پروژه بررسی نیروگاه سیکل ترکیبی


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

پروژه بررسی نیروگاه سیکل ترکیبی شهید رجایی قزوین مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۶۷  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود پروژه بررسی نیروگاه سیکل ترکیبی نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

فهرست مطالب

مقدمه :   ۱
انواع نیروگاه ها :   ۳
نیروگاه گازی :   ۴
نیروگاه آبی :   ۴
نیروگاه بخار:   ۵
نیروگاه ترکیبی ( مختلط ) :   ۵
مشخصات نیروگاه سیکل ترکیبی شهید رجایی :   ۶
مشخصات فنی توربین گاز :   ۸
سیکل ترکیبی :   ۱۰
بویلر:   ۱۱
روند کلی سیکل در بویلر :   ۱۱
تشریح اجزای تشکیل دهنده بویلر :   ۱۴
۱- Feed water heater :   ۱۴
۲-Dearator (هوازدا):   ۱۶
۳- Evonomizer :   ۱۷
۴- Drum :   ۱۹
نحوۀ جداسازی آب و بخار در درام :   ۱۹
۵- Down Commer and evaprator :   ۲۲
۶- Super Header :   ۲۵
۷- BlowDown :   ۲۸
۸- Diverter Damper  :   ۲۹
توربین Turbin :   ۳۱
۱) فوندانسیون توربین :   ۳۱
۲) پوسته: casing   ۳۳
۳)  روتور Rotor :   ۳۴
۴- پره ها: Blades   ۳۶
کندانسور (Condansor)   ۴۳
تصفیه آب خروجی از کندانسور C.P.P (Condesated polishing plant):   ۴۷
پمپ کمکی کندانسور پمپ (Condensor Boostor pump) :   ۴۹
Main Ejector :   ۵۰
گلند کندانسور (Steam Gland Condensor)   ۵۲
پمپ آب تغذیه بویلر (Boiler Feed pump)   ۵۳
برجهای خنک کن مسیرهای آن (Cooling and Cooking Tower)   ۶۰
پمپهای گردش آب برجهای خنک کن C.W.P (Circulating water pump) :   ۶۲

مقدمه :

مصرف انرژی در دنیای امروز به طور سرسام آوری رو به افزایش است . بشر مترقی امروز ، برای تولید آب آشامیدنی ، برای تولید مواد غذایی و برای کلیه کارهای روزمره خود به استفاده از انرژی نیاز دارد و بدون آن زندگی او با مشکلات فراوانی روبرو خواهد بود .

طبق برآوردهایی که دانشمندان می نمایند ، از ابتدای خلقت تا سال ۱۲۳۰ ه .ش ، بشر معادل  کیلووات ساعت و در فاصله ۱۲۳۰ تا ۱۳۳۰ نیز  کیلووات ساعت انرژی مصرف نموده است.

و پیش بینی می شود که فاصلۀ ۱۳۳۰ تا ۱۴۳۰ مصرف انرژی  تا  کیلو وات ساعت باشد.

امروزه قسمت اعظم مصرف انرژی به وسیله کشورهای صنعتی بوده و هر چه کشوری صنعتی تر بوده و از نظر اقتصادی مرفه تر باشد مصرف انرژی سرانه آن نیز بیشتر خواهد بود. به طوری که رابطه مستقیمی بین مصرف انرژی به خصوص مصرف انرژی الکتریکی و درآمد سرانه هر کشوری وجود دارد. با افزایش روزافزون مصرف انرژی در دنیا بشر همواره در جستجوی منابع جدید و یافتن راههای اقتصادی استفاده از آنها برای تأمین احتیاجات خانگی و صنعتی بوده است و در این بین، چون انرژی الکتریکی صورتی از انرژی است که راحت تر به انرژی های دیگر ( قابل استفاده بشر) تبدیل می شود و انرژی تمیزی از نظر ضایعات می باشد ، تلاش های بشری بیشتر در زمینه تولید انرژی الکتریکی می باشد . چند نمونه از منابع شناخته شده انرژی که خداوند در اختیار بشر قرار داده است و بشر می تواند از آن برای تولید انرژی الکتریکی استفاده کند عبارتند از :

۱- انرژی سوخت های فسیلی      ۲- انرژی آب                   ۳- انرژی باد

۴- انرژی واکنش های هسته ای   ۵- انرژی  جزر و مد امواج دریا

۶- حرارت زیر پوستۀ زمین

که هر یک از این انرژیهای برای اینکه بتواند به انرژی الکتریکی تبدیل شود باید مراحلی را طی کند که مسائل و مشکلات تولید برق برای بشر امروز نیز در طی همین مراحل است. برای مثال یکی از راه هایی که بشر از انرژی سوخت برای تولید سوخت استفاده می کندایجاد نیروگاههای حرارتی بخار، گازی و یا سیکل ترکیبی می باشد. که فرایند های زیادی را شامل می شود و تمام این فرایند ها در مجموع سیکل نیروگاه بخار تولید برق (Power Plant) را تشکیل می دهد که موضوع اصلی گزارش ما نیز می باشد.

انواع نیروگاه ها :

در حال حاظر نیروگاه هایی که برای تولید برق استفاده می شوند و متداول هستند را می توان به ۶ دسته طبقه بندی کرد :

نیروگاه دیزلی

نیروگاه آبی

نیروگاه اتمی

نیروگاه گازی

نیروگاه بخاری

نیروگاه ترکیبی

از آنجا که اکثر نیروگاه های تولید برق در ایران و همچنین مهمترین منبع تولید برق در کشور نیروگاه های گازی، بخاری ، آبی و یا سیکل ترکیبی هستند به اختصار در مورد آنها توضیحی داده می شود :

نیروگاه گازی :

اصول کار نیروگاه گازی بدین صورت است که هوای آزاد توسط یک کمپرسور فشرده شده و سپس همراه سوخت در اتاق احتراق ، محترق شده و دارای درجه حرارت بالا می گردد. حال این گازهای پر فشار و داغ وارد توربین شده و محور  ژنراتور را می گرداند و سپس از اگزوز توربین به بیرون رانده می شود . توان گرفته شده از توربین معمولاً به محور ژنراتور و کمپرسور منتقل می گردد . حدود یک سوم این توان در ژنراتور تبدیل به انرژی الکتریکی می گردد و بقیه جهت چرخاندن محور کمپرسورغلبه بر تلافات مصرف می گردد و بهمین خاطر راندمان توربینهای گازی پایین و حدود ۲۷ درصد است .

نیروگاه آبی :

اساس کار نیروگاه آبی آنست که از انرژی پتانسیل آب ذخیره شده در پشت سد برای چرخاندن توربین آبی و در نتیجه چرخاندن ژنراتور استفاده می شود و برق تولید می گردد . احداث این نیروگاهها بستگی به شرایط جغرافیایی و مکانی و وجود آب رودخانه دارد در کشورهایی که منابع آبی فراوان دارند احداث نیروگاه آبی بسیار مفید است چرا که برق تولیدی آنها بسیار ارزانتر است و راندمان این نیروگاهها بسیار بالا ست ( ۸۰ تا ۹۰ درصد ) و راه اندازی آن ساده است و در زمان کوتاهی می تواند وارد شبکه شود . همچنین از دیگر مزایای نیروگاههای آبی کنترل آبهای سطحی در پشت سد و استفاده در بخش کشاورزی است .

نیروگاه بخار:

اساس کار نیروگاه های بخاری بدین منوال است که بخار تولید شده در دیگ بخار به توربین هدایت پس از به دوران در آوردن محور توربین به کندانسور رفته و توسط آب خنک کن تقطیر و بصورت آب در می آید . در ژنراتور با گردش روتور آن که سه محور توربین به آن متصل است الکتریسته تولید می گردد . نیروگاههای بخار برای بارهای اصلی یا پایه ساخته می شوند و عمر آنها نسبت به نیروگاههای گازی بیشتر است از محاسن دیگر این نیروگاهها بالا بودن راندمان ( حدود ۴۵% ) نسبت به نیروگاه های گازی می باشد .

نیروگاه ترکیبی ( مختلط ) :

در اینگونه نیروگاهها با استفاده از حرارت خروجی از اگزوز توربین گاز آب را در دیگ بخاری که معمولاً Heatrecovery boiler  نامیده می شود گرم کرده و بصورت بخار در می آید . سپس این بخار، توربین بخار را به حرکت در می آورد .

با این روش چون از حرارت گازهای اگزوز توربین گاز استفاده شده دیگ بخار گرم می شود و راندمان کل نیروگاه بالاتر از نیروگاه بخاری گردیده و به ۴۸ درصد هم می رسد .

مشخصات نیروگاه سیکل ترکیبی شهید رجایی :

موقعیت جغرافیایی : نیروگاه سیکل ترکیبی شهید رجایی در قسمت جنوبی نیروگاه بخار شهید رجایی در ۲۵ کیلومتری اتوبان قزوین – تهران قرار دارد .

شرایط محیطی:

رطوبت نسبی                             ۴۶%

متوسط حداکثر دمای محیط        ۴۱ درجه

متوسط حداقل دمای محیط          ۱۴- درجه

متوسط درجه حرارت محیط        ۵/۱۴ درجه

این نیروگاه شامل ۶ واحد توربین گازی هر کدام به ظرفیت MW 123 و به همراه ۳ واحد حرارتی بخار به قدرت MW 6/100 به صورت سیکل ترکیبی در می آید .

توربین های گازی ساخت شرکت جنرال موتور آمریکا و توربین های بخار ساخت شرکت زیمنس آلمان می باشد .

تلاش برای یافتن بازده بالاتر موجب ایجاد تغییراتی در نیروگاه ها و از جمله نیروگاه های بخار شده است . چرخه ی گاز – بخار یا اصطلاحاً سیکل ترکیبی یکی از این اصطلاحات می باشد . توربین ها ی گاز بدلیل داشتن دمای بالاتر ۱۱۵۰ درجه در مقابل توربین های بخار در حدود ۶۰۰ درجه قابلیت ایجاد بازده حرارتی بیشتری دارند اما چرخه های گازی دارای یک عیب بزرگ  می باشد و آن بالا بودن دمای خروجی اگزوز آنها می باشد معمولاً بالای ۵۰۰ درجه که قسمت بزرگی از مزایای آن را محو می کند .

علم امروز این امکان را به وجود می آورد که از گازهای خروجی با دمای بالای اگزوز به عنوان یک منبع انرژی حرارتی برای یک سیکل بخار استفاده کنیم .

پیشرفت های اخیر در تکنولوژی چه در توربین های گاز و چه در بخار این امکان را می دهد که بازده را بدون افزایش زیادی  در هزینه در سیکل های ترکیبی تا حدود ۴۰% افزایش دهیم .

در سال ۱۹۸۸ شرکت زیمنس SIEMENS توانست نیروگاهی ترکیبی به ظرفیت ۱۳۵۰ MW و بازده ۵/۵۵% در یکی از شهرهای ترکیه احداث نماید .

در نیروگاه شهید رجایی، تعداد ۶ واحد توربین گازی هر کدام به قدرت MW 123 نصب و راه اندازی گردیده است که این واحدها با نصب ۳ واحد حرارتی به قدرت MW 6/100 × ۳ به صورت سیکل ترکیبی در آمده است .

اولین واحد گازی این نیروگاه در تاریخ ۵/۵/۷۳ و دومین واحد در تاریخ ۲۵/۵/۷۳ و سومین واحد در تاریخ ۱۰/۶/۷۳ ، چهارمین واحد در تاریخ ۲/۷/۱۳۷۳ و پنجمین واحد در تاریخ ۳۰/۸/۱۳۷۳ و آخرین واحد ( ششم ) در تاریخ ۳/۴/۱۳۷۴ وارد شبکه سراسری گردید .

مشخصات فنی توربین گاز :

کمپرسور :

فشار نهایی کمپرسور : bar 11                  تعدادطبقات کمپرسور : ۱۷ مرحله

توربین:

تعدادمحور : ۱ عدد                                   تعداد طبقات : ۳ مرحله

اتاق احتراق :

تعداد محفظه احتراق : ۱۴ عدد                     تعداد مشعل های به ازای هر محفظه : ۱ عدد

نوع سیستم کنترل : اسپیدترونیک مار ۴

ژنراتور:

دارای سیستم تحریک دیود گردان می باشد.

ماکزیمم توان خروجی : MW4/123 (در شرایط استاندارد ایزو) ولتاژ خروجی : KV8/13

جریان نامی : A 6443   دور ژنراتور : r.p.m 3000

5- سیستم تحریک

نوع تحریک : خود تحریک            ولتاژ خروجی : ۲۴۰ ولت دی . سی

جریان خروجی :۱۵۹۰ آمپر دی سی

مشخصات پست : ۴۰۰ کیلووات

سیکل ترکیبی :

پست ۴۰۰ کیلووات نیروگاه سیکل ترکیبی شهید رجایی یک پست کلید زنی (Swiching) با سیستم شینه بندی ۵/۱ کلیدی می باشد.

این پست دارای ۶ بی ۴۰۰ کیلووات می باشد که مدارهای ورودی از سمت غرب پست، شامل ۶ ترانسفرماتور ژنراتور و از سمت شرق پست، ۳ خط انتقال ۴۰۰ کیلووات که دو خط به پست ۴۰۰ کیلووات نیروگاه حرارتی شهید رجایی و یک خط به پست رودشور وصل می گردد.

مشخصات کلید های پست ۴۰۰ کیلووات:

سازنده شرکت : A.BB     تیپ: ۱۰۰۲-H.p.h            جریان نامی :A (4000-2000)

زمان قطع : ms 20

بویلر:

آب پس از خروج از کندانسور و عبور از فیلتر ها و میکس بدها و و بوسترپمپها و یک جفت Main ejectors   و گلند کندانسور وارد مجموعه ای به نام بویلر سیکل ترکیبی می شود که اجزاء آن به شرح زیر می باشد.

۱- Feed water heater             ۲-Dearator

3-storage tank              ۴-LP evaprator

5- Boiler feed pump    ۶-IP  و Economizer HP 1,2                          ۷-  Drum IP     ۸-Drum HP

9- (1و۲) HP ، evaporator                 ۱۰- Down Comer

11- (Primary , Final) HP ، IP Super heater  ۱۲- Blow down

13- Flash tank    ۱۴- Diverter Damper

15- Gutine Damper     ۱۶- Fans

روند کلی سیکل در بویلر :

آب خروجی از گلند کندانسور ابتدا وارد Feed water heater شده ( آب به صورت مایع متراکم ) و پس از مقداری افزایش درجۀ حرارت وارد dearator  می شود که در Dearator علاوه بر عمل هوا زدایی ( زدودن گازهای  و ) آب مقداری گرمتر می شود و پس از آن آب در محفظه ای به نام Storage tank  ذخیره می گردد . آب موجود در تانک از طریق لوله های Down comer  وارد لوله های به نام Lp evaprator   شده و مجدداً پس از گرم شدن از طریق دو سری لوله وارد تانک می شود . آنگاه از طریق یک لوله وارد B.F.P   ها می شود ، تعداد B.F.P   ها ۲ تا است که همیشه یکی از آنها در مدار قرار دارد . از هر B.F.P    ، ۲ لوله خارج می شود که هر کدام از آنها پس از اتصال به لوله مشابه از پمپ دیگر بطور جداگانه وارد IP  economizer و economizerHP  می شوند وپس از آنکه در آن مقداری افزایش درجه حرارت دادند آب خروجی از IP economizer وارد Drum IP  می شود ، اما آب خروجی از HP economizer پس از مقداری افزایش دما وارد HP economizer و مجدداً  پس  از مقداری گرم شدن به Drum IP  وارد می گردد .

آب ورودی به Drum IP   از طریق لوله های Down comer   وارد Lp evaprator   می شود و پس از تبخیر مقداری از آب و رسیدن به حالت ۲ فازی مجدداً وارد Drum IP    می شود در Drum IP    پس از جدا شدن آب و بخار ، بخار مرطوب حاصل وارد IP Superheater  شده و پس از رسیدن به حالت بخار مافوق گرم ( خشک شده ) به سمت LP  توربین می رود .

اما آبی که به  Hp drum   وارد شده بود نیز از طریق Down comer    به ۲ سری لوله موازی بنام  evaprator HP   بر می گردد . بخار خروجی از Hp drum وارد Superheater HP-Primary  شده و پس از مقداری خشک شدن به Superheater HP-final  وارد می شود و برای ورود به توربین HP   به حالت سوپر هیت ( خشک ) در می آید .

سیکل ترکیبی نیروگاه شهید رجایی در ابتدای ساخت تنها شامل سیکل گازی بود که گاز خروجی از توربین آن به اتمسفر می رفت اما پس از ملحق شدن سیکل بخار به آن گاز خروجی از توربین وارد H.R.S.G  شده و باعث گرم شدن بخشهای مختلف آن ( Feed water heater , LPevaprator  ) می شود .

 

تشریح اجزای تشکیل دهنده بویلر :

 

50,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • پایان نامه تولید برق از طریق جزر و مد
 • پروژه طراحی و ساخت یک نیروگاه گازی
 • مواد رادیو اکتیو، استخراج و آماده سازی جهت استفاده در راکتورها و تولید برق
 • مقاله تولید برق بدون مصرف سوخت
 • برچسب ها : , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   یکشنبه, ۱ بهمن , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.