مقاله تاریخ فلسطین


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله تاریخ فلسطین مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۵۸  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله تاریخ فلسطین نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست مطالب

مقدمه:   ۱
گاه شمار تاریخ معاصر فلسطین   ۲
مهمترین حوادث تاریخ قدیم فلسطین   ۸
طرح ایجاد دولت یهودی در فلسطین و تحولات تاریخی آن   ۹
توسعه طلبی صهیونیستی و غصب تدریجی فلسطین   ۱۲
پیش از اشغال انگلیسی ها   ۱۲
از اشغال تا زمان جنگ   ۱۳
پس از جنگ ۱۹۴۸   ۱۳
پس از جنگ ۱۹۶۷   ۱۳
تجاوز نظامی به لبنان   ۱۴
فروش زمین های فلسطینی؛ از شایعه تا واقعیت   ۱۵
مشهورترین کشتارهای صهیونیست ها   ۱۷
نمونه ای از عملیات تروریستی صهیونیست ها   ۱۸
مهم ترین اقدامات ملت فلسطین در برابر صهیونیسم در سده گذشته   ۲۱
مرحلة نخست: ۱۹۱۷-۱۸۹۷   ۲۱
مرحلة دوم: ۱۹۳۵-۱۹۱۷   ۲۱
مرحلة سوم: ۱۹۳۹-۱۹۳۵   ۲۲
مرحلة چهارم: ۱۹۴۹-۱۹۴۰   ۲۳
مرحلة پنجم: ۱۹۶۳-۱۹۴۹   ۲۴
مرحلة ششم: ۱۹۹۴-۱۹۶۴   ۲۴
مرحلة هفتم: ۲۰۰۰-۱۹۹۴   ۲۶
تاریخچة روند سازش   ۳۱
مهمترین آثار اسلامی در قدس و الخلیل   ۳۱
قدس   ۳۱
مهمترین آثار اسلامی قدس   ۳۲
آثار مسیحی قدس   ۳۳
آثار الخلیل   ۳۳
افسانه هیکل سلیمان   ۳۴
برنامه های یهودی سازی قدس و نبرد سیاسی، جغرافیایی و غاصبانه بر سر آن   ۳۵
الف/ فلسطینیان مقیم مناطق اشغالی ۱۹۴۸   ۳۷
ب/ فلسطینیان مقیم اراضی اشغالی ۱۹۶۷   ۳۸
جنگ آبها در فلسطین   ۴۱
اقتصاد فلسطین در کرانه ی باختری و نوار غزه   ۴۱
وضعیت دانشگاه ها و دانشجویان فلسطینی:   ۴۳
ضمائم:   ۴۵

مقدمه:

از آغاز انتفاضة الاقصی تا هم اکنون که سومین سالگرد آن گرامی داشته شد، مسئله فلسطین و خروش و قیام ملت مظلوم فلسطین که برای احقاق حق خود جانفشانی می کنند مورد توجه ویژه رسانه های گروهی قرار گرفته است. خبرها و تحلیلهای ارائه شده توسط این رسانه ها نشانگر حجم عظیم کشتارها و خسارتهای جانی و مالی فلسطینیان و مقاومت همه جانبه این ملت شجاع در مقابل تمامی جنایات ارتش نژادپرست صهیونیستی می باشد.

در این میان آنچه که کمتر مورد توجه قرار گرفته است آگاهی بخشی نسبت به تاریخ و سرگذشت سرزمین فلسطین می باشد. در همایشها و نشستهایی که طی سه سال گذشته توسط دبیرخانه کنفرانس حمایت از انتفاضه فلسطین برگزار شده است، یکی از پرسشها و خواستهای اصلی مشارکت کنندگان و بویژه جوانان، دانش آموزان و دانشجویان، داشتن اطلاعاتی دقیق و منسجم از تاریخ تحولات و رویدادهای سرزمین فلسطین بوده است. لذا این دبیرخانه جهت پاسخگویی به این خواسته و برآورده ساختن این نیاز در سطح افکار عمومی با گردآوری و خلاصه سازی اطلاعات و داده های موجود در منابع مختلف اعم از کتابها، مجلات و روزنامه ها و سایتهای اینترنتی مبادرت به چاپ این کتابچه نموده است.

امید است این کتابچه مورد توجه و استفاده علاقمندان به رویدادهای خاورمیانه و بویژه مسئله فلسطین قرار گیرد و سهمی در افزایش حمایتهای سیاسی، معنوی و مادی ملت شریف ایران از فلسطین داشته باشد.

گاه شمار تاریخ معاصر فلسطین

(۱۳۷۹-۱۲۵۴ شمسی / ۲۰۰۰-۱۸۷۶ میلادی)

۱۲۵۴-۱۲۵۵ هـ ش (۱۸۷۶ -۱۸۷۷ میلادی): اولین جلسه مجلس عثمانی در اسلامبول برگزار شد و اولین نمایندگان فلسطین از شهر بیت المقدس برای این مجلس انتخاب گردیدند.

۱۲۶۰ – آبان (۱۸۸۱ – نوامبر): دولت عثمانی اعلام کرد که حق اقامت یهودیان خارجی (غیرعثمانی) را در سراسر نقاط امپراطوری عثمانی بجز فلسطین، می پذیرد.

۱۲۷۱ – آبان (۱۹۸۲ – نوامبر): حکومت عثمانی فروش اراضی را به یهودیان خارجی، ممنوع کرد.

۱۲۷۵ (۱۸۹۶): عبدالحمید دوم پیشنهاد هرتزل را مبنی بر اینکه فلسطین به یهودیان اعطا شود، رد کرد و گفت: من نمی توانم از هیچ قسمتی از امپراطوری عثمانی چشم پوشی کنم … من نمی توانم با کالبد شکافی موجود زنده موافقت کنم.

۱۲۷۶ – ۸ شهریور (۱۸۹۷ – ۲۹ اوت): تشکیل اولین کنگره صهیونیستی در شهر بال سوئیس و آغاز فعالیتهای سازمان جهانی صهیونیسم.

۱۲۷۶ (۱۸۹۷): در واکنش به کنگره اول صهیونیست ها، عبدالحمید دوم عده ای از افراد دربار خویش را جهت حکومت بر استان بیت المقدس، اعزام داشت.

۱۲۹۳ – ۶ تیر (۱۹۱۴-۲۸ ژوئن): شروع جنگ جهانی اول که تا سال ۱۹۱۸ ادامه داشت و نهایتاً منجر به تجزیه حکومت عثمانی شد.

۱۲۹۵ – ۲۶ شهریور (۱۹۱۶ – ۱۶ می): پیمان سرّی سایکس – پیکو، امضاء شد. بر اساس این پیمان، استانهای عربی امپراطوری عثمانی بین بریتانیا و فرانسه تقسیم می شد.

۱۲۹۶ – ۱۱ آبان (۱۹۱۷ – ۲ نوامبر): آرتور جیمز بالفور، وزیر خارجه بریتانیا با ارسال نامه ای به بارون لیونل والتر دو روچیلد، قول حمایت بریتانیا از تأسیس میهن ملی یهود در فلسطین را به روچیلد داد. این نامه که بعدها به اعلامیه بالفور مشهور شد، متعاقب وعده ای بود که بنیامین دیزرائیلی نخست وزیر یهودی انگلستان در اواسط قرن نوزده، پس از خرید سهام کانال سوئز با پول روچیلد، به وی داده بود.

۱۲۹۶ – بهمن (۱۹۱۸ – ژانویه): سراسر فلسطین توسط نیروهای متفق، تحت فرماندهی آلنبی، ژنرال یهودی الاصل انگلیسی، اشغال شد و وی جمله معروف «امروز جنگهای صلیبی به پایان رسید» را گفت.

۱۲۹۸ – ۶ تا ۲۰ بهمن (۱۹۱۹- ۲۷ ژانویه تا ۱۰ فوریه): اولین کنگره ملی فلسطین در قدس تشکیل شد.

۱۲۹۹ – ۵ اردیبهشت (۱۹۲۰- ۲۵ آوریل): شورای عالی کنفرانس صلح سان رمو، بدون رضایت فلسطینیان، قیمومیت فلسطین که از سوی صهیونیست ها طراحی شده بود، را به بریتانیا واگذار کرد.

۱۲۹۹ – ۱۰ تیر (۱۹۲۰ – ۱ ژوئیه): اداره مدنی بریتانیا در فلسطین افتتاح شد و سر هربرت سامئول یهودی بعنوان اولین کمیسر عالی بریتانیا در فلسطین برگزیده شد.

۱۳۰۱- ۱۰ مرداد (۱۹۲۲ – ۳۰ ژوئیه): موافقت کنگرة آمریکا با ایجاد میهن ملی یهود در فلسطین به اتفاق آراء (اعلامیه بالفور آمریکایی)

۱۳۰۸ – ۱ تا ۷ شهریور (۱۹۲۹-۲۳ تا ۲۹ اوت): فلسطینیان چندین شهر، در واکنش به تظاهرات خشونت آمیز جوانان یهودی در دیوار براق، دست به قیام زدند. این حرکت به قیام براق مشهور شد.

۱۳۱۴ – ۲۸ آبان (۱۹۳۵ – ۲۰  نوامبر): شیخ عزالدین قسّام، رهبر یکی از اولین گروههای مبارز اسلامی فلسطین، طی عملیاتی علیه نیروهای اشغالگر انگلیسی در جنگلهای یعبد واقع در شهر جنین به شهادت رسید.

۱۳۱۶ – ۶ آذر (۱۹۳۷ – ۲۸ نوامبر): اعدام رهبر ۸۰ ساله روزه دار مجاهدین شیخ فرهان سعدی (از یاران شیخ عزالدین قسام) توسط انگلیسی ها.

۱۳۲۳– مهر (۱۹۴۴ – اکتبر): کنفرانس مقدماتی اتحادیه عرب با حضور نمایندگان فلسطینی در اسکندریة مصر برگزار شد. در این کنفرانس پیشنهاد تشکیل یک دولت عربی در فلسطین مطرح شد که در آن جامعة غیرعرب (یهودیان) از حقوق کامل شهروندی برخوردار باشند.

۱۳۲۶ – ۷ آذر (۱۶۴۷-۲۹ نوامبر): مجمع عمومی سازمان ملل با تصویب طرح تقسیم فلسطین به حضور صهیونیستها در فلسطین رسمیت بخشید.

۱۳۲۷- ۲۰ فروردین (۱۹۴۸ – ۸ آوریل): عبدالقادر حسینی، در نبرد یا گروه تروریستی «هاگانا» در قسطل به شهادت رسید.

۱۳۲۷ – ۲۰ فروردین (۱۹۴۸-۹ آوریل): قتل عام دیریاسین به دست گروه های تروریستی و با رهبری مناخیم بگین و اسحاق شامیر به وقوع پیوست. طی این کشتار ۲۴۵ فلسطین اعم از زن و کودک به  خاک و خون کشیده شدند.

۱۳۲۷  – ۲۴ اردیبهشت (۱۹۴۸- ۱۴مه): دولت غاصب اسرائیل در ساعت ۴ بعدازظهر در تل آویو اعلام موجدیت کرد و دقایقی بعد از آن امریکا آن را به رسمیت شناخت.

۱۳۲۷  – ۲۵ اردیبهشت (۱۹۴۸-۱۵مه): قیمومت بریتانیا بر فلسطین پایان یافت.

۱۳۲۷  – ۲۵ اردیبهشت (۱۹۴۸-۱۵مه): یک روز پس از اعلام تأسیس رژیم صهیونیستی، ارتشهای مصر، سوریه، اردن، عراق و لبنان از شمال، جنوب و شرق به این رژیم یورش بردند. آرمان مشترک همه آنان این بود که دولت یهود را در نطفه خفه کنند. این جنگ اولین رویارویی اعراب با اسرائیل نام گرفته است.

۱۳۲۸  – ۲۱ اردیبهشت (۱۹۴۹-۱۱می): سازمان ملل متحد، رژیم صهیونیستی اسرائیل را به عضویت پذیرفت. مشروط بر اینکه اسرائیل قطعنامه ۱۸۱در مورد برپایی کشور فلسطین به میهن شان را بپذیرد. (عضویت مشروط در سازمان ملل تنها در مورد اسرائیل اعمال شده است).

۱۳۲۸  – ۱۲ آذر (۱۹۴۹-۳ دسامبر): بدنبال آوارگی بسیاری از فلسطینیان توسط صهیونیستها بویژه در جنگ ۱۹۴۸ ، سازمان ملل اقدام به تأسیس آژانس حمایت از آوارگان فلسطینی تحت عنوان «آنروا» در وین اطریش نمود.

۱۳۳۰ – ۲۹ تیر (۱۹۵۱ – ۲۰ ژوئیه): ملک عبدالله، پادشاه اردن، توسط یک فلسطینی در خارج از مسجدالاقصی در بیت المقدس ترور شد.

۱۳۳۵ – ۹ آبان (۱۹۵۶-۲۱ اکتبر): نیروهای اسرائیلی دست به کشتار مردم در روستای کفرقاسم زدند که حداقل ۴۹ نفر کشته برجای گذاشت.

۱۳۴۶ – ۱۷ خرداد (۱۹۶۷-۷ ژوئن): اسرائیل در جنگی مقابل سوریه، مصر و اردن، بر قدس، کرانه باختری، نوار غزه و بلندیهای جولان تسلط پیدا کرد.

۱۳۴۸ – ۳۰ مرداد (۱۹۶۹ – ۲۱ اوت): مسجدالاقصی توسط صهیونیستها به آتش کشیده شد.

۱۳۵۱ – ۱۵ مهر (۱۹۷۳ – ۶ اکتبر): ارتش مصر با شکستن دیوار معروف دفاعی بارلو در چهارمین جنگ اعراب و اسرائیل به توفیق اولیه دست یافت ولی کشورهای غربی بویژه آمریکا با کمک به رژیم صهیونیستی این رژیم را از شکست حتمی رهایی بخشیدند.

۱۳۵۳ – ۱۹ آبان (۱۹۷۵ – ۱۰ نوامبر): مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه ای را تصویب کرد که بر اساس آن صهیونیسم نوعی از نژادپرستی شمرده شد.

۱۳۵۷ – ۲۷ شهریور (۱۹۷۸-۱۸ سپتامبر): امضای توافقنامة صلح کمپ دیوید بین مصر و رژیم صهیونیستی

۱۳۵۸ – ۶ فروردین (۱۹۷۹ – ۲۶ مارس): امضای نهائی پیمان صلح بین انور سادات رئیس جمهور مصر و مناخم بگین نخست وزیر رژیم صهیونیستی در حضور کارتر رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید.

۱۳۵۹ – ۹ مرداد (۱۹۸۰-۳۱ ژوئیه): مجلس رژیم صهیونیستی، قدس را بعنوان پایتخت یکپارچه و دائمی حکومت اسرائیل تعیین نمود.

۱۳۶۰ – ۱۴ مهر (۱۹۸۱-۶ اکتبر): انور سادات رئیس جمهور مصر بدلیل عقد پیمان کمپ دیوید و سازش با رژیم صهینونیستی بدست سروان خالد اسلامبولی ترور شد.

۱۳۶۰ – ۲۳ آذر (۱۹۸۱ – ۱۴ دسامبر): رژیم صهیونیستی بلندیهای جولان را رسماً به سرزمینهای تحت اشغال خود ضمیمه کرد.

۱۳۶۱ – ۱۶ خرداد (۱۹۸۲ – ۶ ژوئن): آغاز اشتعال تدریجی لبنان توسط ارتش اسرائیل.

۱۳۶۱ – ۲۵ تا ۲۷ شهریور (۱۹۸۲ – ۱۶ تا ۱۸ سپتامبر): فالانژیستها (گروهی از مسیحیان مارونی همدست اسرائیل) تحت هدایت نیروهای اشغالگر صهیونیستی (به فرماندهی آریل شارون) دست به قتل عام پناهندگان فلسطینی ساکن در اردوگاههای صبرا و شتیلا در بیروت غربی زدند.

۱۳۶۶ – ۱۸ آذر (۱۹۸۷-۹ دسامبر): قیام مردمی (انتفاضه) در سرزمین های فلسطین آغاز گشت. (انتفاضه اول)

۱۳۷۰ – ۸ آبان ( ۱۹۹۱- ۳۰ اکتبر): کنفرانس صلح مادرید

۱۳۷۳ – ۲۲ شهریور (۱۹۹۳ – ۱۳ سپتامبر): امضای توافق نامه غزه و اریحا (اسلو) میان سازمان آزادیبخش فلسطین و اسرائیل که بر اساس آن نوعی خودگردانی با اختیارات محدود در ۶۰% از نوار غزه و شهر اریحا در کرانه باختری رود اردن به فلسطینی ها اعطاء می شد.

۱۳۷۳ – ۶ اسفند (۱۹۹۴ -۲۵ فوریه): ۲۹ فلسطینی بهنگام نماز در حرم ابراهیمی در شهر الخلیل توسط یک صهیونیست، به شهادت رسیدند.

۱۳۷۴ – ۱۰ تیر (۱۹۹۴ – ۱جولای): ورود یاسر عرفات به غزه در چارچوب قرارداد اسلو.

۱۳۷۴ – ۴ آبان (۱۹۹۴-۲۶ اکتبر): امضای توافقنامه صلح وادی عربه بین اردن و رژیم صهیونیستی.

۱۳۷۴ ۵ آبان (۱۹۹۵ – ۲۶ اکتبر): دکتر فتحی شقاقی، رهبر جنبش جهاد اسلامی فلسطین توسط صهیونیستها در جزیره مالت، به شهادت رسید.

۱۳۷۵ – ۲ مهر (۱۹۹۵ -۲۴ سپتامبر): امضای توافقنامه طابا (معروف به توافقنامه مرحله انتقالی) در قاهره میان هیأتهای حکومت خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی.

۱۳۷۶ – ۲۷ دی (۱۹۹۷-۱۷ ژانویه): توافقنامه تقسیم الخلیل میان حکومت خودگردان و نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل که بر اساس آن رژیم صهیونیستی ۲۰% از مساحت شهر الخلیل را تحت حاکمیت خود نگه داشته و مابقی را به خودگردانی تحویل می داد.

۱۳۷۸ – ۱ آبان (۱۹۹۸-۲۳ اکتبر): امضای توافق نامه وای ریور (مریلند) میان خودگردانی و اسرائیل

۱۳۷۸ – ۲۱ آذر (۱۹۹۸- ۱۲ دسامبر): اجلاس مجلس ملی فلسطین در غزه به حذف بندهایی از منشور ملی فلسطین که در آن خواستار از بین رفتن اسرائیل شده بود رأی داد.

۱۳۷۹- ۲ تا ۴ خرداد (۲۰۰۰- ۲۲ تا ۲۴ مه): صهیونیستها در جنوب لبنان با شکست سنگینی مواجه شده و بصورت مفتضحانه ای توسط حزب الله، از این منطقه رانده شدند.

۱۳۷۹ – ۷ مهر (۲۰۰۰-۲۸ سپتامبر): آغاز انتفاضه مسجد الاقصی (انتفاضه دوم)


مهمترین حوادث تاریخ قدیم فلسطین

۵۰۰۰-۳۰۰۰ ق.م

استقرار اعراب کنعنانی در فلسطین و نام گذاری آن به «سرزمین کنعان»

۳۰۰۰-۲۵۰۰ ق.م

استقرار قبایل عرب آموزی و کنعانی در فلسطین

۱۸۰۵ ق.م

هجرت حضرت ابراهیم «ع» از عراق به فلسطین

۱۶۵۶ ق.م

کوچ نوادگان ابراهیم «ع» از فلسطین به مصر

۱۳۰۰ق.م

مهاجرت ملت فلسطینی ها از جزیرة کرت و دریای اژه به منطقه و اختلاط آنان با اعراب ساکن آن و تبدیل نام آن به «فلسطین»

۹۸۵ق.م

برپایی حکومت داوود «ع»

۹۳۳ ق.م

پایان خلافت سلیمان و تجزیة مملکت یهود

۷۳۲ ق.م

سلطة آشوریان بر فلسطین

۷۲۲ ق.م

نابودی مملکت اسرائیل

۶۰۸ ق.م

بازگشت حاکمیت مصریان بر فلسطین

۶۰۵ ق.م

سلطة کلدانیان بر کل سرزمین شام (از جمله فلسطین)

۵۸۶ ق.م

نابودی مجدد مملکت یهودی و ویرانی قدس و تبعید ۵۰ هزار یهودی به بابل

۵۳۸ ق.م

 تسلط کورش پادشاه هخامنشی بر سرزمین شام که فلسطین و قدس در آن قرار دارد.

۳۳۲ ق.م

حملة اسکندر مقدونی به فلسطین

۶۳ ق.م

ورود رومیان به فلسطین

۴ ق.م

درگذشت هرودوس

۱۳۵ م

سرکوب انقلاب یهودیان موسوم به «برکوکب» که علیه رومیان صورت گرفته بود.

۲۶۷م

اشغال فلسطین از سوی «زنوبیا» ملکة تدمر

۲۷۲ م

پایان حاکمیت تدمر و بازگشت حکومت رومیان

۶۱۴ م

اشغال فلسطین توسط «خسرو پرویز» پادشاه ساسانی

۶۲۷ م

بازگشت حکومت رومیان

۶۳۴-۶۳۶ م

فتح فلسطین توسط مسلمانان در نبردهای اجنادین ویرموک و سقوط بیسان، غزه، نابلس، لد، یافا و قدس

۱۰۹۹-۶۳۶

حکومت امویان، عباسیان، طولونیان، قرمطیان، اخشیدیان، سلجوقیان و فاطمیان بر منطقه و فلسطین

۱۰۹۹م

حملة صلیبیان به قدس

۱۱۸۸ م

جنگ «حطین» میان مسلمانان و صلیبیان به فرماندهی صلاح الدین ایوبی

۱۲۶۰م

جنگ «عین جالوت» میان مملوکیان و تاتارها

۱۲۹۱ م

پاکسازی نهایی فلسطین از صلیبیان به دست مملوکیان

۱۵۱۶ م

آغاز حکومت عثمانیان بر فلسطین و مناطق عربی همجوار آن

طرح ایجاد دولت یهودی در فلسطین و تحولات تاریخی آن

 

55,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • مقاله مروری بر ریشه‌های مسئله‌ی فلسطین
 • مقاله جغرافیای فلسطین
 • مقاله فلسطین
 • مقاله تأثیر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران بر گروههای مقاومت اسلامی فلسطین جهاد اسلامی و حماس
 • مقاله تحلیل حقوقی رای مشورتی دیوان دادگستری بین المللی در مورد ساخت دیوار حائل در سرزمین های اشغالی فلسطین
 • برچسب ها : , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   یکشنبه, ۲۶ آذر , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.