولوژیک به عنوان یک هدف قلمداد شود.

۲) انواع دشمنان طبیعی

مبحث دوم انواع موجوداتی هستند که برای کنترل بیولوژیک آفاتی که ذکر کردیم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

الف) حشرات پارازیتوئید از عمومی‌ترین دشمنان طبیعی آفات به شمار می‌آیند که در برنامه‌های کنترل بیولوژیک به روش‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. برنامه‌های کنترل بیولوژیک در مورد حشرات پارازیتوئید بیشتر درباره‌ی دو راسته (Hymenoptera) یا بال‌غشائیان و زنبورها یا (Diptera) می‌باشد.

در راسته (Hymenoptera)، زنبورهای بالا خانواده (Ichneumonoidae) و بخصوص دو خانواده (Braconidae) و(Ichneumonidae) دارای اهمیت بیشتری هستند.

 

30,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • پاورپوینت آفات مهم گیاهی
 • مقاله مبارزه بیولوژیک با آفات گندم
 • مقاله کنترل بیولوژیک آفات
 • مقاله آفات و بیماری های سبزی و صیفی
 • گزارش کارآموزی آفت کش ها
 • برچسب ها : , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی