پایان نامه حسابرس عملیاتی


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

پایان نامه حسابرس عملیاتی مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۶۳  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود پایان نامه حسابرس عملیاتی نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست مطالب

مقدمه            ۱
فصل اول            ۲
کلیات               ۲
فصل دوم            ۱۸
مرحله برنامه‌ریزی         ۱۸
فصل سوم            ۳۶
مرحله تدوین برنامه حسابرسی   ۳۶
فصل چهارم            ۵۰
مرحله اجرای عملیات      ۵۰
فصل پنجم            ۵۴
بسط و تکمیل یافته‌های حسابرسی            ۵۴
فصل ششم            ۵۸
مرحله گزارش‌دهی      ۵۸
فهرست منابع         ۶۳

فهرست منابع

     هری.آر.رایدر، مترجم: محمد مهیمنی، محمدعبداله‌پور، ۱۳۸۰، راهنمای جامع حسابداری عملیاتی، نشر سازمان حسابرسی، کمیته حسابرسی عملیاتی، چاپ اول.

    حسابرسی عملیاتی، گزارش کمیته حسابرسی عملیاتی و مدیریت انجمن حسابداران رسمی آمریکا، ترجمه محمدجواد صفار، نشر سازمان حسابرسی، کمیته حسابرسی عملیاتی، چاپ اول.

    شباهنگ، دکتر رضا، حسابرسی عملکرد و مدیریت، نشر مرکز تحقیقات تخصصی حسابداری و حسابرسی، سازمان حسابرسی ۹۸، چاپ اول.

مقدمه

در دنیایی که خواسته‌های نامحدود انسانی در مقابل منابع اقتصادی قرار گرفته ‌است، ظهور و سقوط هر پدیده‌ای ریشه در نیازهای واقعی و منطقی جوامع انسانی دارد. ظهور حسابرسی عملیاتی در سقوط خدمات حرفه‌ای نیز نمی‌تواند از این قاعده مستثنی باشد. ادامه حیات شرکت‌ها و سایر بنگاه‌ها در محیط اقتصادی بازار آزاد که بطور مستمر شاهد رفع تجاری و ادغام بیش از پیش بازارها است و رقابت در آن روز به روز شدیدتر و بی‌رحمانه‌تر می‌شود، بدون برخورداری از سطح مطلوب اثربخشی در دستیابی به اهداف، کارایی، صرفه اقتصادی و مدیریت بهینه منابع امکان‌پذیر نیست.

مدیران در سیستم‌های برنامه‌ریزی و کنترل بنگاه‌های تحت نظر خود باید ساز و کارهای پویایی را برای حرکت و جهش در مسیر موفقیت و دستیابی به اهداف تعیین‌کننده و در این محیط‌های اقتصادی روبه تغییر و رشد، گام‌های موثری برای استفاده مطلوب از فرصت‌های اقتصادی موجود بردارند. در موفقیت و کامیابی مدیران، اثربخشی، کارایی و صرفه‌اقتصادی عوامل اقتصادی کلیدی و مهم‌اند و چشم‌پوشی از آنها، اضمحلال واحد را در پی دارد.

حسابرسی عملیاتی و خدمات مرتبط با آن از جمله ابزارهایی هستند که با هدف یاری رساندن به مدیران برای هدایت و رهبری بهتر واحدهای اقتصادی در کشورهای پیشرفته متولد شده است. هدف حسابرسی عملیاتی، ارزیابی عملکرد و ارائه پیشنهاد به مدیران برای بهبود عملیات در چارچوب اثربخشی، کارایی و صرفه اقتصادی است. حسابرسی عملیاتی سابقه‌ای طولانی دارد و خدمتی است که در قالب خدمات مشاوره‌ای توسط موسسات بین‌المللی ارائه می‌شود.

کسب دانش حسابرسی عملیاتی و کاربرد آن بدون شک یکی از ابزارهای مفید و موثر برای تخصیص بهینه منابع اقتصاد ملی است. برای دستیابی به این هدف‌، بهره‌گیری از دانش و تجارب دیگران، گریزناپذیر است.

فصل اول

کلیات

این فصل مروری بر مفاهیم، اصول و واژه‌های حسابرسی عملیاتی دارد. اگرچه حسابرسان داخلی و حسابرسان مستقل به طور معمول خدمات حسابرسی مالی را به کافرمایان و مشتریان خود ارائه می‌کنند، اما امروزه مدیریت درمحیطی که از نظر اقتصادی و رقابتی دائماً در حال تغییر است، در پی قراردادهایی فراتر از داده‌های مالی تاریخی است. مدیر به اطلاعاتی در مورد عملیات داخلی سازمان نیاز دارد و به دنبال پیشنهادهایی برای بهبود صرفه اقتصادی، کارایی و عملیات داخلی سازمان نیاز دارد و به دنبال پیشنهادهایی برای بهبود صرفه اقتصادی، کارایی و اثربخشی عملیات است. حسابرسی عملیاتی در موارد زیر بسیار مفید و سازنده است:

شناسایی نواحی عملیاتی مشکل‌آفرین.
مشخص‌کردن علت مشکل و نه معمول آن.
اندازه‌گیری تاثیر شرایط کنونی بر عملیات.
ارائه پیشنهادهایی در مورد سایر روش‌های اجرای کار به منظور اصلاح شرایط.

مزایای حسابرسی عملیاتی

حسابرسی عملیاتی، بسته به دامنه بررسی آن ممکن است تمام یا برخی از مزایای زیر را دربر داشته باشد؛ اگرچه ممکن است همه آنها به عنوان اهداف کلی یک کار حسابرسی بیان نشده باشد.

شناسایی آن دسته از هدف‌ها، سیاست‌ها و روش‌های سازمانکه تا کنون تعریف نشده، باقی مانده‌اند.
شناسایی معیارهای اندازه‌گیری میزان نیل به هدف‌های سازمان.
ارزیابی مستقل و بی‌طرفانه عملیات مشخص.
ارزیابی اثربخشی سیستم‌های کنترل مدیریت.
ارزیابی میزان قابلیت اطمینان و فایده گزارش‌های مدیریت.
شناسایی اشکالات، نقاط ضعف و دلایل بروز آنها.
شناسایی توانایی‌ها و فرصت‌های بالقوه به منظور بهبود سودآوری، افزایش درآمد و کاهش هزینه‌ها.

ویژگی‌های حسابرسی عملیاتی

به دلیل وجود مهارت‌های کاربردی خاص حسابرسان مستقل، آشنایی آنان با عملیات تجاری و اهمیت قابل ملاحظه ارتباط بین کنترل‌های مالی و عملیاتی، اجرای حسابرسی عملیاتی یا مشارکت در آن، اغلب از حسابرسان مستقل درخواست می‌شود. حسابرسی عملیاتی و مالی در بسیاری از مراحل کار، از جمله موارد زیر مشابهت دارند:

برنامه‌ریزی، کنترل و سرپرستی.
شناسایی واقعیت‌ها، تجزیه و تحلیل و مستندسازی.
تدوین و ارائه پیشنهادها.
گزارشگری نتایج.

حسابرسان مستقل، به دلیل تحصیلات و تجربیات خود با هر یک از مراحل کار بالا آشنا هستند و بنابراین می‌توانند از صلاحیت حرفه‌ای لازم برای انجام حسابرسی عملیاتی برخوردار باشند.

اگرچه در برخی قراردادهای خاص، حسابرسان مستقل به تخصص‌های اضافی نیازمندند، اما برخی کارشناسان بخش خدمات مشاوره مدیریت موسسه می‌توانند این نیاز را برطرف کنند یا از سایر موسسات عضو انجمن حسابداران رسمی، صاحبنظران، موسسات مشاوره یا سایر منابع در این زمینه استفاده نمایند. داشتن یا تون کسب صلاحیت لازم برای شناسایی واقعیات و تجزیه و تحلیل مورد نیاز در عملیات خاص مور بررسی، از اهمیت زیادی برخوردار است.

حسابرسی عملیاتی تفاوت‌های قابل ملاحظه‌ای با حسابرسی صورت‌های مالی دارد. هدف حسابرسی مالی، بیان نظری حرفه‌ای صوت‌های مالی تاریخی واحد مورد رسیدگی است. اگرچه حسابرسی مالی ممکن است به ارائه نامه مدیریتی شامل نظرات پیشنهادهای مشخص منجر شود و نیز تکنیک‌های مورد استفاده در ارائه نظرات و پیشنهادها ممکن است با تکنیک‌های بکارگرفته شده در حسابرسی عملیاتی مشابه باشند، اما در حسابرسی مالی از این تکنیک‌ها در ادامه دامنه بسیار محدودتری استفاده می‌شوند.

هدف‌های حسابرسی عملیاتی، ارزیابی عملکرد، شناسایی فرصت‌های بهبود و ارائه پیشنهاد است. اگرچه دامنه‌ی کار حسابرسی عملیاتی، شامل همکاری حسابرس برای انجام پیشنهادها نیست، اما اغلب، دریافت‌کنندگان گزارش حسابرسی عملیاتی، پس از انجام حسابرسی و دریافت گزارش، خواستار مساعدت حسابرس در جهت انجام پیشنهادها هستند.

از آنجا که هدفه‌های حسابرسی عملیاتی، ارزیابی عملکرد، شناسایی فرصت‌های عملیات، ارائه پیشنهاد یا ترکیبی از آنهاست، بین کارهای مختلف حسابرسی عملیاتی تفاوت‌های قابل ملاحظه‌ای وجود دارد. از یک طرف، حسابرسی عملیاتی ممکن است بر حسب درخواست یک شخص ثالث (از قبیل یک سازمان دولتی) تنها با هدف ارزیابی عملکرد یک واحد، انجام می‌شود. از طرف دیگر، حسابرسی عملیاتی می‌تواند انجام بررسی‌های عمیق به منظور ارائه پیشنهادهایی درباره راه‌های اصلاح مشکلات جدی عملیات را شامل شود. بین دو محدوده‌ی بالا، ممکن است از حسابرس خواسته شود که عملیات را بررسی و نقاط ضعف را گزارش کند، اما زمان کمی را برای تهیه و تدوین پیشنهادها صرف نماید. به هر حال حسابرسی‌های عملیاتی، اغلب ترکیبی از هدف‌های مورد نیاز بالا را دنبال می‌کند.

با توجه به اینکه هدف‌های حسابرسی عملیاتی بسیار متفاوت است، تنظیم و ارسال قرارداد، به منظور جلوگیری از هرگونه برداشت نادرست درباره هدف کار، از اهمیت بسیاری برخوردار است. هدف هر حسابرسی عملیاتی، رابطه مستقیم با مهارت مورد نیاز برای انجام کار دارد.

تعریف

اگرچه واژه «حسابرسی عملیاتی» در معانی مختلفی بکار می‌رود، اما تغعریفی یکپارچه و مشخص در این‌باره مورد قبول قرار نگرفته است. موارد زیر تعاریفی است که برای حسابرسی عملیاتی وجود دارد:

گسترش دامنه رسیدگی‌های حسابرسی به کلیه فعالیت‌های سازمان.
کاربرد حسابرسی داخلی برای عملیات به جای کنترل‌های مالی.
شناسایی فرصت‌ها برای افزایش اثربخشی، صرفه اقتصادی یا بهبود اثربخشی در اجرای روش‌های عملیاتی.
تکنیک کنترلی برای ارزیابی اثربخشی رویه عملیاتی.
بررسی کنترل‌ها، شامل کنترل‌های غیرمالی.
حسابرسی فعالیت‌هایی که در رسیدگی به صورت‌های مالی به آن توجهی نشده است.
تکنیک حسابرسی با استفاده از دیدگاه مدیریت.
حسابرسی برای مدیریت داخلی و نه اشخاص ثالث (برون سازمانی) نتایج حاصله در درون سازمان و نه خارج از آن جریان دارد.
ترکیبی از حسابری کارایی و صرفه اقتصادی و حسابرسی اثربخشی یا نتایج برنامه.

با درنظر گرفتن این تعاریف، می‌توان گفت حسابرسی عملیاتی در واقع حسابرسی عملیات از نقطه‌نظر مدیریت است که صرفه اقتصاد، کارایی و اثربخشی کلیه فعالیت‌ها را ارزیابی می‌کند و تنها محدود به خواست مدیریت است.

جدول ۱، مقایسه‌ حسابرسی مالی و حسابرسی عملیاتی

ویژگی‌ها

حسابرسی مالی

حسابرسی عملیاتی

اهداف

اظهار نظر در مورد وضعیت مالی

تجزیه و تحلیل و بهبود روش‌ها و عملکرد

دامنه

مدارک و اسناد مالی

تجزیه و تحلیل و بهبود روش‌ها و عملکرد

مهارت‌ها

حسابداری

دانش‌های سازمانی

جهت‌گیری زمانی

گذشته‌نگر

آینده‌نگر

دقت

مطلق

نسبی

مخاطبین

سهام‌داران، عموم

مدیریت داخلی

ضرورت

الزامات قانونی

طبق درخواست مدیریت

استانداردها

GAAP, GAAS

استانداردهای GAO، صرفه اقتصادی، کارایی و اثربخشی

اظهارنظر

ضروری

غیرضروری

نتایج حسابرسی

اظهارنظر در مورد صورت‌های مالی

پیشنهاد به مدیریت

کانون توجه

ارائه مطلوب صورت‌های مالی

پیشرفت‌های عملیاتی

نقطه‌نظر

مالی

مدیریتی

موفقیت

اظهارنظر مقبول

پذیرش و انجام پیشنهاد‌ها توسط مدیریت

دلایل انجام حسابرسی عملیاتی

چرا حسابرسی عملیاتی انجام می‌شود؟ کانون توجه و دامنه بسیاری از حسابرسی‌ها چه در بخش عمومی و خصوصی در سال‌های اخیر دستخوش دگرگونی‌هایی شده است. صورت‌های مالی پاسخگوی نیازهای اطلاعاتی مدیریت نیست. از این‌رو مدیریت بخش خصوصی و دولتی هر دو به دنبال اطلاعات بیشتر به منظور قضاوت در مورد کیفیت عملیات و پیشرفت‌های عملیاتی‌اند. به همین علت برای ارزیابی اثربخشی و کارایی عملیات نیاز به تکنیک‌های حسابرسی عملیاتی وجود دارد.

اغلب از حسابرسان (داخلی و مستقل) خواسته می‌شود عملیات یک سازمان را ارزیابی کنند. اگرچه ارائه چنین خدماتی توسط حسابرسان پدیده جدید نیست، لیکن تقاضا برای این خدمات ویژه، با تاکید بیشتر بر کارایی، اثربخشی و صرفه اقتصادی عملیات و نتایج حاصله رو به افزایش است. حسابرسان با داشتن مهارت‌های فنی، مانند توانایی تجزیه و تحلیل، یافتن واقعیات و گزارش‌دهی، برای انجام حسابرسی عملیاتی در موقعیت برتری نسبت به دیگران قرار دارند.

 

60,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • مقاله حسابرسی مستقل
 • برچسب ها : , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   چهارشنبه, ۲۷ دی , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.