پروژه طراحی سایت شرکت


دنلود مقاله و پروژه و پایان نامه دانشجوئی

پروژه طراحی سایت شرکت تولید و پخش محصولات غذایی زرگل آسیا مربوطه  به صورت فایل ورد  word و قابل ویرایش می باشد و دارای ۹۸  صفحه است . بلافاصله بعد از پرداخت و خرید لینک دانلود پروژه طراحی سایت شرکت نمایش داده می شود، علاوه بر آن لینک مقاله مربوطه به ایمیل شما نیز ارسال می گردد

 فهرست مطالب

معرفی پروژه   ۱
اهداف پروژه   ۱
Active Server Page چیـست؟   ۲
استفاده از نرم افزار   ۳
اجرای صفحات ASP   ۴
تنظیمات سرویـس دهنده وب   ۵
نصب IIS در ویــندوز ۲۰۰۰   ۵
نصـب IIS در ویندوز XP   ۷
ایجاد صـفحات ASP   ۸
آشـنایی با اسـکـریپت های ASP   ۹
انواع داده ای، متغیرها، ثوابت و آرایه ها   ۱۰
عملگـــــــــرها   ۱۱
عملگـــــــــرهای محاسـباتی (ریاضی)   ۱۱
عملگـــــــــرهای مقایسه   ۱۲
عملگـــــــــرهای منطقی   ۱۲
عملگـــــــــرهای کار با کاراکتر و رشته   ۱۳
ساختــــــارهای کنترلی   ۱۳
ساختــــــارهای کنترلی منطق شرطی   ۱۳
ساختــــــارهای کنترلی منطق حلقه ها   ۱۵
ساختــــــارهای کنترلی منطق انشعابی   ۱۶
تـــوابع و روالـــها   ۱۷
١) روالها   ۱۷
٢) توابع   ۱۷
اشــــیاء یا آبجکت ها   ۱۹
بررسی شئ Response   ۲۱
بررسی شئ Session   ۲۲
بررسی شئ Application   ۲۴
بررسی فایل Global . asa   ۲۵
آشنایی با فرم و فیلدهای آن   ۲۵
ارتباط با کاربر   ۲۶
خــواندن و نـــوشتن Cookie ها   ۲۷
Password گـــذاری صفحات   ۲۸
بانک های اطلاعـــاتی   ۲۸
نحوه اتصال به پایـــگاه داده   ۲۸
کار کردن با بانک های اطلاعاتی با استفاده از ASP   ۲۹
بخش اول : مقدمه ای بر بانکهای اطلاعاتی مبتنی بر ارتباط و اکسس ۲۰۰۰   ۳۱
بانک اطلاعاتی رابطه ای چیست ؟   ۳۱
چه نوع کارهایی می‌توان با اکسس انجام داد ؟   ۳۱
اجرای اکسس   ۳۲
باز کردن یک بانک اطلاعاتی موجود   ۳۳
میز کار اکسس   ۳۵
پنجره اصلی بانک اطلاعاتی   ۳۵
نمایی از اجرای بانک اطلاعاتی   ۳۸
جدول: انبار داده   ۳۸
ارتباطها : متصل کردن جدولها به یکدیگر   ۴۰
بستن یک بانک اطلاعاتی اکسس   ۴۰
بخش دوم : کار با بانکهای اطلاعاتی موجود و اشیای آنها   ۴۱
دیدن جدول ها   ۴۱
باز کردن یک جدول در اکسس   ۴۱
تغییر دادن داده های جدول   ۴۱
پاک کردن محتوای فیلد   ۴۲
لغو تغییرات   ۴۲
لغو تغییرات انجام شده بر روی فیلد جاری   ۴۲
لغو تغییرات بعد از جا به جا شدن بین فیلدها   ۴۳
لغو تغییرات بعد از ذخیره کردن یک رکورد   ۴۳
اضافه کردن رکورد به جدول   ۴۳
توانید برای اینکار استفاده کنید.   ۴۴
پاک کردن رکوردها   ۴۴
انتخاب یک یا چند رکورد   ۴۴
پاک کردن رکوردهای انتخاب شده   ۴۵
بخش سوم : ساختن بانکهای اطلاعاتی و اشیای درون آنها   ۴۶
ساختن جداول   ۴۶
ساختن یک جدول جدید   ۴۶
ساختن جدول از صفر   ۴۶
انتخاب نوع داده مناسب   ۵۰
بخش چهارم : جداول ایجاد شده در پروژه   ۵۳
مقدمه   ۵۶
صفحه اصلی سایت (Index.html)   ۵۶
بخش مدیریت   ۶۲
صفحه header.asp   ۶۶
صفحه footer.asp   ۶۶
صفحه db.asp   ۶۷
صفحات aboutus.html و contactus.html   ۶۷
صفحه products.html   ۶۹
فایل های swf مورد استفاده در سایت   ۶۹
نمودار جریان مستندات سیستم   ۷۱
نمودار سطح صفر   ۷۱
نمودار منطقی (D.F.D) سطح اول   ۷۲
ادامه نمودار منطقی (D.F.D) سطح اول   ۷۳
نمودار منطقی (D.F.D) سطح دوم   ۷۴
دیکشنری ساختار داده برای فایل Customer – Request   ۷۵
دیکشنری اجزاء داده برای فایل Customer – Request   ۷۶
دیکشنری ساختار داده برای فایل Shipment   ۷۷
دیکشنری اجزاء داده برای فایل Shipment   ۷۷
دیکشنری ساختار داده برای فایل Customer – Deliveries   ۷۸
دیکشنری اجزاء داده برای فایل Customer – Deliveries   ۷۹
دیکشنری ساختار داده برای فایل Invoice   ۸۰
دیکشنری اجزاء داده برای فایل Invoice   ۸۱
دیکشنری ساختار داده برای فایل Store   ۸۲
دیکشنری ساختار داده برای فایل فروش   ۸۳
دیکشنری ساختار داده برای فایل فروش   ۸۳
شرح پردازش های سطح ۱   ۸۴
شرح پردازش های سطح ۲   ۸۶
نمودار نهاد – رابطه (ERD)   ۸۸
نمودار ساختاری (SC)   ۸۹
جدول دسترسی کاربران به فایل کالاها   ۹۰
جدول دسترسی کاربران به فایل سفارش مشتری   ۹۰
جدول دسترسی کاربران به فایل کالاهای مرجوعی   ۹۰
جدول دسترسی کاربران به فایل فروش   ۹۰
منابع

 معرفی پروژه

پروژه ای را که در پیش رو دارید مربوط است به سایت فروش محصولات شرکت تولیـد و پخش محصولات غذایی زرگل آسیا.

این سایت جنبه های مختلف فعالیت های شرکت را شامل می‌گردد که عبارتند از:

فروش محصولات تولیدی توسط کارخـانه، فروش محصولات دفتر فروش و بخش مدیریت که در فصول مربوط به پیاده سـازی پروژه و تجزیه و تحلیل پروژه تک تک مباحث از نقطه نظر طراحی و پیاده سازی مورد بررسی قرار گـــــرفته است.

در این پروژه از نرم افزارهای  Macromedia Flash Professional 8،۷  Photoshop، Microsoft Frontpage و ۳D Xara استفاده شده است. برای ساختن صفحات پویـــــــا از زبان های اسکریپتی ASP، VBScript، JavaScript و نیز Action Script اسـتفاده شده است. همچنین بانک اطلاعاتی پروژه با استفاده از Microsoft Access ایجاد گردیـــده است. نیز در بخش تجزیه و تحلیل از نــــرم افزار Microsoft Project استفاده شده است.

اهداف پروژه

در عصر اطلاعات که صدم های ثانیه در انجام هر کاری تعیین کننده و تاثیر گذارند، اینترنت به دلیل داشتن مخاطبین زیاد در تمام نقاط دنیا شیوۀ مناسبی برای فروش کالا، ارائــه خدمت و در نتیجه کسب درصد بالایی از سهم بازار  می‌باشد.

شرکت زرگل آسیا نیز با توجه به همین موضوع و برای داشتن فروش بیشتر و بــازار گسترده تر اقدام به فروش محصولات خود از طریق اینترنت نموده و برای این امــــــــر دست به ایجاد سایت اختصاصی شرکت زده است.

Active Server Page چیـست؟

با گذشت سال های متمادی، تغییرات فراوانی در اینترنت به وجود آمده است. در ابتدا اینترنت به منظور یک سـرویس دهنده ارتباطـات برای بخشـهای دولتی و موسـسـات دانشـگاهی به کار میرفت. کم کم با گسترش و تغییرات اینترنت، محتویات صفحـات وب نیز دستخوش تغییر شد. در روزهای اول از HTML برای طراحی صفحـات وب ایستا استفاده می‌شد، صفحـات وب ایستا صفحـاتی هستند که نمایش آنـها در زمانهای مختلف و برای کاربران مخـتلف یکسان بوده و تغییری نداشته باشند. امروزه اینگونه صفحـات منـسوخ شده و جای خود را به صفحـات پـویا (Dynamic) داده اند. در این نوع از طراحی می‌توان به صفحـات قابلیت های برنـامه نویسی افزود، مثلاً سایت های خرید و فروش آنلاین و یا موتورهای جستجو که سایتهای پــویا هستند.

راه حل مایـکروسافت برای ساختن صفحـات وب پـویا استفـاده از Active Server Page هـا می‌باشد که به اختصار به آن ASP گفته می‌شود.

ASP شـامل دو بـخش کـدهای HTML و کـدهای برنـامه نویـسی می‌باشـد. کـدهای HTML بـا استفاده ازیک نـرم افزار ویرایشـگر متن مثل Notepad یا WordPad و یا نـرم افزارهای طراحی سایت مثل Front Page نوشته می‌شوند. کـدهای اسکریپتی  می‌توانند توسط تعـدادی از زبانهای اسـکریپت نویسی مثل VB Script، Java Script و Perl Script نوشـته شوند.

بیشتر صفحـات ASP با استفـاده از VB Script ایجـاد می‌شـوند و دسـتورات آن  بسیار شبیه VB Script می‌باشند.

استفاده از نرم افزار

در روزهای اولیه هیچ ابزار گرافیکــی برای ایجاد صفحـات وب در دسـترس نبود و کـاربران مـجبور بودند از ویرایشگرهای ســاده متنی برای طراحیـهای خود اسـتفاده کنند. پس از مــدّتی ویرایشـگرهای گرافیکی همــانند Microsoft Front Page به بازار آمد که برای ایجاد سریع صفحات وب به کار می‌رفت. اگر چه این نرم افزار برای ساختن صفحـات وب ایستا بر مبنای HTML بسیار سودمند  می‌باشد اما کارآیـی خود را هنگـام طراحـی صفحـات ASP از دست می‌دهد.

یکی ازکاراترین نرم افزارها برای برنامه نویسی ASP، Macromedia Dream Weaver است کـه طراحـی صفحـات وب پــویـا را بسـیار سـاده و از اکثـر زبانـهای بـرنـامه نویسی وب پــویا حمایت می‌کند.

از دیگر نرم افزارهایی که می‌توان طراحی صفحـات وب پویا را به آسـانی به وسیله آن انجـام داد می‌توان به Blue Voda Website Builder اشـاره کرد.


اجرای صفحات ASP

بـــرای اجــرای صفحـات ASP بر روی کامپیوترتان نیـــاز به یک سـرویس دهنده وب دارید. PWS یــا Personal Web Server یک سـرویس دهـنده رایــگان  می‌باشـد کــه برای همــه ویندورها به جــــز NT، XP و ۲۰۰۰ مناسـب اسـت امــا IIS یــا Internet Information Service سـرویس دهنده وب حــرفه ای مایـکروسـافت است که برای وینـدوزهای NT، XP و ۲۰۰۰ قابـل استفـاده است.

اگر شما بر روی کامپیوترتـــان سـرویس دهنده وبـــی که زبان ASP را حمایت  می‌کند نصب نکرده باشید هنگـامی که با استفاده از مرورگر وب درخواست یک صفحه ASP می‌کنید کادر مـحاوره ای را مشــاهــده خواهید نمود که از شــما می‌پرسد که آیا می‌خواهید فایل مورد نظر (فایل ASP) را بر روی هـارد دیسک ذخیره کنید یا خیر؟ امــا اگـــــر بر روی کامپیوتر شــما یک سـرویس دهنده وب با قابلیت حمایت ASP نصـب شده باشــد در هنگـام درخواست صفحه ASP آن صفحه توسـط مـرورگر پردازش شده و طی این پردازش مراحل زیر اتفاق می‌افتد :۱) کدهای ASP نوشته شده در صـفحه درخواستی توسط مفسٌرسرویس دهنده تفسیر می‌شوند.

۲) سـرویس دهنده وب اطلاعـات HTML را برای مـرورگــر ارسال نموده و مـرورگــر نیز این اطلاعــات را برای کاربر اجرا می‌کند.

در حالت اول که بـــر روی کامپیوتر شمــــا سرویس دهنده وب وجود نداشتــه باشد مرحله دوم پردازش صورت ن می‌گیرد و از آنجــا که مـرورگـر تنها توانایی نمـایش کــدهای HTML را دارد متوجه وجود کدهای HTML درصفحات ASP نشده و قادر به نمایش صفحه درخواستی نخواهد بود.

اما در حالت دوم که برروی کامپیوترتان مرورگــر وب وجود داشته باشد پـس ازپـایـان مرحله دوم شما صفـحه درخـواستیتان را مشــاهده خـواهید نـمـود.

تنظیمات سرویـس دهنده وب

نصب IIS در ویــندوز ۲۰۰۰

آخرین نسـخه IIS نسخـه ۰/ ۵  می‌باشـد که با ویـنـدوز ۲۰۰۰ کار  می‌کند، ASP 3.0 نیـز با ۰/ ۵IIS  سـازگـار  می‌باشـد و در هنگـام نصب ۰/ ۵IIS  نصـب  می‌گــردد.

اگـر از ویـنـدوز NT Server اسـتفاده گـردد نیــاز به ۰/ ۴IIS  اسـت. این نســخه از IIS بـــا دسـترسـی به ۴٫۰ Windows NT Option Pack  قابل دسـتیابی است. همچنین با اتصال به پایگـاه اینترنتی مایــکروسافت به آدرس زیر  می‌توانید به صورت رایگــان این نسـخه IIS را دریافت نمایید.

۰/ ۵ IIS در ویـنـدوز ۲۰۰۰ موجود می‌باشد اگــرچـه در هنگـام نصـب ویــندوز به صورت پیش فرض نصـب نمی شود و برای نصـب آن باید مراحـل زیــر را انجام داد :

از منوی Start گزینه Administrative tools را انتخاب نمـوده و سپس گزینه Configure your server را انتخاب می‌نماییم، کادری محاوره ای باز می‌شود که درسـمت چپ آن چـند گــزینه مـرتبط با پیکربندی وجود دارد، گــزینه Labeled Advanced را انتخاب و بـرروی دکمه Advanced یکبار کلیک میکنیم چهار گزینه در اختیارمان قرار میگیرد که عبارتند از:

 Cluster Service، Message Queuing، Support Tools،Optional Components

برروی گــزینه Optional Components کلیک می‌کنیم، در پنجره سمت راست توضـیحی در مـورد گــزینه انتخابی Optional Components)) ظاهر  می‌گردد. اگـــر مراحل را بــه جلوتر برویم و برروی لیــنک Start کلیک راست کنیم اجــرای ویزارد ویندوز را خواهیم دید – Windows 2000 Components Wizard – که اجزای انتخابی ویندوز ۲۰۰۰ نمـایــش داده می‌شود. از طریق این ویـــزارد  می‌توان اجـــزای ویندوز را نصـب کرد و یـــا از حالت نصـب خـارج نمـــود. گـــزینه Internet Information Service را پیــدا  می‌کنیم، در این گـــزینه اجــزای IIS را خــواهیم دید. این اجـزا تعدادی از زیراجزاهای دیگــر سـرویس دهنده www را همانند FTP و SMTP شامل  می‌شود. برای تعیین اینکه چه اجزایی از IIS نصب و چه اجزایی نصـب نشوند برروی اجزای IIS در ویـزارد ویندوز ۲۰۰۰ کلیک کرده و سپس برروی دکــمه Details کـلـیک  می‌کنیم، در این صـورت لیسـتی از اجزایی را که  می‌توان همراه با IIS نصـب نــمود خــواهیم دید. کاربرانی که قصـد استفاده از نــرم افزارهای طراحی وب مثل Microsoft Front Page یـــا Visual Interdev را دارند بایـــد مطمئن شـوند کـه بسـط های Front Page 2000 Server را انتخاب کرده اند، بایـد دانسـت که این بسـط ها به سـایر اجـــزای IIS صدمه ن می‌زند. پس از انتخاب همه اجــزای IIS، بــرای نصـب آنها باید برروی دکـمه OK کلیک کرد، این کار بار دیگـر پنجره ویزارد Windows 2000 Server را باز خواهد کرد. برای شروع نصـب IIS 5/0 برروی دکــمه Next کلیک  می‌کنیم. پس از پـایـان عملیات نصـب امکان دسترسی به ISM (Internet Service Manager) وجود دارد. ISM اجازه  می‌دهد که خصوصیات و تنظیمات IIS مثل FTP و SMTP پیکربندی گــردند. همچنین سـاختار دایـرکتوری را بـرای وب سـایت کاربـــر نشـان  می‌دهد. کاربـــر  می‌توانــد خصوصیات وب سایت خود را مشـاهده و اصلاح نماید، این کار از طریق یک کـادر به نــــام Web Site Properties انجام  می‌گیرد. این کادر دارای Tab های متعددی است که هر کدام از گزینه های زیادی تشکیل شده اند.اگر وارد Tab Directory شویم و گــزینه Local Path را انتخاب کنیـم دایرکتوری فیزیکی ریشـه را خــواهیم دید که به صـورت پیش فرض در داخل پوشـه \Inetpub \ wwwroot و برروی درایـو ویندوز قرار دارد. البته این مسـیر قابل تغییر است. در زیر گــزینه Local Path نیز چند کـادر انتخاب وجود دارد. دو کـادر Log Visit و Directory Browsing شبیه گــزینه های موجود در کـادرPersonal Server Properties می‌باشند. هر دوی این گــزینه ها دقیقاً همانند گــزینه های موجود در PWS هسـتند. با انتخاب Directory Browsing  می‌توان به بازدید کنندگانی که در URL، آدرس سایت ما را وارد  می‌کنند اجازه داد که به اجزای دایرکتوری ما دسـترسـی پیدا کنند.

به منظور اجرای ISM مراحل زیــــر باید انجام گـردد:

Start ” Programs ” Administrative tools ” Internet Manager

 

نصـب IIS در ویندوز XP

برای نصـب IIS در ویندوز XP ابتدا از پنل کنترل گــزینه Add Or Remove Programs را انتخاب  می‌کنیم، در سمت راسـت پنجرۀ بـــاز شده گـزینۀ Add / Remove Windows Components را انتخاب کرده که بـا این کار پنجــره ای با همین نام در اختیارمان قرار  می‌گیرد و در این پنجره گزینۀ Internet Information Service (IIS) را به حالت انتخاب در  می‌آوریم (تیک می‌زنیم). سپس با کلیک برروی دکـــمه Next، نصـب IIS آغاز می‌گردد. امـا برای مشـاهده صفحات ASP دو روش وجود دارد :

١) صفحـات ASP را در پوشـه \Inetpub\wwwroot که در درایو ویندوز قرار دارد ذخیره کرده و یک Web Browse باز کــرده و در نوار آدرس آن نـام صـفحه ASP مورد نظــر را پس از http://localhost/ وارد نمـــایید، صفحه درخواستی نمایش داده  می‌شود.

٢) از پنل کنترل گزینۀ Administrative Tools را انتخاب کرده و برروی آیکن IIS دوبار کلیک  می‌کنیم تا پنجره مربوطه باز شـود. در سـتون سـمت چپ روی شاخـۀ Default Web Site از پوشـه Web Sites کلیک راسـت کرده و از منوی ظاهر شده گزینۀNew / Virtual Directory را انتخاب  می‌نمائیم، یک پنجرۀ ویـزارد باز می‌شود که در آن با کلیک برروی Next، یک نام Alias از کاربــــر خواسته  می‌شود پس از وارد کردن این نام، در مـــرحله بعد در مقابل کادر Directory آدرس صــفحه ASP مورد نظر وارد  می‌شود – کاربر برای این کار می‌تواند از دکــــمه Browse استفاده نماید – پس از کلیک برروی دکـــمه Next در مرحله بعد با کلیک برروی دکمه Finish کار به پــایـان  می‌رسد. حال در پنجره سمت راست پوشــه ها و صفحات موجود در پوشـه انتخابی از جمله صفحات ASP نمایش داده  می‌شوند و کاربــــر  می‌تواند با کلیک راسـت برروی صفحــه مورد نظر و انتخاب گـــزینۀ Browse آن صفحه را در Web Browser مشــــاهده نماید.

ایجاد صـفحات ASP

همانگونه که گفته شد برای اجــــرای صـفحات ASP نیــاز اسـت برروی سیستم یک سـرویس دهنده وب نصـب باشد که تکنولوژی ASP را پشـتیبانی نمایـــــد. پس از نصـب سرویس دهنده و انجام مــــراحل لازم برای اجرای صفحه ASP می‌توان صفحه مورد نظر را مشاهده نمود. از آنجایی که صـفحات ASP کاملاً بر روی سرویس دهنده پردازش  می‌شوند و تنها HTML به بخش سـرویس گیرنده برگشت داده  می‌شود هر مرورگـــــــر وبـی  می‌تواند برای مشـاهده صـفحات ASP مورد استفاده قرار بگیرد. امــا برای ایجـاد صـفحات ASP نیاز به آشــنایی بـا موارد زیر  می‌باشد :

١) آشنایی با HTML و اسکریپت های ASP

٢) انواع داده ای، متغیرها، ثوابت، آرایه ها

٣) عملگـــــــــرها

۴) ساختــــــارهای کنترلی

۵) تـــوابع و روالـــها

۶) اشــــیاء

٧) فــــرم ها و فیــلدهای آن

٨) Cookie ها

٩) نحوه اتصال به پایــگاه داده

١٠) Password گـذاری صفحات

که هفت مـورد اوّل ضـروری اسـت و آشـنایی با مـوارد بعدی نیـــز بسیار مفید  می‌باشد.

در زیر هر یک از موارد فوق را به اختصار شرح  می‌دهیم.

آشـنایی با اسـکـریپت های ASP

چند TAG مهم در برنامه نویسی ASP به شرح زیر  می‌باشند:

   ü <%@language = VBScript> و یــا <%@language = 65000> کــه بـه

    سرویس دهنده وب زبان مورد استفاده در صفحه جاری را اطلاع می‌دهد.

   ü <%option Explicit%> که بیانگــر اینست که همه متغیرها باید به صورت صریح

    تعریف گردند.

   ü <% …….…… %> که دسـتورات ASP بـایـد بـیـن ایـن دو TAG نـوشـته شـونـد.

   ü در زبان VBScript کاراکتر زیرخط (Underline) بدین معناست که « ادامه در خط

    بعدی  می‌باشد ».

انواع داده ای، متغیرها، ثوابت و آرایه ها

انواع زیادی از داده ها وجود دارند که باید آنها را در داخل متغیرها ذخیره نمود: اعداد، حروف، اطلاعات و امثال آنها.

یک متغیر بخش کوچکی از حافظه است که به آن نامی نسبت داده می‌شود. متغیر را می‌توان همچون یک جعبه تصور کرد که اعداد، حروف و سایر اطلاعات در آن قرار  می‌گیرند و به وسیله نامی که به آن نسبت داده می‌شود، فراخوانی  می‌گردند. برای تعریف متغیرها از کلمه کلیدی Dim استفاده  می‌کنیم.

یک ثابت همـانند متغیری اسـت که به آن نا می‌نسـبت داده شـده و یک داده خاص در آن ذخیره گردیده اسـت. برعکس متغیرها ثوابت زمانی که تعریف  می‌شـوند یک مقدار  می‌گیرند و این مقدار دیگر قابل تغییر نیست. برای تعریف ثوابت از کلمه کلیدیConst  استفاده  می‌کنیم.

یک آرایه، مجموعه ای ازمتغیرهاست که یک نام دارد و توسط ایندکس از هم مجزا می‌شوند.

به عنوان مثال عبارت روبه رو آرایه X را تعریف  می‌کند :                          Dim  X(i)

در تعریف آرایه i همان ایندکس است که به وسیله آن به عناصر آرایه  می‌توان دسـترسـی پیدا کرد. حد پائین در آرایه ها ٠ و حد بالا i است.

برای نامگذاری متغیرها و ثوابت و نیزآرایــــه ها قوانینی وجود دارد که باید رعایت شوند. این قوانین دو گروه هستند. گروه اوّل قوانینی  می‌باشند که به کاربر در اجتناب از ایجاد پیغام های خطا کمک  می‌کنند و گــروه دوّم قوانینی هسـتند که به کاربر کمک  می‌کنند که بهتر برنامـــه نویسـی کند و کدها راحت تر خوانده و تصحیح شوند.

چند قانون که بدون پیـــروی از آنها سیستم قادر به اجرای کدهای ASP نخواهد بود بدین شرح  می‌باشد :

   ü از Spaces و Dashes نباید استفاده گردد، زیرا باعث خطا  می‌شود.

   ü نام متغیرها و ثوابت باید با حروف شروع شوند و استفاده کردن از کاراکتــــــر دیگری

    غیر از حروف مجاز ن می‌باشد.

   ü نام متغیرها و ثوابت نباید بیش از ۲۵۵ کاراکتر باشد.

   ü برای نامگذاری ن می‌توان از کلمات کلیدی استفاده کـــرد.

عملگـــــــــرها

عملگرها در زبان ASP به چند دسته تقسـیم  می‌شـوند که عبارتند از: عملگرهای محاسباتی، مقایسه ای، منطقی و عملگرهای مربوط به کار با رشته ها و کاراکترها.

عملگـــــــــرهای محاسـباتی (ریاضی)

عملگرهای ریاضی شامل جمع، تفریق، ضرب، تقسیم و توان  می‌باشند که کار با آنـــــــــها مشخص است امــــــا نکته در جایی است که باید دانست ازعلامت / برای تقسیم استاندارد و از

علامت \ برای تعیین خارج قسمت استفاده  می‌شود. از عملگر mod نیز برای مشخص کردن

باقیمانده استفاده  می‌شود. از علامت ^ نیز برای نمایش عملگر توان استفاده  می‌شود.

عملگـــــــــرهای مقایسه

عملگـرهای مقایسه ای، عمل مقایسه بین دو آرگومان را انجام  می‌دهند و خروجی آنها True و یا False است. عملگــــــرهای مقایسه ای درVBScript عبارتند از : مساوی (=)، مخالف (< >)، کوچکتر (>)، بزرگتر (>)، کوچکتر و مساوی (=>) و بزرگتر و مساوی (=<) .

عملگـــــــــرهای منطقی

این عملگــرها یک یا دو مقــدار Boolean راگرفتـــه و یک مقدار Boolean دیگر را بر می‌گرداند. خروجی یک عبارت منطقی  می‌تواند True یـــــــا False باشد.

جدول زیر شامل مهمترین و پرکاربردترین عملگرهای منطقی به همراه کاربردشان است :

عملگرمنطقی

درستی عبارت

A And B

A و B هر دو درست باشند.

A Or B

A یا B یا هر دو درست باشند.

Not A

A نادرست باشد.

A Xor B

A یا B درست باشد ولی نه هر دو .

A Eqv B

هر دو درست یا هر دو نادرست باشند.

گــــاهی اوقات عملگرهای مقایسه ای و منطقی در یک خط با هم به کار  می‌روند.


عملگـــــــــرهای کار با کاراکتر و رشته

مهمترین آنها عملگر الحاق است که بین دو رشته عمل  می‌کند، بدین صورت که دو رشـته را تبدیل به یک رشته  می‌کند و با علامت & نشان داده  می‌شود. به عنوان مثال :

“Hello” & “ World” “”Hello World”

ساختــــــارهای کنترلی

اسـتفاده از ASP برای صـفحاتی که همیشـه یک جور هستند کاری منطقی به نظر ن می‌رسد، قدرت ASP در ساختن صـفحات پویا برروی صـفحات وب  می‌باشـد. به منظور اینــــکه یک صـفحه پویــــا گردد، صـفحه باید قدرت تصـمیم گیری داشـته باشـد. اینجاسـت که سـاختارهای کنترلی وارد عمل  می‌شوند. سه نوع اصلی از ساختارهای کنترلی در برنامه نویسی مـــــورد استفاده قرار  می‌گیرد : منطق شرطی، منطق حلقه ها و منطق انشعابی.

ساختــــــارهای کنترلی منطق شرطی

منطق شرطی یک شرط یا یک سری از شروط را امتحان  می‌کند و بر پایه نتیجه آن، کـــدی را که باید اجرا گــــــردد را انتخاب  می‌نماید.

   ü If……then statements

جملۀ If……then یکی از معمولترین سـاختارهای کنترلی است و شکل کلی آن بدین صورت

است :

If   Condition   then

Code Block

End If

کلمه Condition شرط است. زمانـــــی که شرط درست باشد کدهای قسمت Code Block و سپس کدهای بعد از End If اجرا  می‌شوند. امـــا در صورت نادرست بودن شرط فقط کدهای بعد از End If اجرا  می‌گردند.

   ü If……then……Else statements

گاهی اوقات لازم است یک قطعه از کدها زمانی اجرا شوند که شرط ما نادرست باشد. در این شرایط از ساختارهای کنترلـی if…then…else استفاده  می‌کنیم که شکل کلی این دستور به این صورت است :

If   Condition   then

Code Block 1

Else

Code Block 2

End If

اگـــر Condition مقداری درست داشت، Code Block1 و اگـــر مقداری نادرست داشت، Code Block2 اجرا  می‌گردد.

   ü Select……case statements

ساختار شرطی دیگری که مورد استفاده قرار می‌گیرد، دستورSelect…case  می‌باشد. این دستور در مواقعی که بخواهیم از If های تودرتو استفاده کنیم ارجحیت دارد و شکل کلـی آن به صورت مقابل است :

Select  case  expression

Case  Value 1

Code 1

Case  Value 2

Code 2

.

.

Case  Value n

Code n

End Select

ساختــــــارهای کنترلی منطق حلقه ها

90,000 ریال – خرید

تمام مقالات و پایان نامه و پروژه ها به صورت فایل دنلودی می باشند و شما به محض پرداخت آنلاین مبلغ همان لحظه قادر به دریافت فایل خواهید بود. این عملیات کاملاً خودکار بوده و توسط سیستم انجام می پذیرد.

 جهت پرداخت مبلغ شما به درگاه پرداخت یکی از بانک ها منتقل خواهید شد، برای پرداخت آنلاین از درگاه بانک این بانک ها، حتماً نیاز نیست که شما شماره کارت همان بانک را داشته باشید و بلکه شما میتوانید از طریق همه کارت های عضو شبکه بانکی، مبلغ  را پرداخت نمایید. 

 

 

مطالب پیشنهادی:
 • مقاله بانک اطلاعاتی
 • پروژه طراحی سایت
 • پروژه طراحی سایت نرم افزار beauty pilot
 • پروژه طراحی سایت آژانس مسافرتی
 • پروژه طراحی سایت شرکت به سبا
 • برچسب ها : , , , , , , , , , , ,
  برای ثبت نظر خود کلیک کنید ...

  براي قرار دادن بنر خود در اين مکان کليک کنيد
  به راهنمایی نیاز دارید؟ کلیک کنید
  

  جستجو پیشرفته مقالات و پروژه

  سبد خرید

  • سبد خریدتان خالی است.

  دسته ها

  آخرین بروز رسانی

   پنجشنبه, ۲۳ آذر , ۱۳۹۶
  
  اولین پایگاه اینترنتی اشتراک و فروش فایلهای دیجیتال ایران
  wpdesign Group طراحی و پشتیبانی سایت توسط دیجیتال ایران digitaliran.ir صورت گرفته است
  تمامی حقوق برایbankmaghale.irمحفوظ می باشد.