مقاله تخم مرغ


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله تخم مرغ مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۲۲  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله تخم مرغ نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست

مقدمه :   ۱
تخم مرغ (egg) :   ۲
تخم مرغ فراتر از غذا   ۴
مصرف روزانه تخم مرغ سلامت چشم ها را تضمین می کند   ۷
حقایقی در مورد تخم مرغ   ۸
منابع غذایی تخم مرغ   ۱۴
پروتئین   ۱۴
مزیتهای استفاده از پودر تخم مرغ   ۱۶
منابع :   ۱۸

مقدمه :

اسـم تـخـم مـرغ در یـکـی دو دهـه اخـیـر بد در رفته است. کـارشناسان سلامتی معتقدند که برای سلامت قلب مضر اسـت، و خـلاصـه این کــه موضوع بحث و انتقاد بسیاری از مـنـتـقدان مـی بـاشنـد. امـا آیـا بـه راسـتی دوست سفید رنـــگ ( و گاهی قهوه ای) ما برایمان اینقدر مضر است؟ به تـازگی بسـیــاری از سازمانهای بهداشتی به دفاع از فواید تخـم مـرغ پــرداخته اند. پس ما باید کدام یک از حرف ها را قبول کنیم؟ اگر مضر هستند پس چرا مجددا درمورد خواص آنها تبلیغ می شود؟

تصور نادرست در مورد تخم مرغ

سـابق بر این تصور می شد که تخم مرغ کلسترول خون را افزایش می دهد. و همانطور که می دانـیـد کلســـترول بالا باعث ایجاد سکته قلبی میـشود. زرده تخم مرغ به تنهایی شامل ۵ گرم چربی می باشد که برای متخصصین تغذیه کافی است که ادعا کنند تخم مرغ باعت ایجاد تسدد شراین می شود.
یک تصور نادرست دیگر این است که مردم فکر می کنند کلسترول همان چربی است. این امر درست نیست. کلسترول یک ماده مومی شکل است که از نظر ظاهری کمی شبیه به چربی می باشد اما خصوصیات متفاوتی با آن دارد. دانشمندان امروزه به این نتیجه دست پیدا کرده اند که کلسترول در بسیاری از غذاها وجود دارد و کلسترولی که در خون مشاهده می شود با آنچه که قبلا تصور می شد تفاوت های بسیاری دارد.

تخم مرغ (egg) :

در تخم مرغ ۳۵ عنصر مختلف جمع آمده است . از زرده آن برای حفظ حافظه خود می توان استفاده کرد در رشد اطفال نقش موثری دارد برای مرض قند و زخم معده مفید و قوای از دست رفته را جبران می کند . تا کنون ۱۶ نوع مواد سفیده ای در تخم مرغ کشف کرده اند که این مواد می توانند . قسمت اعظم احتیاجات بدن انسان را برای رشد و نمو و نوسازی عضلات تامین نمایند . چربی موجود در زرده تخم مرغ از سودمند ترین چربی ها بوده و پر ارزش ترین آنها سیتین نام دارد که غذای اصلی شبکه عصبی بدن انسان بوده و وجودش برای حفظ حافظه T قوای تفکر لازم و ضروری است . تخم مرغ با اینکه دارای کلسترول بوده و قاعدتاً بایستی چربی خون را زیاد کند سبب افزایش فشار خون نمی شود ، زیرا نوعی چربی در آن وجود دارد که حتی فشار خون را پایین می آورد زرده آن دارای فسفر زیاد است و دارای کلسیم زیاد و مقداری میتری ، کلر ، پتاسیم سدیم گوگرد و آهن می باشد .

خواص تخم مرغ :

اسید پانتوتینک در آن زیاد بوده و خوردن آن مانع ریزش مو و دارای هورمونهای جنسی و هرمونی شبیه انسولین بوده و خوردن آن برای مبتلایان به مرض قند خوب است .
– سینه را نرم کرده و از سرفه های خشک جلوگیری می کند.
– مانع از خونریزی از سینه معده می شود .
–  برای کسانیکه که خون زیادی از آنها رفته و دچار ضعف شده پخته تخم مرغ با سرکه Sشکم را جمع می کند و برای معده مفید است .
– مالیدن زرده و سفیده بر صورت جهت در آمدن ریش و بر سر جهت تقویت مو مخصوصاً موهای خشک سودمند می باشد.
سفیده تخم مرغ غذاییت زیادی داشته کمی دیر هضم است و خوردن آن با آرد جو برای جلوگیری از خونریزی معده و سینه مفید است .
–  مالیدن تخم مرغ مانع آفتابزدگی می شود .
–  پوست سخت آن را اگر کوبیده بر روی زخم بپاشید آنرا ضد عفونی می کند و اگر در سوراخ بینی بریزید خون دماغ را بند می آورد .
برای شناسایی تازگی و کهنگی تخم مرغ کافی است یک محلول دوازده درصد آب نمک را در یک لیوان ریخته و آن را در آن بیندازید اگر در ته لیوان عمودی ایستاد تخم مرغ روز بوده و تازه است اگر وسط محلول معلق ماند دوسه روز از عمر آن می گذرد و اگر بالا آمد بیش از چهار روز از عمر آن می گذرد و اگر روی محلول افقی افتاد بسیار کهنه و فاسد است

سیتن کلسترول و تری گلیسرید را کاهش می دهد .
– سنگ کیسه صفرا را کوچک می کند و در برخی موارد حل و حذف می کند.
– برای ترمیم حافظه و کاهش فراموشی در اشخاص سالخورده و حتی در جوانان کمک می کند .
–  برای درمان تصلب شرایین حتی در مراحل پیشرفته بسیار مقدی است.
–    انرژی صدری را آرام می کند و در برخی موارد کاملاً درمان می نماید .
–  خونریزیهای مفرط را کاهش می دهد .
–  برای کم خونی و ضعف عضلانی اثر شفابخش دارد .
–  در بیماری M.S اثر مفیدی نشان داده است .
–   در ناراحتی های مربوط به داء الرقرص و ناراحتی (Syndrome Gilles de tourette) آثار مثبت نشان داده است .
–   برای اختلا لات عصبی مغز و در مورد اختلا لات اعصاب کنترل و اعصاب محیطی مفید است .
لسیتین در روغن سویا – زرده تخم مرغ بمیزان قابل استخراج وجود دارد . ارزشمند ترین خاصیت لسیتین توانایی آن برای کاهش جزء مضر کلسترول همین LDL است زیرا کلسترول تنها با بودن در مجاورت لسیتین و اسید لینولئیک در خون حل می شود . به ا صطلاح فنی لسیتین در خون مانند یک امولسی فایر عمل می کند موجب می شود که مولکولهای درشت چربی شکسته و به مولکولهای خیلی ریز تبدیل شود و به آسانی از داخل رگها عبور کند و رسوب ننماید . لسیتین یک ماده روغنی از فسفر است و فسفر از نظر توانایی که برای کاهش جزء بد کلسترول LDL دارد مورد توجه خاص است . لسیتن به ترمیم ضعف حافظه وهمچنین برای ضعف شدت یادگیری و قوای فکری در اشخاص سالخورده و رقیق کردن و به جریان انداختن کلسترول در رگها کمک می کند.

تخم مرغ فراتر از غذا

 تخم مرغ فراتر از غذا تخم مرغ ماده غذایی شناخته شده ای است که از نظر کیفیت بعد از شیر مادر و در رتبه دوم قرار می گیرد. تخم مرغ نه تنها یکی از با کیفیت ترین منابع پروتئینی است بلکه تقریبا” دارای تمامی ویتامینها (بجز ویتامین C) و مواد معدنی مورد نیاز بدن انسان است. به عبارت دیگر، تخم مرغ بهترین منبع پروتئینی است که حاوی ویتامینها و مواد معدنی ضروری نیز است که به عالی ترین وجه ممکن بسته بندی شده است . آنچه که همیشه در مورد تخم مرغ در ذهن متصور می شود خاصیت تغذیه ای آن است ولیکن تخم مرغ دارای اثرات دیگری نیز می باشد که این ماده پروتئینی با ارزش را از سایر مواد غذایی مجزا می سازد. که مواردی که در ذیل آمده است از آنجمله اند:

۱-  مصرف یک تخم مرغ درروزبه حفظ سلامت چشم هاکمک می کندواگرتخم مرغ باماده “لوتئین “غنی شده باشدمی تواندازبروزنابینایی نیزپیشگیری کند‏.‏ ‏.‏ لوتئین یک رنگدانه زردرنگ است که بطورطبیعی درزرده تخم مرغ ,ذرت و هویج یافت می شودوازبروزاستحاله ماکولاچشم پیشگیری می کند محققان به منظورافزایش مقدارلوتئین تخم مرغ ,به مرغهاخوراک ذرت یاسویادادندکه بالوتئین جامداستخراج شده ازگل همیشه بهارو سایرگیاهان غنی شده بود.

۲ – یک گروه از محققان آمریکایی موفق شدند یک ژن خارجی را وارد دی ان ای(DNA) جنین مرغ کنند. هنگامی که این جنین مرغ به سن بلوغ برسد می تواند تخمهای بگذارد که دارای پروتئینی است که همان ژن خارجی آن را کدگذاری کرده است. دانشمندان پروتئینهای دارویی رااز سفیده این تخم مرغها جدا می کنند و به صورت دارو در اختیار بیمارا‌ن قرار می دهند. هر کدام از این تخم مرغها می تواند حاوی ۱۷ میلی گرم یا بیشتر از پروتئین با خواص دارویی مورد نظر باشد که برای چند نوبت مصرف یک بیمار کافی ا‌ست.

۳- غنی سازی تخم مرغ با اسیدهای چرب غیر اشباع n-3موجب افزایش مقادیر این مواد در رژیم غذایی روزانه افراد می گردد و بدلیل اینکه متابولیت های عوامل مذکور در بدن انسان آثاری همانند کاهش ویسکوزیته و فشار خون ، کاهش تجمع پلاکتها و بی نظمی های قلبی دارند و نیز موجب پایین نگاه داشتن سطح تری گلسیرید خون می شود, بنا براین افزایش مصرف اسیدهای چرب غیر اشباع n-3 از طریق تخم مرغ های غنی شده موجب بهبود وضعیت سیستم ایمنی و پیشگیری از بیماریهای قلبی می گردد.

۴ – تجویز زرده تخم مرغ دارای عوامل ایمنی زای ضد کاندیدا در بیمارانی که دچار اگزما و آلزایمر بودند در بهبود آنها تاثیرات مثبت داشته است. این مطالعه در آمریکا صورت گرفته است.

۵ –  طی آزمایشی مرغها را جهت تولید تخم مرغهای حاوی پادتن ضد ایدز در معرض ویروس HIV قرار دارند. استحصال پادتن از این تخم مرغها جهت درمان افراد آلوده بعنوان یک طرح مطرح است.۶

۶ –  دانشمندان هندی بزودی خواهند توانست از تخم‌مرغ برای درمان مارگزیدگی استفاده کنند. سوبا رائو مدیر علمی بنیاد تحقیقات علمی ویتال مالیا در بنگلور گفت شیوه جدید، شامل گرفتن پادتن از تخمکهای مرغ برای ساختن پادزهر است. تخمکهای مرغ در زرده تخم‌مرغ متمرکز شده است.

۷ –  لیزوزیم، آویدین و فسفوتین و سایر مواد شیمیایی راکه سودمندی آنها جهت بهبود زندگی انسان شناخته شده استرا می توان از تخم مرغ استخراج نمود. اسید سیالیک و سیال اولیگو ساکارید ها که از اجزا مهم شیر مادر در انسان بوده و اولین خط دفاعی بر علیه اجرام بیماریزا، ویروسها و سموم را ایجاد می نمایند را ژاپنیها در مقیاس تجاری از تخم مرغ جدا نموده اند. کاربرد سیال اولیگوساکاریدهای استخراج شده از زرده تخم مرغ، جهت ممانعت از عفونت روتاویروس ، که یکی از عوامل اصلی گاستروآنتریت نوزادان می باشد، گزارش شده است.

۸ – محققین جهت کنترل بیماری تورم پستان در گاو از زرده تخم مرغ خشک شده استفاده نموده اند که بوسیله مرغهای ایمن در برابر استافیلوکوکسی ها و استرپتوکوکسی ها تولید گشته است.

۹ – طبق یافته های جدید محققان، زنانی که در طول دوران نوجوانی خود تخم مرغ بیشتری نسبت به همسالان خود مصرف کرده باشند در خطر کمتری از نظر ابتلا به سرطان سینه هستند .طبق نظر پژوهشگران دانشگاه هاروارد تخم مرغ به علت سطح بالای آمینو اسیدهای ضروری ویتامینها و مواد معدنی باعث محافظت فرد در برابر سرطان سینه میشود. محققان عنوان کرده اند که دلیل این مساله ممکن است این باشد که تخم مرغ با اتصال به هورمون جنسی استروژن در دستگاه گوارش باعث بروز چنین اثری در کاهش سرطان میشود.

۱۰ –  همچنین در کتب قدیمی طب نیز از خواص درمانی تخم مرغ صحبتهای زیادی بعمل آمده است که بعضی از آنها به شرح زیر است: مطابق آنچه در کتب طب سنتی آمده است مالیدن تخم مرغ پخته مخلوط با زعفران جهت تسکین درد و ورم بواسیر و با عسل جهت بر طرف شدن کک مک و آثار سیاهى جلد(پوست) نافع است و چون چهار تا پنج عدد زرده را با زیره کرمانى و گل بابونه پس از کوبیدن مخلوط کرده ، بر پارچه آب ندیده بمالند و آنرا روى آتش ملایم گرم کرده ، بر کمر ببندند درد آن را تسکین مى دهد و چون زرده را گرم کرده روى دمل بگذارند و روى آن پارچه اى بچسبانند، باعث سرباز کردن آن شده و زخم آن را التیام مى دهد.

۱۱ – دانشمندان به‎‎ کمک‎ پوسته تخم‎ مـرغ به‎ میزان‎ فشار و نوع انفجارهواپیماها پـی‎ بردند. به‎‎‎ نوشته نشریه علمی‎ ویسن‎‎ شافت‎ آلمـان در اینترنت‎‎, محققان‎ با ساخت یک‎ نمونه‎‎ شـبیـه سازی‎ شده‎‎‎ باپوسته تخم‎ مرغ به ارتباط میان‎ فشار انفجار و تعداد ذرات‎ و اجزا به‎ جـای‎ مانده‎ از انفجار پی‎ بردند. این‎‎ پژوهشگران با انفجار پوسته‎ تخـم‎ مـرغ در هوا توانستند ازمیزان‎ بزرگی‎, اندازه‎ و شکل‎ قطعات‎ و تکه‎‎‎ های‎ شکسته شـده مـوجـود, فشار, شدت‎ و نوع انفجار را تعیین‎ کنند. به‎‎ گفته هانس‎ یورگن‎‎ هرمان و همکارانـش‎ در دانشگاه‎‎‎‎ اشتوت‎‎ گارت نمونه شبیهسـازی‎ شـده می‎ تواند پس‎ از انفجار هواپیماهـا مـشخـص‎ کند که‎ علت‎ انهدام‎ هواپیما, آتـش‎ سـوزی‎ و یا بمب‎ گذاری‎ بوده‎ است‎. دانشمندان‎‎ برای‎ این کار ابتدا مـحتـویـات‎ تخم‎ مرغ را خالی‎ و پوسته‎ آن‎ را خشک‎ و سپس‎ آن‎‎ را با ترکیبـی‎ از هیـدروژن و هـوا پـر کردند و این‎ ترکیب‎ گازی‎ را آتش‎ زدند. پژوهشگران‎ سپس‎ آنها را بـه‎ کمـک‎ پـرتـاب‎ کننده‎ هایی‎ روی‎ دیوار یا کف‎ زمین‎ پـرتـاب‎ کردند. پژوهشگران‎ تکه‎‎ها و اجزا پوسته تخم‎ مرغ ها را جمع‎ و از لحاظ میزان‎ و تعداد بـزرگـی‎, آنها را بررسی‎ کردند. دانشمندان‎ پس‎ از بررسی‎ های‎ خود دریافتند, انفجارها در مقایسه‎ با ضربات‎‎ سخت و شدید, اجزا و تکه‎ های‎‎ بیشتر و کوچکتری تولید می‎ کنند. به‎‎ عبارت‎ دیگر هرچه فشار انفجـار بیـشتـر باشد به‎ همان‎ نسبت‎ ویرانی‎‎ و خرابی بیشتـر است‎‎ و به‎‎ همان‎ نسبت نیز اجزا و تکـه هـای‎ بزرگ‎ اما کمتری‎ تشکیل‎ می‎ شوند. به‎‎‎ گفته پژوهشگران‎‎‎ این دانـشگـاه, میـزان بزرگی‎‎ این‎ اجزا می تواند با یـک‎ معـادلـه‎ ریاضی‎ محاسبه‎ شود. به‎ کمک‎ چنین‎‎ معادلاتی‎‎ پیش‎ از این برای‎ پـی بردن‎‎ به‎‎‎ میزان کمیت‎ شیشه های‎ شکسته و یـا خرده‎‎‎ سنگ‎ استفاده می‎ شده است‎. ارتباط میان‎ فشار و بزرگی‎ اجـزا نـه‎ فقـط برای‎‎‎ تخم‎ مرغ بلکه‎‎ برای پوشش‎ های بستـه و محفوظ دیگر نظیـر تـانکـرهـای‎ گـاز و یـا هواپیماها نیز مهم‎ و تعیین‎ کننده‎‎ است‎ بـه شرط آنکه‎‎ پس‎ از وقوع یک‎ سانحه هوایی‎ و یا انفجار گاز, اجزا و تکه‎ های‎ کافی‎ در محـل‎ یـافت‎ شود, می‎ توان‎ به‎‎‎ کمـک‎ نمونـه پوسته تخم‎ مرغ علت‎ انفجار را بیان‎ کرد.

۱۲ – تخم مرغ و چسب های تاریخی تاریخچة ساخت و کاربرد چسب به دوران ماقبل تاریخ برمی گردد، یعنی به زمانی که انسانها در غار زندگی می کردند. نقاشی های کشف شده برروی دیوار غارها نشان می دهد اجداد هنرمند و غارنشین بشر امروز برای نقاشی کردن، رنگهای مورد نظر خود رابا تخم مرغ، خون خشک شده و شیرة گیاهان مخلوط می کردند تا خاصیت چسبندگی پیدا کند و بر روی سنگها بهتر بنشیند. بعدها مصریان باستان و سایر تمدنها یاد گرفتند که برای تهیه چسب های محکمتر، پوست و استخوان حیوانات را بجوشانند تا به موا‌د چسبنده بهتری دست پیدا کنند. امروزه دیگر از چسبهای طبیعی کمتر استفاده می شود وچسبهای بسیار محکم از ترکیبات شیمیایی ساخته می شوند و بعضی حتی تا چند تن فشار را به راحتی تحمل می کنند.

20,000 ریال – خرید
 

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • پروژه طراحی سیستم هوشمند سورتینگ تخم مرغ
 • مقاله جوجه کشی و دلایل افت هچ
 • مقاله تأثیر هیدروکلوئیدها و امولسیفایرها روی خصوصیات رئولوژیکی کیک بدون تخم مرغ
 • مقاله تأثیر اندازه تخم مرغ روی حرارت تولیدی
 • برچسب ها : , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   سه شنبه, ۳ بهمن , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.