مقاله فواید ورزش شنا


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

مقاله فواید ورزش شنا مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۳۳  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود مقاله فواید ورزش شنا نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست

تاریخچه :   ۱
رسیدن به آمادگی قلبی عروقی   ۱۰
ایجاد توده عضلانی   ۱۰
یک جایگزین به هنگام آسیب دیدگی   ۱۰
رویدادی خانوادگی   ۱۱
سوزاندن کالری   ۱۱
آموزش گام به گام ورزش شنا   ۱۲
آموزش شنا از مقدماتی تا حرفه ای :   ۱۲
فوائد ورزش شنا :   ۱۳
تاثیر شنا بر سلامتی   ۱۳
ورزش شنا در زنان و جلوگیری از آسیب های احتمالی آن   ۱۴
ارتفاع قد ووزن شیرجه رونده وزاویه شیرجه نسبت به سطح آب .   ۱۷
فواید ورزش شنا   ۱۸
ورزش شنا راهی برای چربی سوزی و تناسب اندام   ۱۹
انواع حرکات   ۲۰
فواید شنا کردن:   ۲۲
تجهیزات.   ۲۳
محل های شنا:   ۲۳
شنا برای درمان بیماری ها:   ۲۴
شنا کنید تا خوش هیکل تر شوید:   ۲۴
مزایای ورزش شنا   ۲۴
راهنمای ورزش شنا   ۲۵
مزایای ورزش شنا   ۲۵
فواید ورزش شنا   ۲۸
تمرینات سرعتی شنا و تغییرات فیزیولوژیکی حاصل از آن:   ۲۹
منابع تحقیق :   ۳۰

تاریخچه :

از آنجا که بخش وسیعی از سطح کره زمین با آب پوشیده ، بشر از ابتدا نسبت به شیوه های استفاده از آب و چیر ه شدن بر آن کنجکاو بوده است.
توجه انسان به شنا و آموختن فن شنا وری، بی تردید از زمانی آغاز شده که انسانهای نخستین از غارها بیرون آمده و در کنار رودها و دریا ها سکونت گزیدند.

بشر اولیه که می بایست در همه حال با عوامل طبیعی در مبارزه باشد، شنا را هم به ناچار و از روی نیاز آموخت تا بدینوسلیه بتواند از آبها و آبگیرها به سلامت بگذرد، بنابراین در مراحل اولیه، شنا نه انگیزه ورزش و تفریح ، بلکه برای رهایی از چنگال امواج و نجات جان بوده است.
به درستی دانسته نیست و نمی توان گفت: که انسانهای اولیه چگونه شنا می کردند. اما چون بیشتر جانوران به طور طبیعی شنا کردن می دانند به یقین می توان گفت که بشر اولیه شنا کردن را از حیوانات آموخته و با دقت در طرز دست وپا زدن جانوران در آ ب از آ نها تقلید کرده است. این گونه شنا ، که به صورت مداوم چهار دست و پا در آب است البته سرعت چندانی ندارد ولی همین اندازه که شناگر را در آب غوطه ور نگه می داشت کافی بود. به این ترتیب شنا کردن تبدیل به یک نیاز اصلی برای مردمان کنار رودها و دریاچه ها و دریا ها شد و به تدریج ، ارتشهای دوران باستان هم که برای خود نیروی دریایی بوجود آورده بودند، فن شنا را به ملوانان خود آموزش دادند تا هنگام غرق شدن کشتی، بتوانند خود را نجات دهند.
با توجه به مدارکی که از تمدنهای مصر باستان، کلده، آشور در دست است به خوبی معلوم می شود که آن مردمان به فن شنا آشنا بوده و می توانسته اند در رودهای نیل، دجله، فرات شنا کنند.
در تمدنهای دوم و یونان باستان، شنا کردن یکی از تعلیمات اصلی سربازان بوده است. از ویرانه های شهر باستانی پمپی، نقش و نگارهایی کنده شده بر سنگ بدست آمده که آدمیان را در حال غوطه وری در آب نشان می دهد. با این همه، دلیلی در دست نیست که بتوان گفت شنا یکی از مسابقات بازیهای المپیک باستان بوده است.

در ژاپن، که مجمع الجزایر است و دریا نقشی حیاتی در زندگی مردمان دارد، شنا کرن (به ویژه برای ماهیگیری) امری طبیعی بوده است. به صورت ورزش و رقابت هم شنا در ژاپن سابقه ای طولانی دارد در سال ۱۶۰۳ میلادی، به فرمان امپراتور ژاپن شنا در مدارس آن کشور اجباری شد و حتی مسابقه ای هم برای آن به وجود آمد.

در هر حال با توجه به مدارک تاریخی میتوان گفت که انسان حدود دو هزار سال است که به فن شنا آشنا شده است و آن را اجرا کرده است. اما در قرون وسطی که بیماریهای مهلک و مسری و با و طاعون در میان مردم افتاد و در اروپا چندین بار قربانیان زیاد گرفت چون اعتقاد بر این بود که بیماریها از طریق آب و شناوری در آبگیر ها شایع می شود. پس شنا را ممنوع کردند و این ترس تا حدود قرن شانزده همچنان در مردم بود.

از قرن ۱۶ به بعد کم کم سخن از شنا و فنون آب به میان آمد حتی نوشته هایی در باره فواید شنا و طرز دست و پا زدن در آب منتشر شد. اولین کتاب در این باره توسط توسط معلمی بنام «نیکلاس واین من» در کشور آلمان در سال ۱۵۳۸ میلادی نوشته شد.

پس از آن «ادوارد دیگی» در سال ۱۵۸۷ کتابی به زبان لاتین در آموزش فن شنا و فواید آن نوشت که این کتاب در سال ۱۵۹۵ به زبان انگلیسی ترجمه و منتشر شد.

بعدها در سال ۱۶۹۶ هم یک فرانسوی به نام تیونت کتابی نوشت تحت عنوان هنر شنا که در آن نوعی شنا شبیه شنای قورباغه را مورد بحث و آموزش قرار می داد.

انتشار این گونه کتابها و علاقه ای که بطور طبیعی در انسان نسبت به آب بازی و آب تنی هست، سرانجام سبب شد که شنا بار دیگر در اروپا رونق بگیرد و زنده شود.

نخستین استخر در سال ۱۸۲۸ در شهر لیورپول (انگلستان) به وجود آمد. به زودی ساختن استخر در دیگر شهرهای انگلستان مخصوصاَ لندن آغاز شد. تا جایی که در سال ۱۸۳۷ فقط در شهر لندن شش استخر شنا وجود داشت.

لندن را باید نخستین شهر جهان به حساب آورد که شنا را به صورت ورزش مورد توجه قرار داد و برای آن مسابقاتی به راه انداخت. در سالهای دهه ۱۸۶۰ چندین مسابقه میان شناگران باشگاههای شنای لندن برگزار شد اما نخستین مسابقه ی شنای مدرن در استرالیا ترتیب یافت. این مسابقه در ماه فوریه سال ۱۸۶۴ در شهر سیدنی صورت گرفت که در آن شناگری به نام ردموند توانست ۴۴۰ یارد (کمی بیشتر از ۴۰۰ متر) را در ۸ دقیقه و ۴۳ ثانیه بپیماید.

در قرن نوزدهم لندن همچنان پیشتاز ورزش در جهان بود در سال ۱۸۶۹ اتحادیه شنای لندن تاسیس شد که بر مسابقات شنا نظارت می کرد و برای آن قوانین و مقررات خاصی می نوشت در این سالها جز شنای قورباغه شنای دیگری را شناگران نمی دانستند تا آنکه شنای پهلو ابداع شد که هیجان بسیاری را در استخرهای آن روزگار برپا کرد. در شنای پهلو، سر به طرف پاها می چرخید و یک دست کوتاهتر از دست دیگر زده می شود. در شنای پهلو به تدریج اصلاحاتی صورت گرفت که مهمترین آن حرکت قیچی پاها بود شناگری انگلیسی به نام کول در سال ۱۸۷۱ موفق شد به کمک این نوع شنا (که دیگر شنای انگلیسی نامیده می شد) مسافت صد متر (۹۱٫۵) را در یک دقیقه و ۱۵ ثانیه شنا کند)مسابقات شنا، در مسافتهای گوناگون و به شیوه های مختلف برگزار می شود.

شنا در دل تابستان و به خصوص در آب‌های سرد چشمه‌سارها و رودخانه‌ها، انرژی‌زا، لذت‌بخش، آرام‌بخش، شادی‌آور و مسکن و مقوّی اعصاب است؛ و بدن را در برابر بیماری‌ها بیمه می‌کند. «کسی که در تابستان در میان چشمه‌ها و آب‌های سرد شنا می‌کند، و بعداً از حرارت و نور خورشید فروزان بهره‌مند می‌شود، بدنش در مقابل تغییر هوا بیمه می‌شود و یک نوع مصونیّت پیدا می‌کند که در فصل زمستان از سرماخوردگی‌های پی‌درپی راحت و آسوده باشد. آب سرد، مقوی اعصاب کوفته است، و شنا مخصوصاً در آب سرد، خود مقوّی دیگری است؛ زیرا به واسطه حرکات دست و پا و تنفس عمیق که توأم با لذت و نشاط است، اعصاب و عضلات تمدید نیرو می‌کند

در میان ورزش‌های متداول دنیا که از ورزش‌های سنتی و قدیمی به شمار می‌رود، و در دین مقدس اسلام هم بر یادگیری و اهتمام به آن تأکید فراوان شده، ورزش شنا است. یادگرفتن شنا، در مکتب فطری و انسان‌ساز اسلام مستحب بوده و تا اندازه‌ای به آن اهمیت داده شده است، که تعلیم دادن آن از یکی از حقوق فرزندان بر عهده والدین قرار داده شده است.

 پیامبر اکرم(صلّی‌الله‌علیه‌وآله) در این باره می‌فرماید: «عَلِّمُوا أَبنائَکُم السِّباحَةَ و الرَّمْیَ، حَقُّ الوَلَدِ علی الوالدِ أن یُعَلِّمَهُ الکتابةَ و السِّباحةَ و الرِّمایةَ»[۲]؛ «به فرزندانتان شنا و تیراندازی یاد بدهید؛ این حق فرزند بر پدر است که به او خواندن و نوشتن، شنا کردن و تیراندازی کردن تعلیم دهد.»

 شنا (سِباحة) از واژه‌های زیبا در فرهنگ اسلامی و یادآور پاکی، قداست، عظمت، نیرومندی، تحرک، پویایی

این‌که در فرهنگ اسلامی «سباحة» با واژه‌های قرآنی سبحان، یسبح، تسبیح و امثال آن هم‌ریشه است، بسیار جالب توجه است. «السُبْحَة»: به معنای دعا کردن، و «تسبیح»: به معنای پاک و منزّه دانستن می‌باشد. و «سبحات وجه الله» انوار الهی و جلال و عظمت پروردگار است که مورد تقدیس و تکریم واقع می‌شود. «سابح» به معنی شناگر است، که برای فرشته، ستاره و اسب به منزلة این که به نوعی شنا می‌کنند، به کار می‌رود.[۴]

دنیای امروز به شنا اهمیت فوق‌العاده‌ای قایل است، و از آن به عنوان ورزشی مادر استفاده می‌کند. این رشتة ورزشی با توجه به آثار بسیار مهمی که در آمادگی جسمانی، شفا‌بخشی و نشاط‌بخشی از خود به یادگار می‌گذارد، آموزش آن از نیازهای اساسی برای هر شخص می‌باشد، که باید جزو آموزش‌های لازم برای زندگی به خصوص در سنین اولیه به کودکان باشد. شنا از جمله ورزش‌های مفیدی است که اگر در سنین پایین شروع شود، فرد در آینده از وضعیت فیزیکی، قلبی ـ عروقی، ذهنی و مهارت‌های اجتماعی بالایی برخوردار خواهد بود.

دنیای امروز به شنا اهمیت فوق‌العاده‌ای قایل است، و از آن به عنوان ورزشی مادر استفاده می‌کند. این رشتة ورزشی با توجه به آثار بسیار مهمی که در آمادگی جسمانی، شفا‌بخشی و نشاط‌بخشی از خود به یادگار می‌گذارد، آموزش آن از نیازهای اساسی برای هر شخص می‌باشد، که باید جزو آموزش‌های لازم برای زندگی به خصوص در سنین اولیه به کودکان باشد. شنا از جمله ورزش‌های مفیدی است که اگر در سنین پایین شروع شود، فرد در آینده از وضعیت فیزیکی، قلبی ـ عروقی، ذهنی و مهارت‌های اجتماعی بالایی برخوردار خواهد بود.

شنا کاملترین نوع از ورزش‌های هوازی است، که به عقیده بسیاری از پزشکان و متخصصین توان‌بخشی، اکسیژن بیشتر و مطلوبتری را به ارگانیسم منتقل می‌کند؛ تمامی اندام و عضلات بدن را به شکل مناسبی به کار می‌گیرد؛ و دستگاه‌های قلب و عروق، تنفس و اعصاب را تقویت می‌کند، و اثر نامطلوبی بر روی بدن نمی‌گذارد.<\/h2>

شنا از جمله ورزش‌های باارزش است که حتی افرادی که دچار نقص عضو و معلولیت هستند، می‌توانند از آن علاوه بر لذت‌جویی، در جهت کسب سلامتی و تندرستی جسمی استفاده نمایند. این‌گونه افراد، به خصوص کسانی که از ناحیة پا معلول هستند، می‌توانند بی‌آنکه به پاهای خود احتیاج داشته باشند، به راحتی شنا کنند.

تقویت‌کننده روح و جسم

شنا یک فعالیت طبیعی است، که هم برای تفریح و سرگرمی، هم برای نیرومندی و تندرستی بدن و هم برای آرامش اعصاب و روان می‌باشد. از لحاظ تناسب، شنا هر دو مزایای جسمانی و روحانی را دارا می‌باشد. شاهکارهایی که شنا کردن در جسم و روان انسان از خود بر جای می‌گذارد، قابل شمارش نیست. این نوع ورزش بهترین نوعی است که تقریباً تمام خصوصیاتی را که در تأمین سلامتی و تندرستی و بهداشت روانی برای ورزش وجود دارد، دارا می‌باشد. <\/h2>

از شنا تفریحی گرفته تا شنای قهرمانی، شنا خیلی راحت بدن را از نظر جسمی به سطح مطلوبی رسانده، و تمام اندام و عضلات بدن را نیرومند می‌کند. این ورزش به علت اینکه ترکیبی از حرکات متفاوت است و هماهنگی بین آنها نیز رعایت می‌شود، باعث می‌شود که ماهیچه‌ها به صورت متعادل رشد کنند، و در نتیجه شنا‌گر از اندامی زیبا و طبیعی برخوردار باشد. شنا همچنین مقدار جنبش‌پذیری مفاصل بدن را افزایش می‌دهد، و مقاومتی که آب ایجاد می‌کند، باعث قدرت، نرمی و انعطاف‌پذیری بیشتر، به خصوص در مفاصل بزرگ مثل مفاصل گردن، شانه و کشاله ران می‌شود. چون آب اصولاً فشارناپذیر است، با ایجاد تورم به ساخت و حالت بافت‌های بدن کمک می‌کند.[۵] و به خاطر همین دلیل‌ها است که شناگران از جسمی پویا و پوستی باطراوت برخوردار می‌باشند.

ورزش شنا تأثیر مثبتی در حالت‌های روحی ـ روانی و کاهش اضطراب در افراد عادی دارد. و اعصاب را در برابر هیجان و استرس مقاوم می‌کند. مشاهده شده است که بعد از این ورزش، شناگران به طور قابل ملاحظه‌ای کمتر عصبانی، افسرده، خشمگین و هیجان‌زده می‌شوند. (برگر[۶] و اوئن[۷]، ۱۹۸۳) شنا بهترین ورزشی است که باعث اعتماد به نفس می‌شود. و خلاقیت انسان را رشد می‌دهد. تونی بوزان نویسندة کتاب «هوش خلاق» می‌گوید: ورزش‌هایی که در یک مسافت طولانی انجام می‌گیرند، مانند قایقرانی، پیاده‌روی و شنا به ویژه برای خلاقیت مفید هستند؛ زیرا در هنگام انجام آنها مغز آزاد گذاشته می‌شود. احتمالاً ورزش در حالی که شما در وضعیتی قرار گرفته‌اید که از قیود گوناگون فراغت یافته، کسب آرامش نموده و تنها هستید، بیشترین سود را عاید شما خواهد ساخت.»

از دیگر فواید شنا، مزایای درمانی ‌آن است؛ شنای اصولی و متعادل در درمان آرتریت، آرتروز، کمردرد، چاقی، فشار خون و آسم، و تسکین دردهای استخوانی و عضلانی نقش مؤثری دارد.

تمرینات آبی باعث افزایش جریان خون سطحی، به ویژه در عضلات و نرمی آنها می‌شود، و دردهای عضلانی را تسکین می‌دهد. زمانی که بیمار در آب قرار می‌گیرد، میزان فشاری که بر روی مفاصل وارد می‌شود کاهش یافته، و با حرکات و تمریناتی که داخل آب انجام می‌دهد، به نحوی ماهیچه‌ها تقویت یافته، و این تقویت باعث می‌شود تا فشار بر روی فضای دیسک و مفاصل کاهش یابد. این کاهش فشار کمکی است برای مبتلایان به آرتروز زانو که غضروف اصلی آنان تخریب شده است؛ این‌گونه بیمار‌ها باید بدون خم کردن زانو، با تقویت ماهیچه‌های اطراف و سفت کردن عضلات چهارسر ران، عضلات دوطرف زانو را تقویت ‌کنند. شنا همچنین تراکم استخوان‌ها را افزایش می‌دهد. در نتیجه کسانی که به ورزش‌های آبی روی می‌آورند، نه تنها عضلات ناحیة شکم خود را نیز تقویت می‌کنند، بلکه موجب می‌شوند از بروز افتادگی شکم که از دلایل اصلی کمر‌درد است، ممانعت به عمل آید. اما از آنجایی که شنا در استحکام استخوان نقشی ندارد، مبتلایان به پوکی استخوان باید از شنا کردن زیاد و سنگین پرهیز کنند.

شنا موجب بهبودی سیستم تنفسی شده و رطوبت و پاکی‌ای که در هوای محیط‌ آبی وجود دارد، می‌تواند به بهبود آسم کمک کند. ورزش‌های آبی همچنین باعث افزایش متابولیسم عمومی می‌شوند. افزایش سوخت‌ و ساز در درمان چاقی[۹] و پیشگیری از دیابت نوع دوم مؤثر است. این نوع دیابت در افراد مسن و چاقی که از تحرک بدنی کمتری برخوردارند و حساسیت گیرنده‌های انسولینی در سلول‌های آن کاهش می‌یابد، بیشتر است. هنگام شنا کردن، سوخت و ساز گلوکز خون به راحتی صورت گرفته و گلیکوژن ذخیره شده در عضلات به مصرف می‌رسد. <\/h2>

شنا همچنین باعث کاهش حساسیت پایانه‌های اعصاب حسی شده، ریلکس عمومی عضلات را فراهم می‌کند و استرس را کاهش می‌دهد. از تأثیرات مهم آن، حفظ یا بازگشت تعادل جسمی و روانی به ارگانیزم است. کسب تعادل در حیات بشری خیلی ضروری است؛ و در نتیجة آن است که انسان سلامتی و مزاج طبیعی خود را به دست آورده و احساس آرامش و سرخوشی می‌کند.<\/h2>

شنا یک ورزش همه‌‌جانبه و بسیار عالی است، و یک فعالیت طبیعی و اجتماعی است؛ و نه تنها موجب تقویت جسم و روان انسان می‌گردد، بلکه روح مذهبی و معنوی انسان را نیز قوی‌تر می‌کند. وقتی که شناگری در دل رودخانه یا دریایی مشغول شنا کردن است، خودش را می‌بیند و خدایش را، احساس می‌کند در دنیای دیگری است؛ چرا که در آن لحظه از هر قید و بندی رها و تنها است؛ و فکرش آزاد و آسوده است. و اگر احساس خطری کند، یاریگرش را فقط خدا می‌بیند و با او با خلوص نیت به نجوا می‌نشیند.<\/h2>

تمامی آثار و فوایدی که شنا دارد، بیشتر از همه مدیون آب است. و خیلی از اثرات جسمی و روانی که در فصل‌های گذشته برای آب بیان شد، به نوعی در اثرگذاری شنا به جسم و روح انسان دخیل می‌باشند. به عنوان نمونه، چون آب و الکترولیت‌های آن در حال تعادل هستند، تمام سیستم‌های بدن و الکترولیت‌های آن را با اثر کردن در الکترون‌های ین‌های سدیم و پتاسیم سلول‌ها، به حالت تعادل می‌آورد.

به تمام کسانی که علاقه‌مند به بهبود وضعیت روحی و جسمانی خود می‌باشند، صرف‌نظر از سن، سابقة آمادگی جسمانی و یا هر بیماری که داشته باشند، حتی اگر تا به حال شنا کردن را تجربه نکرده‌اند، این ورزش شفا‌بخش توصیه می‌شود. تمامی آنانی که از این موهبت آب استقبال کنند، آثار آن را ظرف چند هفته مشاهده خواهند نمود!

  دلایل زیادی برای شنا کردن هست. در اینجا تعدادی از آنها را ذکر می‌کنیم تا انگیزه شما بیشتر شود. هنگام شنا هیچ نوع فشاری از طرف زمین وجود ندارد که این امر مفاصل را از فشار و کشیدگی به دور نگاه می‌دارد. در واقع، بنیاد آرتروز  شنا و فعالیت‌های آبی را به این دلیل قویا توصیه می‌کند. کلاس‌های آیروبیک آبی به این دلیل هم خوب هستند، چون با وجود اینکه می‌پرید و به کف استخر می‌خورید، آن‌را با فشار کمتری انجام می‌دهید برای اینکه در آب شناور هستید. و دیگر اینکه در زمان کلاس آیروبیک آبی اگر وسیله ای برای شناور ماندن (مثل جلیقه ) داشته باشید، فشار وارده کمتر هم می‌شود.

رسیدن به آمادگی قلبی عروقی

 

35,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • مقاله فواید ورزش شنا
 • مقاله ورزش در آب
 • مقاله آموزش شنا
 • مقاله شنا در آب سرد
 • مقاله بهترین شناگر
 • برچسب ها : , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   جمعه, ۲۹ دی , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.