مقاله گیاهان مؤثر بر بیماری های میگرن و افسردگی


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله گیاهان مؤثر بر بیماری های میگرن و افسردگی مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای 27  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله گیاهان مؤثر بر بیماری های میگرن و افسردگی نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

فهرست مطالب

مقدمه :   1
ميگرن   3
تشخيص   5
طول مدت سردرد   5
پیشگیری   5
آنتي ميگرن  ANTIMIGRAINE   6
اشكال دارويي :   6
موارد مصرف :   6
اجزاء فرآورده :   7
تداخل دارويي :   8
مقدارمصرف :   8
موارد احتياط :   8
مصرف در حاملگي وشيردهي :   8
تانا ميگرن   TANAMIGRAIN   9
اشكال دارويي :   9
موارد مصرف :   9
مواد موثره :   9
مقدارمصرف :   10
عوارض جانبي :   10
مصرف در حاملگي وشيردهي :   10
نكات قابل توصيه  :   10
بابونه اروپايي Feverfew   11
معرفي گياه   11
تركيبات گياه   11
اشكال موجود   12
نحوه مصرف   12
ميزان مصرفي پيشنهادي   13
نكات احتياطي   14
تداخل هاي احتمالي   14
اسطوخودوس lavandula angustifolia   14
افسردگي :   15
قطره هايپيران   16
نقش زعفران در كاهش افسردگي   18
پاسي پي    PASIPAY   19
اجزاء فرآورده :   20
مواد موثره :   20
آثار فارماكولوژيك و مكانيسم اثر :   20
تداخل دارويي :   20
مقدارمصرف :   20
مصرف در حاملگي وشيردهي :   21
شاهدانه                        Cannabis sativa                         تیره        Cannabinaceae   22
منابع ومأخذ:   23

منابع ومأخذ:

اميد بيگي، رضا؛ رهيافتهاي توليد وفرآوريهاي گياهان دارويي، جلداول «انتشارات فکرروز» ،  1383

چوپانکاره؛ شهناز، درمان طبيعي اعصاب بااستفاده از گياهان«انتشارت راهيان سبز» ، 1379

قاسمي، ميترا؛ درمان بيماريها به کمک داروهاي گياهي «انتشارات نشرتيهور» ،  1382

شکوهمند، مينو؛ عوامل ودرمان بيماريهاي اعصاب باگلها وگياهان «انتشارات بوستان دانش» ،1382

بخردي ، دكتر رضا ، گياه درماني نوين ، انتشارات مترجم ،1383

, عقیلی خراسانی مخزن الادویه

مقدمه :

در اينروزها که نبرد زندگي توام با مشکلاتي و موانع گوناگوني است ، کسي که قوي نباشد در زير اين همه فشار خرد ونا بود مي شود .

آنچه مسلم است هر انساني در برابر فشارهاي زندگي و اتفاقات مختلف هيجان انگيز ، داراي يک قدرت معين و به اصطلاح اطباء داراي يک آستانه تحملي مي باشد وفشارهاي محيطي تا اين حد تحمل براي ايشان خطر ناک است اما چنانچه فشارهاي محيطي از حدتحمل افزون تر شود نقطه تعادل رواني او به هم خورده و به مخاطره مي افتد در واقع  زماني که قدرت دفاعي يا نيروهاي سازگاري شخص در کشمکشهاي رواني و رويا رويي با مشکلات زندگي ضعيف باشند تعادل رواني شخص به هم مي خورد .

هيجانات شديد ناگهاني مي توانند عواقب نا گوار زير را به دنبال داشته باشد مانند به خطر افتادن زندگي،خطر مصدوم شدن ، عدم احساس امنيت در زندگي و نا راحتي هاي رواني مخنلف که اغلب آنها دیر علاج مي باشندبنابراين افراد بايدبپذیرند اغلب اتفاقاتي که ما آنها را گوارا يا ناگوار مي پنداريم گذرا بوده وجاودانه نمي باشندو معمولاً قاد ر نيستنتد که مدام همراه ما باشند ودر مقابل آنچه گذرا نيست وبايد بماند خود شخص وسلامتي اوست واگر شخص    به چنین آگاهي برسد وهم چنین ايمان او به خدای  متعال به حدي باشد که در هر پيشامدي راضي به رضاي حق تعالي باشدو بر قدرت بیکران اوتکیه کندمقاومت او در برابر حوادث  مختلف به شدت افزایش می یابد

مواد آرام بخشي که من در اين تحقيق از آنها سخن به ميان آورده ام در واقع مواد آرام کننده در موارد عصبي بوده،   درضعف اعصاب و به هم خوردن تعادل شیمیایی واسطه های مغزی موثر هستند.

در مقايسه با داروهاي شيميايي، اين مواد اثر بسيار آرامتر  وملايمتر ي ازخود نشان مي دهند و به علت اينکه مواد مؤثره موجود در گياهان دارويي به دليل همراه بودن آنها با مواد ديگر پيوسته از يك حالت تعادل بيولوژيک برخوردار مي باشندلذا اثرات جانبي کمتری به بار مي اورند واز اين رو امتياز وبرتري قابل ملاحظه اي نسبت به داروهاي شيميايي دارند دراين رابطه تنها موارد استثناء گياهان سمي هستند که هرگز نبايد بدون تجويز پژشک مصرف شوند.

داروهاي جديد مخصوصاً داروهاي آرام بخش ومسکن ظاهري آراسته دارند. بيماران با خوردن اين داروهاي خوش ظاهر وبد باطن مدت کمي راحت مي شوند ولي کم کم به آن عادت کرده واسير عوارض آن شده، دچار کمبود مواد غذايي وگرسنگي نامرئي مي گردند .

اما افزايش روز افزون مبتلايان به بيماريهاي رواني که جهان بشريت کنوني را با مشکل تازه اي روبرو ساخته افکار انديشمندان را به خود جلب نموده است. آمارهاي موجود نشان مي دهدکه در دنياي پر سروصداي کنوني بيش از 90% مردم کم وبيش مبتلا به «آزار» هاي عصبي علني ويا مخفي هستند ولو آناني که به نظر کاملاً آرام وساکن وبي آزار وباارده جلوه مي کنند. غالباً در باطن گرفتاريهاي روحي شديدي دارند که فقط علائم بي آزار کوچک وناچيزي از آنها ظاهر مي شود.

تشويش ونگراني وگرفتاريهاي روحي بزرگترين بيماري قرن ماست زيرا هيچ مرضي اکنون تا اين اندازه عموميت ندارد که 90% مردم را شامل باشد.

 

ميگرن

ميگرن يک بيماري شايع به حساب مي‌‌آيد و اکثراً افرادي که به ميگرن مبتلا هستند، دچار حملات مکرر سردرد براي مدت چندين سال مي‌‌باشند. سر درد ميگرن معمولاً بصورت ضربان دار بوده که اغلب با تهوع و اختلال در بينائي نيز همراه است. گر چه اکثر موراد ميگرن مي‌‌تواند شديد باشد ولي هر سردرد شديدي ميگرن نبوده و گاهي سردرد ميگرن بصورت يک درد خفيف خود را نشان مي‌‌دهد.

شيوع ميگرن که در جوامع مختلف متفاوت است ولي حدود 20% افراد در طول عمر خود ممکن است حمله ميگرن را تجربه کنند که نيمي از اين افراد اولين حمله را در سنين کودکي و يا نوجواني تجربه کرده و حدود 3/2 مبتلايان به اين سردرد زنان مي‌‌باشند، که احتمالاً بخاطر تأثير هورمونهاي زنانه شيوع ميگرن در آنها بيشتر است. همچنين سردرد ميگرن در بعضي از خانواده‌ها شايعتر مي‌‌باشد و افرادي که بستگان درجه اول و دوم آنها به ميگرن مبتلا هستند، احتمال ابتلا به ميگرن در آنها بالاتر است. هنوز پس از سالها تحقيق علت ايجاد اين سردرد مشخص نشده است. ولي حدس زده مي‌‌شود. درد ميگرن در اثر تورم عروق خوني و اعصاب اطراف مغز که به ساقه مغز معروف است ايجاد مي‌‌شود. يک ماده شيميائي موجود در مغز بنام سروتونين بنظر مي‌‌آيد که نقش اصلي را در اين بيماري داشته باشد، گرچه هنوز عاملي که باعث اين تغييرات در فعاليت ساقه مغز و سطح سروتونين مي‌‌شود بخوبي شناخته نشده است.

ميگرن يک سردرد ضرباندار است که مي‌‌تواند در يک طرف هر دو طرف سر ايجاد شود. سردرد ميگرن معمولاً با تهوع، استفراغ، و يا کاهش اشتها همراه است. فعاليت فيزيکي، نورهاي درخشان و يا صداهاي بلند مي‌‌توانند سردرد را بدتر کنند و معمولاً فرد دچار سردرد ميگرن، پس از شروع سردرد به محلي تاريک، آرام و خنک مي‌‌رود تا سردرد او رفع شود. بيشتر حملات ميگرن بين 12-4 ساعت طول مي‌‌کشد اگر چه در اين زمان مي‌‌تواند کوتاهتر و بلندتر از مدت ذکر شده باشد. يکي از خصوصيات منحصر به فرد ميگرن احساس غير معمولي مي‌‌باشد که قبل از شروع حمله به فرد دست مي‌‌دهد و به آن « پيش درآمد » مي‌‌گويند. علائم پيش درآمد مي‌‌تواند شامل خستگي، گرسنگي و يا احساس عصبانيت باشد. همچنين ميگرن داراي « پس اثر » نيز بوده که پس از حمله اين احساس به فرد دست داده و شامل احساس تهي شدن از انرژي بوده که ممکن است براي يک تا دو روز پس از يک حمله شديد ميگرن ادامه يابد. البته بايد متذکر شد که تمامي افرادي که مبتلابه ميگرن هستند دچار « پيش درآمد » يا « پس اثر » ميگرن نمي‌شوند.يک خصوصيت ديگر ميگرن که البته در بيماري صرع نيز ممکن است ديده شود وجود علائم مقدماتي يا ( Aura) مي‌‌باشد. اين علائم مقدماتي کمي قبل از حمله ميگرن رخ داده و بصورت اختلال بينائي، تاري ديد و يا ديدن نورهاي ضرباندار و چشمک زن مي‌‌باشد.اين علائم که حدود 30-15دقيقه طول مي‌‌کشند به فرد هشدار مي‌‌دهند که سردرد ميگرن بزودي آغاز خواهد شد. گاهي علائم مقدماتي حواس شنوائي، بويائي و يا چشائي را درگير مي‌‌کند. البته « علائم مقدماتي » هم مثل « پيش درآمد » و يا « پس اثر » در تمام افراد مبتلا به ميگرن رخ نداده و خيلي موارد ميگرن بدون « علائم مقدماتي » رخ مي‌‌دهد و از آن جالبتر اينکه بعضي از موارد علائم مقدماتي نيز بدون حمله ميگرن پس از آن رخ مي‌‌دهد.در موارد نادري نيز ميگرن بصورت علائم نورولوژيک غير معمول مثل گيجي، کاهش بينائي، حالت سوزن سوزن شدن و کرختي و ضعف و … بروز مي‌‌کند.حمله ميگرن گاهي توسط بعضي از فعاليتها، غذاها، بوها و حتي احساسات تحريک شده بروز مي کند.هم چنین بعضي از بيماران زماني که دچار استرس مي‌‌شوند، حمله ميگرن به سراغ آنها مي‌‌آيد در حاليکه عده‌اي ديگر پس از اينکه استرس آنها رفع شد، ممکن است دچار حمله ميگرن شوند ( مثلاً روز بعد از يک امتحان و يا ملاقات مهم ). زنان نيز به تجربه در مي‌‌يابند که حملات ميگرن آنها در زمان حوالي قاعدگي بدتر مي‌‌شود و شديدتر است.

 

تشخيص

پزشک معمولاً از روي تاريخچه پزشکي بيمار و معاينه فيزيکي او ميگرن را تشخيص مي‌‌دهد و افراد مبتلا به ميگرن در اکثر موارد معاينه فيزيکي و معاينه عصبي طبيعي دارند. هيچ تست مخصوصي براي تشخيص ميگرن وجود ندارد و آزمايشاتي مثل CT اسکن و MRI مغز معمولاً طبيعي هستند. البته ممکن است پزشک آزمايشات ديگري را توصيه کند خصوصاً در افرادي که خصوصيات سردرد در آنها کاملاً منطبق با ميگرن معمولي نمي‌باشد و يا اينکه علاوه بر علائم ميگرن، علائم آزار دهنده ديگري دارند. البته اگر هر گونه شکي در تشخيص ميگرن وجود داشته باشد مشاوره با يک متخصص مغز و اعصاب انجام خواهد شد.

طول مدت سردرد

سردرد ميگرن مي‌‌تواند چند ساعت تا چند روز طول بکشد و فرد مبتلا به ميگرن ممکن است چندين بار در ماه دچار حملات بيماري شود. البته هستند افرادي که در طول دوره زندگي خود فقط يک بار دچار حمله ميگرن مي‌‌شوند و در طرف ديگر طيف افرادي که بيش از 3 حمله در هفته را تجربه مي‌کنند وجود دارند.

 

پیشگیری

البته نمي‌توان از تمام حملات ميگرن پيشگيري کرد ولي مي‌‌توان با شناسائي عواملي که باعث تحريک و ايجاد حملات بيماري مي‌‌شوند از تعداد حملات بيماري و شدت آنها کاست شايعترين عواملي که که حمله ميگرن را تحريک مي‌‌کنند:

کافئين ( چه مصرف زياد آن و چه قطع کردن آن پس از مدت طولاني )

بعضي از غذاها و نوشيدني ها که حاوي تيرامين هستند مثل پنير خصوصاً پنير مانده، گوشت و نوشيدني هاي تخمير شده و همچنين غذاهاي حاوي سولفيت مانند غذاهاي کنسرو شده، انواع شرابها، سوسيس، کالباس و ساير گوشتهاي فرآروي شده

استرس و يا حتي رهائي ا زاسترس که مي‌‌تواند باعث جمله بيماري شود.

هورمونها ( مصرف قرصهاي جلوگيري از بارداري و يا در هنگام قاعدگي )

کمبود خواب و يا اختلال در الگوي خواب فرد

سفر و يا تغيير آب و هوا و يا ارتفاع محل زندگي

مصرف بيش از حد مسکنها و درمانهاي ضد درد.

البته حتي اگر شما از تمام عوامل تحريک کننده ميگرن اجتناب کنيد باز گاهگاهي دچار حملات ميگرن خواهيد شد. براي کاهش حملات ميگرن بعضي از بيماران از روشهاي ديگر مثل يوگا، بيوفيدبک، طب سوزني، ماساژ و ورزش منظم استفاده مي‌‌کنند.

 

آنتي ميگرن  ANTIMIGRAINE

اشكال دارويي :

قطره 30 ميلي ليتري

 موارد مصرف :

قطره آنتي ميگرن به عنوان پيشگيري كننده و برطرف كننده حملات ميگرني و سردردهاي با منشاء عصبي  بكار مي رود  .

اجزاء فرآورده :

قطره آنتي ميگرن از عصاره هيدروالكلي گياهان زير تهيه مي شود :

1- دانه رازيانه

30                              %   vulgare  Foenicum

2-ريشه سنبل الطيب

30 %    officinalis   Valeriana

3-پوست ساقه بيد

20%       alba      Salix

4-برگ بادرنجبويه

20%       officinalis   Melissa

مواد موثره :والرينيك اسيد ، والپوتريات ها ، ساليسين ،‌روغن هاي فرار نظير آنتول ،‌سيترال و سيترونال .

آثار فارماكولوژيك و مكانيسم اثر :

مكانسيم دقيق اثر ضد ميگرني اين فرآورده بطو كامل شناخته نشده است . آنتي ميگرن به دليل داشتن سنبل الطيب و بادرنجبويه داراي اثرات مضعف سيستم اعصاب مركزي مي باشد . ساليسين موجود در پوست بيد اثر ضد درد مشابه ساليسيلات ها ايجاد مي نمايد .

تداخل دارويي :

 

25,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • پاورپوینت بزهكاري
 • مقاله داروهای گیاهی
 • تحقیق بیماری افسردگی
 • مقاله فراوانی علایم افسردگی، اضطراب منتشر، وسواسی و ترس مرضی در فاز اینترایکتال مبتلایان به صرع
 • تحقیق مقایسه میزان افسردگی در زنان شاغل و غیر شاغل
 • برچسب ها : , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی