مقاله امگا ۳


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله امگا ۳ مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۳۴  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک مقاله امگا ۳ نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست

چکیده   ۱
مقدمه   ۲
امگا و پروستاگاندینها   ۳
فواید مصرف امگا ۳   ۴
تشکیل پلاک در دیواره عروق   ۶
چه کسانی نباید امگا ۳ مصرف کنند   ۶
دوز مصرف امگا ۳ برای بزرگسالان   ۶
تاثیر امگا در کاهش حمله های ام اس   ۹
تقسیم بندی چربی ها   ۱۰
منابع امگا ۳   ۱۱
غنی سازی تخم مرغ، بهترین راه تامین امگا ۳ بدن   ۱۲
فواید مصرف امگا ۳   ۱۳
اسیدهای چرب امگا   ۱۶
غنی سازی تخم مرغ با امگا ۳   ۱۷
روغن ماهی و بیماری افسردگی حاد   ۱۷
امگا ۳ معجزه قرن جدید   ۱۷
اجزاء روغن کبد ماهی    ۱۹
امگا۳ چیست؟   ۱۹
ویتامین A,D,E   ۱۹
قلب و عروق   ۲۱
سیستم عصبی    ۲۱
سلامت روان   ۲۱
گردو    ۲۴
ماهی سرخو   ۲۵
سلنیوم    ۲۷
پورین    ۲۷
PhytoGold   ۲۷
Phytokid   ۲۷
Promood   ۲۷
Femipure   ۲۷
Proomega   ۲۸
نتیجه گیری   ۲۹
فهرست منابع   ۳۰

چکیده

در تمام مقالات علمی براهمیت نقش امگا-۳ در پیشگیری از بیماری های مختلف و همچنین به عنوان یک درمان تکمیلی در بیماران مبتلا تأکید شده است. تحقیقات علمی نشان می دهد امگا-۳ در تنظیم متابولیسم بدن، دو نقش اساسی را به عهده دارد:

۱- در سیستم ایمنی و افزایش مقاومت بدن نقش دارد.

۲- در اعمال سلولی نقش دارد.

امگا- ۳ با تنظیم مقدار سیتوکین ها۳ و ایکوزانوئیدها۴ در بدن، فعالیت های شیمیایی را کنترل می کند. سیتوکین ها از مهم ترین عوامل تنظیم دستگاه ایمنی بدن هستند. گروهی از این ترکیبات فعال کننده و گروهی غیرفعال کننده سیستم ایمنی بدن می باشند. این دو گروه در کنار هم و با هم کار می کنند و هنگامی که تنظیم آنها به هم بخورد، فرد دچار بیماری می شود. به عبارتی هم کاهش و هم افزایش غیرطبیعی در پاسخ ایمنی بدن، باعث ایجاد بیماری خواهد شد.

دو اسید چرب ضروری بدن امگا ۳ و امگا ۶ میباشند. اسیدهـای چـرب ضـروری آن دستـه از اسیدهای چرب میباشند کـه بـدن قـادر بـه تـولید و سنتز آنها نیست و باید از طریق غـذا تامین گردند. امگا ۳ و امگا ۶ جزء اسیدهای چرب غیر اشباع چندگانه (مرکب) میباشند.

مقدمه

بدن انسان برای برطرف کردن نیازهای خود به مواد تغذیه ای از جمله اسیدهای چرب ، پروتئین ها و غیره نیاز دارد. اسیدهای چرب خود به دو گروه اشباع شده و غیر اشباع تقسیم می شوند. امگا ۳ نام گروهی از اسیدهای چرب غیر اشباع ضروری می باشد که شامل دو اسید چرب EPA و DHA می باشد. این اسیدهای چرب را به این دلیل ضروری نامیده اند که اولا برای ادامه حیات بدن کاملا ضروری هستند و ثانیا چون توسط خود بدن انسان قابل تولید نیستند، حتما باید از طریق رژیم غذایی یا مکملها تامین شوند.

اسیدهای چرب امگا ۳ در ساختار غشاء سلولهای بدن خصوصا سلولهای عصبی وجود دارند. این اسیدهادر فرایند رشد و تکامل بافتهای مختلف مخصوصا رشد مغز و شبکیه چشم، تنظیم پاسخهای ایمنی بدن به عفونتها و بیماریهای التهابی، تبادل مواد بین سلولها مانند کمک به جذب کلسیم و بسیاری از فرایندهای مهم و حیاتی بدن نقش دارند.

امگا ۳ و تاریخچه آن

امگا ۳ نوعی اسید چرب و یا چربی غیر اشباع مرکب است که در زنجیره ی اتصالی کربن آن یک گروه کربوکسیل ( COOH ) و چندین پیوند دوگانه وجود دارد . علت نام گذاری آن ، قرار گرفتن اولین باند دوگانه در بین دو اتم کربن های ۳و۴ در ساختمان شیمیایی مولکول آن است و همین محل قرار گیری باند دوگانه باعث پیدا شدن خواص بیوشیمیایی خاص امگا ۳ می شود .

اولین بار دو دانشمند به نام های دکتر بانگ ( Dr. Bang ) و دکتر دایربرگ ( Dr. Dyerberg ) پس از تحقیقات علمی بر روی چربی های ماهی، نام امگا ۳ (۳- OMEGA) را بر آن نهادند و آن را اولین بار در هنگام بررسی روش تغذیه ی اسکیموها بر روی خون اسکیموها مشاهده کردند با وجود این که اسکیموها همراه غذای اصلی خود(ماهی) از گوشت حیوانات پرچرب شکاری نیز استفاده می کنند، اسیدهای چرب موجود در خون آن ها مانع از تجمع پلاکت و در نتیجه مانع از گرفتگی و رسوبات عروقی در آن ها می شود.

سه اسید چرب معروف از خانواده امگا ۳ که بر روی آن ها تحقیقات و مطالعات بیش تری انجام شده است عبارت اند از:

۱٫آلفا لینولئیک اسید با نام اختصاری ALA

2. ایکوزاپنتا نوئیک اسید با نام اختصاری EPA

3.دوکوزاهگزانوئیک اسید با نام اختصاری DHA

سه اسید چرب ذکر شده از خانواده ی امگا ۳ در چه موادی یافت می شوند؟

مهم ترین مخزن آلفالینوئیک اسید (ALA) روغن بذر کتان است که حاوی مقدار قابل توجهی از اسید چرب ALA است. پس از آن روغن گردو، جوانه ی گندم و سویا حاوی این اسید چرب هستند. سایر مواد غذایی در تغذیه ی انسان ها فاقد این اسید چرب بوده و یا مقدار بسیار جزئی از اسید چرب ALA را دارند.

مخزن دو اسید چرب دیگر خانواده ی امگا ۳ یعنی ایکوزاپنتانوئیک اسید (EPA) و دوکوزاهگزانوئیک(DHA) فقط و فقط ماهی است و در هیچ ماده ی غذایی دیگری تا به حال یافت نشده است. این دو اسید چرب نقش مهمی را درتغذیه دارند و درچند سال گذشته، مطالعات فراوانی برروی آن ها شده است.

به علت خواص معجزه آسای این دو اسید چرب(DHA– EPA) که به تدریج به آن ها اشاره خواهد شد و هم چنین ارزش بالای این دو اسید چرب از خانواده ی امگا ۳ که در پیش گیری و درمان بسیاری از امراض، مؤثرشناخته شده است و با توجه به این که این دو اسید چرب فقط درماهی و روغن ماهی یافت می شود، سعی کنید ذائقه ی خود و خانواده ی خود را به این سرمایه ی پربهای الهی یعنی ماهی که برکت و هدیه ای ارزنده از طرف خداوند رحمان و رحیم به بندگان خود است، عادت داده و آن را جزو برنامه ی غذایی خود قراردهید.

متاءسفانه در کشور ما به ماهی و فراورده های دریایی کم تر اهمیت داده می شود و آن را از غذاهای تشریفاتی و یا محدود به روزهای خاص مانند شب عید نوروز می دانند و تنها نقاط خاص از کشور ما ( مناطق شمالی ومناطق جنوبی کشور) آن را در برنامه ی غذایی خود دارند.

امگا ۳ و پروستاگلاندینها:

امگا ۳ در بدن به پروستاگلاندینهای PG1 وPG3 و یک محصول جانبی دیگر بنام EICOSANOIDS تبدیل (متابولیزه) میگردد. پروستاگلاندینها در تنظیم فشار خون، انعقاد خون، نقل و انتقالات عصبی- پاسخهای آلرژیک و التهابی- عملکرد کلیه ها، معده و روده-رشد و ترمیم بافتها-تولید انرژی-تنظیم هورمونهای جنسی و سنتز دیگر هورمونها نقش دارد.

پروستاگلاندینهای PG1 و PG3  خاصیت ضد التهابی-ضد انعقاد خون و پروستاگلاندینهای PG2 خاصیت التهابی داشته و لخته شدن خون را تسهیل میکنند و توسط چربیهای اشباع شده و امگا۶ تولید میگردند.

فواید مصرف امگا ۳:

۱- کاهش کلسترول و تری گلیسریدهای خون.

۲- کاهش فشار خون.

۳- پیشگیری از بیماریهای قلبی-عروقی. مصرف دو وعده ماهی در هفته خطر سکته و حملات قلبی را تا ۵۰ درصد کاهش میدهد.

۴- کاهش وزن.

۵- درمان و کاهش دردهای مفاصل-آرتریت روماتوئید و آرتروز.

۶- درمان پوکی استخوان. امگا ۳ جذب کلسیم را افزایش داده و رسوب کلسیم را در استخوانها تسهیل میکند.

۷- درمان افسردگی. افرادی که امگا۳ به اندازه کافی دریافت نمیکنند بیشتر مستعد افسردگی میباشند.

۸- التایم سوختگیها. با کاهش التهاب و تسریع التیام زخمها.

۹- امگا ۳ علایم آسم را تخفیف داده و امگا ۶ آن را تشدید میکند.

۱۰- کاهش دردهای قاعدگی.

۱۱- کاهش التهاب در سرتاسر بدن.

۱۲- جلوگیری از تصلب شرایین.

۱۳- شل شدن و گشاد شدن عروق خونی. حفظ انعطاف پذیری دیواره عروق

تشکیل پلاک در دیواره عروق.

۱۴- جلوگیری از رشد سلولهای سرطانی.

۱۵- افزایش سطح هورمون رشد.افزایش رشد عضلات.

۱۶- کاهش لخته شدن خون. خاصیت ضد انعقادی. کاهش ویسکوزیته (گرانروی) خون.

۱۷- افزایش تمرکز و قوه ادراک.

۱۸- نقش در تکامل مغز و رشد سلولهای عصبی و حفظ سلامتی چشمها (مصرف آن به زنان باردار و شیرده توصیه میگردد). درمان خشکی چشم.

۱۹- کاهش بروز سرطانهای پستان، تخمدان، پروستات، معده و روده بزرگ.

۲۰- کنترل و تعدیل اختلالات خود ایمنی.

۲۱- پیشگیری و یا درمان: آلزایمر- آسم- اختلال کم توجهی- بیش فعالی -اختلال دو قطبی-اختلالات تغذیه ای -سرطانها-اگزما-میگرن-پسوریازیس-آکنه.

۲۲- بهبود توان ذهنی و حافظه.

۲۳- جلوگیری از پیری زود رس.

۲۴- کاهش و پیشگیری از آریتمی.

۲۵- تثبیت انسولین وقند خون.

۲۶- پوست را لطیف و نرم میکند.

 چه کسانی نباید امگا ۳ مصرف کنند:

۱- افرادی که دچار اختلالات خونی میباشند.

۲- کسانی که پوستشان براحتی دچار کوفتگی و کبود شدگی میگردد.

۳- کسانی که از داروهای رقیق کننده خون مثل آسپرین و یا وارفارین استفاده میکنند. چونکه امگا ۳ نیز  دارای خاصیت رقیق سازی خون است.

۴- افرادی که به غذاهای دریایی حساسیت دارند.

۵- مصرف دوز بالای امگا ۳ سیستم ایمنی بدن را سرکوب میکند بنابراین کسانی که سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است نبایستی از آن استفاده کنند.

۶- افرادی که فشار خون خیلی بالا و کنترل نشده دارند.

عوارض جانبی امگا ۳:

مصرف به اندازه امگا ۳ بسیار بی خطر است.

۱- مصرف بیش از حد امگا ۳ موجب اسهال، احساس تهوع و احساس طعم ناخوشانید در دهان میشود.

۲- مصرف دوز بالای امگا ۳ جذب ویتامینهای A-D-E وK را کاهش میدهد.

۳- بوی ماهی در تنفس، مدفوع روغنی و چرب از عوارض نادر مصرف امگا ۳ میباشد.

۴- در برخی افراد دیابتی موجب بالا رفتن قند خون میگردد.

۵- مصرف بیش از ۳ گرم امگا ۳ در روز خطر سکته هموراژیک (پاره شدن عروق مغز) را افزایش میدهد.

نکته مهم در باره امگا ۳:

امگا ۳ به نور، حرارت و اکسیژن بسیار حساس میباشد. وقتی امگا ۳ در معرض این ۳ عامل قرار میگیرد اکسید شده و یا به اصطلاح فاسد میشود. اکسیداسیون امگا ۳ طعم آن را تغییر داده و ارزش غذایی آن را نیز از بین میبرد. همچنین اکسیداسیون امگا ۳ ایجاد رادیکالهای آزاد را میکند که منجر به سرطان میگردد. بنابراین روغنهای حاوی امگا ۳ را در ظروف کاملا در بسته، بدور از نور و در یخچال نگه داری کنید. هیچگاه روغنهای غیر اشباع چند گانه را برای سرخ کردن مواد غذایی مورد استفاده قرار ندهید. ویتامین E از اکسید شدن امگا ۳ جلوگیری بعمل می آورد.

دوز مصرف امگا ۳ برای بزرگسالان:

۱-EPA وDHA 450 میلی گرم در روز و یا ۳-۲ وعده ماهی در هفته.

۲- مکملهای روغن ماهی (امگا ۳): ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ میلی گرم در روز. (۳ تا ۴ گرم در روز)

۳-ALA 2220 میلی گرم در روز

نکته: هر ۱۰۰۰ میلی گرم از کپسولهای روغن ماهی حاوی ۱۸۰ میلی گرم EPA و۱۲۰ میلی گرم DHA است.

نکته:از ۲ هفته قبل و تا دو هفته بعد از عمل جراحی از مصرف امگا ۳ خودداری کنید.

نکته: از آنجایی که امکان وجود سم جیوه در ماهی وجود دارد مصرف کپسولهای امگا۳ توصیه میگردد چراکه این کپسولها تصفیه شده و فاقد جیوه و دیگر سموم میباشند.(البته نوع معتبر آنها). کپسولهای امگا ۳ را میتوانید از داروخانه ها تهیه کنید .

تاثیر مطلوب امگا ۳ بر روی قلب ثابت شده بود اما اخیرا مشخص شد که این ماده از مغز نیز حفاظت کرده و از پیشرفت بیماری هایی نظیر آلزایمر جلوگیری می کند.

به نقل از ای بی سی نیوز ، دانشمندان دریافته اند که چنانچه به بیمارانی که مبتلا به آلزایمر یا برخی اختلالات دیگر هستند امگا ۳ به صورت طبیعی یا مکمل داده شود روند پیشرفت بیماری کند می شود.

همچنین در برخی از بیماری ها که توانایی یادگیری ، تفکر و به خاطر آوردن در افراد کاهش می یابد استفاده از امگا ۳ می تواند موجب حفاظت از مغز و بهبود کیفیت عملکرد آن گردد.

البته استفاده از امگا ۳ وتاثیر آن در افرادی که دچار آلزایمر پیشرفته هستند و یا به نوعی مشکلات مغزی پیچیده دارند تاثیر چندانی ندارد اما بررسی ها نشان داده چنانچه در مراحل اولیه بیماری تشخیص داده شود و از امگا ۳ به طور منظم و مرتب استفاده شود فوائد بسیاری دارد.

به همین علت محققان در حال بررسی موارد مستند هستند و ممکن است بزودی امگا ۳ نیز در فهرست داروهای لازم برای بیماران مبتلا به آلزایمر و دیگر اختلالات مغزی تجویز شود.

از آنجا که امگا ۳ فوائد بسیاری بر روی قلب و حتی مفاصل و دستگاه های گوناگون بدن دارد و در جلوگیری از التهاب نیز موثر است ، کارشناسان به افراد سالم نیز توصیه می کنند که آن را به صورت طبیعی در انواع ماهی ها و یا به صورت مکمل البته با نظر پزشک مصرف نمایند.

امگا-۳ یک گروه از اسیدهای چرب ضروری غیراشباع پلی ( با چند پیوند دوگانه) است که بدن ما می تواند آن را بسازد. اگر امگا-۳ از طریق غذا به بدن نرسد، انسان نمی میرد، ولی ثابت شده که بدون آن به امراض زیادی مبتلا خواهد شد و متأسفانه اکثر این امراض جزء بیماری های لاعلاجی هستند که در نهایت فرد را به سمت مرگ پیش می برند.

نقش عمده و اصلی این ماده حیاتی که از اسیدهای چربی به نامEPA1 وDHA2 تشکیل شده است، پیشگیری از بیماری ها و گرفتگی رگ های خونی است. امگا- ۳ اعمال فیزیولوژیک مختلفی را در بدن به عهده دارد ولی همان طور که گفته شد در پیشگیری از تصلب شرایین( آرترواسکلروزیس) نقشی اساسی دارد.

امروزه در سراسر جهان اسیدهای چربEPA وDHA از خانواده امگا ۳، به عنوان معجزه قرن جدید در دنیای تغذیه مدرن، جایگاه بسیار مهمی را برای خود باز کرده اند و نقش عمده ای در پیشگیری از بیماری ها، به ویژه بیماری های قلبی و عروقی دارند.

امگا- ۳ به شما کمک می کند تا گامی در جهت سلامتی خود و خانواده تان بردارید و عمری طولانی و بدون بیماری را سپری کنید . شما می توانید با مصرف طولانی مدت امگا-۳، از مصرف داروهای مختلف کاسته و با این کار علاوه بر کاهش عوارض ناشی از داروها، در مصرف بودجه کشور نیز صرفه جویی می کنید.

در حال حاضر سالیانه میلیاردها ریال صرف درمان بیماران قلبی- عروقی و مغزی می شود که به طور مسلم صدمات اقتصادی بالایی را برای کشور دارد.

 اگر فرد به عفونت دچار شود ، پیشرفت عفونت در بدن، سبب افزایش فعالیت سیستم ایمنی می شود. افزایش مزمن وغیرطبیعی فعالیت سیستم ایمنی نیز می تواند موجب ایجاد بیماری خودایمنی مثل آرتریت روماتوئید۵ در فرد شود. کم بودن فعالیت سیستم ایمنی هم باعث ابتلاء فرد به انواع بیماری ها و عفونت ها خواهد شد.

اسید چرب امگا-۳ می تواند این اختلالات سیستم ایمنی را از بین ببرد. در این زمینه تحقیقات علمی بی شماری صورت گرفته است. به طور مثال خانم دکتر میرانی درتحقیقات و بررسی های خود در دانشگاه بوستون آمریکا نشان می دهد که امگا- ۳ می تواند ترشح بیش از حد سیتوکین ها را کاهش داده و تحت کنترل درآورد. بالا بودن سطح سیتوکین ها در خون، ارتباط غیرمستقیم با بروز آرترواسکلروزیس، بیماری های خودایمنی، التهابات مزمن و سرطان ها دارد.

از اعمال مهم دیگر امگا-۳، رقیق کردن خون و تسهیل حرکت مواد در جدار رگ های خونی است. در نتیجه می تواند اختلالات مربوط به غلظت بالای خونی را که به دنبال بیماری های قلبی- عروقی و یا تنفسی ایجاد می شود کاهش دهد و مانع از ترومبوز( ایجاد لخته خونی داخل رگ ) شود. همچنین این خاصیت مهم امگا-۳ مانع از ایجاد آمبولی ( لخته خونی ) و بدنبال آن سکته های قلبی می شود.

خاصیت دیگر این معجزه الهی، کاهش اختلالات متابولیسم کلسترول در بدن و تنظیم مقدار آن در بدن می باشد، یعنی مقدار HDL ( کلسترول خوب ) وLDL ( کلسترول بد ) را در بدن تنظیم می کند.

همچنین بررسی های انجام شده بر روی گروهی از بیماران سرطانی نشان داده که مصرف اسید چرب امگا- ۳ اثر مثبتی بر روی بهبود بیماری و جلوگیری از روند پیشرفت آن داشته است.

۱-Eicosapentaenoic acid ( ایکوزاپنتانوئیک اسید) : اسید چرب امگا-۳ با ۲۰ اتم کربن و ۵ پیوند دوگانه

۲-Docosahexaenoic acid ( دوکوزاهگزانوئیک اسید) : یکی از اسیدهای چرب امگا-۳ با ۲۲ اتم کربن و ۶ پیوند دوگانه

۳-Cytokines( سیتوکین ها ) : پروتئین شبه هورمونی که توسط گلبول های سفید خونی تولید شده و به عنوان پیغامبر بین سلولی عمل می کند. این شبه هورمون فعالیت و رشد سلول های ایمنی را تحریک کرده و یا از فعالیت و رشد آنها جلوگیری می کند.

۴-Ecosanoids ( ایکوزانوئیدها ) : ترکیبات شبه هورمونی که در تنظیم فشارخون، ضربان قلب، انعقاد خون، تجزیه چربی های بدن، پاسخ های ایمنی و سیستم اعصاب مرکزی دخالت دارند. اسیدهای چرب غیراشباع پیش ساز ایکوزانوئیدها می باشند.

۵-Rheumatoid Arthritis( آرتریت روماتوئید ) : بیماری که با خشکی، التهاب و در نهایت کج شدن استخوان های مفاصل همراه است.

تأثیر امگا ۳ در کاهش حمله های ام اس

 

35,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی: برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید


جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

دسته ها

آخرین بروز رسانی

    شنبه, ۳۰ دی , ۱۳۹۶

اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.