پایان نامه موازنه‌ی جرم و انرژی خشک‌کن واحد PVC


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

پایان نامه موازنه‌ی جرم و انرژی خشک‌کن واحد PVC مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۸۳  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود پایان نامه موازنه‌ی جرم و انرژی خشک‌کن واحد PVC نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

فهرست مطالب

مقدمه
۱٫ PVC و روش‌های تولید آن
۱ ـ ۱ : معرفی PVC             ۵
۲ ـ ۱ : خصوصیات فیزیکی و شیمیایی                    ۸
۳ ـ ۱ : مواد خام و منابع         ۹
۴ ـ ۱ : انواع روش‌های تولید PVC                    ۱۰
۵ ـ ۱ : افزودنی‌ها               ۱۵
۶ ـ ۱ : سینتیک پلیمریزاسیون                         ۱۷
۷ ـ ۱ : K-value (وزن مولکولی)                      ۱۹
۸ ـ ۱ : مصارف PVC و مقایسه آنها                   ۲۱
۲٫ فرآیند تولید PVC                 ۲۳ ۱ ـ ۲ : رآکتور         ۴۲
۲ ـ ۲ : گاز زدایی                            ۴۹
۳ ـ ۲ : خشک‌کن                        ۵۹
۳٫ موازنه جرم و انرژی خشک‌کن     ۶۸
۱ ـ ۳ : موازنه جرمی کلی            ۷۰
۲ ـ ۳ : موازنه جرمی سانتریفیوژ                           ۷۲
۳ ـ ۳ : موازنه جرمی سیکلون         ۷۳
۴ ـ ۳ : موازنه جرمی wet scrubber                       ۷۳
۵ ـ ۳ : موازنه کلی انرژی                ۷۵
نتیجه گیری         ۷۵
فهرست منابع

 

منابع

۱ – Encyclopedia of  PVC

2 – Documents of  PV – Plant in Bandar Imam Petrocemical

3 – Ullmann, Fritz and …”Ullmann’s Encyclopedia of Industrial Cemistry” Weinheim,  Federal Republic of Germany, Deedfield Beach FL, USA, 6th Edition, Vol. 29, 1875-1939.

4ـ مهندس حمید حامد موسویان «پی.وی.سی» چاپ نخست، مجله‌ی صنایع پلاستیک، تهران، ۱۳۷۱٫

۵ – Belopolski, A.O., U.A.Konhin, A.N.Planovski “Calculation Methode of Some Parameter of Reactor of VCM Suspension Polymerization” K Nefryanoe Masinostroenic, 2, 22-23, 1975.

6 – Iwai, C. “Scaleup of Reactor for VCM Suspension Polymerization” Plant and Process, Japan, Dec. 1975.

7 – Kirshbaum, R., L.L.van Dierendonck “A Model for the Formation of Suspension Polyvinyl Chloride” 2nd World Congr. Chem. Eng., 3, 385-389, 1985.

8 – Lee, D.H., D.Y.Kim, Y.M.Choi and T.I.Min “Particle Characteristics of PVC Resin on Agitation During VCM Suspension Polymerization” Hwahak Konghak, 34, 721-726, 1996.

9 – Dong-Hyng Lee, HanWha Group R&E Centre, Korea “Correlation on the Mean Particle Diameter of PVC Resin in VCM Suspension Polymerization” Journal of Chemical Engineering of Japan, Vol. 32, No. 1,  pp. 97-103, 1999.

مقدمه

سالهاست که PVC  را به عنوان یکی از مهمترین مواد پلاستیکی در اقتصاد صنعتی جهان می‌شناسند. PVC پس از پلی‌اتیلن یکی از پرفروش‌ترین مواد پلاستیکی است. زمینه‌های کاربردهای گوناگون PVC ، به علت وجود فرآیندهای گوناگون تولید می‌باشد. به علاوه، امکان استفاده از مواد افزودنی مختلف در صنایع پایین‌دست، تنوع بیشتری به این موضوع می‌بخشد. امروزه، ملاحظات زیست‌محیطی تا حدی استفاده‌های گوناگون این ماده، به خصوص در صنایعی که محصولات آن با سلامتی بشر سروکار دارند (  صنایع پزشکی، ساخت اسباب‌بازی و . . . )را محدود کرده‌است و این به علت نشت مواد افزودنی به PVC در صنایع پایین‌دست به علت در معرض قرار گرفتن با مایعات مختلف می‌باشد. هر چند این مشکل در مورد اکثر مواد پلاستیکی صادق است و آنچه مهم و لازم می‌باشد، توجه ویژه و دقیق به هنگام تولید و فرآیند بازیابی ضایعات ناشی از محصولات PVC است. امروزه این ماده در ایران در پتروشیمی آبادان و پتروشیمی بندر امام تولید می‌گردد. فرآیند تولید در بندر امام پیشرفته‌تر بوده، ضمن اینکه فرآیند گاز زدایی برای جدا کردن مونومر واکنش‌نداده اطمینان بیشتری برای استفاده از پلیمر فراهم می‌سازد؛ زیرا VCM (وینیل کلراید مونومر) یکی از عوامل ایجاد سرطان کبد (سرطان وینیلی) می‌باشد

.

 ۱‌ـ ‌۱: معرفی PVC

پلی‌وینیل‌کلراید، پلیمری است که از VCM به دست می‌آید و معمولاً دارای ۷۰۰ تا ۱۵۰۰ واحد تکرار مونو مر است.

این پلی مر، جایگاه ویژه و برجسته‌ای در بین سایر پلیمرها دارد. در محدوده‌ی وسیعی استفاده می‌شود، ماده‌ای ارزان‌قیمت و قابلیت استفاده از آن، تقریباً نامحدود است. ۲ نوع تجاری PVC ، پودری سفید رنگ، بی‌شکل () و حاوی نزدیک به ۵% بلور است. دمای گذار شیشه‌ای () در این پلی مر، بین ۶۵ تا ۱۰۸ درجه‌ی سانتی‌گراد است و در بیشتر انواع تجاری، بین ۸۰ تا ۸۵ درجه‌ی سانتی‌گراد است.

وزن مولکولی در بیشتر گونه‌های تجاری این پلی مر، بین ۵۰٫۰۰۰ تا ۱۲۰٫۰۰۰ متغیر است. با افزایش وزن مولکولی و هم‌زمان با افزایش ، بر ویژگی‌های مکانیکی مانند استحکام کششی و پایداری در برابر پارگی نیز افزوده می‌شود. به‌طورکلی هر چه وزن مولکولی پلی مر بیشتر باشد، خواص فیزیکی آن دلخواه‌تر، گرانروی آن در حالت مذاب بیشتر، نقطه‌ی نرمی آن بالاتر و حلالیتش در حلال‌های آلی کمتر است؛ به‌عبارت دیگر، رزین با وزن مولکولی اندک، دارای گرانروی مذاب کمتری است و این ویژگی، فرایند پذیری را بهبود می‌بخشد. بنابر این، وزن مولکولی در PVC را تناسبی از ویژگی‌های موردنظر و آسانی فرایند پذیری به دست خواهد داد.

این پلی مر در برابر اسیدهای ضعیف و قوی، الکل‌ها، هیدروکربن‌های آلیفاتیک و روغن‌ها مقاوم است و در ستن‌ها، استرها، بنزن وبنزین متورم یا حل می‌گردد. در تماس با هیدروکربن‌های آروماتیک نیز متورم می‌گردد.

PVC نرم‌شده (با نرم‌کننده) ، دارای مقاومت شیمیایی کمتر نسبت به PVC نرم‌نشده است. آزمایش و محاسبه نشان داده است پارامتر حلّالیت این پلی مر، بین ۷/۹ ‌ـ ‌۴۸/۹ می‌باشد. مناسب‌ترین حلال‌های PVC ، سیکلوهگزانون و تتراهیدروفوران است. ستن‌ها، هیدروکربن‌های هالوژنه و ترکیبات آروماتیک مانند نیتروبنزن و اتین‌دی‌کلراید نیز می‌توانند تا حدودی PVC را در خود حل کنند. به نظر می‌رسد که بی‌همتایی PVC ، به سه عامل مورفولوژی، تنوع کاربرد و ساختمان آن برمی‌گردد.

۱‌ـ‌۱‌ـ‌۱: مورفولوژی

PVC بسته به روش تولید، در دو سایز اصلی به دست می‌آید. پلیمریزاسیون جرمی و سوسپانسیون. ذراتی به قطر ۱۸۰۰‌ـ‌۱۰۰ میکرو متر تولید می‌کند، درحالی که پروسه امولسیون، لاتکسی از اجزا به اندازه‌ی ۳‌ـ‌۱/۰ میکرو متر را می‌دهد که پس از خشک‌شدن، ساختمانی ذره‌ای شکل و شکننده بین ۵۰‌ـ‌۵ میکرو متر منتهی می‌شود. به‌خاطر این ساختمان مشخص واحد، از لغت مورفولوژی در تکنولوژی PVC زیاد استفاده می‌شود و اهمیت آن در هیچ پلی مر به اندازه‌ی PVC نیست. در پلیمریزاسیون، آن زنجیر درحال‌رشد با طول بیش از ۱۰ واحد در VCM نا محلول است. بنابراین PVC در مونومرش غیرقابل‌حل است. PVC در ترکیب متورم شده و قسمتی از آن، به‌وسیله‌ی مونو مر، تا محتوای ۲۷% وزنی حل می‌شود و این عامل، تأثیر زیادی روی پلیمریزاسیون و در نتیجه خصوصیات و مصارف نهایی PVC دارد. از این رو، روش جداسازی PVC از مونو مر، مکانیزم رشد آن و متورم‌شدن پلی مر به‌وسیله‌ی مونو مر در تشکیل و انجام فرآیندهای بعدی مهم است.

۲‌ـ‌۱‌ـ‌۱: تنوع کاربرد

پلی‌وینیل‌کلراید یک نام کلی است. هر تولیدکننده، محدوده‌ای از پلیمرهای PVC را تولید می‌کند که در مورفولوژی و جرم مولکولی، بسته به مصرف و مورد تقاضا متفاوت است. در صنعت، k-value و ویسکوزیته برای نشان‌دادن جرم مولکولی استفاده می‌شود. با افزایش جرم مولکولی، k-value و ویسکوزیته افزایش می‌یابد و تولیدکنندگان اغلب این پارامتر ها را در کدهای گرید مصرف‌شده، به محصولات مختلف تولیدشده برمی‌گردانند؛ به‌طور مثال، S68/173 به ماده‌ی نوع سوسپانسیون با ۶۸=k-value برمی‌گردد. البته شایان‌ذکر است که این نام‌گداری‌ها قراردادی می‌بشاد و S نشان‌دهنده‌ی گرید سوسپانسیونی، دو رقم اول نشان‌دهنده‌ی محدوده‌ی k-value، رقم‌های بعدی، در شرکت‌های مختلف، متفاوت است. به عنوان نمونه، در پتروشیمی هند، این ارقام نشان‌دهنده‌ی ویسکوزیته‌ی ذاتی و در شرکت  Ronald Mark Associates نشانه‌ی ویسکوزیته‌ی نسبی می‌باشد. PVC با ۶۸‌ـ‌۶۶=k-value می‌تواند در فرمولاسیون‌های سخت، برای تولید لوله‌ها، کانال‌ها، ورقه و پرفیل‌های پنجره استفاده شود و ۷۱‌ـ‌۶۵=k-value برای فرمولاسیون‌های انعطاف‌پذیر، کاغذهای دیواری، روکش۰‌های سیم، لوله‌ها و محصولات پزشکی و PVC با k-value کم در حدود ۶۰‌ـ‌۵۵ برای قالب‌گیری تزریقی لوله و اتصالات کانال‌ها و قالب‌گیری دمشی بطری‌ها و . . . به‌کار می‌رود.

۳‌ـ‌۱‌ـ‌۱: ساختمان مولکولی

در محدوده‌ی مواد پلیمری تولید شده، امروزه PVC واحد است؛ زیرا اتم کلر موجود در یک طبیعت قطبی قوی را برای زنجیر PVC به وجود می‌آورد و کنفورماسیون سندیوتاکتیک واحدهای تکراری در زنجیر به یک کریستالینیتی محدودی منتهی می‌شود. این در خصوصیات مکانیکی خوب، سختی در یک ضخامت کم، ویسکوزیته‌ی مذاب بالا در جرم مولکولی پایین و باقی‌ماندن خواص خوب مکانیکی، حتی وقتی بسیار نرم شده است، تأثیر می‌گذارد. این مسأله، باعث ایجاد محدوده‌ی وسیعی از نرمی و انعطاف‌پذیری شده که در نهایت به گستردگی مصارف نهایی PVC منتهی منتهی می‌شود.

۲‌ ـ ‌۱: خصوصیات فیزیکی و شیمیایی

۱‌ـ‌۲‌ـ‌۱: مونو مر وینیل‌کلراید

مونو مر وینیل‌کلراید با نقطه‌ی جوش ۴/۱۳- درجه‌ی سانتی‌گراد در دما و فشار اتاق به‌صورت گاز است؛ بنابراین به عنوان یک مایع فشرده شده و در عملیات پلیمریزاسیون به کار برده می‌شود .

فشار بخار آن، بالای رنج دمای پلیمریزاسیون (حدود C°۵۰ تا C°۷۰) ۸۰۰ تا ۱۲۵۰ کیلوپاسکال است. در نتیجه، رآکتورهای پلیمریزاسیون PVC، ظروفی استیل دارای ژاکتی با دیواره‌ی ضخیم و قابلیت تحمل فشار در حدود ۱۷۲۵ کیلوپاسکال است. VCM اندکی در آب محلول است (۱۱% وزنی در C°۲۰) در حالی که همین میزان اندک، تأثیرات چندی روی فرایند پلیمریزاسیون سوسپانسیونی دارد و به‌طور بحرانی، برای موفقیت پلیمریزاسیون امولسیونی مهم است. پلیمریزاسیون VCM بسیار گرمازا است؛ به‌طوری که علاوه بر ژاکت، از یک کندانسور نیز برای بازیابی حرارت واکنش، استفاده می‌شود. محدوده‌های انفجار این مونو مر، در هوا ۴ تا ۲۲ درصد حجمی است و در طراحی کارخانه، خصوصاً هنگام بازیابی VCM واکن‌نکرده در سیستم بایستی در نظر گرفته شود.

۲‌ـ‌۲‌ـ‌۱: پلی‌وینیل‌کلراید

PVC هرگز به‌تنهایی استفاده نمی‌شود؛ بلکه همیشه با پایدارکننده‌های حرارتی، نرم‌کننده‌ها، پرکننده‌ها و دیگر افزودنی‌ها برای ایّجاد فرایند پذیری مخلوط می‌شود. همه‌ی این موارد می‌توانند در خصوصیات فیزیکی و مکانیکی آن تأثیر گذارند. K-value نیز می‌تواند به‌طور مشخصی روی خواص مؤثر باشد. PVC مقاومت شیمیایی زادی نسبت به همه‌ی مواد به‌جز حلال‌های کلرینه‌شده با جرم مولکولی پایین دارد. بنابراین به طور گسترده‌ای در ساختمان و راه‌اندزی کارخانه‌های شیمیایی استفاده می‌شود.

۳‌ ـ ‌۱: مواد خام و منابع

VCM در صنعت به دو روش اصلی تولید می‌شود:

۱) هیدروکلریناسیون استیلن:                            C2H2 + HCl ” C2H3Cl

2) شکست حرارتی ۲،۱‌ـ‌دی‌کلرواتان تولید شده به‌وسیله‌ی کلریناسیون مستقیم با اکسی‌کلریناسیون‌اتیلن در فرایند متعادل‌شده                                            C2H4Cl2 ” C2H3Cl + HCl

اکنون بیش از ۹۰% VCM تولید شده بر مبنای روش دوم (شکست حرارتی) است.

۴‌ ـ ‌۱: انواع روش‌های تولید PVC

PVC به شکل تجاری به‌وسیله‌ی مکانیزم رادیکال آزاد و به روش‌‌های چهارگانه‌ی زیر تولید می‌شود:

محلول(solution)، توده(bulk)، امولسیون(emulsion) و سوسپانسیون(suspension). در حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد کل PVC تولیدی در دنیا، به روش سوسپانسیونی است. به همین دلیل، مبنای کار را بر این روش قرار داده و پس از ارائه‌ی توضیح مختصری از سه روش دیگر، به طور مبسوط به شرح فرایند سوسپانسیونی خواهیم پرداخت.

۱‌ـ‌۴‌ـ‌۱: فرایند امولسیونی:

در روش امولسیونی، آب، عامل امولسیون‌کننده‌ی محلول در آب، کاتالیزور و مونو مر، ضمن مخلوط‌شدن با یکدیگر، واکنش داده و پلیمری به دست می‌اید که دارای اندازه‌ی ذرات بین ۲‌ـ‌۲/۰ میکرون است (در برخی موارد، اندازه‌ی ذرات بین ۱‌ـ‌۱/۰ میکرون گزارش شده است). به دلیل ریز بودن ذرات، شماری از آن‌ها به‌هم متصل می‌شوند و ذراتی جدید با اندازه‌های بین ۱۰۰‌ـ‌۳۰ میکرون پدید می‌آورند. این ذرات به آسانی شکسته می‌شوند. از آن‌جا که رزین‌های دیسپرسیون در محیط لاتکس و به روش امولسیون پلیمریزه می‌شوند، برای قابل‌استفاده‌کردن ذرات پلی مر، بایستی رزین را از فاز آبی جدا ساخت. به این منظور، لاتکس را با فشار نسبتاً زیاد در خشک‌کن پاششی، به قطره‌های ریز تبدیل می‌کنند، سپس به‌وسیله‌ی جریان هوای گرم، آب را از آن خارج می‌سازند و رزین خشک که در کف خشک‌کن انباشته شده، به همراه جریان هوا به آسیاب رانده می‌شود. در آسیاب، توده‌ی رزین تشکیل‌شده، در لاتکس یا خشک‌کن، خرد یا کوچک می‌گردد. به‌این‌ترتیب، لاتکسی که از ۳۵% PVC و ۶۵% آب تشکیل شده، به شکل پودری با نزدیک ۳% رطوبت در می‌اید. چنان‌چه این رزین در محیطی با هوای خشک نگه‌داری شود، رطوبت پودر به کمتر از ۱/۰% خواهد رسید. اندازه‌ی ذرات در رزین‌های وینیل نوع دیسپرسیون ‌ـ‌ در مقایسه با نوع سوسپانسیونی ‌ـ‌ ریزتر است.

یادآوری می‌شود همگن‌ساختن توزیع قطره‌های مونو مر در آب، پیش از آغاز واکنش و نیز محافظت از قطره‌ها در حین پلیمریزاسیون، به‌وسیله‌ی ماده‌ی امولسیون‌کننده انجام می‌گیرد. به این منظور، از مواد قطبی یا یونی به عنوان امولسیون‌کننده استفاده می‌شود (در این مور، به‌طور معمول ترکیبات صابون‌دار به کار می‌روند). پس از تکمیل پلیمریزاسیون، ۳‌ـ‌۱% ماده‌ی امولسیون‌کننده در پلی مر باقی می‌ماند که قطبی‌بودن ذرات برجای‌مانده، استفاده از این پلی مر در مصارف الکتریکی از جمله روکش کابل را نا ممکن می‌سازد؛ به همین دلیل، در مصارف اخیر، نوع سوسپانسیونی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پس از رسیدن درجه‌‌ی پلیمریزاسیون به میزان موردنظر، مونومرهایی که در واکنش شرکت نداشته‌اند، از محیط خارج می‌گردند.

نشانه‌ی این نوع PVC، حرف E است. برخی فراورده‌هایی که با استفاده از این نوع PVC تولید می‌شود، عبارتند از: پارچه‌های پوشش‌شده با فوم PVC، دستکش، چرم مصنوعی، کاغذ دیواری و کف‌پوش.

۲‌ـ‌۴‌ـ‌۱:فرایند توده‌ای:

پلیمریزاسیون توده‌ای، بدون استفاده از آب و در مجاورت کاتالیزورهایی مانند پراکسید های آلی با مواد شتاب‌دهنده و تنظیم‌کننده‌ی واکنش انجام می‌گیرد. پلیمری که به این روش تهیه می‌شود، مواد اضافی (عامل تعلیق، مواد امولسیون‌کننده) ندارد و خالص است.ذرات متخلخل در آن، از نظر اندازه همانند ذرات فرایند سوسپانسیونی می‌باشد. این پلی مر، شفاف است و برای تولید انواع فرآورده‌های تزریقی، بادی و اکستروژن (مانند بطری و فیلم شفاف) به کار می‌رود.

۳‌ـ‌۴‌ـ‌۱: فرایند محلول :

مکانیسم پلیمریزاسیون محلول، همانند فرایند توده‌ای است؛ با این تفاوت که در این روش، از حلال‌هایی چون: سیکلوهگزانول و نرمال‌بوتان استفاده می‌شود. پس از پایان واکنش، پلی مر را به‌وسیله‌ی فیلتر از حلال جدا می‌کنند و حلال را مورد بازیابی قرار می‌دهند. پلی مر تهیه‌شده به این روش، جرم مولکولی کمی دارد و برای تولید چسب، لاک و الیاف PVC مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۳‌ـ‌۴‌ـ‌۲: فرایند سوسپانسیونی :

فرایند پلیمریزاسیون سوسپانسیونی یک فرایند پلیمریزاسیون بالک است که در میلیون‌ها قطره‌ی کوچک انجام می‌گیرد. نقشه‌ی یک واحد PVC در شکل ۱‌ـ‌۱  نشان داده‌شده است.

وینیل‌کلراید مایع در آب به وسیله‌ی یک همزن قوی در یک رآکتور ۱۵۰‌ـ‌۲۵ متر‌مکعبی دارای ژاکت و یا کندانسور برای بازیابی حرارت و تیغه‌هایی برای اپتیمم هم‌زدن پراکنده می‌شود. هم‌زدن، مونو مر افزوده‌شده به آب را به قطره‌های ریز تبدیل می‌کند. قطره‌ها به کمک عامل تعلیق که معمولاً یک ماده‌ی کلوییدی محافظ مانند پلی‌وینیل‌الکل، ژلاتین یا متیل‌سلولز است، پایدار می‌شوند. این ماده پیش از مونو مر به آب افزوده می‌شود. از دیگر اجزای ضروری یک آغازگر رادیکال آزاد با قابلیت انحلال در مونو مر است.

 

تمام مواد بر طبق دستورالعمل به رآکتور وارد می‌شوند. یک دستورالعمل پایه برای مقادیر آب، VCM، آغازگر و عامل سوسپانس‌کننده‌ی فرایند‌های سوسپانسیونی به عنوان نمونه به صورت زیر است:

VCM                          ۱۰۰             قسمت

آب                            ۱۳۰‌ـ‌۹۰           قسمت

کلویید محافظ             ۱۵/۰‌ـ‌۰۵/۰        قسمت

آغازگر                       ۰۸/۰‌ـ‌۰۳/۰        قسمت

این مقادیر بسته به گرید PVC ، سایز رآکتور، نوع کارخانه و . . . تغییر می‌کند.

در حالی که این فرمولاسیون به تولید PVC منجر خواهد شد، ولی به PVC با مورفولوژی اپتیمم شباهتی ندارد. ایجاد پلیمر‌ی با یک مورفولوژی بهینه امکان‌پذیر نیست؛ مگر این‌که سایر افزودنی‌ها مثل بافرها، عوامل معلق‌ساز اولیه و ثانویه، عوامل انتقال زنجیر یا گسترش زنجیر، کومونو مرها، ضداکسنده‌ها به همراه محل صحیح قرارگیری همزن، هموژن‌سازی و روش صحیح ایجاد بار و زمان درست برای افزودن هر ماده‌ی افزودنی وجود داشته‌باشد.

 

پس از افزودن مواد، محتوای رآکتور تا دمای C°۷۵‌ـ‌۴۵ گرم می‌شود. ۸۰ تا ۹۰ درصد رآکتور در این مرحله پر است. گرما سبب می‌شود تا آغازگر ها به رادیکال ‌های آزاد تجزیه شده و مونو مر در قطره‌ها شروع به پلیمرشدن کند. واکنش بسیار گرماده (kJ/kg 1540) با بازیابی حرارت توسط ژاکت و/یا به‌وسیله‌ی کندانسوری که مونو مر را کندانس کرده، و به رآکتور برمی‌گرداند، کنترل می‌شود.

پیشرفت واکنش در یک رآکتور ژاکت‌دار می‌تواند با نمایش پیوسته‌ی دمای خروجی آب ژاکت،  هنگامیست که دبی ان ثابت است و دمای batch توسط تغییرات دمای آب خنک‌کننده دنبال میس‌شود.

گرچه PVC در مونومرش غیر محلول است، پلی مر به‌وسیله‌ی تقریباً ۲۷% وزنی VCM برای تشکیل یک ژل چسبنده متورم می‌شود. بنابراین هنگامی که درصد تبدیل به ۷۰% و بالاتر می‌رسد، فشار رآکتور شروع به کاهش می‌کند؛ در آغاز به آهستگی، سپس سریع‌تر تا آخرین مونو مر آزاد مصرف شود. پلیمریزاسیون در فاز ژل ادامه می‌باید تا وقتی که اختتام زنجیر به‌وسیله‌ی فقدان حرکت زنجیر درحال‌رشد، به تأخیر انداخته می‌شود؛ اما وقتی تبدیل به حدود ۸۵‌ـ‌۸۰% افزایش می‌یابد، کمبود مونو مر سریعاً سرعت واکنش را کاهش می‌دهد و واکنش در یک فشار ازپیش‌تعیین‌شده با افزودن یک پایان‌دهنده‌ی زنجیری و/یا خارج‌کردن مونو مر واکنش‌نکرده و فرستادن به واحد بازیابی پایان می‌یابد. پس از خروج رزین، در فاز آبکی ۳‌ـ‌۲% مونو مر واکنش‌نکرده وجود دارد که یا توسط دفع در عملیات batch و یا به‌صورت پیوسته در یک برج بازیابی می‌شود. محتویات رآکتور به یک ظرف جمع‌آوری تخلیه می‌شود و سپس به‌طور پیوسته، خوراک یک برج دفع می‌گردد.

مونو مر واکنش‌نکرده، بازیابی و مایع می‌شود و سپس دوباره در پلیمریزاسیون‌های بعدی استفاده می‌شود. پس از گذشتن از یک مبدّل، ماده‌ی آبکی به یک سانتریفیوژ پیوسته می‌رود تا جامدی با حدود ۳۰‌ـ‌۲۰% رطوبت بدهد. سپس آب باقی‌کمانده به‌وسیله‌ی flash و/یا خشک‌کن بستر سیّالی جداسازی می‌شود تا پودر خشکی تولید شود که حدوداً کمتر از ppm1، VCM در آن باقی مانده است.

۵‌ ـ ‌۱: افزودنی‌ها

 

75,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • پایان نامه پلیمر
 • مقاله تهیه الکتروشیمیایی پلیمر آنیلین در حضور دیمیدیوم برمید و بررسی خواص آن
 • مقاله انواع پلیمرها و کاربرد آنها
 • مقاله کاربرد پلیمرها در صنعت راهسازی
 • برچسب ها : , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   پنجشنبه, ۲۳ آذر , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.