پاورپوینت اعتیاد به مواد مخدر


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

پاورپوینت اعتیاد به مواد مخدر مربوطه  به صورت فایل پاورپوینت و قابل ویرایش می باشد و دارای ۴۵  اسلاید است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود پاورپوینت اعتیاد به مواد مخدر نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک پاورپوینت مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

فهرست مطالب

مقدمه
ماجرا جویی و احساس جویندگان
گروه همسالان
سازگاری با جمع یعنی پیروی از دیگران
مشکلات حاصل از وابستگی گروهی
یادگیری مخالفت کردن و نه گفتن
دست دست کردن :
خروج موقت :
بهانه آوردن :
اعتماد به نفس و اعتیاد در نوجوانان
اعتماد به نفس چیست ؟
معیار سنجش اعتماد به نفس
سه رکن مهم اعتماد به نفس : نگرش ، تفکر ، رفتار
بی حوصلگی و خطر اعتیاد
پادزهر بی حوصلگی
هدفدار بودن :
منابع و مآخذ :

 منابع و مآخذ :

دکتر ممتازی / سعید / خانواده و اعتیاد / زمستان ۱۳۸۱

آقای بخشی   / حبیب/ اعتیاد و آسیب شناسی خانواده / ۱۳۷۹

 

مقدمه

سوء مصرف و اعتیاد به مواد مخدّر یکی از بلایای بزرگی است که بشر امروز  در همه جای جهان با آن دست به گریبان است . از یک سو کارتل های امپریالیستی و باندهای عظیم قاچاق مواد مخدّر همه کشورها از جمله در نزدیک ما پایگاههایی دارند و به تجارت اهریمنی خود که دومین تجارت پرسود دنیاست مشغول هستند و از دیگر سو عوامل مستعد کننده اجتماعی ،اقتصادی ، سیاسی ، طبی و روانشناختی در این مشکل دخیل و در حال تعامل هستند .

اگر چه به گفته «کوفی عنان » دبیر کل سازمان ملل متحد مقابله با تجارت غیر قانونی مواد مخدر و اثرات آن چالشی بزرگ برای جامعه جهانی است ، جالب است بدانیم که پرسودترین تجارت های امروز دنیای ما تجارت اسلحه و مواد مخدر یعنی کسب کارهایی برای نابودی بشر است .

در کشور ما تریاک و حشیش ، مهمانی که از قرنها پیش خانگی شده اند در دهه های اخیر همه گیری و مصیبت های بزرگی ایجاد کرده اند . میلیونها نفر در مملکت با معضل مواد مخدر دست به گریبان اند .

میلیون زن تباهی همسرشان را روزانه پیش رو می بینند ودم برنمی آورند . میلیونها کودک و نوجوان زیر سقف های پردود زندگی می کنند و تباه می شوند . سالیانه صدها تن مواد مخدر در گشور مصرف می شود که صدها ملیارد ریال از سرمایه ملی را از دست می دهد .

سن اعتیاد رو به کاهش رفته و به نوجوانی رسیده است . یک سوم طلاق های ثبت شده به دلیل اعتیاد است و شصت درصد از فضای زندان های کشورمان را معتادان اشغال کرده اند . هزاران نفر در راه مبارزه با این بلای اهریمنی جان باخته اند .

بیکاری ، ایدز ، فحشاء ، افسردگی و صدها معضل دیگر با اعتیاد مرتبط است . سوغات های جدید مثل قرص شادی یا اکستازی در حال گسترش در بین نوجوانان است و ….

ماجرا جویی و احساس جویندگان

تقریباً همه کس با هیجان همراه با ماجراجویی آشناست ، بعضی اشخاص با فعالیت های مثل « سرعت در رانندگی »، پایین آمدن از یک شیب تند در اسکی » ،«صخره نوردی » و «آویختن مدال به گردن » ماجراجویی خود را نشان می دهند . بسیاری از اشکال ماجرجویی مانند صعود به قله ای صعب العبور از لحاظ اجتماعی پذیرفته شده و تحسین انگیز است .

مطالعه ها حاکی از آن است مصرف مواد مخدر غیر قانونی به خاطر پر مخاطره بودن و به دادگاه کشیده شدن در نتیجۀ چند نوع خطر می تواند شکلی از رفتار ماجراجویانه باشد . برخی خطر های همراه با مصرف مواد مخدر عبارتند از :

قانون شکنی ، آسیب رساندن به تندرستی خود ، از دست دادن مهارت شخصیت خود .

در یک پژوهش نشان داده شده است که خطر پذیری و تجربه کردن در نوجوانی به عنوان روشی برای رسیدن به استقلال ، بلوغ و کسب هویت پدیده ای هنجار است .

خطر پذیری به خودی خود ممکن است وسیله ای برای به دست آوردن مقبولیّت یا وارد شدن در گروهای معین باشد . مطالعه جالبی در سالهای اخیر در انگلستان نشان داده است که با زیاد شدن استفاده از تلفن همراه میزان استفاده از سیگار در نوجوانان کاسته شده است چرا که احساس مقبولیت و بزرگ شدن در این نوجوانان با داشتن تلفن همراه ایجاد شده و دیگر نیازی به نمایش سیگار کشیدن احساس نمی کرده اند .

ولی شناخت خطر با درگیر شدن با خطر متفاوت است ؛ به نظر می آید که نوجوانان احساس جاودانگی و آسیب ناپذیری همراه با آمادگی برای پذیرفتن خطرها را دارند و این احساس منجر به برآورد بیش از اندازه از توانایی خود برای پرهیز از الگوهای مصرف خود تخریبی می شود .

از سوی دیگر بعضی اشخاص زندگی را به صورت امری پست و بی ارزش می بینند که در آن معنائی وجود ندارد ، و وقتی کسی چیزی ندارد که از دست بدهد احساس خطر هم نخواهد داشت .

در مطالعه ای که بر ۱۶۰۰ دانش آموز دبیرستانی در ایالات متحدۀ آمریکا انجام دادند نشان داده شد .  محرکی که به وسیلۀ خطر پذیری ایجاد می شود می تواند نخستین عامل برانگیزانندۀ مصرف مواد مخدر به صورت سرپیچی باشد .

بر این اساس نوجوانانی که دچار نارحتی باشند به آسانی در جست وجوی محرکهای قویتر وتجربه هایی بر می آیند که از فعالیت های عادی و روز مرۀ مهیج تر باشند.

احساسی که از جوش و خروش و ماجراجویی به دست می آید همراه با محرک فیزیولوژیک آن می تواند پاداش درونی داشته باشد . از طریق تقویت مثبت موجب تشویق تکرار تخلّف و مصرف باز هم بیشتر مواد مخدر می شوند ، زیرا پاداشهای درونی برای فرد مهم است و باز هم در جست وجوی دستیابی به آنها بر می آید .

در این مورد این سؤال مطرح می شود که چرا بعضی اشخاص به سوی اشکال «انحرافی  » ماجراجویی و رفتار خطر پذیری کشیده می شوند در حالی که اشخاص دیگر راههای از نظر فرهنگی پذیرفته شده را برای نشان دادن خطر پذیر خود انتخاب می کنند ؟

با توجه به این فرض که همه کس تا اندازه ای به محرّک احساسی نیاز دارد اما بعضی ممکن است بیش از دیگران به محرک احساسی نیازداشته باشند – و این که ممکن است دسترسی به وسایل دستیابی به محرک احساسی در اشخاص مختلف باشد ، گفته شده که « زیاد بودن تقاضا برای محرک احساسی و محدود بودن دسترسی به اشکال پذیرفته شدۀ فرهنگی اشخاص یا گروها را با احتمال بیشتری درگیر انحراف می کند »

این موضوع ضرورت توجه بیشتر به راههای مهیج و در عین حال قابل قبول تخلیه هیجانات بعنوان تفریحات سالم را در کشور ما بعنوان یکی از راهکارهای جلوگیری از روی آوردن جوانان ودانشجویان به اعتیاد نشان می دهد . خطر پیامدهای منفی ممکن است با انتظار بهره گیری از دستاوردهای مثبت خطر پذیری و غلبۀ موفقیت آمیز بر آن جبران شده و ندیده گرفته شود .

گروه همسالان

سازگاری با جمع یعنی پیروی از دیگران

در دوران کودکی، نحوۀ ارتباط با همسالان معمولاً توسط بزرگترها تنظیم می شود. آنها بچه ها را برای بازی کردن و سایر فعالیت ها دور هم جمع می کنند . با فرا رسیدن دوران نوجوانی ، نوجوانان با هدف رسیدن به استقلال ، با فاصله گرفتن از بزرگترها شروع به سازماندهی گروهای اجتماعی خاص خود می کنند . از این مرحله به بعد، والدین مرتباً خود را در حاشیۀ زندگی اجتماعی فرزندشان می یابند ،زیرا همراهی با دوستان ، به مهمترین کانون توجه نوجوانان در حال رشد تبدیل می شود .

جملۀ «رفیق هایم از پدر و مادرم مهمترند » در ظاهر پیامی است که از سوی نوجوانان فرستاده می شود و در حالی که زمان زیادی را صرف دوستان و گفت وگو با آنها می کند ، مرتباً وقت کمتری را با خانواده خود می گذارند . برخی از والدین که در این رقابت خود را بازنده یابند و شکایت می کنند که :« دیگربرای ما اهمیتی قائل نیست! » اما این امر به هیچ عنوان حقیقت ندارد .

نوجوان باید احساس کند که همیشه مکانی مطمئن و امن برای بازگشت وجود دارد.

اتفاقاً ، آنچه که والدین آن را بی احترامی نسبت به خود می دانند ،تعریف و تمجید از آنهاست .

والدین اعتراض می کنند که : « برای دوستان هر کاری میکنی ، اما نوبت به ما که می رسد ، اهمیت کمی قائل شوی »اما باید دانست اگر چه دوستان متفاوتی می آیند و می روند و دوستی نوجوان ناپایدار است ، اما خانواده هرگز از بین نمی رود وعشق بین والدین و فرزند ، بسیار باثبات است .

علاوه براین الگوهای والدین بسیار قوی تر از تأثیر نوجوانان هم سن وسال است . طی سال های اولیه دوران کودکی ، پیش از آن که گروهای همسالان وارد صحنه زندگی نوجوان شوند ، والدین در شکل گیری اعتقادات بنیادین اخلاقی و شخصیت فردی فرزندانشان نقش عمده ای ایفا می کنند .

حتی تأثیر بد دوستان نیز عموماً قادر نیست تا شخصیتی را که در خانه و خانواده شکل گرفته ، تغییر دهد . والدین ، با احساس ناامنی ناشی از ظهور نوجوانانی بیگانه در زندگی فرزندشان ، به طور متقابل رفتارهای نامناسبی از خود نشان می دهند ( پس از احساس قصور و غفلت ، شروع به نادیده گرفتن فرزندشان می کنند) و این امر همان تأثیر نامناسبی را بر فرزندشان می گذارد که از آن وحشت دارند :  به هر اندازه که فشار از نوجوانان همسال در خانه نادیده گرفته شود ، و هر چه والدین او را بیشتر به حال خود رها کنند ، نوجوان خود را بیشتر از پیش از خانواده جدا می یابد و به همین خاطر ، در برابر تصمیمات غریزی و ناپخته گروهی ، آسیب پذیرتر می شود .

این آسیب پذیری به ویژه در سروکار پیدا کردن با مواد مخدر ، بیشتر ظاهر می شود . اغلب تجربه مصرف ، زیاده روی در مصرف و اعتیاد ، برای افراد جوان در کنار دوستان هم عقیده اتفاق می افتد .

مشکلات حاصل از وابستگی گروهی

تسلیم در برابر فشار نوجوانان همسال ، بیان نوعی ناامنی اجتماعی و تسلیم با هدف سازگاری با دیگران است . نوجوان ، آزادی های فردی خود را به شکل هایی متفاوت از دست می دهد :

به خاطر سازش با گروه ، تا حدودی استقلال خود را از دست می دهد .

«خب ، من هم همون کاری را کردم که همه کردن .»

به خاطر پذیرفته شدن ، تا حدودی درستی و اصالت او از بین می رود .

«چیزی نگفتم چون نمی خواستم بقیه باهام مخالفت کنن.»

به خاطر تظاهر ، تا حدودی صداقت خود را از دست می دهند .

«دلم نمی خواست ولی گفتم باشه .»

در مقایسه با خانواده عضویت در گروهای همسال می تواند بسیار گران تمام می شود . فقط چند هزینه اولیه برای وابستگی های اجتماعی را در نظر بگیرید که معمولاً نوجوانان باید بپردازند ؛ آنها به طور مستقیم یا ضمنی این پیام را دریافت می کنند : « واسۀ اینکه مثل ما باشی تیپ تو باید مثل ما باشه ،رفتارت هم باید مثل ما باشه ؛باید ما رو بیشتر از همه دوست داشته باشی و از ما بهتر نباشی .» با در نظر گرفتن چنین فشارهایی ، والدین می توانند به خوبی تعریف نوجوان را از دوستی با دیگران درک کنند :  «دوست شدن یعنی همان جوری باشی که دوستانت می خواهند .»

یادگیری مخالفت کردن و نه گفتن

والدین با درک فدرت فشار همسالان بویژه فشار برای مصرف مواد مخدر که نوجوان باید با آن روبه رو شود ، می توانند وقتی که رفتاری مستقلانه ، صحیح ، صادقانه و فردی را در رابطه با دوستانش از خود نشان داد . توان «نه » گفتن او را با تعریف و تمجید از فرزندشان ، حمایت و تأیید کنند :

« آفرین! نه گفتن احترام به خود است و دیگران را نیز وادار به احترام گذاشتن به تو می کند . »

والدین اگر چه از بحث و مخالفت کردن فرزندشان ناراضی هستند ، اما می توانند توان اعتراض و نه گفتن او را حتی به خودشان تقویت کنند . والدین که اعتراض را حاضر جوابی ، مخالفت را بی احترامی ، مقاومت را دعوا تعبیر می کنند ، ممکن است فرزندشان را به اطاعت در برابر مشکلات بعدی اجتماعی وادار کنند .

فرزندان بیش از حد سازگار که نمی توانند به والدین خود «نه » بگویند ، اغلب فاقد آمادگی «نه » گفتن به دوستان خود هستند .

نوجوان چهارده ساله ای را در نظر بگیرید که با جمعی از دوستان خود مشغول پرسه زدن در حاشیه شهر است و به او پیشنهاد می شود حشیش و یا گراس مصرف کند اما جرأت نه گفتن ندارد زیرا چنین کاری موجب انتقاد ، نزاع و حتی طرد شدن او از سوی دیگران می شود .

« خیلی خودت را بهتر از ما می دونی ؟ از کارای ما خوشت نمیاد ؟ دیگر نمیخوای با ما بپری ؟ ما رو ضایع می کنی ؟» ذر چنین شرایطی ، نه گفتن به مصرف مواد مخدر برابر است با نه گفتن به دوستی . بر همین اساس والدین باید برای مواقعی که فرزندشان نمی تواند یا مایل نیست به طور مستقیم نه بگوید ، جایگزین هایی را به جای پاسخ منفی یا مستقیم به او یاد بدهند .

دست دست کردن :

آنچه نوجوان به طور طبیعی برای پاسخ منفی به خواسته های والدین استفاده می کنند ، برای نوجوانان همسال نیز کاربرد دارد : «الان نه ، باشه واسۀ بعد». اما اگر فشار گروه افزایش یافت ، نوجوان می تواند برسر موضوع مورد احترام گروه عصبانی شود : « بسه دیگه! نمیخوام کسی منو وادار به کاری بکنه ! نه شماها نه هیچ کس دیگه ای! هر وقت دلم می خواست ، می کشم نه دیرتر و نه زودتر !».

خروج موقت :

بهانه های ساده ای وجود دارد که بسیاری از نوجوانان را به طور غریزی از دام فشارهای لحظه ای دوستان نجات می دهد .

جوان با استفاده از این بهانه ها می تواند از محیط گروهی خارج شده و به محلی خصوصی و آرام برود و به وضوح دربارۀ بهترین کاری که می تواند انجام دهد یا به بهترین چیزی که می تواند بگوید تا از شرایطی تحمیلی خلاص شود، فکر کند . جوان ، اغلب پس از بازگشت به جمع همسالان در می یابد که هم وسوسۀ قبلی اش فرو کش کرده و هم توجه به دیگران به کاری دیگر جلب شده است .

بهانه آوردن :

 

40,000 ریال – خرید

پاورپوینت مربوطه به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • مقاله اعتیاد
 • پرسشنامه اعتیاد به اینترنت یانگ
 • مقاله پیشگیری از اعتیاد در محله ها
 • مقاله اعتیاد
 • تحقیق آسیب شناسی زنان معتاد
 • برچسب ها : , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   پنجشنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.