پاورپوینت قصر بلورین


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

پاورپوینت قصر بلورین مربوطه  به صورت فایل پاورپوینت و قابل ویرایش می باشد و دارای ۲۶  اسلاید است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود پاورپوینت قصر بلورین نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک پاورپوینت مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

فهرست مطالب

انقلاب صنعتی
نخستین سازه های فلزی در اروپا
جوزف پاکستون
نمایشگاه جهانی و علل پیدایش آن
فکر تا سیس نماشگاه:
انقلابی در معماری:
ساختن طاقی ها در قرن ۱۹ در ساختمان های صنعتی حل شد:
قصر بلورین:
عوامل سازنده قصر بلورین
دلایل اهمیت قصر بلورین در معماری:
تاثیرات متضاد قصر بلورین:
سازه کریستال پالاس:
بررسی پلان ساختمان قصر بلورین
مشکلاتی در ساخت:
هنگامی که قصر نابود شد
جان راسکین
ویلیام موریس
منابع و ماخذ:

منابع و ماخذ:

مبانی و مفاهیم معماری معاصر غرب، دکتر وحید قبادیان،

معماری معاصر غرب، بانی مسعود

از زمان معماری، منوچهر مزینی

فضا، زمان، معماری، گیدیون

معماری قرن بیستم، لامپونیانی

انقلاب صنعتی

در طی چهار قرن _شانزده، هفده، هجده، نوزده_ که تغییرات زیر بنایی در جهان بینی دنیای غرب پدید آمد بینش انسان غربی نسبت به خود و جهان پیرامون بطور اساسی دگرگون شد. بایدها و نبایدها و مقدسات و نا مقدسات جهان سنت زیر سوال رفت و به جای آن هستی ها و واقعیت و کارکردها و عملکردهای دنیای مدرن جایگزین شد و علم لاهوتی تبدیل به علم ناسوتی گردید. لذا همه امور محسوس موضوع شناخت شد. زمین شناسی، اقیانوس شناسی، زیست شناسی، انسان شناسی، روان شناسی، جامعه شناسی و غیره به صورت موضوعاتی در آمد که به طور پیوسته و نظام مند مورد تحقیق و تفحص قرار گرفت. علم و شناخت به صورت غایت انسان مدرن درآمد.

تاکید بر قوه تفکر انسان، واقعیت عینی، کشف قوانین طبیعت و تجربه و آزمایش باعث پدید آوردن شرایطی شد که علم و به تبع آن تکنولوژی به سرعت رشد و توسعه یافت. هر تحقیق و پژوهشی باعث اختراع و اکتشافات جدیدی شد که آن نیز به نوبه خود پدیده ها و ابداعات جدیدی را به دنبال داشت.

در سال ۱۷۶۹ ماشین بخار توسط جیمز وات (۱۸۱۹ _۱۷۳۶) در انگلستان اختراع شد و طلیعه انقلاب صنعتی و تکنولوژی مدرن ظهور کرد. استفاده از نیروی بخار به عنوان نیروی محرکه، توان و قدرت بی اندازه برای توسعه صنایع ایجاد کرد. تولید خانگی و کارگاهی در مقیاس خرد و محلی و به سرعت تبدیل به تولید انبوه در کارخانجات با استفاده از قدرت ماشین و انرزی گردید. از اولین نمونه های کارخانجات مدرن می توان از نخ ریسی، پارچه بافی، ابزار آلات، مصالح ساختمانی و وسایل حمل و نقل مانند کشتی سازی و راه اهن نام برد.

صنایع مربوط به ساختمان نیز به سرعت پیشرفت کرد. صنعت شیشه سازی در نیمه دوم قرن هجده گسترش بسیار یافت. در سال ۱۸۰۶ جام های شیشه ای به ابعاد ۵/۲ در۷/۱متر تولید شد. اسانسور در اواسط قرن نوزده در نیویورک اختراع شد. تولید تیر آهن، فولاد و سیمان در طی قرن ۱۹ در کلیه کشورهای غربی رشد بسیار سریع داشت

ساختار جمعیتی در انگلستان در اوایل انقلاب صنعتی به گونه ای بود که یک پنجم جمعیت در شهرها و چهار پنجم در روستاها سکنا داشتند. در اواسط قرن ۱۹ نیمی در شهرها و نیمی دیگر در روستاها بودند. در حال حاضر چهار پنجم مردم در شهرها و یک پنجم در روستاها زندگی می کنند.

به وجود آمدن طبقات جدید اجتماعی به نام کارگر صنعتی و مالکان کارخانجات یا بورژوازی و پدید آمدن اختلافات شدید طبقاتی باعث پیدایش نظریه های ضد سرمایه داری مانند سوسیالیسم و کمونیسم شد. در بعضی از کشورهای اروپایی انقلاب کارگری رخ داد و بعضی اصلاحات در قانون کار برای کاهش فشار بر این طبقه صورت گرفت.

تغییرات زیر بنایی در شهرها فقط تغییرات جمعیتی و اجتماعی نبود، بلکه شهرها از نظر کالبدی نیز به کلی دگرگون شدند. پیشرفت تسلیحات جنگی باعث از بین رفتن برج ها، دروازه ها و خندق ها در اطراف شهرها و همچنین در اطراف مقرهای حکومتی شد.

شاید بتوان اذعان نمود که هیچ پدیده ای در تاریخ شهرسازی، چه در اروپا و چه در سایر نقاط جهان به اندازه اتومبیل بافت و کالبد شهرها را تغییر نداده است. اتومبیل مقیاس شهرها را عوض کرد. مجاورت محل کار با محل زندگی، متراکم بودن ساختمان ها در مرکز شهر، کوچه های باریک با مقیاس انسانی و مراکز محلات همه از بین رفت و مقیاس انسانی تبدیل به مقیاس اتومبیل شد.

مدرنیته، نهادهای مدرن و ساختمان های جدیدی را هم با خود به داخل شهر همراه اورد، از جمله دانشگاه، وزارتخانه، ایستگاه راه آهن، موزه، نمایشگاه، بیمارستان، شهرداری، دادگستری و پارلمان.

 

نخستین سازه های فلزی در اروپا

آبراهام داربی در سال ۱۷۳۵، در انگلستان فرآیندی را به وجود آورد که در آن با استفاده از زغال سنگ به جای زغال چوب، تولید انبوه آهن امکان پذیر شد. این فرایند نه تنها در مهندسی، صنعت و حمل و نقل انقلابی پدید آورد، بلکه تاثیر مشابهی نیز در امر ساختمان سازی داشت. این ماده ساختانی جدید، که دو امتیاز قدرت تحمل زیاد و ابعاد نسبتا کوچک قطعات مستقل را در خود جمع کرده بود، ابتدا در ساختمان پل ها به کار گرفته شد.در دهه های بعدی ساختمان های بسیاری در سایر کشورها ساخته شد که ماده اصلی ساختمانی آن ها آهن بود.

ساختن گلخانه ها در انگلستان و فرانسه تاریخچه ای طولانی دارد.که نقطه اوج این سیر تکاملی، ساختن قصر بلورین توسط جوزف پاکستون در سال ۱۸۵۱ بود، که البته بعد از پایان نمایشگاه، قطعات مختلف قصر را از یکدیگر جدا کردند و بعد از اصلاحات جزئی آنها را دوباره در سیدنهام لندن سر هم کردند.

اولین نمونه از ساختمان ها و سازه های مدرن در اروپا می توان از پل رودخانه سورن (۱۷۷۹-۱۷۷۵)، پل ساندرلند (۱۷۹۶-۱۷۹۳)، پل معلق کلیفتون (۱۸۳۶)، کارخانه ریسندگی در شرازبری انگلستان (۱۷۹۷-۱۷۹۶)، قصر بلورین ۱۸۵۱، نمایشگاه بین المللی پاریس ۱۸۸۹ (

برج ایفل و تالار بزرگ ماشین) را می توان نام برد.

 

جوزف پاکستون

پاکستون یک باغبان، طراح و خالق یکی از ساختمان های مشهور سلطنت ملکه ویکتوریا، قصر بلورین، بود. پاکستون در ۱۳ آگوست ۱۸۰۳ در بدفوردشایر در خانواده ای کشاوزر متولد شد. او تا سال ۱۸۲۳ مشغول به تعدادی از شغل های باغبانی بود تا اینکه او در باغ های چیسویک که مربوط به قشر بستان کار اشرافی های د ونشایر ششم بود، شروع به کار کرد. با توانایی های تاثیرگذار  پاکستون، اشرافی ها در سال ۱۸۲۶پاکستون را به عنوان سرباغبان در باغ های چاتسورث قرار دادند. در چاتسورث، پاکستون باغ ها، فواره ها، و آلاچیقی طراحی کرد. او همچنین یک هنرستان معروف به هنرستان بزرگ و یک مکانی با عنوان خانه زنبق ها که برای زنبق های بزرگی طراحی شده بود را ساخت. او همچنین با برادرزاده نگهبان باغ های چاتسورث به نام سارا براون ازدواج  کرد.

شهرت وی با نمایشگاه بزرگ قصر بلورین در ۱۸۵۱ آغاز شد. همه ۲۴۵ طرح ارائه شده برای قصر بلورین در هاید پارک لندن مورد بررسی قرار گرفت و رد شد. پاکستون در آن زمان به لندن رفته بود و چیزهایی در مورد مشکلات آن شنیده بود. در طی چند روزی که در انجا بود او طرحی داد که بر اساس مدلی بزرگتر از خانه زنبق ها در چاتسورث بود. طرح او برای ساختن، جابجا کردن و به سرعت آماده شدن ساده و آسان بود.

تازگی طرح او، سیستم مدولار آن، طرح پری فابریکه و استفاده از شیشه بود.قصر شیشه ای با ۲۰۰۰ کارگر و در طول ۶ الی ۹ ماه ساخته شد.

زمانی که قصر شیشه ای در می ۱۸۵۱ بازگشایی شد، موفقیت بسیار بزرگی به شمار می آمد. در اکتبر همان سال، پاکستون از نظر ملکه ویکتوریا شوالیه خوانده شد. هنگامی که نمایشگاه به پایان رسید، قصر بلورین دوباره در سیدنهام لندن در جنوب لندن ساخته شد، مکانی که شهرت آن را تا زمان آتش سوزی در سال ۱۹۳۶ یادآور می شد.

با اینکه پاکستون به عنوان سرباغبان در چاتسورث انتخاب شده بود، اما تعدادی از پروژه های بزرگ دیگر را هم به عهده گرفت. از جمله این کارها می توان: کار بر روی پارک عمومی، مشاوره برای بهبود باغ های رویال بوتانیک در کیو و طراحی خانه های شهری و برج های منتمور برای میر بارون را نام برد.

او از طریق برنامه ریزی های موفقیت آمیزش در ترقی صنعت راه آهن ثروتمندشد و در ۸ ژون سال ۱۸۶۵ در گذشت.

 

نمایشگاه جهانی و علل پیدایش آن

اصولا فضاهای نمایشگاهی یکی از دستاوردهای دوران مدرن است. شاید پیش از انقلاب صنعتی، فضای نمایشگاهی به معنای امروزین آن هرگز وجود نداشت. به واقع تولید انبوه کالاهای صنعتی، خدمات نوین و دستاوردهای روزمره تکنولوژیکی نیازمند عرصه­ها و فضاهای جدیدی برای نمایش آن به عموم بود که تا پیش از انقلاب صنعتی وجود چنین فضاهایی بی­معنی می­نمود.

آنچه با مطالعه سابقه یک و نیم قرنی فضاهای نمایشگاهی از پیدایش کریستال پالاس در سال ۱۸۵۱ تاکنون می­توان فهمید ارتباط معنی دار طراحی فضاهای نمایشگاهی با تکنولوژی­های جدید ساختمانی است. شاید هیچ بنای معماری به اندازه بناهای نمایشگاهی تا این حد متاثر از تکنولوژی­های جدید و به روز بشر نبوده است. به همین اندازه ماهیت انقلابی و تاثیر گذاری چنین بناهایی بر سبک­های معماری جدید را نمی­توان نادیده انگاشت. کریستال پالاس در سال ۱۸۵۱ به واقع انقلابی در استفاده از شیشه و فلز بود. بی­دلیل نیست که در مقدمه هر روایتی از معماری مدرن نیم نگاهی به این غول شیشه­ای انداخته می­شد.

فکر تا سیس نماشگاه:

در قصر بلورین نمایشگاهی به وجود امد که در نوع خود بی سابقه بود و جرات و جسارت اقدام به کارهای بزرگ را در نخستین سالهای حکومت ملکه ویکتوریا نشان می داد.فکر تاسیس ین نماشگاه از پرنس البرت همسر ملکه ویکتوریا و”سر هنری کل” بود و پرنس البرت این فکر را به صورت موضوعی اصلی و اساسی در اورد.”کل”مکالمه خودرا با پرنس البرت چنین گفت:

“از پرنس پرسیدم نظر وی این است که این نمایشگاه ملی و یا بین المللی باشد.فرانسویان قبلا برای بنای نمایشگاه خود همین مطلب را بحث کرده اند و ترجیح دادند که نمایشگاهشان صرفا ملی باشد. پرنس لحظه ای فکر کرد و سپس گفت باید محصولات خارجی هم در معرض تماشا گذاشته شوند و سپس اضافه کرد:

“بین المللی بی تردید”.

تصمیم پرنس دائر بر ایجاد نمایشگاهی جهانی به هیچ روی اتفاقی نبود.این مطلب از سخنرانی وی در ۱۸۵۰ روشن تر می شود:

“تردیدی نیست که عصر ما عصر تغییر و تحول است.عصری که به قدرت راه را به سوی هدفی بزرگ که انرا تاریخ معین داشته است می کوبد: این هدف وحدت بشری است.اقایان!با نمایشگاه سال ۱۸۵۰ تصویری زنده و روشن از پیشرفت های صنعتی برای رسیدن به این هدف به دست خواهد امد”

 

انقلابی در معماری:

با ساختن قصر بلورین فکری بی سابقه در معماری صورت حقیقت به خود گرفت.از این گذشته در گذشته در قصر بلورین برای نخستین بار بر اسکلتی از چدن و اهن ساختمانی از شیشه و اهن و چوب ساخته شد.امکانات حاصل از پیشرفت صنعت تا قبل از این بنا هرگز به این روشنی به منصه ظهور نرسیده بود.این مجموعه ی چوب و شیشه و اهن که با ان راه حلی عالی برای ساختن نمایشگاه پیدا شد چنانکه در زمان ساختن ان نیزدانسته شد تخیل و ابتکاری تازه را به وجود اورد که از روح عصر مایه می گرفت .معاصرین این ساختمان به اطمینان پیش بینی کردند  که : “انقلابی که قصر بلورین در معماری به وجود امدسبکی نو پدید اورد”.

بنابر این می توان قصر بلورین را نقطه اغازی برای معماری مدرن دانست.

ساختن طاقی ها در قرن ۱۹ در ساختمان های صنعتی حل شد:

 

20,000 ریال – خرید

پاورپوینت مربوطه به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • مقاله قصر بلورین
 • برچسب ها : , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   پنجشنبه, ۲۸ دی , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.