گزارش کارآموزی اجرای اسکلت بتنی و تیرچه بلوک


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

گزارش کارآموزی اجرای اسکلت بتنی و تیرچه بلوک شرکت ساختمانی پویان بنا مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۹۱صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود گزارش کارآموزی اجرای اسکلت بتنی و تیرچه بلوک نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

فهرست مطالب

 آشنایی با مکان کارآموزی     ۱
ساختمان های بتنی    ۲
ساختمانهای فلزی    ۲
ساختمانهای آجری    ۳
پیاده کردن نقشه    ۴
عمق پی های نواری    ۶
لایه های پی های نواری    ۷
کرسی چینی    ۸
شناژ   ۹
آرماتوربندی    ۱۰
قشر ماسه سیمان زیر و روی قیر گونی    ۱۲
ملات ماسه سیمان برای پوشش روی قیر گونی    ۱۳
یک رگی کردن ساختمان   ۱۳
دیوار    ۱۴
کف سازی    ۱۴
شیب بندی    ۱۵
فونداسیون پله   ۱۵
عرض دیوار    ۱۷
هشته گیر و لاریز   ۱۷
سقف   ۱۸
میل مهار    ۱۹
ساختمانهای بتنی    ۲۰
ستونها   ۲۰
تیرهای باربر    ۲۱
سقفهای ساختمان بتنی    ۲۲
بلوک   ۲۳
تیرچه    ۲۵
میلگرد ممان منفی    ۲۷
قلاب اتصال    ۲۹
میلگرد افت و حرارت   ۳۰
کلاف عرضی    ۳۱
بتن فوقانی    ۳۲
مصالح سنگی    ۳۷
منابع تهیه شن و ماسه    ۳۷
دانه بندی    ۳۹
دانه های نامطبوع از نظر شکل    ۴۱
آزمایشاتی که باید بر روی دانه ها انجام شود    ۴۲
آب   ۴۳
مصرف آب در بتن از نظر کیفیت    ۴۵
آثار ناخالصی های آب روی بتن    ۴۶
سیمان   ۴۷
مواد متشکله سیمان پرتلند    ۴۸
شرح وظایف قسمتهای مختلف    ۴۹
ایرادها   ۵۲
داربست   ۵۲
تیرچه های پیش ساخته    ۵۴
تیرچه های تمام بتن مسلح   ۵۴
تیرچه های بتنی پیش تنیده    ۵۵
قطعات پرکننده توخالی ( مجوف )   ۵۶
میلگردهای حرارتی و توزیع بار   ۵۷
مرحله تولید در کارخانه    ۵۸
تیرچه پیش ساخته معمولی    ۵۸
بلوک   ۵۹
وسایل حمل و نقل به محل کارگاه و انبار کردن آنها   ۶۰
مرحله اجرا و نصب در محل   ۶۳
کارگذاشتن تیرچه ها   ۶۴
تأمین تکیه گاههای موقت    ۶۶
کارگذاشتن میلگردهای شناژ رابط بین دو تیرچه جهت ایجاد سوراخهای تأسیساتی در سقف   ۶۷
کارگذاشتن میلگردهای شناژ جهت دیوارهای باربر   ۶۹
نصب بلوک ها   ۷۰
کارگذاشتن میلگردهای سقف کاذب در صورت لزوم    ۷۱
کارگذاشتن میلگردهای کلاف Tie beam   ۷۳
برنامه ریزی جهت ایمنی    ۷۷

 

انواع ساختمان :

ساختمان های بتنی:

ساختمان بتنی ساختمانی است که برای اسکلت اصلی آن از بتن آرمه (سیمان،شن،ماسه و فولاد به  صورت میله گرد ساده و آج دار) استفاده شده باشد.

در ساختمان های بتنی سقف ها بوسیله دال های بتنی پوشیده می شود و یا از سقف های تیرچه بلوک استفاده می شود و برای دیوارهای پارتیشن ممکن است از انواع آجر  مانند سفال تیغه ای ، آجر ماشینی سوراخ دار، آجر معمولی کوره ای و یا تیغه گچی استفاده شده و ممکن است از دیوار بتن آرمه هم استفاده شود در هر حال در این نوع ساختمان ها شاه تیر ها و ستون ها از بتن آرمه ساخته می شوند.

 

ساختمان های فلزی:

در این نوع ساختمان ها برای ساختن ستون ها و پل ها از پروفیل های فولادی استفاده می شود  . در ایران معمولاً ستون ها را از تیر آهن های دوبل و یا بال پهن های تکی (آهن های هاش) استفاده می نمایند و همچنین برای اتصالات از نبشی- تسمه و برای زیر ستون ها ازبیس پلیت  استفاده می شودو معمولاً دوقطعه را بوسیله جوش به هم دیگر متصل می نمایند.

سقف این نوع ساختمان ها ممکن تیر آهن طاق ضربی باشد و یا از انواع سقف های دیگر از قبیل تیرچه بلوک و غیره استفاده گردد.برای پارتیشن ها می توان مانند ساختمان های بتنی از انواع آجر یا انواع قطعات گچی  و یا سفال های  تیغه ای استفاده نمود در هر حال جدا کننده ها می باید از مصالح سبک انتخاب شوند.

در بعضی از ممالک بر خلاف مملکت ما برای اتصال قطعات از جوش استفاده نکرده بلکه بیشتر از پرچ یا پیچ و مهره استفاده می نمایند و برای ستون های نیز می توان بجای تیر آهن از نبشی و یا ناو دانی استفاده نمود.

 

ساختمان های آجری:

در ساختمان های کوچک که از چهار طبقه بیشتر تجاوز نمی نمایند می توان از این نوع ساختمان استفاده نمود. اسکلت اصلی این نوع ساختمان ها آجری بوده  و برای ساختن سقف ها در ایران معمولاً از پروفیل های فولادی (تیر آهن)و آجر بصورت طاق ضربی استفاده می شود  و یا از سقف تیرچه بلوک استفاده می شود.

در این نوع ساختمان ها برای مقابله با نیرو های جانبی مانند زلزله باید حتماً از شناژ های روی کرسی چینی و زیر سقف ها استفاده شود.(دیوار های برشی)

در ساختمان های آجری معمولا دیوار های حمال در طبقات مختلف روی هم قرار می گیرند و اغلب پارتیشن ها نیز همین دیوار های حمال می باشند. حداقل عرض  دیوار های حمال نباید از ۳۵ سانتیمتر کمتر باشد.

 

ساختمانهای آجری :

نخستین مرحله در ساختمانهای آجری مانند سایر ساختمانها پی‌سازی می‌باشد که این کار بعد از گودبرداری و پی‌کنی باید صورت بگیرد ..

پیاده کردن نقشه:

پس از بازدید و ریشه‌کنی اولین قدم در ساخت یک ساختمان پیاده کردن نقشه می‌باشد. منظور از پیاده کردن نقشه یعنی پیاده کردن نقشه ساختمان از روی کاغذ به روی زمین بابعاد ( یک به یک ) . به طوری که محل دقیق پیها و ستونها و دیوارها و زیر زمینها و عرض پی‌های روی زمین به خوبی مشخص باشد . و همزمان با ریشه‌کنی و بازدید محل باید قسمتهای مختلف نقشة ساختمان مخصوصاً نقشه پی‌کنی کاملاً مورد مطالعه قرار گیرد به طوری که در هیچ قسمت نقطه ابهامی وجود نداشته باشد . و بعداً اقدام به پیاده کردن نقشه بشود . باید سعی شود حتماً در موقع پیاده کردن نقشه از نقشه پی‌کنی استفاده گردد . برای پیاده کردن نقشه ساختمانهای مهم معمولاً از دوربینهای نقشه برداری استفاده می‌شود . ولی برای پیاده کردن نقشه ساختمانهای معمولی از متر و ریسمان بنایی که به آن ریسمان کار هم می‌گویند گفته می‌شود . برای پیاده کردن نقشه با متر و ریسمان کار ابتدا باید محل کلی ساختمان را روی زمین مشخص نموده و بعد با کشیدن ریسمان در یکی از امتدادهای تعیین شده و ریختن گچ یکی از خطوط اصلی ساختمان را تعیین می‌نمائیم . مثلاً خطAدر شکل زیر و بعد خط دیگر ساختمان را که معمولاً عمود بر خط اول می‌باشد با استفاده از خاصیت قضیه فیثاغورث ( در مثلثهای قائم‌الزاویه مجذور وتر مساوی‌ است یا مجموع مجذورات دو ضلع دیگر ) رسم می‌نماییم . معمولاً در اصلاح بنایی استفاده از این روش را ۳ و ۴ و ۵ می‌گویند . زیرا در این طریق معمولاً اضلاع مثلث ۳ متر و چهار متر و وتر ۵ متر است و برای مکانهای کوچکتر یا بزرگتر می‌توان از مضربهای این اعداد استفاده نمود مانند ۳۰ و ۴۰ و ۵۰ سانتیمتر و یا ۶ متر و ۸ متر و ۱۰ متر . بهر حال امتداد خط که  عمود بر امتداد بدست می‌آید . آنگاه سایر خطوط را موازی با دو خط فق‌الذکر رسم می‌نمایند . ممکن است به علت قناس بودن زمین دو خط کناری نقشه بر هم عمود نباشد در این صورت یکی از خطوط میانی نقشه را که حتماً بر خط اول عمود است انتخاب و رسم می‌نماییم ممکن است برای عمود کردن خطوط از گونیای بنایی استفاده نمود . در این صورت دقت کار کمتر می‌باشد در موقع پیاده کردن نقشه برای جلوگیری از جمع شدن خطاها بهتر است اندازه ها را از یک نقطه اصلی که آنرا مبداء می‌نامیم حساب نموده و روی زمین منتقل نماییم برای مثال اگر بخواهم از نقطه دو اندازه ۳ متر و ۴ متر را روی امتداد هم  تعیین نماییم بهتر است ابتدا از نقطهA  طول سه متر را جدا نمود تا نقطه بدست آید آنگاه دوباره از نقطهA  طول  ۷ متر را ( مجموع دو اندازه ) جدا نماییم تا نقطهC  بدست آید برای سایر اندازه‌ها نیز همیشه باید از نقطه اندازه بگیریم .

بعد از اتمام کار پیاده کردن نقشه و قبل از اقدام به گودبرداری یا پی کنی باید حتماً مجدداً اندازه‌های نقشه پیاده شده را کنترل نماییم تا حتی‌المقدور از وقوع اشتباهات احتمال جلوگیری شود برای این که مطمئن شویم زویای بدست آمده اتاقها قائمه می‌باشد باید دو قطر هر اتاق را اندازه بگیریم چنانچه مساوی بودند آن اتاق گونیا می‌باشد . به این عمل اصطلاحاً چپ و راست می‌گویند . البته چنانچه در این مرحله اتاقها در حدود ۳ الی ۴ سانتیمتر ناگونیا باشد اشکالی ندارد زیرا با توجه باینکه پی‌ها همیشه قدری پهن‌تر از دیوارهای روی آن می‌باشند لذا در موقع چیدن دیوار می‌توان ناگونیایها را برطرف نمود . به طور کلی باید همیشه توجه داشت که پیاده کردن یکی از اشتباه در آن موجب خسارتهای فراوان می‌شود

عمق پی‌های نواری :

همانطوری که قبلاً توضیح داده شد در زمینهای خوب حداقل عمق پی‌های نواری در حدود ۵۰ سانتیمتر می‌باشد و اگر در این عمق به زمینی بکر دسترسی نباشد باید عمق پی را تا زمین بکر ادامه داده و یا از روشهای دیگری که قبلاً توضیح داده شده مانند شمع‌کوبی استفاده نمود .

 

عرض پی‌های نواری :

معمولاً عرض پی قدری بزرگتر از عرض دیوار روی آن ساخته می شود زیرا اول همیشه فشار وارده و سطح تحت فشار با هم نسبت معکوس دارند . در ثانی فرض بر این است که بار وارده وسیله دیوار یا ستون به پی با زاویه ۴۵ درجه منتقل می‌شود به این جهت عرض پی را بزرگتر از عرض دیوار می گیرند و چنانچه پی از مصالح گران‌ قیمت ساخته شود مانند بتون و یا سنگ چین از ساختن کناره‌های پی خودداری نموده و آن را به صورت پله و یا شیبدار می‌سازند .

لایه‌های پی‌های نواری :

لایه‌های پی سازی در پی‌های نواری به ترتیب از پایین به بالا عبارتند از :

۱ـ شفته ریزی

۲ـ کرسی چینی

۳ـ شناژ

۴ـ ملات ماسه‌سیمان برای زیر ایزولاسیون رطوبتی

۵ـ قیروگونی برای ایزولاسیون رطوبتی

۶ـ ملات ماسه سیمان برای پوشش روی قیروگونی

۷ـ دیوارچینی اصلی

کرسی چینی :

معمولاً در طبقه همکف ساختمانها سطح اتاقها را چند سانتیمتری از کف حیاط یا کوچه بلندتر می‌سازند . به این اختلاف ارتفاع کرسی چینی می‌گویند . معمولاً کرسی‌چینی به سه علت انجام می شود اول آنکه از قدیم‌الایام بشر تمایل داشت قدری بلندتر از سطح زمین سکونت کند و به این ترتیب احساس امنیت بیشتری می‌نمود . دوم آنکه ارتفاع طبقه همکف با سطح زمین مانع ورود برف و باران و برگ و خاشاک و غیره به داخل اتاقها می‌گرد . سوم آنکه چون اغلب زمینهایی که ما برای ساختمان انتخاب می‌کنیم کاملاً مسطح نبوده و دارای شیب می‌باشند و از طرف اطاقها و سالونهای ساختمان باید کاملاً در یک سطح ساخته شوند لذا برای مسطح کردن اتاقها قسمت پایین را بوسیله کرسی‌چینی با قسمتهای بلند آن همسطح می‌نمایند .

عرض دیوارهای کرسی چینی بستگی به ارتفاع آن دارد . هر قدر این ارتفاع بیشتر باشد به علت وجود خاکی که در پشت آن قرار دارد باید پهنای آن بیشتر شود تا بتوان در مقابل فشارهای جانبی کاملاً مقاومت کرد . این مسئله در دیوارهای اطراف ساختمان که فشارهای خاک از یک طرف می‌باشد . باید بیشتر رعایت گردد . در هر حال عرض کرسی چینی باید قدری بیشتر از دیوار اصلی و قدری کمتر از پی زیر آن باشد . اگر ارتفاع کرسی چینی فقط در حدود ۱۰ الی ۱۵ سانتیمتر باشد می‌تواند پهنای آن مساوی دیوار روی آن باشد . باید برای کلیه دیوارها اعم از دیوارهای حمال و یا تیغه‌ها و یا پارتیشنها پی سازی و کرسی چینی انجام شود .

 

شناژ :

شن به زبان فرانسه یعنی زنجیر و شناژ به معنی زنجیر کردن می‌باشد این قسمت از ساختمان که روی کرسی چینی و معمولاً در یک تراز ساخته می‌شود برای متصل کردن کلیه پی‌ها به همدیگر می‌گردد در اثر وجود شناژ کلیه قسمتهای ساختمان به طور یکپارچه عمل نموده و کلیه نشستها یکنواخت بوده و نیروهای وارده اتفاقی ( مانند زمین لرزه و باد ) به یک نقطه ساختمان به تمام قسمتها منتقل گشته ، در نتیجه از شدت نیروی وارده در یک نقطه کاسته شده و مانع خرابی ساختمان می‌گردد .همانطوری که در بالا گفته شد معمولاً شناژهای افقی را روی کرسی چینی و طبقه همکف اجرا می‌کنند ولی گاهی اوقات نیز در طبقات زیر هر سقف روی کلیه دیوارها شناژ اجراء می گردد و این شناژهای افقی که در پایین و بالای دیوار ساخته می‌شود بوسیله شناژهای عمودی که در چند نقطه به یکدیگر متصل می‌گردد . اجرا شناژ افقی و عمودی در ناحیه های زلزله خیز مانند ایران الزامی است زیرا این شناژها به نسبت قابل ملاحظه‌ای از شدت خرابیهای وارده می‌کاهد .

در ساختمانها مختلف شناژ را با مصالح مختلف از قبیل تیر آهن ، میله گرد ، تیر چوبی و غیره می‌سازند . ولی متداول‌ترین آن شناژ بتونی است . این نوع شناژ از سه قسمت تشکیل می‌گردد

آرماتوربندی :

برای ایجاد مقاومت در مقابل نیروهای کششی در بتن د اخل شناژ بتونی چند ردیف در بالا و پایین میله‌گرد طولی قرار می‌دهند و این میله گردهای طولی را بوسیله میل‌گردهای عرضی که به آن خاموت می گویند بهمدیگر متصل می‌نمایند . میله گردهای طولی و عرضی را می‌بافند و بعد در داخل قالب بندی شناژ قرار می‌دهند

 

. باید توجه داشت که پهنای این قفسه بافته شده باید در حدود ۵ سانتیمتر کوچکتر از پهنای قالب شناژ باشد ( هر طرف ۵/۲ سانتیمتر ) به طوری که این میله گردها کاملاً در بتن غرق شوند و آن را از خورندگی در مقابل عوامل جوی محفوظ نگاه دارد این ۵/۲ سانتیمتر در مناطق مختلف در آب و هوای مختلف و همچنین محل قرار گرفتن قطعه بتونی ( اینکه در داخل زمین قرار می‌گیرد و یا خارج آن ) و همچنین میزان سولفاته بودن آبهای مجاور آن متفاوت است که میزان آن بوسیله مؤسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران تعیین شده است

 

 

 

قشر ماسه سیمان زیر و روی قیروگونی

زیر قیروگونی را به دو دلیل با یک قشر ماسه و سیمان اندود می‌کند .

۱ـبرای ایجاد یک سطح صاف و مناسب برای اندود قیروگونی ، زیرا اگر بخواهیم بلافاصله بعد ازز کرسی چینی اقدام به قیرگونی بنماییم سطح آجر قیرگونی به علت ناهمواری برای قیرگونی مناسب نیست و اصولاً قیروگونی به علت شکننده بودن باید از زیر و رو بین دو پوشش محافظ قرار گیرد .

۲ـ چنانچه که ملات عمومی که برای ساختمان مصرف می‌شود دارای آهک باشد یعنی برای ساختمان از ملات ماسه آهک و یا ماسه سیمان و آهک استفاده شود برای دور نگه داشتن قیروگونی از آهک اقدام اقدام به ایجاد یک لایه ماسه سیمان روی آجر می‌نمایند . زیرا در غیر این صورت به سبب ترکیب قیر با آهک بعد مدتی قیروگونی فاسد گشته و در آن سوراخهایی ایجاد می‌شود که باعث نفوذ رطوبت به سطحهای بالاتر گشته و خاصیت قیرگونی از میان می‌رود . چنانچه ایزولاسیون روی شناژ بتونی اجراء گردد اگر سطح بالایی بتون را بوسیله تخته ماه بخوبی صاف نماییم احتیاج به قشر ماسه سیمان نیست . ملات عمومی ساختمان دارای آهک باشد باید روی قیروگونی هم با پوسته‌ای از ملات ماسه سیمان پوشانیده شود به طوری که قیروگونی به هیچ وجه با آهک در تماس نباشد . در مورد ماسه و سیمان در ساختمانهای بتونی توضیح داده شده است .

ملات ماسه سیمان برای پوشش روی قیروگونی :

 

80,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • گزارش کارآموزی پروژه مسکونی
 • گزارش کارآموزی نظارت بر اجرای ساختمان
 • گزارش کارآموزی عمران
 • کارآموزی ساختمان های فلزی
 • مقاله اصول و مقررات ساختمان سازی
 • برچسب ها : , , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.